25 Şubat 2023, Cumartesi 16:37:00

İstanbul Havalimanı olası depreme hazır

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat, İstanbul Havalimanı'nın inşa edildiği zeminin güçlendirildiğini ve tüm tasarım süreçlerinin depreme uygun gerçekleştirildiğini söyledi.
  • İga depreme hazır da İstanbul hazır mı peki önemli olan o. Dünyada böylesi nüfusa sahip ve deprem fay hattı üstünde olup da bu kadar önlem alınmayan,umursanmayan başka bir yer var mıdır acaba? Ülke genelinde muslukçunun bile müteahhit olabildiği, işsiz güçsüzlerin emlakçılık yapabildiği, yeni,eski yapılan inşaatların denetlenmediği, geçmişten günümüze gerek iktidarların gerekse belediyelerin gerekli önlemleri almadığı,doğru düzgün şehircilik planlamasının yapılmadığı, iç göçün durdurulamadığı, sanayi ve nüfusun neredeyse % 70 inin toplandığı bölgeyi ülke ve millet bekası görmeyip,kaderine terk eden zihniyetin bir şeyler yapmaya çalışanların önünü kesmeye çalışması, hala İstanbul'da bazı bölgelerde sırf muhalifler diye ilave kat hakkının verilmemesi gibi şeyler ve risk varken havalimanı depreme hazır diye haber yapıp,başlık atmak akıl tutulması değilse nedir diyeceğim de ülkede nereyi tutsan elinde kalıyor,vatandaşı,iktidarı bilmem nesi herkes çıkar,koltuk,para derdinde !
  • Cok tehlikeli bir başlık
  • Bilmem bilir misiniz, benzer başlık "karla mücadeleye hazır" diye de vardı. Geçen sene iniş yapmış uçağın park pozisyonu için 1,5 saatten fazla bekleniyordu. Aynısı bu sene yazıldı, sefer azaltmaları ile sonuçlandı. Umarım "depreme hazır" başlığı sonrası, trajikomik bir durum ortaya çıkmaz.
  • Buranın altı balçık zamanında mandıralar vardı hayvanlar su içmeye burdaki havzalara gelirdi ben 32 yıllık arnavutköylüyüm zemin sakat
  • Jeolojik yapı değiştirilemez. Olsa olsa zemin güçlendirilmiştir.
  • Türkiye gibi bir ülkede hiç bir açıklamaya itibar edemem! ETMEYİN!!!
  • Geçen sene Kar yağdığında da gördük ne kadar hazır olduğunu. Bu sene karda 1 di-icing aracı bozuldu 5 saat rötar yedik,
  • Zemin yumuşak ve çöp. Deprem anında bir halt beklenti olduğunu sanmıyorum buradan.
  • Allah ülkemizi korusun
  • Hatay, ovanın göbeğine inşaa edildi ve malum sonuç, İstanbul ise aşırı dolgu ve kazı ile yapıldığı için aynı akıbeti paylaşırsa hiç şaşırmam..

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat, İstanbul Havalimanı'nın inşa edildiği zeminin güçlendirildiğini ve tüm tasarım süreçlerinin depreme uygun gerçekleştirildiğini söyledi.

Polat, "Beklenen İstanbul depreminin meydana gelmesi halinde, terminal, hava trafik kule, enerji merkezi, ARFF (Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) istasyonları dahil tüm binalarımız ve hava tarafı 'pist-apron-taksi yollarında operasyonların aksamayacağı şekilde, deprem modellemelerimiz çerçevesinde tasarım ve inşaat çalışmalarımızı gerçekleştirdik" dedi.

İGA'dan yapılan açıklamada, İstanbul Havalimanı'nın tüm tasarım süreçlerinin depreme uygun gerçekleştirildiği ve olası İstanbul depremine de hazır olduğu bildirildi. İstanbul Havalimanı için farklı mecralarda kimi değerlendirmeler yapıldığı belirtilirken, olası deprem senaryolarının İstanbul Havalimanı'nda planlanan tüm tesis ve yapılara muhtemel etkilerinin, 2015 yılındaki tasarım aşamalarında dikkate alındığı vurgulandı.

SİSMİK TEHLİKE DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI

Açıklamada, "Bu amaçla Mayıs 2015 tarihli İstanbul Havalimanı Sismik Tehlike Raporu hazırlatan İGA, bu süreçte Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Onursal Profesörü Mustafa Erdik, Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan ve Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Ansal öncülüğünde, ulusal ve uluslararası bir ekip ile birlikte çalıştı. Söz konusu raporda, deprem tehlikesi için kaynak faylarda oluşabilecek herhangi bir depremin muhtemel etkilerinin belirlenmesi amacı ile sahaya özgü sismik tehlike değerlendirmesi yapıldı; zemin ve binaların tasarımlarında kullanılacak deprem yükleri İstanbul Havalimanı özelinde tespit edildi" denildi.

