14 Eylül 2015, Pazartesi 08:20:16

İtalya'da uçak krizi

İtalya’da Başbakan Matteo Renzi’nin yetersiz geldiğini iddia ettiği devlet uçağı Airbus 319 yerine 200 Milyon Dolarlık Airbus 330 sipariş etmesi kriz yarattı.
  • italya'nın gsmh si Türkiyenin 5 katı büyüklüğünde yalanı söylemen,kime ne katacak?! Belkide istatistik hesabı yapmayı bilmiyorsun. İki türlüden yorumun çapsız. italyan ekonomisinin büyüklüğü 2.1 tilyon dolar civarında,Türkiye'nin ise 800 milyar dolar civarında. ortalama 2.6 katında bir büyüklük var. peki italyanın borcu gsyh oranı yüzde kaç? % 132 yunanistandan sonra gsyh göre, en borçlu ülke;rakamsal olarak borcu yaklaşık 2 trilyon 7 yüz milyar dolar borcu var. Türkiyenin borcu gsyh oranı ne? %50,rakamsal olarak 400 milyar dolar. Türkiyenin,net devlet borcu ise %29,5 dir. Türkiyenin senin zannettiğin ülke değil.
  • Bu italyanlar bize cok benziyorlar. Hem tip olarak hemde huy olarak. Bazen soruyorum kendime aceba ecdadimiz italya'da fazla mi bulundular??
  • italya ekonomisi krizde, kemer sikmaya calisiyorlar, krizdeki italyan ekonomisi gsmh si ,toplam hacmi turkiyenin 5 kati buyuklugunde , krizdeki yunanistandaki kisi basina dusen gelirin su anda turkiyenin 3 kati olmasi gibi.. ama siz yapin saraylari, yapin havuzlari, alin ucaklari,nasil olsa borc ile, sonra niye faizler artiyor diye muhtarlara bagriniyor eleman..
  • Örnek olarak ülkemizdeki gibi 4G ihalesini uygun bulmayarak bir sonraki ihalede devletin kasasına 2.9 milyar euro fazladan girmesini sağlayabiliyorsa alsın neden olmasın? Oturdum hesapladım, bu fazladan kazanılan para 4 tane cumhurbaşkanlığı sarayı ve üzerine ilave olarak başbakanlığa alınan özel yapım A330 uçağından da tam 8 tanesinin maliyetine bedel. Uçak ve saray eleştirisi yapan çapsızlara kapak olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın demiş atalarımız.
  • Allah allah neden bana birini çağrıştırıyor bu haber acaba. A319 yetersiz A330-200 almalar filan ne kadar da ilginç (!). Işte Büyük İtalya ya bu.
  • Italya,teknolojik olarak bizden cok daha ilerde,dunyaya araba,yat vs satan, tekstil ve modada dunya lideri ayrica turizmde de yilda 60 milyon kisinin ziyaret ettigi bir ulke. Buna ragmen boyle bir luks harcama icin ulke muhalefetince ciddi tepkiler veriliyor. 10 milyon insani aclik sinirinda yasayan,bir o kadar insani yesil karta muhtac,sanayisi,teknolojisi,patentli icadi vs olmayan ve ihrac edemeyen,ciddi issizi olan,her kurumu curumus,kokusmus,torpil ve hemsehriciligin rezil halde oldugu,asgari ucretin 940 tl,sehit ve gazi ailelerine 400 tl maas layik gorulurken, devlet yoneticilerinin 120.000 den fazla luks makam arabasinin,7 ozel ucak 3 helikopterinin oldugu,gelirine gore dunyanin en pahali arabasi,benzini,cep teli,elektrigi,dogalgazini vs kullanan biz de de 330 yetmez 777 alalim tarzi abuk sabuk tepkiler veriliyor !
  • Bizim ülkede de A319 vardı, devlet büyüklerinin kullanması için ama ilaveten A332 sipariş edildi. Nereden bakarsan bak aynı. Ancak: Uzun uçuşlarda THY'nin 777'leri kiralanıyordu ama onların da içi o sipariş edilen A332 gibi değil. Bizim ülkede iş, çalışanlara zam vermeye gelince para yok ama makam otosu, makam uçağı almaya gelince en iyisine para var.
  • Bizim Türkiye nin uçaklarının livery di daha güzel olabilirdi
  • TURKIYE CUMHURİYETİ B777 Alsaydi güzel olurdu. Hatta a332 değilde A333 alsa ve yakıt tankı eklse müthiş olurdu
  • bence gayet normal uçak şart ise bugün almışlar yarın almışlar olayı olmaz alınır kullanılır zaten abartılacak birşey yok dünyadaki çoğu muhalefet böyle karşı çıkar zaten kendileri başa geçtiğinde kraldan çok kral olurlar ama.

