09 Mayıs 2017, Salı 09:24:57

İşte Türkiye'nin yeni askerleri

STM, Türkiye'nin ilk milli kamikaze "drone"ları Alpagu ve Kargu ile yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom drone Togan'ı geliştirdi.
  • Ulaaan o uçak bizim küçüklüğümüzdeki uçağın tıpkı aynısı, dizayn telif hakkı isterim....
  • Bunlar öz Türk yiyecekleri olup kuranda dahi geçer. Kıymetini bilelim.
  • George bunu kim yaptı zengin oldu ayrıca bu ne ya böyle asker mi olur bizim yaptığımız neydi onca ay surunduk ellerimiz ayaklarımız soğukta patladı atpl sertifikalı olmama rağmen neyse ben askere gitmeyen pilotlara hakkımi helal etmiyorum
  • Emeği geçen tüm vatanseverlere tebrikler ve teşekkürler.
  • Allah utandırmasın
  • Ülkenin uğraştığı bir sürü sorun varken kamikaze mamikazeyle bizi uğraştıran hükümet kurumları neyi hedefliyor acaba (!)!!

STM, Türkiye'nin ilk milli kamikaze "drone"ları Alpagu ve Kargu ile yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom drone Togan'ı geliştirdi.

Türkiye, insansız hava araçları teknolojisinde yeni bir boyuta geçiyor. Milli olarak geliştirilen kamikaze (vurucu drone) ve yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom "drone"ların "sürü" şeklinde hareket edip birlikte çoklu drone harekatı yapmaları sağlanacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığına sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), son çalışmalarıyla Türkiye'yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya taşıyacak.

Şirket, Türkiye'de ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemlerini 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergileyecek.

Türk mühendisler tarafından özgün geliştirilen ürünler, sahip oldukları üstün taktik özellikleriyle asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Yakın zaman içinde testleri tamamlanarak üretimlerine başlanacak "drone"lar, isimleriyle de dikkati çekiyor. İsimlerini, öz Türkçe savunmayı hedefleyen askeri ikonlardan alan "Alpagu", "Kargu" ve "Togan"ın bu yıl göreve hazır hale gelmesi planlanıyor.

Hem keşif yapıyor hem kamikaze

Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik ekipmanlarından biri olmaya aday Alpagu, eski Türkçe'de "tek başına düşmana saldıran yiğit" anlamını taşıyor. Otonom veya manuel kullanılabilen Alpagu'nun Togan ve Kargu'dan farkı, sabit kanatlı olması ve bir lançerden fırlatılabilmesi.

Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompakt bir yapıya sahip olan Alpagu, tek kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyor.

Kamikaze görevinin yanı sıra keşif ve gözetleme de yapabilen Alpagu'nun taşıdığı patlayıcı, sahada başka bir patlayıcıyla değiştirilebiliyor. Tamamen özgün geliştirilen ve gerçek zamanlı görüntü işlemeyle derin öğrenme algoritmalarının kullanıldığı Alpagu'nun, IDEF 2017'nin en dikkati çekici ürünlerinden biri olması bekleniyor.

Döner kanatlı kamikaze Kargu
"Dağ başındaki gözlem kulesi" ve "Atmaca" anlamlarına gelen STM'nin bir diğer ürünü Kargu, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor.

Gece ve gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Alpagu’da olduğu gibi otonom veya uzaktan kumandayla kullanılabilen Kargu’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip olan Kargu'nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

Tehditleri Togan tespit edecek

"Doğan" anlamına gelen Togan ise yüksek performanslı uçuş özelliği sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması yapıyor.

Yapay zeka algoritmalarının yoğun kullanıldığı Togan, 30 kat optik yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde üstün başarı sağlamak için geliştirildi.

Operatöre gerek kalmaksızın uçuş görevini yerine getirebilen, hareketli veya hareketsiz tehditleri otomatik olarak belirleyip sınıflandırabilen Togan, gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Tek personelle çok kısa sürede göreve hazır hale getirilebilen ve 40 dakika boyunca havada kalabilen Togan’ın, sürü zekasının ilk milli örneğini teşkil etmek üzere kamikaze dronelar Kargu ve Alpagu ile birlikte çoklu drone harekatı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.

İşte Türkiye'nin yeni askerleri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Ulaaan ~ 5 yıl önce
Ulaaan o uçak bizim küçüklüğümüzdeki uçağın tıpkı aynısı, dizayn telif hakkı isterim....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kurufasulye nohut ~ 5 yıl önce
Bunlar öz Türk yiyecekleri olup kuranda dahi geçer. Kıymetini bilelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ooo ~ 5 yıl önce
George bunu kim yaptı zengin oldu ayrıca bu ne ya böyle asker mi olur bizim yaptığımız neydi onca ay surunduk ellerimiz ayaklarımız soğukta patladı atpl sertifikalı olmama rağmen neyse ben askere gitmeyen pilotlara hakkımi helal etmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pff ~ 5 yıl önce
hangi hakkın varda helal etmiyon
Uzatma ~ 5 yıl önce
Askerlik hakkim var onu helal etmiyorum aslan
tebrikler ~ 5 yıl önce
Emeği geçen tüm vatanseverlere tebrikler ve teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal olsun ~ 5 yıl önce
Allah utandırmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mka ~ 5 yıl önce
Ülkenin uğraştığı bir sürü sorun varken kamikaze mamikazeyle bizi uğraştıran hükümet kurumları neyi hedefliyor acaba (!)!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 5 yıl önce
Mka. yazık sana yeğen
Volvo ~ 5 yıl önce
Sen anlamazsın, sen ülke sorunlarına odaklanmaya çalış, yorma zavallı beynini...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000