22 Temmuz 2019, Pazartesi 14:50:24

İsveç Tempest projesine dahil oldu

İskandinav ülkelerinden İsveç, teknik özellikleriyle F-35 jetlerini geride bırakma iddiasında olan lazer silahlı İngiliz yapımı Tempest savaş uçaklarının üretim projesine katılan ilk ülke oldu.
  • Önceden tasarım olarak Amerikan Rus Avrupa savaş uçakları dedik mi kafada uçağın bir profili ana hatları beliriyordu. Şimdi sadece rus uçakları kendine özgü tasarımı var geri kalanlar f22 ile f35 kopyası gibi.
  • bizde ortağız bu profjeye f35 olmazsa bunu alırız
  • Arkadaşlar dünya hipersonik bir hızla ilerliyor 6ncı nesil artık demode oldu bu işler geride kaldı 7nci ve 8nci nesil hatta ,hatta 9ncu ve 10ncu nesil uçakların tasarımı ile ilgilenmemiz lazım ve 2020 de % 100 yerli ve milli uçaklarımız havada olmalı.Hadi bakalım....
  • Insan gercek savas ucaginin en buyuk engelidir, gelecegin savas ucagi kesinlikle Drone dur..Insanla ucacak hava araci uzay ve denizleride kullanabilecekse arti deger ifade edebilir, gerisi hikayedir.. Bizim acimizdan, biz Osmanliyiz, Osmanli olduk, herturlu uckagit ve hirsizligin oldugu bozuk bir duzene geri donduk, biz tarih sahnesinden uzun sure devam etme akil ve teknolojiyi uretecek insana sahip degiliz, sade Imam ve Cami var, Yalanin hirsizligin oldugu boyle bir yerde Allahin da oldugunu sanmiyorum.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada iki ülkenin söz konusu jetlerin ortak üretimi projesi olan FCAS kapsamında bir protokol imzaladığı ve görüşmelerin 2019 Nisan'ında tamamlandığı kaydedildi.

İki ülke yetkilileri, ortak savaş uçağı geliştirme ve üretimi konusunda işbirliği için yaklaşık bir yıldır görüşüyordu.

Mayıs ayında son halini alan protokole İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt ve İsveçli mevkidaşı Peter Hultqvist 18 Temmuz tarihinde imza attı. Anlaşma sonrası yapılan açıklamada "İki hükümet, savaş uçağı geliştirme programında ortak çalışacak. Yeni tasarımlarla iki ulusun gelecekte ihtiyacı olacağı bazı tasarımlar da bu programa dahil edilecek." denildi.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Başkanı Orgeneral Sör Stephen Hillier, şu anda Tempest jetlerinin üretimi için iki ülke olduklarını, ancak gelecekte daha fazla ülkenin bu programa katılacağına kesin gözüyle baktığını ifade etti.

Tempest jetlerinin test uçuşlarını ise 2Excel Aviation firması üstlenecek. İsveç yapımı savaş uçakları Gripen'in yapımını sağlayan uzay ve havacılık şirketi Saab'ın Tempest'in üretimine doğrudan katılmayacağı ancak BAE Systems, Leonardo UK, MBDA UK, Rolls-Royce, ve RAF’s Rapid Capabilities Office gibi projenin içerisinde olan firmalarla işbirliğine gideceği kaydedildi.

Sesten hızlı füze ve lazer donanımlı silahlar

İngiltere, 2030 yılında filosuna dahil edeceği lazer ve hipersonik füzelerle donatılan altıncı nesil savaş uçakları Tempest'i, Farnborough Airshow'da tanıtmıştı. İnsansız olarak uçma özelliğine sahip uçağın sesten hızlı olan hipersonik füze ve lazerli silah sistemi bulunuyor.

Henüz konsept aşamasındaki uçağın tasarımının 2020 yılında tamamlanacağı, 2025 yılında ise prototipinin üretileceği bildirildi. İngiltere'de 2040 yılında hizmetten çekilecek Typhoon uçaklarının yerini alacak olan Tempest jetleri 2035'te satışa sunulacak.

Hava savunmasında Typhoon ve F-35 Lightning II’ye alternatif olarak üretilecek uçak, F22 Raptor‘u andıran bir tasarıma sahip. Delta kanat tasarımlı uçağın iki jet motoru bulunuyor. Tüm teknik özelliklerinin henüz açıklanmadığı uçağın sesten beş kat daha hızlı füzeler ve lazerli enerji silahlarını barındırması planlanıyor.

Tempest'in 2005 yılında terk edilen iki kişilik bir İngiliz gizli savaş uçağı konsepti olan BAE Replica'nın 6. Nesile büründürülmüş bir hali olduğu belirtiliyor.

İngiltere’nin Tempest F-35'lerin yanı sıra Fransız-Alman ortaklığında üretilecek Eurofighter ve Rafale tipi uçakların yerine geçecek 6'ıncı nesil bir savaş jetine rakip olması bekleniyor. (Euronews)

İsveç Tempest projesine dahil oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

—- ~ 4 ay önce
Önceden tasarım olarak Amerikan Rus Avrupa savaş uçakları dedik mi kafada uçağın bir profili ana hatları beliriyordu. Şimdi sadece rus uçakları kendine özgü tasarımı var geri kalanlar f22 ile f35 kopyası gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
biz ~ 4 ay önce
bizde ortağız bu profjeye f35 olmazsa bunu alırız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M:K ~ 4 ay önce
Arkadaşlar dünya hipersonik bir hızla ilerliyor 6ncı nesil artık demode oldu bu işler geride kaldı 7nci ve 8nci nesil hatta ,hatta 9ncu ve 10ncu nesil uçakların tasarımı ile ilgilenmemiz lazım ve 2020 de % 100 yerli ve milli uçaklarımız havada olmalı.Hadi bakalım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 uncu nesil ~ 4 ay önce
Sen 10 uncu nesilin nasi olucagini soyle yapsinlar
Gelecek Drone dur ~ 4 ay önce
Insan gercek savas ucaginin en buyuk engelidir, gelecegin savas ucagi kesinlikle Drone dur..Insanla ucacak hava araci uzay ve denizleride kullanabilecekse arti deger ifade edebilir, gerisi hikayedir.. Bizim acimizdan, biz Osmanliyiz, Osmanli olduk, herturlu uckagit ve hirsizligin oldugu bozuk bir duzene geri donduk, biz tarih sahnesinden uzun sure devam etme akil ve teknolojiyi uretecek insana sahip degiliz, sade Imam ve Cami var, Yalanin hirsizligin oldugu boyle bir yerde Allahin da oldugunu sanmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000