03 Haziran 2020, Çarşamba 12:40:52

İstanbul Havalimanı'na gelen her yolcuya test yapılacak

Yurt dışı uçuşların başlaması için hem yolcuların, hem de Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması gerektiğine vurgu yapan İGA CEO'su Kadri Samsunlu, Türkiye'ye havayolu ile girecek olan her yolcuya Covid-19 testi (PCR testi) yapılmasının planlandığını söyledi.
  • Test ücretlimi ucretliyse ne kadar?
  • Parayi istanbul alicak
  • Ya hangi ülkeden geldilerse uçağa binmeden kontrol edilmeleri lazım. Uçakta pozitif olan varsa ne anladık yemekleri kaldırmaktan ne anladık dergileri kaldırmaktan veya koltuk aralı oturmaktan. Uçaktan inince yolculsrin hepsi İstanbul'a gelmiyor. Transitler hava tarafında virüslü virüslü mu gezecek. Hem vakti yoksa koşa koşa A kapısından F ye gidiyorsa diğerine yetişmek için? Bir de loungeda giriyorsa? Devlet 14 gün karantina diyor. Veya gelen kişilerin bir kısmı iş icabiyla geldiyse 14 günlük zamanı yoksa. Bizim limanda tutacak yerimiz yok ki. Loungelarda mi veya Yotelde mi kalacaklar. Cezayirlilrr gibi limanda mi yatacaklar. Çok riskli. İlk gün bile dışarıdaki yolcu sırası 1nolu kapıdan 7 nolu kapıya kadardı gidişte. Bunlar endişelerimiz. Yolcularla başa çıkmakta personel zorlanabilir psikolojik kısmı da var. Bağıran çağıran geç kalıyorum kardeşim diye personele kızan yolculsr olacak.
  • 2 saat havalimanında mı bekleteceksiniz. Zekanıza hayran kaldım
  • Türkiye'de turizmin yeniden başlaması için test yapmanın "çok ciddi bir çözüm" olduğunu belirten Samsunlu, "İstanbul, Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara fark etmez, Türkiye'ye giren her yolcu testten geçecek"
  • Test sonucu negatif çıkanları kabul edeceğiz diyor. Uçakta bir kişi bile pozitif çıksa, diğer yolcular negatif olsa bile enfekte kabul edilecekler ve 14 gün karantina uygulamak gerekecek. Göstermelik yapılacaksa onu bilemem ama ciddi olarak yapalım diyorlarsa otellere gönderecek yolcu bulamazlar.
  • Devletin açıklama yapmadığı şeyleri söylemekten artık bıkmadınız mı? Cezayirli yolcuları bile nereye gideceğini vali açıklanmazken Twitter’da açıkladınız sonra geri sildiniz.sizin işiniz havalimanı nı kullanışlı olarak yönetmek ama sizi biz bu işi yapamayan olarak tanıdık temizlikte sınıfta kaldığınızı görerek
  • Bu kadar reklam görev bitişinin reklamı,havacılıkta 2 yıldır başarı olmaması nedeni ile kariyer toplama çabası ama malesef bizimle degilsin..
  • Testi zorunlu tutuyorsan parasını biletin içine yediremezsin ya da talep edemezsin üstüne de yolcuyu 2 saat bekletemezsin. Yok yaparım dersen zaten gelmemek için bahane üretenlere bir koz daha verirsin. Ayrıca yolcunun 2 saat içinde iç veya dış hat transit uçuşu varsa ne yapacaksın ve testte yolcu veya yolcular pozitif çıkarsa nerede,nasıl karantinaya alacaksın,beraber geldikleri bir uçak dolusu yolcu,ekip ne olacak onu da açıklasana ey kerameti kendinden menkul şahıs...
  • Yurtdışına çıkan her yolcuya da yapsalar birçok ülke kapılarını açar ve havayolları daha çok para kazanır

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de yaklaşık iki aydır yapılmayan ticari uçuşlar, 1 Haziran itibarıyla belirli havalimanları arasında önce iç hat uçuşlarla başladı.

İlk etapta salgına yönelik önlemlerin alındığını gösteren sertifikaya sahip 6 havalimanı (İstanbul, Sabiha Gökçen, Trabzon, Antalya, Ankara Esenboğa ve İzmir) arasında yapılan uçuşlar, 4 Haziran itibarıyla artırılacak.