Deniz aşırı ülkelere zorunlu yakıt molası ile ancak aktarmalı gidebilen İtalya Başbakanı, Ekim ayında Güney Amerika ülkelerine yapacağı resmi ziyaret için uzun menzilli Airbus 330 tipi uçak ısmarlaması özellikle muhalefetin tepkisine neden oldu. Ekonomik kriz nedeniyle eski Başbakanlar Mario Monti ve Enrico Letta bazı devlet uçaklarını elden çıkartmış ve bütçeye katkı sağlamıştı. Başbakan Renzi bu konuda polemiğe girmeyeceğini belirterek “G8‘e bağlı tüm ülkelerin devlet başkanlarının uzun menzilli uçakları var. İtalya olarak geride kalamayız” dedi.

Diğer taraftan Başbakan Matteo Renzi’nin teniste ABD Grand Slam’ın da kadınlarda iki İtalyan raket Roberta Vinci ve Flavia Penetta’nın final maçını izlemek için devlet uçağı ile New York’a gitmesi de skandal olarak değerlendirildi. Renzi “İtalya spor tarihinde bu büyük başarıya imza attı. Ben İtalya’yı temsilen maçı izlemeye gittim. İki finalistimizi kortta yalnız bırakmak olmazdı. Harika bir duygu bu” açıklaması yaptı.

