26 Temmuz 2022, Salı 11:32:51

Isparta'daki uçak kasıtlı olarak mı düşürüldü?

Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan Cumhuriyet Gazetesi'nde Olaylar ve Görüşler için bir yazı kaleme aldı. Tantan, Isparta'da düşen uçakla ilgili 'kasıtlı düşürülme' imasında bulundu.
  • Bilim adamlarının ve yolcuların kaybı büyük üzüntü yaratmıştır. Ama Kaza kaptan pilotun yanlışı yüzünden düşmüştür. Olumsuz düşünceler boşuna yapılmaktadır.
  • Güvenmek iyidir, kontrol etmek daha iyidir. WorldFocus’tan o uçağı ekiniyle kiralayan Atlasjet o firmayı denetledi mi, yoksa önce imzalar atılıp sonra formlar mı dolduruldu? Bu kazadan sonra uçak kiralamayacağım diyen patron, 1 ay geçmeden diğer bir firmadan uçak kiraladı mı? Arabacıdan havacı olmaz. Form4 herkese verilmemeli
  • Eski bir atlaslı olarak bilerek düşürüldüğüne inanıyorum
  • Element uydurmayın, her olaya komplo demeyin be kardeşim.
  • O uçakta hem arkadaşım, hem de hocam vardı. Evet, değerli bilim insanlarıydılar; ama çallışmaları yüzünden öldürülme iddiaları tamamen fasafiso. Ayrıca kaza konusunda Shgm ve World Focus’un ikisinin de müşterek kusuru var. Ama shgm’nin world focus’u hiç denetlemeyişi, başıboş bırakması asla konuşulmadı... Saadettin Tantan’ın bu çıkışı da memleketteki gündem değiştirme cırmalamalarına bir diğer örnek olsa gerek.
  • IMC şartlarında bilmediğin meydanda MSA e dikkat etmeden kafana göre kestirme yapamazsın. Buna benzer kazalar dünya havacılık tarihinde bol miktarda var. Bakınız Endonezyayadaki sukhoijet demo uçuşu.
  • Kabin memuru olarak bu uçakla çok göreve gittim geldim.. Atatürk havalimanında yatardı,alo benim uçağım.gecikti,sizin md yi şu uçuşa gönderelim derlerdi, hemen ekibi gelir uçuşu yapardı... Zaten 2-3 arizayla ucardı hep..ne biliim,komplo bana hiç yakın gelmiyor.. sektör dışından olsam illa atlarım bu fikre lakin,o gün atlasin uçağı yurtdışından gecikmeli geliyor,atlasta diyor ki,yolcuyu 3-4 saat bekletmeyelim (atlasta iyi niyetinden battı zaten)...Son anda world focusun bu uçağı gidiyor uçuşa
  • Saadettin tantan düzgün adamdır
  • Arizali ucagi sefere ver ondan sonra dijj gucler

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Türkiye’nin önemli fizikçilerinden Prof. Dr. Engin Arık ve arkadaşlarının sır ölümünü anlattı...

Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan Cumhuriyet Gazetesi'nde Olaylar ve Görüşler için bir yazı kaleme aldı. Sadettin Tantan 30 Kasım 2007’de Isparta’daki bir uçak kazasında yaşamını yitiren fizikçi Engin Arık ve arkadaşlarını yazdı.

İşte Sadettin Tantan'ın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan yazısı;

"Türkiye’nin en önemli fizikçilerinden Prof. Dr. Engin Arık ve arkadaşları, 30 Kasım 2007’de Isparta’daki bir uçak kazasında aramızdan ayrıldılar. Ülkemiz o gün sadece altı değerli bilim insanını şaibeli bir kaza sonucu kaybetmedi, aynı zamanda o değerleri bir bilinmezliğin içinde bıraktı. Kazanın üzerinden 15 yıl geçti. Ancak TBMM’de tek bir soruşturma komisyonu kurulmadı. Emniyet ve MİT olayı araştırmadı. Bu konuyu hukuk ve adalet zemininde tartışılması için gündeme getirmek, devletine hizmet eden her yurttaşın vatani bir görevdir.

"BÜYÜK ÇAPLI TORYUM PROJESİ YÜRÜTÜYORDU"

O bilim insanlarımız kimdi? Neden bu kadar önemliydiler, değerliydiler? Arık ve arkadaşları; Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak büyük çaplı bir toryum projesi yürütüyordu. Arık, toryumun enerji sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olabileceğine yönelik çalışmalar yapmıştı. Bir konuşmasında toryum çalışmalarını şu sözlerle anlatmıştı: “Toryum, büyük olasılıkla, 21. yüzyılın en stratejik maddesi olabilir. Yapılması planlanan yeni tip nükleer enerji santralları gerçekleşirse, toryum bir numaralı element olacak. Çünkü yeni tip reaktörlerde yakıt olarak kullanılacak. Eğer biz, toryum ile elektrik enerjisi üretebilmek olanağına kavuşursak, bu trilyonlarca varil petrole eşdeğerde bir enerji kaynağı olur.”

