28 Eylül 2016, Çarşamba 09:25:46

İşte savaş uçağı kazalarının perde arkası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ çatı soruşturması dosyasına, 15 Temmuz darbe girişiminde bazı uçakları aktif olarak kullanılan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin çarpıcı bir rapor girdi.
  • acık daa okuyaydında üstün zekalı dr olaydın.uçak müh.lerinin çoğu da senin gibi kaldırım müh.yapıyor. nerdeymiş o 330 alan dr. sallamaa %1 i bile değildir bu parayı kazanan.
  • Uçarken i.emek için uğraşmamalı pilot. Daha bindiğinde pilotun aleti bir hortumla idrar torbasına devamlı bağlı olmalı. Çişi gelince pilot sadece salmalı. Savaşırken bunla mı uğraşılır. Çok yanlış.
  • Bu tespitlerin bir kısmı doğru, peki eski kaza kırımlar ne olacak, onlar çok mu farklı...Cumhurbaşkanlığının denetleme yapması ne alaka, pilot yada havacılık konusununda uzmanmı bunlar!!! Lütfen saçmalamayın ...
  • Pilotluk yetenek gerektiren zor aşamalara sahip bir kurs sonrası elde edilen bir unvandır.lütfen olaya daha gerçekçi yaklaşın her düşen uçağı fetoya bağlamak mantıklı değil.
  • Kazaların incelenmesi için http://www.kaik.gov.tr/ adresinden de görülebileceği gibi bir kurum vardır zaten. Yıllarca bunu söyledim ama kimse takmadı. Kurmayların kendi hatalarını örtbas etmek için kaza raporlarını nasıl maniple ettiğine bizzat şahit oldum. Darbe yöneticileri Hakan ÜSTEM ve Tezcan KIZILELMA'nın idari hataları sonucu oluşan 12 Ekim 2014 yılında düşen S-70 Seahawk kazası da hem savcılıkca, hem de KAIK tarafından incelenmelidir. Davalar başladığı zaman sadece Darbe ve FETÖ yöneticiliğinden değil cinayetten de yargılanmaları sağlanmalıdır.
  • Askeri pilotlar 4-7k tl ücret alıyorlar. Hal böyleyken hangi üstün zekalı öğrenci veya yüzde kaçı bunu bilerek ister ki. Tıp doktoru olup 300k tl alan adam örneği olmak varken.
  • O yüzden askeri lise sınavı gibi çok az örneklemden seçme yerine daha çok insanın tam kapasite girdiği öss tarzı bir merkezi sınavda başarı kriteri daha yukarı çekilebilir. Aksi halde girenlerden sadece fiziki yeterlilik sağlayan alınınca bunlar kaçınılmaz.
  • Hava harp okulu sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler öss deki gibi bir başarı sağlayarak girmiyor maalesef. Öss de ilk 10k e giren bir tıp fakültesi öğrencisinin aldığının yarısını puan olarak almıyorlar. Tabi giren öğrenci kapasitesi bu olunca, hernekadar fiziksel yeterlilik sınavlarda başarılı bile olsalar mental olarak geride olduklarından sonuç kaçınılmaz.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ çatı soruşturması dosyasına, 15 Temmuz darbe girişiminde bazı uçakları aktif olarak kullanılan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin çarpıcı bir rapor girdi.

“FETÖ’yle bağlantılı öğretmen ve pilotların tecrübesizliğinden” kaynaklandığı belirtilerek son dönemde yaşanan uçak kazalarına da yer verilen raporda, Hava Kuvvetleri’nde eğitim veren öğretmenlerin yetersizliği ve pilotların tecrübesizliği sonucunda 2 yılda 9 uçak kazasının meydana geldiği kaydedildi. 3 adet F-4 ile 6 adet F-16 uçağının karıştığı kazalar sonucunda 7 pilotun şehit düştüğü vurgulandı.

‘KAZA KIRIM İNCELEMESİ DDK TARAFINDAN YAPILMALI’

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, yetenekli pilotların ordudan uzaklaştırılması ve yerlerine FETÖ mensuplarının getirilmesinin kazaları artırdığı belirtilen raporda, “Gerekli sert önlemler alınmadığı takdirde kazalar devam edecektir. Tüm kaza kırım inceleme analizlerinin Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından yapılması gerekmektedir” denildi. Kazaların ayrıntılarına da yer verilen raporda, “13 Mayıs 2013 tarihinde Suriye krizi kapsamında sınırda bekleme görevi icra eden F-16 savaş uçağının, pilotunun idrarını yaparken bel kemeri tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasına sıkıştırdığı için düştüğü de yer aldı. Uçağın düşüş nedeni olaraksa ‘pilotaj ve eğitim eksikliği’ tespitine yer verildi.

UÇAKLARDA İDRAR PAKETLERİ VAR

Savaş uçaklarında pilotların saatler süren görev sırasında tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için idrar torbasına benzer paketler bulunuyor. Pilotların tulumları da bu paketleri rahatlıkla kullanabilecek şekilde tasarlanıyor.

‘ELEKTRİK DİREĞİNE BİLE ÇARPTILAR'

Başsavcılığın raporunda yer verilen 9 kaza ve kazalara ilişkin tespitler şöyle:

22 Ocak 2013: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 gece uçuş için kalkış yaparken pistten çıktı. Uçak ağır hasar gördü. Pilot ve makinist hatası.

13 Mayıs 2013: Suriye krizi kapsamında sınırda bekleme görevi icra eden F-16 savaş uçağının pilotu idrarını yaparken, bel kemeri tokasını uçuş kumandası ile sandalye arasına sıkıştırdığı için uçak düştü. Sebep pilotaj ve eğitim eksikliği. Kazada şehit olan pilot, eğitimde yetersiz görülüp elenmek istenmesine rağmen paralel yapı mensubu olduğu için F-16 pilotu yapıldı.

