25 Eylül 2018, Salı 14:01:09

İstanbul Yeni Havalimanı'yla ilgili şok iddia!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. Havalimanı inşaatında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, müteahhit firmalar ve ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.
  • https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/cin-isi-12-milyar-turk-isi-35-milyar-dolar-2654597/ Beijing ve IGA
  • Millet ac ac, tuyu bitmemiş yetim, ekonomi batıyee cilerde geldiyse tamamdır. Türkiye bu goygoycuları başında def ettiği 16 yıldan beri cumhuriyet tarihinin toplamından daha fazla ilerleme yatırım yapma fırsatı bulabilmiştir. İlerlemesinde durmadan devam edecektir. Geçmişte yattığı yerden beslenen goygoycular da arpaları kesildiği için böyle ciyaklamaya devam edeceklerdir :)
  • Atatürk'e put diyenler, hakaret edenler, haklısınız en büyük suçlu o. Bu ülkeyi, bayrağını ve milletini kurtarmamalıydı ki sizin gibi soysuz, kanı, cibiliyeti bozuklar kula kulluk ederek, başka kimlik ve isimlerle, dinsiz, imansız, boyunduruk altında, sefalet içinde yaşasalardı keşke. Layığınız oydu çünkü...Dünyada kurucusuna ve silah arkadaşlarına rezilce ve kahpece hakaret etmeyi marifet sayan bizden başka hangi nankör millet vardır acaba? Adam kendi ülkesinden başka heryerde saygı görüyor. Yuh bee !
  • Devletin içi tümüyle boşaltılmış durumda,bu söylenenler devede kulak,adamlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyor birileride hala şak şakçılık peşinde,siz şaklaklamya devam edin bakalım nereye kadar daha şakşaklayacaksınız
  • Nedir bu zihniyet bu kafa madem bu kadar acilmasini istemiyorsunuz kullanmayin acildiktan sonra busines da ucmasini bilirsiniz ekonomi bileti alip hostes hanim onde yer varsa oraya gecebilirmiyim demeyide biliyorsunuz siz ne ayaksiniz hayirdir kalkmis ataturk havalimani olsun ismi diyo gundemi bunlarla meskul edip bos laf yapmayin bi cogu ucak kullanmaz ama isim bu olsun der
  • Türkiye de yaşayıp hala bunlara şaşıran var mı ?
  • 5 vakit namaz kılan, Yüreklerimizi Necip Fazılın Mehmet Akifin ve dahi Nazım Hikmetin dizeleri ile tireten iReisimiz ve onun büyük titizlikle seçtiği yol arkadaşları bi kuruş haram yemez ve yedirmezler. Garip gurabanın refahı ve Emarikanın karşısında başımız dik duralım diye çalışanlar asla böyle kirli iş ve ilişkilere karışmazlar. Buda fetoşun ve Emarikanın ve Trump ın bir oyunu olmalı. Yoksa inanın devletin tek kuruşu bile heba edilmiyordur. Ha Hz Ömer ha bu ekip, tıpkım aynı. Yalanda yoook hilafta yooook. iftira bunlar iftira kulaklarımızı her yerimizi iyice tıkayalım mantar tıpasıyla ki işleri tıkırında yürüsün canlarım ciğerleriiim
  • 1-) Havalimanı temeli 07.06.2014 de atıldı dolayısıyla 2 yıl değil 13 aylık bir gecikme söz konusu. 2-) Yer tesliminin gecikmesi çed raporları nedeniyledir, bu havalimanının yapılmaması veya geciktirilmesi adına çed raporları dahil tüm itirazlar ve engellemeler bu CHP tarafından yapılmıştır. Şimdi niye yer teslimi geç yapıldı diye itiraz etmesi enteresan. 3-) Kotun 90m den 60 m ye düşmesi. 90 m kot için 2,5 milyar m3 dolgu malzemesi gerekiyordu bu da kanalistanbuldan karşılanacaktı. O günleri hatırlayın Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonu vb olaylar derken kanalistanbul ta bugüne kadar yapılamamıştır. Havalimanı için 10 milyar € luk bir yatırım ön görülmüştür. Dolayısıyla bu bedel altında bir maliyet olması durumunda ki kot düşmesi nedeniyle firma daha az bir yatırım yapacaktır ve bu bedel firmadan alınacaktır. Dolayısıyla firmanın bu kot düşmesinden bir karı başka bir değişle devletimizin bir zararı olmayacaktır. 4-) Bu mevzular daha ilk yıllarda konuşuldu ilgili yetkililer tarafından açıklandı ve cevapları verildi. Bugün açılışa 1 ay kalmışken bunun ortaya atılmasıyla ne amaçlanıyor. 1 hafta önceki işçi protestolarını da bu bağlamda değerlendirebilirsiniz.
  • Almanya bizi kıskaniye,batı bizi çekemeyya,ayrıca laiklik elden gideyya iltica geleyya :))
  • Ya arkadaş bu CHP denilen organizma ne kadar gereksiz bir oluşum böyle. İşleri güçleri yalan, dolan, projeleri engelleme, dava açıp işleri geciktirme. Kendi içlerinde de hiç farklı değiller, kavga gürültü, birbirlerinin kuyusunu kazma, entrika,dolaplar çevirme. Bir kapanıp gitseler kendileride, Türkiye'de rahatlasa.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. Havalimanı inşaatında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, müteahhit firmalar ve ilgili kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Erdoğdu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 3. Havalimanı’nın “yap-işlet-devret” modeliyle yapılan ihalesini 5 şirketin aldığını hatırlattı.

