15 Eylül 2019, Pazar 11:19:16

İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurt dışı çıkış harç pulu alımı için yeni bir uygulamayı pilot olarak İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdi.
  • Harç değil haraç pulu!!!
  • Saçma sapan kıskançlığını ve cahilliğini git başka yerde kus, seni bu hale getirenlere laf söyle diyeceğim de nerede sende o izan o zeka? Gelişmiş ülkelerdeki gelir ile buradaki aynı mı ve hangisinde yurt dışı çıkış harcı gibi bir rezil vergi var? Ayrıca orda verdiğin verginin karşılığını da alıyorsun burada alıyor musun be ahmak ? Senin gibiler çok oldukça bu ülke ileri gidemez zaten.
  • Devlet alırken express çalışıyor keşke verilende öyle olsa. :)
  • Allah yapandan razı olsun.Çok hızlı biçimde harç bulu alabiliyorum.Fiyatıda gayet makul , ben başka ülkede görmedim böyle cihaz.Gerçekten teknolojide ileriyiz.
  • Tahsilat yapan memurlar utanıyor bu kadar yüksek olmasından Ama Makinelerin en azından yüzünün kızarması gibi bir sorunu yok Çözüm mantıklı
  • Birileri bütün masraflarını vergiden düşerken biz bordloru çalışanlar kuruşu kuruşuna gelir vergimizi ödüyoruz. Yetmiyor böyle ek kalemler ile tahsile devam ediliyor. Bence ne kadar vergi o kadar hizmet vermeli devlet. Tek kuruş vergi ödemeyip 3 çocuğunu devlet okuluna gönderen zengin esnafların masraflarının bana ödetilmesinden sıkıldım.
  • Pul otomatlarını pul satış gişelerinin yanına kurmak :) kardeşim şunları pasaport bankolarına yakın yerlere kursanız ya :) unutan dönmesin. Neyse yakında yanına bir memur koyarlar. Aytemiz self/servis pompaları çıkardı, başında pompacı bekliyor. :)))
  • Artik bizi daha teknolokik mikicekler yaşa akepe
  • Davut abi, Nereye gidiyorsun ?
  • Yalana bak. Bu makineler daha 1 ay önce SAW daydı. Hepsini söküp oraya götürdüler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurt dışı çıkış harç pulu alımı için yeni bir uygulamayı pilot olarak İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdi. Özel bir yazılımla oluşturularak havalimanına yerleştirilen makineler sayesinde yolcular artık sıra beklemeden harç pulu alabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurt dışına çıkışlarda yolcuların aldığı harç pulu için bir süredir üzerinde çalıştığı yeni bir uygulamayı İstanbul Havalimanı’nda pilot olarak devreye soktu. Özel bir yazılım kullanıldığı toplam 10 makine havalimanının belirli bölgelerine yerleştirildi. Bu sayede yurt dışına çıkacak yolcular sıra beklemeden saniyeler içerisinde harç pulunu alabilecek.

Makinelerde nakit ve kredi kartının yanı sıra NFC olarak adlandırılan temassız ödeme sistemini destekleyen cep telefonlarıyla da ödeme yapılabilecek. İstanbul Havalimanı'nda 10 adet cihazla başlatılan uygulama önümüzdeki günlerde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da 6 adet uygulama noktasıyla devam edecek. Vatandaşlar, bu sayede 7 gün 24 saat yurt dışı çıkış harç pullarına kolaylıkla ulaşabilecek. Uygulama üzerinde yolcular yek seferde 10 harç puluna kadar işlem yapılabilecek.

Yeni harç pulu tasarlandı

Yeni harç pulları daha önceki pullara oranla hem daha büyük hem de daha dayanıklı olarak tasarlandı. Standart kredi kartı boyutundaki yeni tip pullar Yavuz Sultan Selim Köprüsü resmini taşıyor. Darphane tarafından basılan ve değerli kağıt özelliği taşıyan pullar özel güvenlik ögelerine sahip. Pullar tek kullanımlık olup yurt dışı çıkış esnasında pasaportla birlikte polise ibraz ediliyor. Kullanılan pullar, görevli polis memuru tarafından köşesinden yırtılarak iptal ediliyor.

