16 Ağustos 2019, Cuma 10:36:50

'İstanbul Havalimanı yakıt tasarrufu sağladı'

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Havalimanı'nın açılmasından sonra ciddi yakıt tasarrufu sağlandığını ifade etti.
  • ağam bizimle eğleniy İNŞAATÇIYIZ İŞLETMECİ DEĞİL
  • Atc arkadaşların sorumluluk alıp devamlı direct vermesi olması biraz zor yakıt tasarrufu yaparız o saçma sapan starlar ile. CDA yapmadan bu iş olmaz. 200 tonluk ucak nasıl 205 knot ile uçsun akıl mantık var. Flaplı düz uçuş yapıp duruyoruz. Allah akıl fikir versin!
  • Arkadaslar acil bir sekilde atatürk havalimanina geri dönülmesi lazim gercekler hep saklaniyor illa inis kalkisda bi ucak mi düsünce milletin akli basina gelicek yeni airportumuz randiman vermiyor iste bunu kabullenmek lazim her sey ortada kimse memmun degil
  • İlkokul talebeleri bunlardan daha mantıklı hesaplama yapıyor
  • Ya biz bu isi bilmiyoruz ya da bu adam acaip yalan soyluyor, ucak basuna 30 dk. taksi zamani ile nasil tasarruf edilir ki???
  • Elektikciler elektigi vermesinler de goreyim o kestirme yolu unutmayın her seyin basi elektrik.
  • Gecesini gündüzüne katarak,gerekirse ailesinden uzak kalarak büyük özverilerle çalışan,türk havacılığının mihenk taşlarından etfayicilik mesleğini icra eden etfayici arkadaşlarıma, yaşattıkları bu gurur ve başarı hikayesi için minnettarım... Elbet bir gün bu mesleğin önemi herkesçe anlaşılacak...
  • Yol kısaldı da neden blok zamanlar 20 dakika daha fazla ? Hepsi taksi olamaz. Hadi diyelim kısaldı 30 milden 3000 ft e inip 185 kt ile düz ucarak cok fazla yakıt yakılır . CDA Yapılmadığı sürece tasarruf edilemez. Tabi aşagıdaki şehire verdiğiniz ses ve eksoz kirliliğinden söz etmiyorum. Point merge usulünü sizden başka kullanan yok.
  • Kötü bir şaka bu herhalde. İnsan aklıyla dalga geçmektir bu. Şu anda havada bekleyenlere bir bak beyefendi ne kadar tasarruf ediliyor gör. Taksi sürelerini geçtim...
  • Takside harcanan yakıta ilave olarak; taşınmadan sonra Bulgar Hava sahasına ödenen üst geçiş ücretlerinde bir artış olmadı mı?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Havalimanı'nın açılmasından sonra ciddi yakıt tasarrufu sağlandığını ifade etti.

Sosyal medya hesabı üzerinden bilgilendirme yapan Keskin, "İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte uçuş güzergâhları geçmişe göre %8 kısaltıldı. Bu sayede, sadece İstanbul Havalimanı'nın uçuş sürelerinde her gün ortalama 1300 dakikalık bir azalma ile %8 yakıt tasarrufu sağlanıyor" dedi.

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin'in açıklamaları şu şekilde:

"Yaklaşık 1 milyon km2’lik Türkiye Hava Sahası’nı maharetle yöneten DHMİ, emniyetli hava trafik kontrol hizmetini “yakıt tasarrufu” ile bir araya getirmeyi başardı.

Tamamen milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarımları yapılan İstanbul Hava Sahası, yenilenmiş uçuş güzergâhlarıyla havacılığımızı dünyada ilk sıralara taşıyan İstanbul Havalimanı başta olmak üzere bölgedeki tüm havalimanlarına ve transit uçuşlara başarıyla hizmet veriyor.

Marmara bölgesinde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte uçuş güzergâhları geçmişe göre %8 kısaltıldı. Bu sayede, sadece İstanbul Havalimanı'nın uçuş sürelerinde her gün ortalama 1300 dakikalık bir azalma ile %8 yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Bu güzel neticeyle bizleri gururlandıran arkadaşlarıma minnettarım. Ayrıca, Kurban Bayramında vatandaşlarımıza rahat ve güvenli yolculuk imkânı sunmak için havalimanlarımızda özveriyle görev yapan kıymetli mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum."