Türk Hava Yolları yurt dışı uçuşları içinse 18 Haziran tarihini verdi.

Peki koronavirüs salgınında yaklaşık 2 ay boyunca neredeyse hiç yolcu ağırlamayan havalimanları kapılarını hangi önlemlerle yolculara açıyor, bundan sonraki süreçte havayolu yolculuğu nasıl olacak?

Ticari uçuşlara Nisan 2019'da başlayan İstanbul Havalimanı'ndaki durumu İGA İstanbul Havalimanı Genel Müdürü Kadri Samsunlu anlatıyor.

'Yurt dışından gelen her yolcuya koronavirüs testi yapılacak'

Yurt dışı uçuşların başlaması için hem yolcuların, hem de Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Samsunlu, Türkiye'ye havayolu ile girecek olan her yolcuya Covid-19 testi (PCR testi) yapılmasının planlandığını belirtiyor.

Pasaport kontrolünden geçmeden oluşturulan bir bölgede bir laboratuvar kurduklarını belirten Samsunlu, "Sağlık Bakanlığı ile beraber, yurt dışından gelen bütün yolcuları Türkiye'ye girecek bütün yolcuları testten geçireceğiz. Yaklaşık 2 saat içinde bu testin sonucu çıkacak ve negatif olanlar gönül rahatlığıyla ülkeye girecek, biz de onları ülkemize kabul edeceğiz" dedi.

Türkiye'de turizmin yeniden başlaması için test yapmanın "çok ciddi bir çözüm" olduğunu belirten Samsunlu, "İstanbul, Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara fark etmez, Türkiye'ye giren her yolcu testten geçecek" diye konuştu.

Samsunlu'nun açıklamasına göre testin bir ücreti olacak ancak bu henüz belirlenmedi ve "büyük ihtimalle bilet ücretlerinin içine yedirilecek."

İstanbul Havalimanı'nda kurulan laboratuvarda günlük 20 bin test yapma kapasitesi bulunduğunu belirten Samsunlu, bunun İstanbul'a normal zamanda gelen yolcunun yarısı demek olduğunu söyledi.

Uçak bileti fiyatları artar mı?

Salgın sonrası dönemle ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de uçak bileti fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağı.

BBC Türkçe'ye konuşan İGA CEO'su Samsunlu, sektörün bu kadar zora girdiği bir dönemde, sektörün hiçbir oyuncusunun "kendi başına böyle bir aksiyon alamayacağını" düşünüyor:

"Havalimancılığı çok regüle edilmiş bir iş, bizim bir tarifemiz var, biz kendi kafamıza göre yeni bir tarife kalemi açamayız. Hele hele sektörün bu kadar zora girdiği bir noktada, bir tane sektör oyuncusunun kendini kurtarmak için alacağı bir aksiyona kimse izin vermez. Bizim öyle bir niyetimiz zaten yok, toplu olarak bu krizden çıkacağız.

"Benim kendi ekonomimi kurtarmak için alacağım bir aksiyon havayolunu etkiliyorsa, zaten bu benim kendi ayağıma kurşun sıkmam gibi olur. Veya havayolu kendini kurtarmak için bir aksiyon alırsa, ben ondan etkilenmiş olurum, o da onların kendi ayağına kurşun sıkması gibi olur.

"Burada kuralların çok değişmeyeceğini, hatta hiç değişmeyeceğini düşünüyorum. Burada mühim olan pazar yaratmaktır, bu pazarı yaratmak için de havalimanlarının koronaya ne kadar hazır olduğu, aldığı önlemleri göstermesi, havayollarının da yeni şartlara göre daha fazla yolcuyu çekecek uygulamaları ve teklifleri yolculara yapması gerekir."

Zararlar nasıl karşılanacak?

6 Nisan 2019'da tam kapasite hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı, salgının neden olduğu krize, açılışından yaklaşık 11 ay sonra yakalandı.

Mart ayı başında günlük yaklaşık 900 uçak hareketinin yapıldığı havalimanında, Mart ayı sonunda uçuş sayısı 50'ye, Nisan ayı ortasında ise neredeyse 0'a indi.