POLAT: HAVALİMANI YAPILMADAN ÖNCEKİ JEOLOJİK YAPI DEĞİŞTİRİLDİ

Açıklamada İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat'ın görüşlerine de yer verildi. Polat, '475 yıllık tekerrür süreli DD2* depremi' etkisinde İstanbul Havalimanı'nın kesintisiz hizmet verme prensibiyle tasarım ve inşaatının tamamlandığını belirterek, "Kriterimiz, İGA İstanbul Havalimanı'nın beklenen İstanbul depremi sonrasında hiç hasar görmemesi ve kesintisiz kullanım prensibinin işlemesi üzerine kuruldu. Beklenen İstanbul depreminin meydana gelmesi halinde, terminal, hava trafik kule, enerji merkezi, ARFF istasyonları dahil tüm binalarımız ve hava tarafı 'pist-apron-taksi yollarında, operasyonların aksamayacağı şekilde, deprem modellemelerimiz çerçevesinde, tasarım ve inşaat çalışmalarımızı gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı. Polat, havalimanı yapılmadan önceki jeolojik yapının değiştirildiğini ve olası deprem yükleri dahil havalimanı operasyonlarına uygun hale getirildiğinin altını da çizdi.

İstanbul Havalimanı olası depreme hazır

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

ya İstanbul? ~ 1 yıl önce
İga depreme hazır da İstanbul hazır mı peki önemli olan o. Dünyada böylesi nüfusa sahip ve deprem fay hattı üstünde olup da bu kadar önlem alınmayan,umursanmayan başka bir yer var mıdır acaba? Ülke genelinde muslukçunun bile müteahhit olabildiği, işsiz güçsüzlerin emlakçılık yapabildiği, yeni,eski yapılan inşaatların denetlenmediği, geçmişten günümüze gerek iktidarların gerekse belediyelerin gerekli önlemleri almadığı,doğru düzgün şehircilik planlamasının yapılmadığı, iç göçün durdurulamadığı, sanayi ve nüfusun neredeyse % 70 inin toplandığı bölgeyi ülke ve millet bekası görmeyip,kaderine terk eden zihniyetin bir şeyler yapmaya çalışanların önünü kesmeye çalışması, hala İstanbul'da bazı bölgelerde sırf muhalifler diye ilave kat hakkının verilmemesi gibi şeyler ve risk varken havalimanı depreme hazır diye haber yapıp,başlık atmak akıl tutulması değilse nedir diyeceğim de ülkede nereyi tutsan elinde kalıyor,vatandaşı,iktidarı bilmem nesi herkes çıkar,koltuk,para derdinde !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aman ~ 1 yıl önce
Cok tehlikeli bir başlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazırlık ~ 1 yıl önce
Bilmem bilir misiniz, benzer başlık "karla mücadeleye hazır" diye de vardı. Geçen sene iniş yapmış uçağın park pozisyonu için 1,5 saatten fazla bekleniyordu. Aynısı bu sene yazıldı, sefer azaltmaları ile sonuçlandı. Umarım "depreme hazır" başlığı sonrası, trajikomik bir durum ortaya çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turgay ~ 1 yıl önce
Buranın altı balçık zamanında mandıralar vardı hayvanlar su içmeye burdaki havzalara gelirdi ben 32 yıllık arnavutköylüyüm zemin sakat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jeoloji ~ 1 yıl önce
Jeolojik yapı değiştirilemez. Olsa olsa zemin güçlendirilmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
American ~ 1 yıl önce
Türkiye gibi bir ülkede hiç bir açıklamaya itibar edemem! ETMEYİN!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahah ~ 1 yıl önce
Geçen sene Kar yağdığında da gördük ne kadar hazır olduğunu. Bu sene karda 1 di-icing aracı bozuldu 5 saat rötar yedik,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 1 yıl önce
Zemin yumuşak ve çöp. Deprem anında bir halt beklenti olduğunu sanmıyorum buradan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jeolojik yapı değiştirildi derken? ~ 1 yıl önce
Allah ülkemizi korusun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hep Hazır ve de Nazır.!!. ~ 1 yıl önce
Hatay, ovanın göbeğine inşaa edildi ve malum sonuç, İstanbul ise aşırı dolgu ve kazı ile yapıldığı için aynı akıbeti paylaşırsa hiç şaşırmam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000