'İstanbul Havalimanı yakıt tasarrufu sağladı'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

İNŞAATÇILAR ODASI ~ 6 gün önce
ağam bizimle eğleniy İNŞAATÇIYIZ İŞLETMECİ DEĞİL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 6 gün önce
Atc arkadaşların sorumluluk alıp devamlı direct vermesi olması biraz zor yakıt tasarrufu yaparız o saçma sapan starlar ile. CDA yapmadan bu iş olmaz. 200 tonluk ucak nasıl 205 knot ile uçsun akıl mantık var. Flaplı düz uçuş yapıp duruyoruz. Allah akıl fikir versin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs agent ~ 7 gün önce
Arkadaslar acil bir sekilde atatürk havalimanina geri dönülmesi lazim gercekler hep saklaniyor illa inis kalkisda bi ucak mi düsünce milletin akli basina gelicek yeni airportumuz randiman vermiyor iste bunu kabullenmek lazim her sey ortada kimse memmun degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zır cahil ~ 7 gün önce
İlkokul talebeleri bunlardan daha mantıklı hesaplama yapıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesap uzmanı ~ 6 gün önce
Ssk'yı batıran hesap uzmanı ilk okul mezunu değildi ama?
Cengomen ~ 7 gün önce
Ya biz bu isi bilmiyoruz ya da bu adam acaip yalan soyluyor, ucak basuna 30 dk. taksi zamani ile nasil tasarruf edilir ki???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elektirik ~ 7 gün önce
Elektikciler elektigi vermesinler de goreyim o kestirme yolu unutmayın her seyin basi elektrik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesinlikle ~ 7 gün önce
Katılıyorum hele çaycı çayı yapmasaa uçak uçmaz derhal maaşları yükseltilmeli havacılığın mihenk taşı onlar
Kuleci ~ 7 gün önce
Bir kuleci elektrikçi ağzıyla konuştu.
Assoc. Çpt. Brava ~ 8 gün önce
Gecesini gündüzüne katarak,gerekirse ailesinden uzak kalarak büyük özverilerle çalışan,türk havacılığının mihenk taşlarından etfayicilik mesleğini icra eden etfayici arkadaşlarıma, yaşattıkları bu gurur ve başarı hikayesi için minnettarım... Elbet bir gün bu mesleğin önemi herkesçe anlaşılacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Line ~ 7 gün önce
Kaç kere idg değiştirdin mihenk bey
Xl ~ 8 gün önce
Yol kısaldı da neden blok zamanlar 20 dakika daha fazla ? Hepsi taksi olamaz. Hadi diyelim kısaldı 30 milden 3000 ft e inip 185 kt ile düz ucarak cok fazla yakıt yakılır . CDA Yapılmadığı sürece tasarruf edilemez. Tabi aşagıdaki şehire verdiğiniz ses ve eksoz kirliliğinden söz etmiyorum. Point merge usulünü sizden başka kullanan yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavaş gel ~ 8 gün önce
30nm değil 21nm'de 3000, yavaş gel. Ve bu tahdit paralel yaklaşma kuralı. Ayrıca 14nm'e dek 205kt tahdidi var, 180 değil, yavaş gel. 14nm'e dek clean konfigürasyonda uçulan günlük 1300 trafik kapasiteli kaç meydan var dünyada? Ltba'da rüzgar altında 5000 feet 30-40nm uçup 3000 feet 30-40nm geri dönülen günler unutuldu, şimdi cda diyor :)) tüm trafikler 10000 feet - 3000 feet arası cda yapıyor, sonrası paralel yaklaşma kuralı. Japon haneda meydanı, ki dünyanın yolcu sayısı açısından 5. Büyük meydanı da pms'e geçti, yavaş gel
Xl ~ 7 gün önce
