13 Mayıs 2018, Pazar 16:22:25

İsmail Demir'den yerli motor açıklaması

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, katıldığı televizyon programında savunma sanayii hakkında açıklamalarda bulundu. Demir, "Gelecek senenin sonunda özgün helikopterin uçuşunu planlanıyoruz
  • Konuşarak uçak,motor,roket ve tank yapan yöneticiler. Keep talking....
  • yetti gına böö geldi artık, palavranın bini bin para.ne içiyorsanız bizede verin
  • “Test sürüşü” her şeyi açıkca ortaya koyuyor.
  • Yedek Parça imalat için üreticilere pazara giriş belgelerindirilmesinde destek olunmalı..Kosgeb bünyesindehavacılık ve uzay sanayyiine özel bir hibe programı oluşturulmalı
  • Seçim yaklaştı ondan paçalar tutuştu herhalde.15 senedir yapılmayan ne kadar proje varsa hepsi aniden hız kazandı. Yakında uzay mekiği de çıkar ortaya.
  • Muş'tan uzaya yolculuk başladı biletler %50 indirimli Van'dan aya gidiyoruz Hakkariden Marsa Diyarbakır'dan Aileye indirim var Uzayda atmaca kovalayıp keklik avlayacagiz Hatta Marsta Motor Fabrikası kurduk işçi arıyoruz ama kalifiye işçi bulamadık Ay da petrol bulduk Uzaydan Dünyaya petrol boru hattı çekeceğiz
  • yedek parça işleri nasıl:)
  • Örümcek beyinler 24 Haziranda gidiyor. Az sabredin Türkiye artık aydınlığa çıkacak
  • Dürüst olun. Yalan söyleyerek hizmet olmaz. Yerli ve motor kelimelerini yan yana koyacak en son kişiler bademlerdir...
  • yerli uçağımız göklerde idi, kaç sene önce seçim döneminde afişlerde idi.. ne oldu.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, katıldığı televizyon programında savunma sanayii hakkında açıklamalarda bulundu.

Demir'in konuşmasında satır başları şöyle;

Atak programı bizim çok etkin kullandığımız bir program. Yüzde 50 yerli bir program. Bu bir aşama, burada sonuç. aldık ve kullanıyoruz. Artık yerli olmayan unsurları da yerlileştireceğiz. Hedefimiz de yüzde 100 yerlilik sağlamak.

Gelecek senenin sonunda özgün helikopterin uçuşunu planlanıyoruz. Burada demek ki daha az rekabeti olan alanda bir işe başladık ve bunun gelişimini tasarımı kendi mühendislerimiz yaptılar. Motorunun gelişmesine de başladık.

Bir, helikopterinizin çıkıp test sürüşlerine başlamak için hedefimiz 2022'lerde bu aşamadan sonra motoru entegre edebiliriz diye düşünüyoruz.

Atak özelinde içinde yabancı unsurlar ile birlikte olarak bir kısmı ihracat izni alınması gerekiyor. Bunun için de bir müsaade izni var.

İngiliz bir firma ile TAI bir anlaşma içinde. Mühendisler TAI ile beraber çalışıp, destek verecekler. Beraber çalışma programı olacak, görüşme şartları bu süreçte iki şirketi konuşturmadık devletler arasında da görüşmeler oldu. Herhangi bir konuda şirket şunu diyebilir 'Devletimizin buna müsaade etmiyor' Bunun olmayacağına yönelik bir anlaşma sağladık.

Milli savaş uçağın maliyeti biraz karışık. Mesela F 35'in 5 sene önce 170 milyon dolarken yarın alacağı da 50 milyon dolar olabilir. Rakamlar düşüyor, maliyetler düşüyor. Geliştirme süreci ve seri üretime geçtikten sonra rakamlar var. Bunlar önemli parametreler. Önemli olan amacımız maliyetleri düşürmek.

Yerlilikte yüzde 65'in üzerine çıktık. Bu çaba devam edecek, yüzde 100'lere gelmeyi hedefliyoruz. 2023'teki yerlilik hedefimizdeki amacımız yüzde 100. Şuan TSK'nın kullandığı silahların yüzde 70'i yerli. Koordinasyon ve hassasiyetlere dikkat edersek eğer, gerçekçi hedefimiz yüzde 80'leri kesin buluruz. Benim kriterim şu, bir ürün bir teknoloji sizin kısıtlama durumuna bakacaksınız. Mühim olan şey o ürünün ihtiyacınız olduğu anda kendi kabiliyetlerinizle üretilip üretilmeyeceği...

Savunma sanayi cirosu 6 milyar doları geçti. 2 milyar doları da ihracat yapıyoruz. 2023 hedefler açısında zamanında çok iddialı hedefler konulmuş. 25 milyar dolar gibi. Bunu kaybetmemek lazım. Sadece şirketler arası bir ilişki değil, devletler arası bir ilişki.

F 35 uçağının teslimatında bir sorun görünmüyor. Ortak program ofisi tarafından yönetiliyor. Bu ortamda hiçbir taraf hiçbir ülke program ofisinin gündeminde böyle bir şey asla yok. Uçağı üreten sadece ABD değil, biz de ortağız.

Yerli uçak geliştirme projemiz son hızıyla devam edecek. Bizim gündemimiz anlaşmalar bazın yürüyen bir programın kendi rayında gittiğini görüyoruz.

Türkiye F-35'te sorun yaşarsa alternatifsiz değildi. Toplamda anlaşma kapsamında 100 uçak alacağız. Başta 30 alacağız. Başta beyan ettiğimiz rakamları değiştirebiliriz. Şuan için 30 tane ile bir anlaşmaya girdik. ABD'ye muhtaç değiliz. Kendimiz üretiyoruz.

İsmail Demir'den yerli motor açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Usamisafir ~ 9 ay önce
Konuşarak uçak,motor,roket ve tank yapan yöneticiler. Keep talking....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
böö geldi ~ 9 ay önce
yetti gına böö geldi artık, palavranın bini bin para.ne içiyorsanız bizede verin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sierra ~ 9 ay önce
“Test sürüşü” her şeyi açıkca ortaya koyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinerji havacılık ~ 9 ay önce
Yedek Parça imalat için üreticilere pazara giriş belgelerindirilmesinde destek olunmalı..Kosgeb bünyesindehavacılık ve uzay sanayyiine özel bir hibe programı oluşturulmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ABBAS ~ 9 ay önce
Seçim yaklaştı ondan paçalar tutuştu herhalde.15 senedir yapılmayan ne kadar proje varsa hepsi aniden hız kazandı. Yakında uzay mekiği de çıkar ortaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıkma ~ 9 ay önce
Muş'tan uzaya yolculuk başladı biletler %50 indirimli Van'dan aya gidiyoruz Hakkariden Marsa Diyarbakır'dan Aileye indirim var Uzayda atmaca kovalayıp keklik avlayacagiz Hatta Marsta Motor Fabrikası kurduk işçi arıyoruz ama kalifiye işçi bulamadık Ay da petrol bulduk Uzaydan Dünyaya petrol boru hattı çekeceğiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güzel ~ 9 ay önce
yedek parça işleri nasıl:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bekleyin ~ 9 ay önce
Örümcek beyinler 24 Haziranda gidiyor. Az sabredin Türkiye artık aydınlığa çıkacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önce ~ 9 ay önce
Dürüst olun. Yalan söyleyerek hizmet olmaz. Yerli ve motor kelimelerini yan yana koyacak en son kişiler bademlerdir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tayyare ~ 9 ay önce
yerli uçağımız göklerde idi, kaç sene önce seçim döneminde afişlerde idi.. ne oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000