Bazı otoyol ve köprülerde olduğu gibi özel sektöre yaptırılıp, özel sektörün işlettiği havalimanlarında da devletin verdiği yolcu garantileri bulunuyor. İstanbul Havalimanı da yolcu garantili havalimanlarından biri.

İstanbul Havalimanı'nda, ilk işletme yılı için (2019) Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından garanti edilen 233,1 milyon euroluk "Dış Hat Yolcu Gelirinin" aşılması sonucu İGA tarafından devlete 22,4 milyon euro tutarında ek ödeme yapılacağı açıklanmıştı.

Samsunlu, bu yıl için belirlenen yolcu garantisi ücreti konusunun ise salgının neden olduğu kriz nedeniyle belirsiz olduğunu belirtti:

"Bu olağanüstü durumda bize verilen yolcu garantisinin ne olacağı, bunun karşılığında tabii bizim de devlete verdiğimiz belli bir imtiyaz ücreti var, bunların nasıl bir şekilde çözüleceği bizle devletimizin karşılıklı oturup konuşmasıyla sonucunu göreceğiz bir süreç. Şu an itibarıyla şöyle ya da böyle olacaktır diye söyleyebileceğim bir konu yok. Ama çok olağanüstü bir durum var, bu durumun da etkilerini bir sözleşmenin iki tarafı olarak oturup konuşacağız. Ve nasıl devletimiz uygun görürse o şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Tabii bizim tek gelirimiz yolcu garantisi değil. Esasında yolcu bizim işimizin küçük bir tarafı. Uçak hareketlerinden de biz ücret alıyoruz, aynı zamanda yolcu bize ödediği yolcu ücreti kadar buradaki ticari alanlarda da para harcıyor, biz bunların hepsini kaybetmiş durumdayız. Ondan dolayı bizim ekonomimize bütünsel bakmak lazım. Şu an itibarıyla şöyle böyle olacaktır diyebileceğimiz bir noktada değiliz. Önce salgının etkilerinin bir durulması lazım. Ve ona göre de eninde sonunda kendi devletimizle oturup bir noktada anlaşacağız. Ama şunu söylemek isterim, biz 25 yıllığına bu tesisi işleteceğiz. Bu yatırım doğruysa, ki bizce doğru, hem ülke hem özel sektör için, o zaman burada kaybedilen 2-3 ay, 6 ayın bir önemi olmaz. Bunu önümüzdeki dönemde, bir şekilde hacimlerde yerine koyarsınız."

'Küçük havayolu şirketleri ve havaalanları kaybolabilir'

İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Kadri Samsunlu, koronavirüs krizinin özellikle küçük havayolu şirketleri ve havaalanlarını zor durumda bırakacağını tahmin ediyor:

"Korona krizinden sonra bir şey kesin olacak; havayolu sektörü daha konsolide olacak, talep düştüğü için zayıf havayolları yavaş yavaş piyasadan çıkacaklar. Küçük havalimanları çok daha zor ayakta kalacaklar çünkü zaten çok sınırlı sayıda uçakla dönerlerdi. Bizim gibi hub'ların ve büyük havayolu şirketleriyle çalışan havalimanlarının önünün açık olduğunu düşünüyorum."

"Havayollarının noktadan noktaya uçuşları doldurmak konusunda zorlanacağını düşünüyorum. Zayıf havayollarının fotoğraftan çıktığı, sektörün konsolide olduğu, THY gibi güçlü bir oyuncunun da 5 kıtada daha aktif çalışacağını düşünürseniz bizim bundan daha kazançlı çıkacağımızı düşünüyorum. Ondan dolayı da hub modeli daha da güçlenerek devam edecektir."

