27 Şubat 2023, Pazartesi 20:20:24

Isparta’da arızalanan eğitim uçağı zorunlu iniş yaptı

Isparta'da özel uçuş okuluna ait eğitim uçağı, bir motorunun bozulması nedeniyle araziye zorunlu iniş gerçekleştirdi.
  • POH okuyamaman bu sonu hazırladı öğrenciye bir şey olmaması mucize kalite liyakat yoksa sonuç bu. YAZIK
  • Allah Bununla Gelmiş Geçmiş Etsin. Hepiniz sanki F16 pilotusunuz, arabayla giderkende kaza yapma ihtimalin var motora binerkende uçarken de, demiyorsunuz ki maşallah ne tecrübeli bir hocanız varmış, herşeye rağmen uçağı güzelce indirmiş, öğrencinin hayatınıda kendi hayatını da kurtarmış. Tekrar söylüyorum Allah kimsenin başına vermesin. Birde yazmış uçaklarınız eski v.s. sen mabadın konforunu mu düşünüyorsun yoksa pilot olmayı mı? Hemen verelim sana bir lambo daha kalkamadan duvara toslarsın ama fotoğraf çekilip hava atarsın. çarşıda pazarda avm de pilot kıyafeti giyip gözlük takıp caka satmaktan başka yaptığınız bi cacık yok. Ben hocayı ve öğrenci arkadaşı tebrik ederim. Öğrenmeniz gereken de bu zaten bence.
  • Bilip bilmeden yorum yapmayın . Kokpitte olmayan herkes yorum yapıyor artis artis Ortada tek motoru arızalı bir uçak ve başarılı bir Emergency iniş var Şükürler olsun ki kokpit üyeler sağlar . Çok geçmiş olsun
  • Çok geçmiş olsun can kaybı olmamasına sevindim yaşadığımız bu kadar büyük kayıplar varken…
  • AFM/POH değerleri uçağın üretilip servise verildiği zamandaki motor gücüne göre belirleniyor. Uçağın imal yılını bilmiyorum ama 5-10 yıllık olduğu aşikar. Dolayısıyla motorlardan ilk günkü performansını beklemek çok doğru değil. POH'de yazılı olan tek motor değerleri de teoride doğru kabul edilse de dünkü gibi gerçek bir olayda uçağı tek motorda seviyede tutmaya yetmiyor. Birkaç sene önce Çorlu'da tek motor çalışmasında virile girip yere düşen ve yanarak geriye sadece kül şeklinde uçak enkazı bırakan da bu Tecnamlardan biriydi. Dünkü olayda piste 500 metre mesafede bu olay olmuş ve yılların deneyimli hocası piste devam etmek yerine araziye inmiş ve sadece sizin mi aklınıza gelmiş çok motorlu uçağın tek motora kalsa da uçuş yapabileceği. Uçağı şöyle anlatayım, Sivil Havacılık CPL eğitimi için kompleks uçak (hatveli pervaneli ve açılır kapanır iniş takımı olan) şartı getirdiğinde çoğu okul şartları karşılayan tek motorlu uçak yerine bu uçakla eğitim verdi. Gerisini siz düşünün.
  • Uçuş okulu önce POH daki emergency checklistleri doğru şekilde uçağa bastırıp aktardı mı onlar araştırırılsın. Tek motora kalan bu uçakta , çalışan motorun yakıt pompasını kapattıran checklistlerle uçtuk biz o okulda.
  • Eğitim sart.Doldur boşalt eğitimi ile bu kadar olur.Herkesi examiner ,Me hocası yaparsan bunları yaşarsın,shgm de liyakat yok ki.kolay gelsin
  • Boyle seyler olur onemli olan moral bozmamak . Allah korumus.
  • Daha önce de iniş takımı açmadan iniş yapmışlardı bu uçakla. O da tek motor eğitiminde olmuştu hatırladığım kadarıyla.
  • Bir motor operasyonu ögrenmemiş mi bunlar Mangalda kül bırakmıyorlar pilot diye Her ne ise geçmiş olsun

Isparta'da özel uçuş okuluna ait eğitim uçağı, bir motorunun bozulması nedeniyle araziye zorunlu iniş gerçekleştirdi.

Alınan bilgiye göre, içinde eğitmen pilot K.Ö. ve öğrenci Ö.K'nin bulunduğu eğitim uçağının bir motoru havadayken arıza yaptı.

Bunun üzerine pilot K.Ö, Keçiborlu ilçesi güneyindeki Senir Ovası'na zorunlu iniş gerçekleştirdi.

İhbar üzerine olay yerine Süleyman Demirel Havalimanı kaza kırım ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Eğitmen pilot ve öğrenci hafif yaralanırken, uçakta hasar meydana geldi.