Heatrow 1400 günlük operasyon açık oldugu saat günde 18. 2 mil düz uçurmuyor. Paralel yaklaşma kuralı diye uydurdugun şey klax ksfo beijing shangai Frankfurt da niye yok . Yavaş gelmiş ha 30 mil ha 21 . Bir kafanızı kuleden çıkarın dünyaya bakın.
Xl ~ 7 gün önce
Evbir ogibi arası 9.4 mil ogibi elnug arası 6 mil hepsi 3000 de uculuyor ve tüm yol kalabalık yerleşim bölgelerinin üzeri. Aşagıdaki insanlar açısından alçak Seviyelerdeki cda ses açısından çok daha mühüm . Çünkü o seviyede düz uçarken neredeyse kalkış takatının %70 i kadar takat var. Hele bu 24 saat açık meydan için çok daha önemli.
Xl ~ 7 gün önce
205kt wide body için boş olmadığı sürece clean olmaz. 205 kt için o ara 5 flap uçuluyor.
yavaş gel ~ 7 gün önce
ha 30NM ha 21NM derken :)) %50 fark var arada, biraz matematik. Heatrow demişsin de, orada paralel yaklaşma yok :)) adam alıyor holdinge, sırası geleni çıkarıyor holddan, tek piste göre sıralıyor. Frankfurt son yaklaşmalarını bi izle bakıyım, daha rüzgar altında 4000 feet'i aldırıyor ATCO, esas bacağa dahi dönmeden. 40NM uçuyor en az 4000 feet'te LOW SIDE trafiği yoğun trafikte. 11000 feet'i pist başına 85NM'de aldırıyor , KERAX ve PETIX STAR'larına bi bak. Bizde 10000 feet pist başına 50NM bile değil. 10000 feet altı 250ft/NM ile alçalıyor trafik LTFM'de ta ki 3000 veya 4000'e dek, sonrası paralel yaklaşma kuralı, Frankfurt 4000 feet'i en az pist başına 40NM'de aldırıyor. LTFM 4000 tahdidi pist başına 25NM'de! LAX, ATL... bu meydanlar Amerikada, bildin mi? Orada FAA var, ICAO değil. Bilmem bişey ifade etti mi?
Şaka ~ 8 gün önce
Kötü bir şaka bu herhalde. İnsan aklıyla dalga geçmektir bu. Şu anda havada bekleyenlere bir bak beyefendi ne kadar tasarruf ediliyor gör. Taksi sürelerini geçtim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3.pist ~ 8 gün önce
Daha bugün 3.pistin açılacağını ve taksi sürelerinin kısalacağını söylediler. Daha ne yapsın adamlar, yeşilköyde saatlerce taksi sırası beklerken şikayet ediyordunuz.
Üst geçiş ~ 8 gün önce
Takside harcanan yakıta ilave olarak; taşınmadan sonra Bulgar Hava sahasına ödenen üst geçiş ücretlerinde bir artış olmadı mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GERÇEKLER ~ 8 gün önce
Bulgar extra bir para almıyor 7 SID toplam 12 nm kısaldı , haber tamamen gerçek taxi süresi 3. pisttin açılması ile birlikte azalarak çok fark edecek Atatürk havalimanında taxi de geçen süre çabuk unutuldu istanbul’a İnen her uçak 2 dk daha geçmişe göre az uçuyor
Romalı ~ 8 gün önce
Sadece bulgarlara mı üst geçiş ödeniyor sanıyorsunuz. Bazı pilotlar genişten dönüyor bir an da romanya hava sahasına girmiş bulunuyor. Hatta yaşlı bir kaptan ipin ucunu fazla kaçırmış ve ukrayna hava sahasına girmiş.
Aha ~ 8 gün önce
O da bir şey mi bir pilot İzmir den gelirken Amerika’ya kadar dönüş yapmış Amerika’ya da para ödemişiz
aha ya ~ 5 gün önce
oglum o harac lan ucagın burnunu atlantic oceana cevirdiği için ödenmiş . eskiden Osmanlı fermanla harac toplardı simdi teknoloji gelişti uydudan tesbit edip air pass la yakalıyor seni

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000