28 Temmuz 2009, Salı 14:47:42

Isparta kazasının davası başladı

Isparta’da, 30 Kasım 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili açılan kamu davasının ilk duruşması Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.
  • MKA elim kazadan bir yıl öncesinde ayrılmıştı World Focus Airlines'tan. Kimin suçu var kimin yok bilmeden insanların günahını almamak gerekir. Bu vesile ile kaybettiklerimize Allah'tan rahmet acılı ailelerine de tekrardan baş sağlığı dilerim.
  • Bu davada neden Atlasjet yok ?????Atlass ın imza yetkileri olan sorumlu ve yetkililerinin mahkemede olması gerekirken suçu olmayan şirket çalışanı worldfocus pilotlarının olması oldukça düşündürücü??? Kimin hangi tanıdığı sayesinde böyle bir durum ortaya çıktı acaba ??????????????????????????
  • Kalite Müdürü Dubaide keyfi yerinde
  • MKA ve AAA'yı mahkeme salonunda görmek isteriz. Airporthaber lütfen bu konuyu gündemden düşürmeyin teşekkürler
  • Kalite Müdürü nereden olursa olsun eminim onu da mahkeme cagıracaklardır büyük teknik başkan ( ! ) Mehmet Küçükayyıldız ile birlikte. Aslında burada her zaman ciddiyetine inanıp güvendiğim Airport Haber'e de teşekkür etmeliyiz okurları olarak. Bu konuyu detaylı ve son derece ciddi olarak takip edeceğinden kuşkumuz yok.
  • Kalite muduru SHGM kokenli. dokunmazlar.
  • Peki acaba bu firmanın kalite muduru nerede bu mahkeme yapılırken ??????

Davada World Focus Hava Yollarında görev yapan üst düzey ve teknik personelden oluşan 10 kişi sanık olarak yargılanıyor. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli, World Focus Hava Yolları Eğitim Müdürü kaptan pilot Faruk Çağımnı'ya “Uçağın yere yaklaştığını gösteren ve arızalı olduğu saptanan cihaz çalışsaydı bu uçak düşer miydi?” diye sordu. Çağımnı, “Böyle düşmezdi” diye yanıt verdi.

Isparta'da meydana gelen ve 7'si mürettebat 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından açılan davanın ilk duruşması, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Davada World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı, Teknik Başkan İsmail Taşdelen, pilot ve teknik personelden Yavuz Yaşar, Sinan Sevinç, Fikri Zafer Dinçer, Şahin Tufan, Reşat Atalay, Fevzi Yavuz ve Necati Küçük, ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme’ suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis ve belli haklardan yoksun bırakılma istemiyle yargılanıyor.

İlk duruşmaya 86 müştekiden 41’i katıldı. Davacıları savunan 10 avukat ile kazanın olduğu tarihte World Focus Hava Yolları'nda görev yapan 10 sanıktan 4’ünü 2 avukat savundu. Sanık olarak duruşmaya sadece şirketin Eğitim Müdürü kaptan pilot Faruk Çağımnı katıldı.

12 AVUKAT, 41 MÜŞTEKİ, 1 SANIK

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya yolcu yakınları adına avukatlar Hasan Kaşıkara, Mehmet Açıkel, Şehnaz Yüzer, Hasan Serdar Mermur, Yaşar Öztürk, Şule Doğan, Hatice Mutludoğan, Mustafa Cem Anadolu, Ergin Kulaçoğlu ve Tuncay Kuluç katıldı. World Focus Hava Yolları'nda görev yapan İsmail Taşdelen, Sinan Sevinç ve Fevzi Yavuz’u Avukat Ebru Erginbay, duruşmaya kendisi de katılan şirketin Eğitim Müdürü Faruk Çağımnı’yı da Avukat Mustafa Murat Bilgin savundu.

21 SAYFALIK İDDİANAME OKUNDU

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, katılan 41 müştekinin kimlik tespitinin yapılmasıyla başladı. Ardından Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli, 21 sayfadan oluşan iddianameyi okudu. İddianamenin okunmasının ardından sanık Faruk Çağımnı’dan savunması istendi.

GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİM

Kazada hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyip aynı acı, üzüntü ve kızgınlığı taşıdığını belirterek savunmasına başlayan kaptan pilot Faruk Çağımnı, World Focus Hava Yolları’nda eğitici bir vasfının bulunmadığını açıkladı. Kendisinin günah keçisi ilan edildiğini söyleyen Çağımnı, mahkemeye şu savunmayı yaptı:

“Benim bu davayla herhangi bir sorumluluğum yoktur. Ben bu şirkette kaptan pilot olarak görev yapıyorum. Genel Müdür Asydın Kızıltan beni Eğitim Müdürü yapmak istediğini söyleyerek müdür adayı gösterdi. 22 Nisan 2007 tarihinde şirket Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne resmi olarak başvuru yaptı ancak bu, bazı şartların yerine getirilmediği gerekçesiyle onaylanmadı. Doğal olarak ben hala kaptan pilot olarak görev yapıyorum. Kazanın olduğu sırada Sofya’da tip eğitim vermekteydim. Kazadaki pilotların eğitimleriyle ilgili herhangi bir imzam yoktur. Bunu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden de resmi olarak öğrenebilirsiniz.”

‘CİHAZ OLSA BÖYLE DÜŞMEZDİ’

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli, iddianamede Eğitim Müdürü olarak adı geçen ancak müdür olmadığını, kaptan pilot olduğunu söyleyen Faruk Çağımnı’ya kazayla ilgili bazı sorular yöneltti. Çağımnı’dan ‘Uçağın yere yaklaştığını gösteren ve arızalı olduğu saptanan cihaz çalışsaydı bu uçak düşer miydi?’ diye sordu. Çağımnı, “Böyle düşmezdi. Yüzlerce bin dolarlık bir cihazdan bahsediyoruz. Bu cihaz 2 dakika önce kaptanı uyarır. ‘Dikkat önünde dağ var’ diye alarm verir. Ve bu uçak o 2 dakikalık zaman diliminde 9 bin fit yükselebilirdi. 9 bin saatten fazla uçuş tecrübesi olan bir pilot bu uyarıyı mutlaka dikkate alır. Ve uçağın kaptan pilotu da böyle bir tecrübede pilottu” yanıtını verdi.

Faruk Çağımnı’nın avukatı Mustafa Murat Bilgin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden World Focus Hava Yolları’nın kaza günü yöneticilerin isimlerinin yer aldığı işletme ruhsatının mahkemece istenmesini talep etti. Avukat Bilgin, Faruk Çağımnı’nın diğer duruşmalardan muaf tutulmasını da istedi.

Atlasjet firmasının, World Focus Hava Yolları'ndan kiraladığı MD-83 tipi yolcu uçağı 30 Kasım 2007 tarihinde sabaha karşı Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi hayatını kaybetmişti. (Hürriyet)

Isparta kazasının davası başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 13 yıl önce
MKA elim kazadan bir yıl öncesinde ayrılmıştı World Focus Airlines'tan. Kimin suçu var kimin yok bilmeden insanların günahını almamak gerekir. Bu vesile ile kaybettiklerimize Allah'tan rahmet acılı ailelerine de tekrardan baş sağlığı dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu davada neden Atlasjet yok ?????Atlass ın imza yetkileri olan sorumlu ve yetkililerinin mahkemede olması gerekirken suçu olmayan şirket çalışanı worldfocus pilotlarının olması oldukça düşündürücü??? Kimin hangi tanıdığı sayesinde böyle bir durum ortaya çıktı acaba ??????????????????????????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kalite Müdürü Dubaide keyfi yerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
MKA ve AAA'yı mahkeme salonunda görmek isteriz. Airporthaber lütfen bu konuyu gündemden düşürmeyin teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kalite Müdürü nereden olursa olsun eminim onu da mahkeme cagıracaklardır büyük teknik başkan ( ! ) Mehmet Küçükayyıldız ile birlikte. Aslında burada her zaman ciddiyetine inanıp güvendiğim Airport Haber'e de teşekkür etmeliyiz okurları olarak. Bu konuyu detaylı ve son derece ciddi olarak takip edeceğinden kuşkumuz yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kalite muduru SHGM kokenli. dokunmazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Peki acaba bu firmanın kalite muduru nerede bu mahkeme yapılırken ??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000