16 Şubat 2024, Cuma 09:19:07

KAAN'ın ilk müşterisi hazır

Milli muharip uçak KAAN için geri sayım sürerken uçağın ilk müşterisi de belli oldu. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'den KAAN savaş uçağı alma konusunda istekli olduklarını açıkladı.
  • Amerika gibi ülkeler yeni bir teknoloji üretip kullanıma sunduklarında tekelci anlayışla öyle isteyene pazarlamıyorlar önce kaymağını yiyor parsayı toplıyor ürün demode olup yeni versiyonu belli olunca eskiyi piyasaya sürüyor oda kongre izin verirse Kaan konusunda sözümü anlıyana
  • İşin gerekliliği, gelinen nokta elbette takdire şayan. Ama artık şu konuyu siyasi malzeme yapmayın da milletçe her beraber gurur duyalım. Ayrıca cahilleri kandırmak, oylarını almak için olduğundan fazla göstermeyi de bırakın. Çok net söylüyorum, savaş bitene kadar KAAN seri üretime geçsin, Taksim meydanında anırırım.
  • Bir gün taktir etmeyi öğrenseniz keşke
  • canım bir an heykel yapmak istedi
  • Heykel yapsaydık keşke !!!
  • Siz hala inanmayın
  • Dünya sıradaymış. Birgün Laz Temel bitirir ise eger elimizi öpene milyardolarlara satarız.
  • KAAN NE ZAMAN UÇACAK.
  • Daha uçak uçmadı bile. Ukrayna motor konusunda eski nesil kalıyor. Tanesi 100+ milyon dolar uçağı nasıl alacaklar?
  • Ukraynalı da bizi iyi çözmüş,gazla çalıştığımızı anlamış. Bizden uçak alırlarsa Rusya'nın bize tavrı ne olur onu da açıklasaymış ya. Zaten damadın ihaları dostum putini yeterince kızdırıyor. Ayrıca Kaan'ın F 35 ve F 22 ile rekabet edecek tam potansiyele sahip olabileceğine inanıyorum demesi tam bir karamizah, motor,elektronik aksamlar,silahlar, teknolojiyi vs abd den al ona rakip uçak yap,ukraynaya sat abd ve rusya da bunu izlesin öyle mi? Hele F 22 kıyası tam facia. Hiçbir ülkeye satmadığı uçakla nasıl kıyaslanır ki?

Milli muharip uçak KAAN için geri sayım sürerken uçağın ilk müşterisi de belli oldu. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'den KAAN savaş uçağı alma konusunda istekli olduklarını açıkladı.

Türkiye son yıllarda savunma sanayiinde attığı adımlarla bu alanda en üst lige yükseldi. Öyle ki gökyüzünde egemen güç olmak isteyen Türkiye'nin en büyük projelerinden Milli Muharip Uçak KAAN'la ilgili geri sayım sürüyor.

Heyecanlı bekleyiş sürerken yeni nesil savaş uçağının ilk taliplisi belli oldu. CNN Türk'e konuşan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya ile savaş 3'üncü yıla girmek üzereyken sahada yaşananları, bundan sonraki sürece dair öngörülerini ve Türkiye ile ilişkilerde gelinen noktayı anlattı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'den KAAN savaş uçağını almak istediklerini açıkladı.

kraynalı ekiplerin KAAN projesine yönelik çalışmalar yaptığını aktaran Vasyl Bodnar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ukrayna halen KAAN motoru üzerinde çalışıyor. Bu yeni bir fikir değil, görüşmeler savaştan önce başlamıştı. Motor tasarımında farklı tecrübeleri olan birkaç şirketimiz var. Evet bu motor için diğer uluslararası ve yerli üreticilerle rekabet eden Ukraynalı şirketlerden oluşan bir tür konsorsiyum var. Ancak Ukrayna'nın deneyimi ve iyi bir partner etiketi var ve bu uçak için çok ihtiyaç duyulan gerekli özelliklerle donatılmış ekipmanları hızlı bir şekilde üretebiliyoruz. Böyle bir gelişme yaratmak Türk tarafı için de güçlü bir katma değer getirecektir.

