20 Mayıs 2017, Cumartesi 09:50:25

Kabin yasağıyla ilgili çarpıcı değerlendirme!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Terörle Mücadele Departmanı Başkanı Jean-Paul Laborde, uçak kabinlerine alınan dizüstü bilgisayarın yarattığı tehlike hakkında çarpıcı değerlendirmeler yaptı.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

ABD, Avrupa Birliği (AB) ile görüşmeleri sonrası kabin yasağı uygulamasını Avrupa ülkelerine genişletmeme kararı alırken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Terörle Mücadele Departmanı Başkanı Jean-Paul Laborde, uçak kabinlerine alınan dizüstü bilgisayarın yarattığı tehlike hakkında çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

ABD'nin Türkiye'nin de aralarında olduğu bir dizi ülkeye uyguladığı kabin yasağının, Avrupa ülkelerinden yapılacak uçuşlarda da uygulanmasına ilişkin görüşmelerde geri adım atılmasının ardından konuşan Laborde, cep telefonundan büyük boyuttaki dizüstü bilgisayar (laptop) ve tablet gibi cihazların uçak kabinine alınmamasına neden olan güvenlik tedbirlerine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Laborde, teröristlerin uçak kabinine bomba sızdırabilmek için dizüstü bilgisayarları kullanmasının 'zayıf bir ihtimal olarak ele alınmadığını, böyle bir saldırının ne zaman olacağının tartışıldığını' söyledi.

İspanyol haber ajansı Efe'den bir muhabirin sorusunu yanıtlayan Laborde, dizüstü bilgisayarlar kullanılarak uçakta bombalı saldırı düzenlenmesinin 'birkaç yıl' içerisinde gerçekleşebileceğini ifade etti. Laborde, böylesi bir saldırıda şuan bazı uçuşlarda mevcut olan internet hizmetinden de yararlanılabileceği konusunda uyardı.

ABD'nin mevcut kabin yasağı uygulaması, Türkiye, Fas, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan ve Kuveyt'ten yapılan ABD uçuşlarında geçerli.

Kabin yasağıyla ilgili çarpıcı değerlendirme!

Facebook Yorum

Yorumlar

Aziz susuzgil ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Altın Gümüş Orda ~ 2 yıl önce
İzmir'in dağlarında çiçekler açar......Lay lay loom....
~ 2 yıl önce
Ne sizden gelecek hizmeti ne de sizin hizmetkarlığınızı isteriz biz. Güzel şehrimize dokunmayın yeter. Sizin gibi Atatürk'e ve onun değerlerine küfreden kişilerin İzmir adını ağzına alması bile İzmir'e bir hakarettir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000