Isparta’da arızalanan eğitim uçağı zorunlu iniş yaptı

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Ç.A ~ 12 ay önce
POH okuyamaman bu sonu hazırladı öğrenciye bir şey olmaması mucize kalite liyakat yoksa sonuç bu. YAZIK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava Civa Boş Laf ~ 12 ay önce
Allah Bununla Gelmiş Geçmiş Etsin. Hepiniz sanki F16 pilotusunuz, arabayla giderkende kaza yapma ihtimalin var motora binerkende uçarken de, demiyorsunuz ki maşallah ne tecrübeli bir hocanız varmış, herşeye rağmen uçağı güzelce indirmiş, öğrencinin hayatınıda kendi hayatını da kurtarmış. Tekrar söylüyorum Allah kimsenin başına vermesin. Birde yazmış uçaklarınız eski v.s. sen mabadın konforunu mu düşünüyorsun yoksa pilot olmayı mı? Hemen verelim sana bir lambo daha kalkamadan duvara toslarsın ama fotoğraf çekilip hava atarsın. çarşıda pazarda avm de pilot kıyafeti giyip gözlük takıp caka satmaktan başka yaptığınız bi cacık yok. Ben hocayı ve öğrenci arkadaşı tebrik ederim. Öğrenmeniz gereken de bu zaten bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
civacıya ~ 12 ay önce
korumaya çalıştığın FI 70 yaşında hiç İNG yok HİÇ FROZEN SINAVA GİRMEMİŞ SEN cehaleti ve liyakatsizliğimi savunuyorsun.LÜTFEN kendinize gelin
Bilip bilmeden yorum ~ 12 ay önce
Bilip bilmeden yorum yapmayın . Kokpitte olmayan herkes yorum yapıyor artis artis Ortada tek motoru arızalı bir uçak ve başarılı bir Emergency iniş var Şükürler olsun ki kokpit üyeler sağlar . Çok geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ç.A ~ 12 ay önce
POH okuyamaman bu sonu hazırladı öğrenciye bir şey olmaması mucize kalite liyakat yoksa sonuç bu. YAZIK
RK ~ 12 ay önce
Çok geçmiş olsun can kaybı olmamasına sevindim yaşadığımız bu kadar büyük kayıplar varken…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 12 ay önce
AFM/POH değerleri uçağın üretilip servise verildiği zamandaki motor gücüne göre belirleniyor. Uçağın imal yılını bilmiyorum ama 5-10 yıllık olduğu aşikar. Dolayısıyla motorlardan ilk günkü performansını beklemek çok doğru değil. POH'de yazılı olan tek motor değerleri de teoride doğru kabul edilse de dünkü gibi gerçek bir olayda uçağı tek motorda seviyede tutmaya yetmiyor. Birkaç sene önce Çorlu'da tek motor çalışmasında virile girip yere düşen ve yanarak geriye sadece kül şeklinde uçak enkazı bırakan da bu Tecnamlardan biriydi. Dünkü olayda piste 500 metre mesafede bu olay olmuş ve yılların deneyimli hocası piste devam etmek yerine araziye inmiş ve sadece sizin mi aklınıza gelmiş çok motorlu uçağın tek motora kalsa da uçuş yapabileceği. Uçağı şöyle anlatayım, Sivil Havacılık CPL eğitimi için kompleks uçak (hatveli pervaneli ve açılır kapanır iniş takımı olan) şartı getirdiğinde çoğu okul şartları karşılayan tek motorlu uçak yerine bu uçakla eğitim verdi. Gerisini siz düşünün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AH-ER ~ 12 ay önce
Uçuş okulu önce POH daki emergency checklistleri doğru şekilde uçağa bastırıp aktardı mı onlar araştırırılsın. Tek motora kalan bu uçakta , çalışan motorun yakıt pompasını kapattıran checklistlerle uçtuk biz o okulda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasa pilotu ~ 12 ay önce
Eğitim sart.Doldur boşalt eğitimi ile bu kadar olur.Herkesi examiner ,Me hocası yaparsan bunları yaşarsın,shgm de liyakat yok ki.kolay gelsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gecmis olsun ~ 12 ay önce
Boyle seyler olur onemli olan moral bozmamak . Allah korumus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilen ~ 12 ay önce
Daha önce de iniş takımı açmadan iniş yapmışlardı bu uçakla. O da tek motor eğitiminde olmuştu hatırladığım kadarıyla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu cift motor ~ 12 ay önce
Bu cmme cok bilen cok yanilir
Egitim ~ 12 ay önce
Bir motor operasyonu ögrenmemiş mi bunlar Mangalda kül bırakmıyorlar pilot diye Her ne ise geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beynini ~ 12 ay önce
Bakkaldan mı aldın kardeş?
eski öğrenci ~ 12 ay önce
tek motor gitmiyor technam boş atıp tutmayın
Pilot ~ 12 ay önce
Uçağın limitlerini bilmeden konuşmayalım. Tel motorla belirli bir seviye havada kalabiliyor bu uçak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000