23 Ekim 2018, Salı 17:13:46

İstanbul Yeni Havalimanı açılışa 6 gün kala havadan görüntülendi

29 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı'nda ilk kez yer radarları kullanılacak. Açılışı öncesi havadan fotoğraflanan havalimanı ayrıca termal kameralar ve fiber optik sensörlerle 7/24 gözlem altında tutulacak.
  • Bildiğin heryere asfalt atmışlar :) 2018 yılında yaptığımız havalimanına bak. İsveçliler zamanında Arlanda'yı yapmışlar, yıllardır -30 derecede sorunsuz operasyon yürütüyorlar. İlk kar düştüğünde bu havalimanının işi bitik.
  • Arkadaş Maltepe'den bile 14 saatte yürünüyor 3. havalimanına. Taksiye, dolmuşa, metroya gerek yok. Sağdan sağdan yürünür. 14 saat bir şey değil. Hem spor da yapmış olur vatandaş.
  • geçiniz lütfen ! yabancı dile gerek yok önce türkçe bilsinler razıyız
  • Müteahhitler işlerini tamamladı sayılır, haydi artık TAV göreve!
  • Taksicilere değil ingilizce yada davranış bilimi dersi, medeniyetin beşiğinde bile ders verseniz bir cacık olmaz! Yarın duyacağız turisti almadı veya 100 liralık yol için 500 lira aldı diye. Buraya yazıyorum. Bir insanın içinde olacak abi.
  • yeşillik yok yeşillik beton heryer şu boş alanlara çim ekin
  • Suudi arabistandaki havaalanları daha yeşildir. Bir tane ağaç yok. Yazık ve de ayıp. Desene bunlar ağaçtan yeşilden ne anlar.
  • umarım geçenlerde yaşanan apron çökmesi uçaklar park halindeyken olmaz.
  • Bir ucunda uçak park etti.Transit uçağım öbür ucunda.Uçak biraz gecikmeli gelirse yetişmem için,Hızlıca içerde yürüyen band vardır herhalde.400 metre yapmak için atletik olmak lazım.Hayırlı olur inşallah.
  • Dünyanın en iyi havalimanına, dünyanın en iyi taksicileri yakışırdı. Çok güzel bir eğitim olmuş. Ultra lüks otobüslerde dünyanın en iyisi olmuş doğrusu. Her şeyin, en güzeli, herşeyin en başarılısı olacak. Her kes gücümüzü görecek. İşte bu.

90 milyon yolcu kapasiteli ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğü, alt yapısı ve  güvenliğinden birçok noktasına kadar yeniliklerle adından söz ettiriyor  Dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı'ndan görev yapacak personelin eğitimleri tamamlandı. Eğitimleri tamamlanan personel, açılıştan birkaç gün önce yeni havalimanında çalışmalara başlayacak.

İLK SEFER BOEİNG 777 TİPİ UÇAKLA YAPILACAK

Açılışın ardından ilk sefer, 31 Ekim'de  saat 11.30'da gerçekleştirilecek Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Ankara seferi olacak. THY ilk seferini Boeing 777 tipi geniş gövdeli uçakla icra ederken, ikinci sefer ise Boeing 737-800 tipi uçakla Ercan Havalimanı olacak. İstanbul Yeni Havalimanı'na ilk iniş yapacak olan Ankara-İstanbul seferini yapan yolcu uçağının 14.15'de piste teker koyması planlanıyor. THY, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan Ankara, Ercan ve Bakü seferlerini gerçekleştirecek. Seferler zamanla kademeli olarak attırılacak.

İLK FAZ İÇİN 6 MİLYAR EURO'LUK YATIRIM YAPILDI

İstanbul Yeni Havalimanı'nın terminal büyüklüğü 1.3 milyon metrekare, toplam inşaat alanı ise 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. Bütün fazlar tamamlandığında İstanbul Yeni Havalimanı 6 bağımsız pist,  500 uçak kapasitesi 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcusu ile dünyanın en büyük havalimanı olacak. Buradan  250 havayolu şirketi uçuşlarını gerçekleştirecek. Limak, Kolin, Cengiz, Mapa, Kalyon İnşaat ortak girişiminde 26 milyar 140 milyon Euro'luk yapım, işletme ve devir bedelleriyle ihalesi kazanılan İstanbul Yeni Havalimanı'nda birinci fazı için 6 milyar Euro'luk yatırım yapıldı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun İstanbul Grand Airport (İGA) ismini vererek kurduğu şirket 5 yıldır yeni havalimanı inşaat çalışmasını yürütüyor.

310 POLİS,  100 GÜMRÜK MEMURU OLACAK

Güvenliğin son teknoloji ile sağlanacağı yeni havalimanında ilk kez yer radarları kullanılacak. Hareketlilik 2,5 kilometre mesafeden başlayarak tespit edilecek. 60 metrede bir sabit kamera olacak, 360 metre de bir PTZ kameralar, 720 metrede bir kurulan termal kameralar ve fiber optik sensörler ile hareket kaynağı bulunacak. 9 bin akıllı kamerayla 8 kusurlu hareket tanımlandı. Ayrıca havalimanında ilk etapta 35 pasaport polisi olmak üzere toplam 310 emniyet mensubu görevlendirildi. Terminal binası içinde güvenliği polis, dış çevre emniyetini ise jandarma sağlayacak. Ayrıca 100 gümrük memuru da yakın bir zamanda yeni havalimanında görev yapmaya başlayacak. Ayrıca terminal içerisinde 3 bin 500 özel güvenlik personeli de görev yapacak.

