16 Ekim 2020, Cuma 09:22:16

İspanya ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanyol Hava Kuvvetleri’ne arama kurtarma operasyonları için ilk NH90 teslim edildi.

NH Industries’in ortak kuruluşları olan Airbus Helicopters, Leonardo, Fokker ortak yapımı NH90, İspanyol Hava Kuvvetleri’ne arama ve kurtarma operasyonlarını kuvvetlendirmek üzere teslim edildi.

İspanyol Hava Kuvvetleri, 12 adet daha NH90 helikopteri ile eskimekte olan AS332 Super Puma  filosunu yenileyerek onları Madrid yakınlarıdaki Cuatro Venentos’da konuşlandıracak. Toplamda 45 adet NH90 taktiksel ulaştırma versiyonu sipariş veren İspanya, bu helikopterlerin 3 adetini 3 silahli kuvvetlerin kullanımına sunacak. 13 adet helikopter, Agoncillo’da Maneuver III Battalion için kullanılmak üzere İspanyol Ordusu Hava Kuvvetleri’ne (FAMET) ulaştırıldı.

Airbus Helicopters MNH90 Program Sorumlusu ve NHIndustries Başkanı Nathalie Tarnaud-Laude, “NH90’lar, özellikle sıcak ve yüksek hava koşullarına dayanıklılık özelliği ile İspanyol Hava Kuvvetleri’ne kritik misyonlarda büyük avantaj sağlayacak” dedi.

İspanya Hava Kuvvetleri’nden General Javier Salto, “İspanya Hava Kuvvetleri için NH90, askeri birliklerin barış koruma ve taktiksel nakliye görevlerine veya yeniden inşa operasyonlarına lojistik destek ve tabii ki değişen koşullarda (düşmanca) ana arama ve kurtarma misyonları da dahil olmak üzere çeşitli görevleri yerine getirebilecek” dedi.

NH90, İspanyol Silahlı Kuvvetleri’nin üçüne de rakipsiz askeri yetenekler sunan çok yönlü ve modern bir nakliye helikopteri olacak.

İspanya ilk NH90 helikopterini teslim aldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000