O GÜÇLERİN "KAZA"DA PARMAĞI VAR

Engin Arık ve ekibi hayatta olsaydı, projelerini bitirebilseydi, belki de çok farklı bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık. Ülkemize hizmet eden bilim insanlarımızın unutulmaması için Prof. Dr. Engin Arık ve arkadaşlarının şüpheli ölümünün, araştırılması, tartışılması gerekir. Arşivleri incelediğimizde, bu uçağın kasıtlı olarak düşürüldüğünü, Türkiye’nin teknoloji ve enerji alanında gelişmesini istemeyen güçlerin bu “kazada” parmağı olduğunu gösteren bulgular vardır.

BİLİM İNSANLARI İÇİN GÜVENLİK GÜCÜ

Bir ülke düşünün ki kuruluşunun temeli; akıl, bilim, teknoloji ve sanayiyle inşa edilmiş, ancak o altyapıların sürdürülebilirliği sağlanamamış. Peki, çözüm ne? Çözüm çok basit: Türkiye, her bir bilim insanına sahip çıkmak zorunda. Önemli projelerde çalışan bilim insanlarının yurtdışında ve yurtiçinde korunması gerekir. Onların can güvenliklerini sağlamak, ürettikleri her türlü bilgiyi korumak için Türk istihbaratı bünyesinde bir güvenlik gücü, acil olarak oluşturulmalıdır.

KARA BİR LEKE

Hayat kurtaran doktorlarımızı, kendi canlarını korumak için eylem yapacak duruma getirmek, ülkemizin tarihine bırakılan kara bir lekedir ve bu leke daha da büyütülmemelidir. Çağımızda, yaşadığımız bölgede güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti istiyorsak, temel altyapılarımızı yeniden, sağlam şekilde inşa etmemiz gerekir.

Bu nedenle Prof. Dr. Engin Arık, Prof. Dr. Fatma Şenel Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet, araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, araştırma görevlisi Mustafa Fidan ve yüksek lisans öğrencisi Engin Abat’ın şaibeli ölümlerinin aydınlatılması için, hızla meclis araştırması yapılmasına yönelik TBMM’ye yaptığım çağrıyı, yineliyorum."

Isparta'daki uçak kasıtlı olarak mı düşürüldü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Yalaza ~ 22 gün önce
Bilim adamlarının ve yolcuların kaybı büyük üzüntü yaratmıştır. Ama Kaza kaptan pilotun yanlışı yüzünden düşmüştür. Olumsuz düşünceler boşuna yapılmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 22 gün önce
Güvenmek iyidir, kontrol etmek daha iyidir. WorldFocus’tan o uçağı ekiniyle kiralayan Atlasjet o firmayı denetledi mi, yoksa önce imzalar atılıp sonra formlar mı dolduruldu? Bu kazadan sonra uçak kiralamayacağım diyen patron, 1 ay geçmeden diğer bir firmadan uçak kiraladı mı? Arabacıdan havacı olmaz. Form4 herkese verilmemeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fd ~ 22 gün önce
Eski bir atlaslı olarak bilerek düşürüldüğüne inanıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Retrowing ~ 23 gün önce
Element uydurmayın, her olaya komplo demeyin be kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Piyasa yapmaca ~ 23 gün önce
O uçakta hem arkadaşım, hem de hocam vardı. Evet, değerli bilim insanlarıydılar; ama çallışmaları yüzünden öldürülme iddiaları tamamen fasafiso. Ayrıca kaza konusunda Shgm ve World Focus’un ikisinin de müşterek kusuru var. Ama shgm’nin world focus’u hiç denetlemeyişi, başıboş bırakması asla konuşulmadı... Saadettin Tantan’ın bu çıkışı da memleketteki gündem değiştirme cırmalamalarına bir diğer örnek olsa gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Short cut ~ 23 gün önce
IMC şartlarında bilmediğin meydanda MSA e dikkat etmeden kafana göre kestirme yapamazsın. Buna benzer kazalar dünya havacılık tarihinde bol miktarda var. Bakınız Endonezyayadaki sukhoijet demo uçuşu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 23 gün önce
Kabin memuru olarak bu uçakla çok göreve gittim geldim.. Atatürk havalimanında yatardı,alo benim uçağım.gecikti,sizin md yi şu uçuşa gönderelim derlerdi, hemen ekibi gelir uçuşu yapardı... Zaten 2-3 arizayla ucardı hep..ne biliim,komplo bana hiç yakın gelmiyor.. sektör dışından olsam illa atlarım bu fikre lakin,o gün atlasin uçağı yurtdışından gecikmeli geliyor,atlasta diyor ki,yolcuyu 3-4 saat bekletmeyelim (atlasta iyi niyetinden battı zaten)...Son anda world focusun bu uçağı gidiyor uçuşa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 23 gün önce
Saadettin tantan düzgün adamdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaza ~ 23 gün önce
Arizali ucagi sefere ver ondan sonra dijj gucler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 23 gün önce
Kesinlikle katılıyorum
Tahir ~ 22 gün önce
Bu uçak o seferinden sonra Sky a wet lease olarak uçacaktı.Ama daha önceki seferlerinde de sürekli arıza yapmış olup o günki uçuş işlerme başkanları ile yaptığımız sohbette Allah a emanet gidip geliyoruz deniliyordu.Bu işin üzeri kapatılmamalı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000