İtalya'da uçak krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

ztk veri nerde ~ 7 yıl önce
italya'nın gsmh si Türkiyenin 5 katı büyüklüğünde yalanı söylemen,kime ne katacak?! Belkide istatistik hesabı yapmayı bilmiyorsun. İki türlüden yorumun çapsız. italyan ekonomisinin büyüklüğü 2.1 tilyon dolar civarında,Türkiye'nin ise 800 milyar dolar civarında. ortalama 2.6 katında bir büyüklük var. peki italyanın borcu gsyh oranı yüzde kaç? % 132 yunanistandan sonra gsyh göre, en borçlu ülke;rakamsal olarak borcu yaklaşık 2 trilyon 7 yüz milyar dolar borcu var. Türkiyenin borcu gsyh oranı ne? %50,rakamsal olarak 400 milyar dolar. Türkiyenin,net devlet borcu ise %29,5 dir. Türkiyenin senin zannettiğin ülke değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 7 yıl önce
ne iciyorsan bende ondan istiyorum.. (italyanin gsmh 2.7b , tc ise 0.6b ila 650b arasi,ortalama 5 kati ,birde onlarin arkasinda 21 trilyonluk gsmh lik eu merkez bankasi var,bekle biraz sirketlerin kur farkindan batmaya baslayinca daha rahat anlasilacak) hsbc bankayi satiyor,alici bile gelmiyor.. ps, sormadan belirteyim,bachelor ekonomi,master uluslararasi finans mezunuyum.. finans sektorunde calisiyorum..
ztk veri nerde ~ 7 yıl önce
palavra... 2014 italyanın gsmh'ni bir tane kaynak gösterebilrmisin! Bu arada bende, Nouriel Roubin. http://www.milliyet.com.tr/hsbc-ye-turk-talip/ekonomi/detay/2067837/default.htm http://www.aydinlikgazete.com/ekonomi/hsbc-subelerine-uc-banka-talip-h71775.html
Fransa'li ~ 7 yıl önce
Bu italyanlar bize cok benziyorlar. Hem tip olarak hemde huy olarak. Bazen soruyorum kendime aceba ecdadimiz italya'da fazla mi bulundular??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tersi ! ~ 7 yıl önce
ya tersi olduysa ?
ztk ~ 7 yıl önce
italya ekonomisi krizde, kemer sikmaya calisiyorlar, krizdeki italyan ekonomisi gsmh si ,toplam hacmi turkiyenin 5 kati buyuklugunde , krizdeki yunanistandaki kisi basina dusen gelirin su anda turkiyenin 3 kati olmasi gibi.. ama siz yapin saraylari, yapin havuzlari, alin ucaklari,nasil olsa borc ile, sonra niye faizler artiyor diye muhtarlara bagriniyor eleman..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cover ~ 7 yıl önce
Örnek olarak ülkemizdeki gibi 4G ihalesini uygun bulmayarak bir sonraki ihalede devletin kasasına 2.9 milyar euro fazladan girmesini sağlayabiliyorsa alsın neden olmasın? Oturdum hesapladım, bu fazladan kazanılan para 4 tane cumhurbaşkanlığı sarayı ve üzerine ilave olarak başbakanlığa alınan özel yapım A330 uçağından da tam 8 tanesinin maliyetine bedel. Uçak ve saray eleştirisi yapan çapsızlara kapak olsun. İş bilenin, kılıç kuşananın demiş atalarımız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 7 yıl önce
kasaya fazladan giren para yok,cunku ihale ayni ihale idi, sadece turkiye olarak 6 ay zaman kaydettik ayrica cumhurun cahil baskanina soylemeyin, 4.5 g diye birsey yok.. o 4g ihalesiydi, adamin karizma cizilmesin diye kimse caktirmiyor
cover ~ 7 yıl önce
Oncelikle ulkeye kazandirdigi birsey yok.4.5G nedir ya cocuk mu kandiriyor.Ayrica velev ki ulkeye bir kazanc sagladiysa bunu israf etmek zorunda miydi?Bu hakki kim verdi? Ulkemiz o kadar zenginse neden isciye memura zam yapilirken 3tl zam oluyor?
fark ~ 7 yıl önce
sarayda kral oturur bizde külliye..
~ 7 yıl önce
Allah allah neden bana birini çağrıştırıyor bu haber acaba. A319 yetersiz A330-200 almalar filan ne kadar da ilginç (!). Işte Büyük İtalya ya bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trajikomedi ! ~ 7 yıl önce
Italya,teknolojik olarak bizden cok daha ilerde,dunyaya araba,yat vs satan, tekstil ve modada dunya lideri ayrica turizmde de yilda 60 milyon kisinin ziyaret ettigi bir ulke. Buna ragmen boyle bir luks harcama icin ulke muhalefetince ciddi tepkiler veriliyor. 10 milyon insani aclik sinirinda yasayan,bir o kadar insani yesil karta muhtac,sanayisi,teknolojisi,patentli icadi vs olmayan ve ihrac edemeyen,ciddi issizi olan,her kurumu curumus,kokusmus,torpil ve hemsehriciligin rezil halde oldugu,asgari ucretin 940 tl,sehit ve gazi ailelerine 400 tl maas layik gorulurken, devlet yoneticilerinin 120.000 den fazla luks makam arabasinin,7 ozel ucak 3 helikopterinin oldugu,gelirine gore dunyanin en pahali arabasi,benzini,cep teli,elektrigi,dogalgazini vs kullanan biz de de 330 yetmez 777 alalim tarzi abuk sabuk tepkiler veriliyor !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millet ne diyor ~ 7 yıl önce
Ha bu ulke buyuk ulke diyor.... Dunyanin en buyuk ulkesi K.Kore o zaman.Adamlar o kadar ac ki disardan gida yardimi gelmeyince kitlik oluyor insanlar oluyor.Ama demokratik ulkedir K.Kore.Secimler yapiliyor yani.%100 oy aliyor bay KIM.Ustelik anayasasinda basin ozgurlugu maddesi de var.Ayni bizim gibi demokratik ve ozgur(!) bir ulke yani... Buyuk ulke
Sanal Havacı ~ 7 yıl önce
Bizim ülkede de A319 vardı, devlet büyüklerinin kullanması için ama ilaveten A332 sipariş edildi. Nereden bakarsan bak aynı. Ancak: Uzun uçuşlarda THY'nin 777'leri kiralanıyordu ama onların da içi o sipariş edilen A332 gibi değil. Bizim ülkede iş, çalışanlara zam vermeye gelince para yok ama makam otosu, makam uçağı almaya gelince en iyisine para var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CORENDON ~ 7 yıl önce
Bizim Türkiye nin uçaklarının livery di daha güzel olabilirdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST-AYT ~ 7 yıl önce
TURKIYE CUMHURİYETİ B777 Alsaydi güzel olurdu. Hatta a332 değilde A333 alsa ve yakıt tankı eklse müthiş olurdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BABAYAGA ~ 7 yıl önce
bence gayet normal uçak şart ise bugün almışlar yarın almışlar olayı olmaz alınır kullanılır zaten abartılacak birşey yok dünyadaki çoğu muhalefet böyle karşı çıkar zaten kendileri başa geçtiğinde kraldan çok kral olurlar ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000