KAAN'ın satışı için Türkiye ile görüşeceklerini belirten Bodnar şöyle devam etti:

Çünkü yeni teknolojilere dayalı kendi üretimine sahip olmak sadece güvenlik ve savunmanın güçlendirilmesi için değil, aynı zamanda pazarlarda rekabet edebilmek için de bir ilerlemedir. KAAN'ın F35 ile F22 ile rekabet edebilecek tam potansiyele sahip olabileceğine inanıyorum ve bu da geleceğin hikâyesi. Bu yüzden dediğimiz gibi bunu bir başarı hikâyesi haline getirmeyi başarırsak ve hem doğu hem de Batı'daki üçüncü tarafların etki etmesini önlersek bölgedeki en güçlülerden biri olacağız. Ayrıca biz KAAN'ı satın almakla kalmayacağız, kullanacağız da. Nerede kullanacağımızı da biliyoruz.

Ses hızının 1,8 kat üzerine çıkabilecek

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik.

Maksimum 55 bin fite kadar çıkabilecek olan KAAN, 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilecek.

Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

Üstün kabiliyetleriyle fark yaratacak

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Milli savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak.

Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

KAAN'ın ilk müşterisi hazır

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

İsimsiz ~ 2 ay önce
Amerika gibi ülkeler yeni bir teknoloji üretip kullanıma sunduklarında tekelci anlayışla öyle isteyene pazarlamıyorlar önce kaymağını yiyor parsayı toplıyor ürün demode olup yeni versiyonu belli olunca eskiyi piyasaya sürüyor oda kongre izin verirse Kaan konusunda sözümü anlıyana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi iş elbette ~ 2 ay önce
İşin gerekliliği, gelinen nokta elbette takdire şayan. Ama artık şu konuyu siyasi malzeme yapmayın da milletçe her beraber gurur duyalım. Ayrıca cahilleri kandırmak, oylarını almak için olduğundan fazla göstermeyi de bırakın. Çok net söylüyorum, savaş bitene kadar KAAN seri üretime geçsin, Taksim meydanında anırırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O ~ 2 ay önce
Bir gün taktir etmeyi öğrenseniz keşke

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aaaa ~ 2 ay önce
canım bir an heykel yapmak istedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekat ~ 2 ay önce
Heykel yapsaydık keşke !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laf anlamaz ~ 2 ay önce
Heykel yapılırken 200/400 arasında üretilen uçakları duydunmu…çağının iyileri ve Avrupa ülkelerine satıldığını. İlk emri uygula bari, oku biraz
Delinin biri ~ 2 ay önce
Çekirdek çitleyen tip mi...!!!
Heykelcilere ~ 2 ay önce
Siz hala inanmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yunan ~ 2 ay önce
Dün yunan kazansa diyen, bugün yolunu değişmiş
İdris ~ 2 ay önce
Dünya sıradaymış. Birgün Laz Temel bitirir ise eger elimizi öpene milyardolarlara satarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deli ~ 2 ay önce
Midesi aklından küçükler anlamaz,git short izle sen...!!!
Kpt ~ 2 ay önce
KAAN NE ZAMAN UÇACAK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 2 ay önce
Daha uçak uçmadı bile. Ukrayna motor konusunda eski nesil kalıyor. Tanesi 100+ milyon dolar uçağı nasıl alacaklar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail Kara ~ 2 ay önce
Daha henüz uçacak bir uçak yok ortada. 30 yıl sonra uçağı ana alır Ukrayna...
Trajikomedi ~ 2 ay önce
Ukraynalı da bizi iyi çözmüş,gazla çalıştığımızı anlamış. Bizden uçak alırlarsa Rusya'nın bize tavrı ne olur onu da açıklasaymış ya. Zaten damadın ihaları dostum putini yeterince kızdırıyor. Ayrıca Kaan'ın F 35 ve F 22 ile rekabet edecek tam potansiyele sahip olabileceğine inanıyorum demesi tam bir karamizah, motor,elektronik aksamlar,silahlar, teknolojiyi vs abd den al ona rakip uçak yap,ukraynaya sat abd ve rusya da bunu izlesin öyle mi? Hele F 22 kıyası tam facia. Hiçbir ülkeye satmadığı uçakla nasıl kıyaslanır ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deli ~ 2 ay önce
Ahmaklar anlamaz teknolojiden..gidin heykel sevin...
Deli'ye ~ 2 ay önce
Teknolojiden senin gibi sahibinin sesi,onun bunun uşağı,kula kul olan mı anlıyor be ahmak be gafil !!!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000