22 Şubat 2024, Perşembe 11:10:47

KAAN'ın uçuşu dünya basınında

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN'ın ilk uçuşunu, dünya basını da gündemine taşıdı. ABD merkezli Bloomberg, "Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu" diye yazdı.
  • Hey gidi Anadolu’nun yiğitleri Ayağınıza taş değmesin Allah utandırmasın
  • İnsalah başka şeylere malzeme yapılmadan bu ülkenin geleceği ve güvenliği için hayırlı olur, güzel haberler
  • Vecihi Hürkuş un 1932 de sivil uçuş okulu açmasına müsade ediliyor. 1937 de Almanya ya devlet imkanlarıyla mühendislik eğitimi almaya gönderiliyor. Vecihi Hürkuş o zaman da değerliydi. İşiniz gücünüz manipülasyon.
  • Allah esirgesin...
  • Yahu Ukrayna zaten batmis herkesden para dileniyor hangi parayla KAAN alacak ??
  • Her seçim öncesinin klasiği olan savunma araçları konusunu neden kimse sorgulamaz? Bu Kaan uçağının motoru hangi ülkenin, elektronik aksamını kim üretti? % kaçı yerli? Özellikleri nedir? Geçen seçimde Anadolu LDH gemisini uçak gemisi diyerek kapı kapı dolaştırdılar, bu seçim öncesinde de KAAN'ı TIR üstünde kasaba, köy dolaştırırlar artık.
  • Yil:1924, Yer:Izmir, Kahraman: Vecihi, Ucak: K-VI. Olay: Vecihi ilk Türk yapmimi ucagiyla ucar, iner inmez 15 gun hapise mahkum edilir, K-VI zincire vurulur, bir daha ucmaz.Hatta acikta birakilarak, Izmir'de kasten curutulur. Aradan 100 yil gecti. Yil:2024, Yer: Ankara, Kahraman: Barbaros, Ucak: Kaan. ... Umarim Ankara bu sefer Izmir'in kelekligini tekrarlamaz.
  • Gezicilerin yüreğini hoplatma airporthaber
  • Türkiye'nin rezalet ekonomik durumu, uyuşturucu,suç,mafya olayları,rüşvet çürümüşlük,yolsuzluk işleri de dünya basınında hamdolsun...

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN'ın ilk uçuşunu, dünya basını da gündemine taşıdı. ABD merkezli Bloomberg, "Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu" diye yazdı.

Türkiye'nin milli muharip uçağı KAAN, ilk uçuşunu bugün başarıyla gerçekleştirdi. KAAN'ın ilk uçuşunda 13 dakika havada kalarak 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığı açıklandı.

Testleri sürecek olan uçağın 2028'de envantere girmesi hedeflenirken, dünya basını da KAAN'ın ilk uçuşunu gündemine taşıdı.

"TÜRK SAVUNMA SANAYİNİN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİ"

Yunanistan'ın haftalık gazetesi Ethnos, internet sitesinde yayınladığı haberinde şu ifadelere yer verdi: "Türk savunma sanayinin en büyük projelerinden biri olan ve "Milli Muharip Uçak" projesi kapsamında geliştirilen KAAN savaş uçağı, Ankara yakınlarındaki Mürted Havaalanı'ndan havalandı ve uçuş sırasında bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağı eşlik etti.

Bir diğer Yunanistan gazetesi Naftemporiki, KAAN'ın 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri'ne katılmasının planlandığını yazdı.

"PROJE 2016 YILINDA BAŞLAMIŞTI"

ABD merkezli Bloomberg, "Türkiye'nin beşinci nesil savaş uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu" ifadelerini kullandı.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, "Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti" ifadesiyle başladığı haberinde, "NATO üyesi Türkiye, azami yurt içi kabiliyetle milli muharip uçağının üretilmesine yönelik TF-X projesini 2016 yılında başlatmıştı" diye belirtti.

"BU BİR DÖNÜM NOKTASI"

Alman Welt gazetesinin "Bu dönüm noktası, Türkiye'nin bir savaş uçağı ülkesi olarak yükselişine işaret ediyor" başlıklı haberinde KAAN'ın ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan için bunun ABD'ye karşı kazanılmış bir zafer anlamına geldiği ifade edildi.

Türkiye'nin modern savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için giderek daha fazla çaba sarf ettiği aktarılan haberde, bunun hızla büyüyen savunma sanayisi için tarihi bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekildi.