Bu havalimanının inşaat süresini takiben, 25 yıllığına ihale edildiğini belirten Erdoğdu, 3 Mayıs 2013’te ihalesi yapılan havalimanının yer tesliminin 2 yıl sonra gerçekleştiğini ifade etti.

Yer teslimi yapılmadığı için hem inşaat hem işletme süresinin 2 yıl haksız olarak kamunun aleyhine, işletmecilerin lehine uzatıldığını anlatan Erdoğdu, bununla 2 milyar 90 milyon avronun halkın cebinden alınarak, bu müteahhitlerin cebine konulduğunu savundu.

“EN BÜYÜK BEDEL HAFRİYAT VE DOLGU”

Bu ihale yapılırken öngörülen yatırım bedelinin 7 milyar 354 milyon avro olduğunu belirten Erdoğdu, ihalenin en büyük bedelini hafriyat ve dolgu malzemelerinin oluşturduğunu, havalimanı yerleşkesinin 90 metre yükseltilmesi için ihale yapılmasına rağmen, sonradan bunun 60 metreye düşürüldüğünü ileri sürdü.

Erdoğdu, bu durumun maliyeti 2,5 milyar avro düşürdüğünü, bu paranın da halkın cebinden alınarak, bu beş müteahhite aktarıldığını iddia etti. Yapılan ihale usulsüzlüklerinin bununla sınırlı olmadığını, finansman garantisi ile ilgili hükümlerin ihale sonrasında değiştirilerek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 6,3 milyar avro talep garantisinin yanında, yaklaşık 4,7milyar avro da koşulsuz finansman garantisine kefil edildiğini anlatan Erdoğdu, bu müteahhitlerin kredileri ödemediği takdirde, kusurlu olup olmadıklarına bakılmaksızın borçlarının kamunun üzerine yıkılacağını öne sürdü.

“32 MİLYAR TL!..”

Aykut Erdoğdu, hem zamanında yer teslimi yapılmayarak hem de havalimanı kotu düşürülerek bir inşaat usulsüzlüğü yapıldığını vurgulayarak, “Haksız tutar 4 milyar 590 milyon avrodur. Bunun Türk Lirası karşılığı 32 milyardır. Bu da kamu bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ine denk gelmektedir. Biz, Türk Ceza Kanunu’nun 236. maddesine göre, bu müteahhit ekibi ve ne yazık ki siyasi talimatla bu suçu ortak edilen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” diye konuştu.