30 Eylül 2013: Sivas Kangal’da RF-4E uçağı düştü. İki pilot yaralı kurtuldu. Raporda pilot hatası (uçağın pilot tarafından yanlış kumanda ile anormal duruma sokulması) tespit edilmesine rağmen, paralel ekipten olan üs komutanı etkilendiğinden heyet görevden uzaklaştırılarak tekrar rapor yazıldı.

23 Haziran 2014: Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı inişte pilotun uzun oturmasından (uçağın pist başı yerine daha ileriye teker koyması) dolayı pistten çıkıp kaza kırım geçirdi. İdari ve pilot hatası.

Ağustos 2014: 4. Ana Jet Üs komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı Afyon yakınında limitlerin altına inip yüksek gerilim hattına çarptı ve Afyon Meydanı’na acil iniş yaparak düşmekten kurtuldu. Sebep, pilot hatası.

2 Eylül 2014: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F-16 uçağı son yaklaşmada limitlerin altına inerek elektrik direğine çarptı. Pilot atladı, uçak kullanılamaz hale geldi. Sebep, pilotaj hatası.

1 Aralık 2014: 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-16 uçağı kolda iniş alçalmasındayken, bulut içinde tecrübesizlik ve lider hatası nedeniyle his yanılması sonucu uçağın kontrolü kaybedilmiş, pilot atlayarak kurtulmuştur. Uçak kullanılamaz hale geldi.

24 Şubat 2015: Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait 2 adet RF-4E uçağı gece inişe geçerken dağa çarptı. 4 pilot şehit oldu. Sebep, pilot hatası. Hata yer radar operatörüne bağlanmak istendi.

5 Mart 2015: Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir adet F-4E 2020 uçağı Konya’da düştü. İki pilot şehit oldu. İki farklı filodan, iki aynı devreden pilotun aynı uçakta uçurulması idari hata olup, pilotların uçağı düşürmesi yoğun uçuş baskısı, tecrübesizlik ve aşırı yorgunluk sebebiyledir.

İşte savaş uçağı kazalarının perde arkası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

denyo ~ 4 yıl önce
acık daa okuyaydında üstün zekalı dr olaydın.uçak müh.lerinin çoğu da senin gibi kaldırım müh.yapıyor. nerdeymiş o 330 alan dr. sallamaa %1 i bile değildir bu parayı kazanan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sistem Yanlış ~ 4 yıl önce
Uçarken i.emek için uğraşmamalı pilot. Daha bindiğinde pilotun aleti bir hortumla idrar torbasına devamlı bağlı olmalı. Çişi gelince pilot sadece salmalı. Savaşırken bunla mı uğraşılır. Çok yanlış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ülke ~ 4 yıl önce
Bu tespitlerin bir kısmı doğru, peki eski kaza kırımlar ne olacak, onlar çok mu farklı...Cumhurbaşkanlığının denetleme yapması ne alaka, pilot yada havacılık konusununda uzmanmı bunlar!!! Lütfen saçmalamayın ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mantıken ~ 4 yıl önce
Pilotluk yetenek gerektiren zor aşamalara sahip bir kurs sonrası elde edilen bir unvandır.lütfen olaya daha gerçekçi yaklaşın her düşen uçağı fetoya bağlamak mantıklı değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KAIK ~ 4 yıl önce
Kazaların incelenmesi için http://www.kaik.gov.tr/ adresinden de görülebileceği gibi bir kurum vardır zaten. Yıllarca bunu söyledim ama kimse takmadı. Kurmayların kendi hatalarını örtbas etmek için kaza raporlarını nasıl maniple ettiğine bizzat şahit oldum. Darbe yöneticileri Hakan ÜSTEM ve Tezcan KIZILELMA'nın idari hataları sonucu oluşan 12 Ekim 2014 yılında düşen S-70 Seahawk kazası da hem savcılıkca, hem de KAIK tarafından incelenmelidir. Davalar başladığı zaman sadece Darbe ve FETÖ yöneticiliğinden değil cinayetten de yargılanmaları sağlanmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
unc ~ 4 yıl önce
İşkembeden atma, bahsettiğin komutan 2014 yılında Yalova'da görev yapıyor, nasıl bir idari hata ile Kocaeli'de kazaya sebep olabilir.
uçak müh. ~ 4 yıl önce
Askeri pilotlar 4-7k tl ücret alıyorlar. Hal böyleyken hangi üstün zekalı öğrenci veya yüzde kaçı bunu bilerek ister ki. Tıp doktoru olup 300k tl alan adam örneği olmak varken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
k ne ~ 4 yıl önce
arkadas instagramdan fırlamış sanırım hangi ülkede yaşıyoruz
aviator ~ 4 yıl önce
O yüzden askeri lise sınavı gibi çok az örneklemden seçme yerine daha çok insanın tam kapasite girdiği öss tarzı bir merkezi sınavda başarı kriteri daha yukarı çekilebilir. Aksi halde girenlerden sadece fiziki yeterlilik sağlayan alınınca bunlar kaçınılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aviator ~ 4 yıl önce
Hava harp okulu sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler öss deki gibi bir başarı sağlayarak girmiyor maalesef. Öss de ilk 10k e giren bir tıp fakültesi öğrencisinin aldığının yarısını puan olarak almıyorlar. Tabi giren öğrenci kapasitesi bu olunca, hernekadar fiziksel yeterlilik sınavlarda başarılı bile olsalar mental olarak geride olduklarından sonuç kaçınılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yetenek ~ 4 yıl önce
Olay üniversite sınavından kaç aldığın değil.yetenek olayı allah vergisi.......

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000