ULAŞIM LÜKS ARAÇLARLA OLACAK

İstanbul Yeni Havalimanı'nda her anlamda yenilikler ile karşılaşacak olan yolcular, ulaşım da farklılıkları gözlemleyecek. İstanbul Yeni Havalimanı ulaşım ihalesini kazanan Otobüs A.Ş, 18 noktadan 150 lüks otobüsle yolcu taşıyacak. Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi 660 taksiyle yeni havalimanında görev yapacak. 3 yaşını geçmemiş araçlar filoda yer alacak.  Filo içerisinde 30 adet D segmenti, 50 adet E segmenti 580 adet C segmenti lüks araçlar yer alacak.

TAKSİCİLER,  İNGİLİZCE VE DAVRANIŞ BİLİMLERİ DERSLERİ ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi-İGA ve Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi,  İstanbul Yeni Havalimanı'nda yeni bir konseptte farklı bir renkte olacak.  Önümüzdeki günlerde önümüzdeki günlerde taksilerin yeni rengi açıklanacak. Taksilerle yolculuk yapan vatandaşlar araç içerisinde bulunan ekranlarda gidecekleri güzergahı, alternatif yolları ve ücretleri görme imkanına sahip olacak. Faaliyete başlayacak lüks taksilerde görev yapacak olan taksicilere İngilizce ve Davranış Bilimleri konusunda dersler verildi. (Milliyet)İstanbul Yeni Havalimanı açılışa 6 gün kala havadan görüntülendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Asfalt Kamil ~ 4 yıl önce
Bildiğin heryere asfalt atmışlar :) 2018 yılında yaptığımız havalimanına bak. İsveçliler zamanında Arlanda'yı yapmışlar, yıllardır -30 derecede sorunsuz operasyon yürütüyorlar. İlk kar düştüğünde bu havalimanının işi bitik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
14 Saat ~ 4 yıl önce
Arkadaş Maltepe'den bile 14 saatte yürünüyor 3. havalimanına. Taksiye, dolmuşa, metroya gerek yok. Sağdan sağdan yürünür. 14 saat bir şey değil. Hem spor da yapmış olur vatandaş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taksiciler mi ? ~ 4 yıl önce
geçiniz lütfen ! yabancı dile gerek yok önce türkçe bilsinler razıyız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asıl görev ~ 4 yıl önce
Müteahhitler işlerini tamamladı sayılır, haydi artık TAV göreve!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dahi ~ 4 yıl önce
Yaw he he
Taksiciler mi? ~ 4 yıl önce
Taksicilere değil ingilizce yada davranış bilimi dersi, medeniyetin beşiğinde bile ders verseniz bir cacık olmaz! Yarın duyacağız turisti almadı veya 100 liralık yol için 500 lira aldı diye. Buraya yazıyorum. Bir insanın içinde olacak abi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sealsiz Trolley ~ 4 yıl önce
10 numara tespit helal olsun..bomba patladığı zaman gördük biz havalimanı taksicilerini..kimse hikaye okumasın..
Bos gunumdeyim ~ 4 yıl önce
Hangi 100 liralik yol. 200 liralık yila 500 aldi olabilir
7 ~ 4 yıl önce
yeşillik yok yeşillik beton heryer şu boş alanlara çim ekin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıvırcık ~ 4 yıl önce
Çengelköy bostanı ekilsin,jakobenlerin hoşuna gider.
Green ~ 4 yıl önce
Suudi arabistandaki havaalanları daha yeşildir. Bir tane ağaç yok. Yazık ve de ayıp. Desene bunlar ağaçtan yeşilden ne anlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
captain63 ~ 4 yıl önce
umarım geçenlerde yaşanan apron çökmesi uçaklar park halindeyken olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzaklık ~ 4 yıl önce
Bir ucunda uçak park etti.Transit uçağım öbür ucunda.Uçak biraz gecikmeli gelirse yetişmem için,Hızlıca içerde yürüyen band vardır herhalde.400 metre yapmak için atletik olmak lazım.Hayırlı olur inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320 Cpt. ~ 4 yıl önce
Dünyanın en iyi havalimanına, dünyanın en iyi taksicileri yakışırdı. Çok güzel bir eğitim olmuş. Ultra lüks otobüslerde dünyanın en iyisi olmuş doğrusu. Her şeyin, en güzeli, herşeyin en başarılısı olacak. Her kes gücümüzü görecek. İşte bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hee tabii ~ 4 yıl önce
Dünyanın en kötü taksicileri demek istedin herhalde? Bizim taksicilerden bir cacık olmaz...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000