Sayıştay denetçilerinin bu hususları tespit etmelerine rağmen, bu tarihi yolsuzlukla ilgili herhangi bir işlem yapmadığını aktaran Erdoğdu, Sayıştay yetkilileri hakkında da “görevi kötüye kullanma” suçundan suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

“HAVALİMANININ YAPILDIĞI ZEMİN ÇÜRÜK”

Yeni havalimanının, uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak ve işletme maliyetlerini çok artıracak teknik eksikliklerinin bulunduğuna işaret eden Erdoğdu, eski maden ocaklarının bulunduğu alana yapılan havalimanının zemininin çürük olduğunu ve bölgede hava koşullarının uygun bulunmadığını, kuşların göç yolunun buradan geçtiğini kaydetti.

Yeterli tesislerin yapılmaması nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın kullanılacak olmasının, Türk Hava Yolları’nın işletme giderlerini artıracağını anlatan Erdoğdu, Atatürk Havalimanı ile bu havalimanının aynı anda kullanılmasının uçuş koridorları ve rotası açısından da uygun olmayacağını kaydetti.

“TEMİZ SU KAYNAKLARI ELDEN ÇIKTI”

Yeni havalimanında çıkacak herhangi bir sorun nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın da işletilmeye devam edeceğini, vatandaşların iki havalimanının da masraflarına katlanmak zorunda kalacağını aktaran Erdoğdu, 3. Havalimanı inşaatının Telekom ihalesinden sonra dünya yolsuzluk tarihinin en büyük ikinci yolsuzluğu olduğunu iddia etti.

Havalimanının açılışının gecikmesi dolayısıyla oluşacak maliyetin Türk Hava Yolları’na yüklenmek istendiğine işaret eden Erdoğdu, “İstanbul’un kuzey ormanları katledilerek” yapılan proje nedeniyle tarım arazileri ve temiz su kaynaklarının da elden çıktığını anlattı.

Erdoğdu, bu konuyla ilgili mücadelelerini 3. Havalimanı’nda ağır şartlarda çalışmak zorunda bırakılan işçilere atfettiklerini, işçilerin alın terini çalanlardan hesap soracaklarını sözlerine ekledi.

İstanbul Yeni Havalimanı'yla ilgili şok iddia!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (103)

Airman ~ 4 yıl önce
https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/cin-isi-12-milyar-turk-isi-35-milyar-dolar-2654597/ Beijing ve IGA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
izlemesi keyifli ~ 4 yıl önce
Millet ac ac, tuyu bitmemiş yetim, ekonomi batıyee cilerde geldiyse tamamdır. Türkiye bu goygoycuları başında def ettiği 16 yıldan beri cumhuriyet tarihinin toplamından daha fazla ilerleme yatırım yapma fırsatı bulabilmiştir. İlerlemesinde durmadan devam edecektir. Geçmişte yattığı yerden beslenen goygoycular da arpaları kesildiği için böyle ciyaklamaya devam edeceklerdir :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!! ~ 4 yıl önce
Atatürk'e put diyenler, hakaret edenler, haklısınız en büyük suçlu o. Bu ülkeyi, bayrağını ve milletini kurtarmamalıydı ki sizin gibi soysuz, kanı, cibiliyeti bozuklar kula kulluk ederek, başka kimlik ve isimlerle, dinsiz, imansız, boyunduruk altında, sefalet içinde yaşasalardı keşke. Layığınız oydu çünkü...Dünyada kurucusuna ve silah arkadaşlarına rezilce ve kahpece hakaret etmeyi marifet sayan bizden başka hangi nankör millet vardır acaba? Adam kendi ülkesinden başka heryerde saygı görüyor. Yuh bee !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam ~ 4 yıl önce
Adam haklı.
Crime File ~ 4 yıl önce
O değil, onu putlaştıranlar suçlu...Kemalizm adında yeni din icad edenler suçlu.
Devede kulak ! ~ 4 yıl önce
Devletin içi tümüyle boşaltılmış durumda,bu söylenenler devede kulak,adamlar tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyor birileride hala şak şakçılık peşinde,siz şaklaklamya devam edin bakalım nereye kadar daha şakşaklayacaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ~ 4 yıl önce
Nedir bu zihniyet bu kafa madem bu kadar acilmasini istemiyorsunuz kullanmayin acildiktan sonra busines da ucmasini bilirsiniz ekonomi bileti alip hostes hanim onde yer varsa oraya gecebilirmiyim demeyide biliyorsunuz siz ne ayaksiniz hayirdir kalkmis ataturk havalimani olsun ismi diyo gundemi bunlarla meskul edip bos laf yapmayin bi cogu ucak kullanmaz ama isim bu olsun der