İstanbul Havalimanı'na gelen her yolcuya test yapılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

Hakan ~ 1 ay önce
Test ücretlimi ucretliyse ne kadar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakan ~ 1 ay önce
Parayi istanbul alicak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcular geldikleri ülkede kontrol edilmeli! Uçuşta ne anladık! ~ 1 ay önce
Ya hangi ülkeden geldilerse uçağa binmeden kontrol edilmeleri lazım. Uçakta pozitif olan varsa ne anladık yemekleri kaldırmaktan ne anladık dergileri kaldırmaktan veya koltuk aralı oturmaktan. Uçaktan inince yolculsrin hepsi İstanbul'a gelmiyor. Transitler hava tarafında virüslü virüslü mu gezecek. Hem vakti yoksa koşa koşa A kapısından F ye gidiyorsa diğerine yetişmek için? Bir de loungeda giriyorsa? Devlet 14 gün karantina diyor. Veya gelen kişilerin bir kısmı iş icabiyla geldiyse 14 günlük zamanı yoksa. Bizim limanda tutacak yerimiz yok ki. Loungelarda mi veya Yotelde mi kalacaklar. Cezayirlilrr gibi limanda mi yatacaklar. Çok riskli. İlk gün bile dışarıdaki yolcu sırası 1nolu kapıdan 7 nolu kapıya kadardı gidişte. Bunlar endişelerimiz. Yolcularla başa çıkmakta personel zorlanabilir psikolojik kısmı da var. Bağıran çağıran geç kalıyorum kardeşim diye personele kızan yolculsr olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gelen yolcuyu ~ 1 ay önce
2 saat havalimanında mı bekleteceksiniz. Zekanıza hayran kaldım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne yapsinlar ~ 1 ay önce
Bu durumda '' efendim buyrun rahat rahat ulkemize girin '' mi desinler. Biraz mantikli dusunelim lutfen. Bu hem disardan gelenler icin hemde bizim icin guzel birsey.
Başka çare? ~ 1 ay önce
Hasta varsa içeri mi alınsın?
Çözümün nedir peki? ~ 1 ay önce
Guney Kore'deki gibi 15 gun otel karantinasi mi yaptirsinlar. 15 gunun parasinida cebinden odeyeceksin. Yabda gelme kardesim.ulkeme diyor adam. Siz daha 2 saat beklemenin hesabini yapiyorsunuz. Gozunuzu acin dunyada neler yapiliyor bi gezinin internette..hersey face instagram degil!!!
Tüm havalimanları için katar verebiliyor sanki Ulaştırma bakanı ~ 1 ay önce
Türkiye'de turizmin yeniden başlaması için test yapmanın "çok ciddi bir çözüm" olduğunu belirten Samsunlu, "İstanbul, Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara fark etmez, Türkiye'ye giren her yolcu testten geçecek"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru işaretleri ~ 1 ay önce
Test sonucu negatif çıkanları kabul edeceğiz diyor. Uçakta bir kişi bile pozitif çıksa, diğer yolcular negatif olsa bile enfekte kabul edilecekler ve 14 gün karantina uygulamak gerekecek. Göstermelik yapılacaksa onu bilemem ama ciddi olarak yapalım diyorlarsa otellere gönderecek yolcu bulamazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın ceo ~ 1 ay önce
Devletin açıklama yapmadığı şeyleri söylemekten artık bıkmadınız mı? Cezayirli yolcuları bile nereye gideceğini vali açıklanmazken Twitter’da açıkladınız sonra geri sildiniz.sizin işiniz havalimanı nı kullanışlı olarak yönetmek ama sizi biz bu işi yapamayan olarak tanıdık temizlikte sınıfta kaldığınızı görerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reklamcı ~ 1 ay önce
Bu kadar reklam görev bitişinin reklamı,havacılıkta 2 yıldır başarı olmaması nedeni ile kariyer toplama çabası ama malesef bizimle degilsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadri efendi ~ 1 ay önce
Testi zorunlu tutuyorsan parasını biletin içine yediremezsin ya da talep edemezsin üstüne de yolcuyu 2 saat bekletemezsin. Yok yaparım dersen zaten gelmemek için bahane üretenlere bir koz daha verirsin. Ayrıca yolcunun 2 saat içinde iç veya dış hat transit uçuşu varsa ne yapacaksın ve testte yolcu veya yolcular pozitif çıkarsa nerede,nasıl karantinaya alacaksın,beraber geldikleri bir uçak dolusu yolcu,ekip ne olacak onu da açıklasana ey kerameti kendinden menkul şahıs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 1 ay önce
Yurtdışına çıkan her yolcuya da yapsalar birçok ülke kapılarını açar ve havayolları daha çok para kazanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000