Yolcular saniyeler içinde harç pulu almaktan memnun

İstanbul Havalimanı’nda kurulan cihazlardan harç pulu alan ilk yolculardan biri olan Erdem Genç, “Daha önce gişeden alıyordum, şimdi ise ATM’den alır gibi aldım. Hızlı ve güzel oldu. Bazen kuyruk falan olabiliyordu ama şuan çok kolay oldu. Herhalde 5-10 saniye içerisinde hallolmuştur” dedi.

Havalimanında yolcuların kullanımına sunulan cihazın çalışma sistemini basın mensuplarına anlatan cihazdaki yazılımın tasarımcısı Yazılım Mühendisi Harun Gümüşdoğrayan, “Makinenin yapımında teknik olarak görev aldım. Tüm yazılımlarını yazım. Türkiye genelinde bir ilk uygulama. Harç pulunu burada daha hızlı verebilmek ve veznedeki yoğunlukları azaltabilmek adına yapılan bir proje. Uzun bir çalışma sonucu ortaya çıktı ve gayet başarılı oldu. Kısmet olursa bütün havalimanlarında kullanılacak. Cihaz nakit ve kredikartı ile işlem yapabiliyor. Aynı zamanda temassız işlem yapabilir. En büyük artısı çok hızlı işlem yapabilmesi. Hiç kuyruk beklemeden istediğiniz adeti alabiliyor. Yaklaşık 30 saniye içinde bütün işlem bitiyor” şeklinde konuştu.

Sistemin ilerleyen dönemde yurt genelindeki diğer havalimanlarına da yerleştirilmesi hedefleniyor.İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Soygun ~ 1 ay önce
Harç değil haraç pulu!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xxx yazana ~ 1 ay önce
Saçma sapan kıskançlığını ve cahilliğini git başka yerde kus, seni bu hale getirenlere laf söyle diyeceğim de nerede sende o izan o zeka? Gelişmiş ülkelerdeki gelir ile buradaki aynı mı ve hangisinde yurt dışı çıkış harcı gibi bir rezil vergi var? Ayrıca orda verdiğin verginin karşılığını da alıyorsun burada alıyor musun be ahmak ? Senin gibiler çok oldukça bu ülke ileri gidemez zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 1 ay önce
Devlet alırken express çalışıyor keşke verilende öyle olsa. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HARİKA ~ 1 ay önce
Allah yapandan razı olsun.Çok hızlı biçimde harç bulu alabiliyorum.Fiyatıda gayet makul , ben başka ülkede görmedim böyle cihaz.Gerçekten teknolojide ileriyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gökhan ~ 1 ay önce
Peki yurtdışına çıkarken neden para ödüyoruz? Kök nedene neden inemiyoruz?
Çift ~ 1 ay önce
Çift vatndaş ödemiyor ama siz ödüyorsunuz
Ne desem ki ~ 1 ay önce
Tahsilat yapan memurlar utanıyor bu kadar yüksek olmasından Ama Makinelerin en azından yüzünün kızarması gibi bir sorunu yok Çözüm mantıklı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adaletli Vergi Dağılımı ~ 1 ay önce
Birileri bütün masraflarını vergiden düşerken biz bordloru çalışanlar kuruşu kuruşuna gelir vergimizi ödüyoruz. Yetmiyor böyle ek kalemler ile tahsile devam ediliyor. Bence ne kadar vergi o kadar hizmet vermeli devlet. Tek kuruş vergi ödemeyip 3 çocuğunu devlet okuluna gönderen zengin esnafların masraflarının bana ödetilmesinden sıkıldım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre ~ 1 ay önce
Pul otomatlarını pul satış gişelerinin yanına kurmak :) kardeşim şunları pasaport bankolarına yakın yerlere kursanız ya :) unutan dönmesin. Neyse yakında yanına bir memur koyarlar. Aytemiz self/servis pompaları çıkardı, başında pompacı bekliyor. :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devletimiz sagolsun ~ 1 ay önce
Artik bizi daha teknolokik mikicekler yaşa akepe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Davut Abi ~ 1 ay önce
Davut abi, Nereye gidiyorsun ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahahahahahaha ~ 1 ay önce
Yalana bak. Bu makineler daha 1 ay önce SAW daydı. Hepsini söküp oraya götürdüler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000