Çift motorlu savaş uçağının, 5. nesil olarak adlandırılan ve gizlilik özelliklerine sahip bir model olduğu, bu nedenle radar tarafından tespit edilmesinin zor olduğu belirtildi.

Türkiye'nin teknolojiden altyapıya, bilgi birikimi ve üretim kabiliyetine sahip çalışanlarına kadar modern savaş uçağı üretimine yönelik değerler zincirinin tamamına sahip olan dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmayı hedeflediği bu amaçla çeşitli Türk şirketlerinde modern sensörler, radarlar ve diğer silah teknolojileri geliştirildiğine işaret edildi.

"GİZLİ ÖZELLİKLERE SAHİP"

Havacılık sitesi Flugrevue'deki haberde de KAAN'ın Türkiye'nin umut ışığı ve gökyüzündeki yeni savaş uçağı olduğu belirtildi.

Gizli özelliklere sahip Türk milli muharip uçağının, başarılı ilk uçuşunu gerçekleştirdiği aktarıldı.

"UKRAYNA ŞİMDİDEN KAAN İLE İLGİLENİYOR"

Frankfurter Allgemeine gazetesi de "Türkiye KAAN'ı sundu" başlıklı haberinde Türk yapımı ilk savaş uçağının ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı ifade edildi.

Uçuşun tamamlanmasının ardından Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'ın X sosyal medya platformunda, "Ukraynalı şirketlerin Türkiye için çok önemli olan bu projeye katılmalarından memnuniyet duyduğunu" yazdığına dikkati çekti.

Gazete şimdiden Ukrayna'nın Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı KAAN ile ilgilendiği aktarıldı.

KAAN'ın uçuşu dünya basınında

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Kaptan ~ 2 ay önce
Hey gidi Anadolu’nun yiğitleri Ayağınıza taş değmesin Allah utandırmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 2 ay önce
İnsalah başka şeylere malzeme yapılmadan bu ülkenin geleceği ve güvenliği için hayırlı olur, güzel haberler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ziyaa ~ 2 ay önce
Vecihi Hürkuş un 1932 de sivil uçuş okulu açmasına müsade ediliyor. 1937 de Almanya ya devlet imkanlarıyla mühendislik eğitimi almaya gönderiliyor. Vecihi Hürkuş o zaman da değerliydi. İşiniz gücünüz manipülasyon.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maşallah ~ 2 ay önce
Allah esirgesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B727-2F2 ~ 2 ay önce
Yahu Ukrayna zaten batmis herkesden para dileniyor hangi parayla KAAN alacak ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hacı ~ 2 ay önce
Biz uçak yapalım ederinin iki katını verir alır alırlar. sadece ruslarla aramızı açmak için.
Kel Ali ~ 2 ay önce
Her seçim öncesinin klasiği olan savunma araçları konusunu neden kimse sorgulamaz? Bu Kaan uçağının motoru hangi ülkenin, elektronik aksamını kim üretti? % kaçı yerli? Özellikleri nedir? Geçen seçimde Anadolu LDH gemisini uçak gemisi diyerek kapı kapı dolaştırdılar, bu seçim öncesinde de KAAN'ı TIR üstünde kasaba, köy dolaştırırlar artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rahatsız mı oldun ~ 2 ay önce
Hayırdır sana batan nedir
Tuncay Deniz yazana ~ 2 ay önce
Millete yalan yanlış bilgi verme tarihi adam gibi oku !
Yazık ~ 2 ay önce
Motor TEI Avionics ASELSAN gurur duy.
Tuncay DENIZ ~ 2 ay önce
Yil:1924, Yer:Izmir, Kahraman: Vecihi, Ucak: K-VI. Olay: Vecihi ilk Türk yapmimi ucagiyla ucar, iner inmez 15 gun hapise mahkum edilir, K-VI zincire vurulur, bir daha ucmaz.Hatta acikta birakilarak, Izmir'de kasten curutulur. Aradan 100 yil gecti. Yil:2024, Yer: Ankara, Kahraman: Barbaros, Ucak: Kaan. ... Umarim Ankara bu sefer Izmir'in kelekligini tekrarlamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hoplatma ~ 2 ay önce
Gezicilerin yüreğini hoplatma airporthaber

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dünya basını ~ 2 ay önce
Türkiye'nin rezalet ekonomik durumu, uyuşturucu,suç,mafya olayları,rüşvet çürümüşlük,yolsuzluk işleri de dünya basınında hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000