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insan ~ 4 yıl önce
peki eğer yolsuzluk varsa, işçi hakkı yeniyorsa, bedavadan insanlar halkın parasını cebe indiriyorsa, bunu kimse sorgulamasın mı ? kimse hak aramasın mı?
Ne ~ 4 yıl önce
Ne olsun sence birader? Atatürk olmasın da ne olsun? Yeni havalimanı açmıyorsun. Eskisini kapatarak HAVA limanı taşıyorsun. Neden ismi değişsin? Hayır Atatürk olunca en oluyor ki. Varsın olsun.
ATA ~ 4 yıl önce
ATATÜRK OLURSA RAHATSIZMI OLURSUN
? ~ 4 yıl önce
Türkiye de yaşayıp hala bunlara şaşıran var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YALAN ~ 4 yıl önce
5 vakit namaz kılan, Yüreklerimizi Necip Fazılın Mehmet Akifin ve dahi Nazım Hikmetin dizeleri ile tireten iReisimiz ve onun büyük titizlikle seçtiği yol arkadaşları bi kuruş haram yemez ve yedirmezler. Garip gurabanın refahı ve Emarikanın karşısında başımız dik duralım diye çalışanlar asla böyle kirli iş ve ilişkilere karışmazlar. Buda fetoşun ve Emarikanın ve Trump ın bir oyunu olmalı. Yoksa inanın devletin tek kuruşu bile heba edilmiyordur. Ha Hz Ömer ha bu ekip, tıpkım aynı. Yalanda yoook hilafta yooook. iftira bunlar iftira kulaklarımızı her yerimizi iyice tıkayalım mantar tıpasıyla ki işleri tıkırında yürüsün canlarım ciğerleriiim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Foroz ~ 4 yıl önce
1-) Havalimanı temeli 07.06.2014 de atıldı dolayısıyla 2 yıl değil 13 aylık bir gecikme söz konusu. 2-) Yer tesliminin gecikmesi çed raporları nedeniyledir, bu havalimanının yapılmaması veya geciktirilmesi adına çed raporları dahil tüm itirazlar ve engellemeler bu CHP tarafından yapılmıştır. Şimdi niye yer teslimi geç yapıldı diye itiraz etmesi enteresan. 3-) Kotun 90m den 60 m ye düşmesi. 90 m kot için 2,5 milyar m3 dolgu malzemesi gerekiyordu bu da kanalistanbuldan karşılanacaktı. O günleri hatırlayın Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonu vb olaylar derken kanalistanbul ta bugüne kadar yapılamamıştır. Havalimanı için 10 milyar € luk bir yatırım ön görülmüştür. Dolayısıyla bu bedel altında bir maliyet olması durumunda ki kot düşmesi nedeniyle firma daha az bir yatırım yapacaktır ve bu bedel firmadan alınacaktır. Dolayısıyla firmanın bu kot düşmesinden bir karı başka bir değişle devletimizin bir zararı olmayacaktır. 4-) Bu mevzular daha ilk yıllarda konuşuldu ilgili yetkililer tarafından açıklandı ve cevapları verildi. Bugün açılışa 1 ay kalmışken bunun ortaya atılmasıyla ne amaçlanıyor. 1 hafta önceki işçi protestolarını da bu bağlamda değerlendirebilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıskaniye ~ 4 yıl önce
Almanya bizi kıskaniye,batı bizi çekemeyya,ayrıca laiklik elden gideyya iltica geleyya :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hastalık ~ 4 yıl önce
Ya arkadaş bu CHP denilen organizma ne kadar gereksiz bir oluşum böyle. İşleri güçleri yalan, dolan, projeleri engelleme, dava açıp işleri geciktirme. Kendi içlerinde de hiç farklı değiller, kavga gürültü, birbirlerinin kuyusunu kazma, entrika,dolaplar çevirme. Bir kapanıp gitseler kendileride, Türkiye'de rahatlasa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kör ~ 4 yıl önce
Kör gözler bunca hırsızlığı yolsuzluğu göremez.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000