17 Mart 2017, Cuma 09:20:47

İsveç'ten uçaklara ek vergi kararı

İsveç Hükümeti, ülkeye gelen uçaklardan 2018’den itibaren yolcu başına 8 ila 43 avro ek havalimanı vergisi almayı planlıyor
  • Ülkemize gelen malum ülkenin uçaklarından 2 katı vergi alalım Yanlış hesap bağdatdan döner Olmadı keser döner sap döner
  • Ayni vergiyi bizde Isvec uculsarina koyalim. Kisasa kisas.
  • TK nın en çalışkan üretken başarılı 3-5 yurt dışı müdürlerinden birisiydi. bu işi çözer Ayşe Hanım :)

İsveç Hükümeti, ülkeye gelen uçaklardan 2018’den itibaren yolcu başına 8 ila 43 avro ek havalimanı vergisi almayı planlıyor

İsveç Tüketici Bakanı Per Bolund’un düzenlediği basın toplantısında açıkladığı tasarıya göre ülkeye gelen uçaklardan 3 farklı düzeyde ek havalimanı vergisi alınacak. Tasarıya göre ek vergi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden gelen uçaklarda kişi başına yaklaşık 8 avro, AB dışından ama İsveç’e uzaklığı 6 bin km’yi aşmayan ülkelerden gelenlerde 28 avro, 6 bin km’yi aşan uzaklıktan gelenlerde ise 43 avro olacak.

Bolund, 2018’de yürürlüğe girecek ek verginin uçakların karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açması nedeniyle getirildiğini söyledi.-Türkiye'den gelen uçaklardan 28 avro alınacakTasarının hayata geçmesiyle Türkiye’den gelen uçaklardan da yaklaşık 28 avro ek vergi alınacak.

Tasarıyı AA muhabirine değerlendiren Atlasglobal İskandinavya Müdürü Ayşe Mısırlı, uygulamanın hava yolları şirketlerine milyonlarca avro ek yük getireceğini ve bunun da yolculara yansıyacağını söyledi. Tasarıya kendilerinin de itiraz ettiğini belirten Mısırlı, "İklim değişikliğiyle mücadele önlemleri kapsamında bu kararı aldıklarını söylediler. Hava kirliliği ile mücadelede uçakların egzozundan çıkan gaza gelene kadar birçok şeyle uğraşılması lazım. Bu karar en çok İsveç'in kendi halkını etkiler. Zira, tatil amacı ile dünyanın uzak bölgelerine uçan İsveçlilere ek ekonomik yük getirecek." diye konuştu.

Tasarının hayata geçmesiyle Türkiye'ye gitmek isteyen yolcuların biletlerine de yaklaşık 30 avro zam yapmak zorunda kalacaklarını anlatan Mısırlı, "İsveç, Avrupa'nın ortasında bir ülke değil ki. Avrupa'nın kuzeyinde ve uzakta bir ülke. Bundan dolayı da dışarıyla olan irtibatını hava yolu ile sağlıyor. Kendileri için de yanlış bir karar." değerlendirmesini yaptı.

İskandinavya Havayolları da (SAS) tasarıya tepki gösterdi. SAS'tan yapılan açıklamada, tasarının çöpe atılması gerektiği bildirildi.

İsveç'ten uçaklara ek vergi kararı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Koysunlar ~ 2 yıl önce
Ülkemize gelen malum ülkenin uçaklarından 2 katı vergi alalım Yanlış hesap bağdatdan döner Olmadı keser döner sap döner

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vergi ~ 2 yıl önce
Ayni vergiyi bizde Isvec uculsarina koyalim. Kisasa kisas.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 2 yıl önce
Türkiye'ye özel bir vergi değil ki bu neyin kafası? He Türkiye tüm ülkelere uygulasın diyebilirsin ama şu anda kimse Türkiye'ye gidelim diye düşünmediği için yine mantıksız olur. Günün birinde İsveç gibi filan olursak belki o zaman uygularız.
U ~ 2 yıl önce
Eyy gulum isvecli avrupalisi varsin gelmesin gelen olusada vergisini versin sen neyin kafasini tasiyorsun .haa sana gore avrupali her ne yaparsa hapsin haklidir .
ayşe mısırlı ~ 2 yıl önce
TK nın en çalışkan üretken başarılı 3-5 yurt dışı müdürlerinden birisiydi. bu işi çözer Ayşe Hanım :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek ~ 2 yıl önce
Bunlara tek koridorda gerek yoktu. Kısa uçuşlarda gereksiz ayak altındaydılar. Fazla tepki verdiler. Hiç olmamadı gereken bir uygulamaydı.
Taksime ~ 2 yıl önce
Simit satmaya hadiii...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000