08 Aralık 2019, Pazar 13:35:20

İsmail Demir'den önemli açıklamalar

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AKINCI TİHA, ve Milli Muharip Uçak ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
  • fabrikası için 50milyon vermeyip satanlar uçak neyin yapamaz. oyalama taktikleri bunlar külli yalan
  • esas yedek parçayı kimden alalım sen onu bilirisin:)
  • :)
  • Arkadaslar ne kadar bos seyler yaziyorsunuz ben dolu seyler yazayim da bari birazcik akil tutulmasindan kurtulun... Simdi turkiye olarak savunma sanayisinde ne zaman %100 millilik orani ulasirsak o kadar posta da koyariz diger ulkelere yakin zamanda baris pinari harekatinda gorduk adamlar onu satmayiz bunu satmayizlarla korkutmaya geri adim attirmaya calistilar. Basarabildiler mi hayir ismail bey guzel bir yere degindi ama sizin isinize gelmedigi icin anlama kitligi cekiyor olacaksiniz ki amerika senelerdir iran'a ambargo uyguljyor sonuc nedir derseniz iran bu sayede disardan alamadigi urunleri kendi uretiyor... siz siz olun devletinize her daim destek olsun hangi siyasi gorusten oldugunuz onemli degil mesela ben siyasetle isim olmaz hukumetten tek beklentim savunma sanayinde %100 yerli ve milli olmaktir o zaman derim ki adama bak helal olsun yapmis yada yapabilmis baskilara ragmen s-400 olayinda oldugu gibi geri adim atmadiklari surece devletine milletine bagli bir bireyim ama geri adim attilar mi benim sarteller atiyor bronsun olayinda mesela
  • Kudurun bunların hepsi yaplacak. Siz de kudurduğunuzla kalacaksın.
  • 50 milyon yatırım için fabrikayı satanlar anca pancar motor yapar.
  • Bırak bu işleri ismailll,hani 29 ekim'de milli uçağımız havadaydı ne oldu niye uçamadı o da milli araba gibi yalan oldu değil mi? İyi ki internet var ne zaman,kimin,ne söylediğini,yaptığını kolaylıkla bulabiliyorsun.
  • Hediye uçak aldığın adama herşeyini satarsın tabii ki...Onlardan ve İngilizlerden başka bize borç veren yok babalarının hayrına değil ya.
  • Yerli olacak diyorsun ama maketini Almanya'da yaptırıyorsun. Yalan söylemek kötü şeydir dindar adama yakışmaz. İnsan para ve makam için bu hallere düşmemeli.
  • Koy postayı motor için izin vermeyen abd'ye niye koyamıyorsun? Sen demiyor muydun helikopter motoru için Fransa ve Polonya'da motor bakıyoruz diye hani? Madem yerli yapacaksın niye ingilizlerle ortaklık anlaşması yapıyorsun? Lockheed 50 yıldır uçak yapıyor,altyapısı,mühendisi,parası,ekipmanı herşeyi var F35 raptor projesi için 60 milyar dolar ayırdık gerekirse 200 milyar dolara çıkacağız diyor biz ülke olarak 15 milyar dolar dış borç bulamıyoruz,ampul yapamayan,dışa bağımlı ülkeyiz,en basit şey bile Çin malı ama yerli ve milli uçak,jet,helikopter,motor,gemi yapıyoruz veya yapacağız,yersen.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in moderatörlüğünde ekrana gelen Başkent Kulisi'nde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak uçuş testlerine başlayan yeni AKINCI TİHA, ve Milli Muharip savaş uçağı ile ilgili gelinen son noktayı paylaştı. İsmail Demir ayrıca Kılıçdaroğ'lunun savunma sanayi sektörüne yönelik sözlerine de cevap verdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in açıklamalarından önemli başlıklar;

ABD'nin yaptırım tehditleri

Çözüm için belli bir diyaloğun olması gerekiyor. Bununla ilgili belli bir irade ortaya kondu. ABD almayın alırsanız aktive etmeyin gibi açıklamalar geldi. Endişelerin anlaşılması için diyaloğun olması gerektiğini söyledik. Biz endişelerin giderilmesi için adımlar attık. ABD son dönemde biraz daha diyaloğa açık bir hale geldi. ABD ile gerilimden yana değiliz. Bu süreçte müttefiklerimizin endişelerini giderebiliriz.

Ankara'daki S-400 testleri

Biraz abartıldı o haber. Malum sistemin kurulum işlemleri devam ediyor. Testler bunun bir adımıydı. Kurulum işlemleri devam edecek. Türkiye tarafı aktif hale getirmeyeceğiz demedi. Bir süreç var, bunun tamamlanma ve eğitim süreci var, bu da Nisan'dır. Biz kimseye bekliyoruz demedik.

Yaptırım bekleniyor mu?

Yaptırım gelmemesi için Türkiye bütün kanalları açık tutuyor. Yaptırım gibi bir adımın müttefiklik çıkarlarına karşı olacağı söylüyoruz. Olursa ise; Türkiye Barış Pınarı Harakatı ile de gördük, Türkiye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bu durumlar yabancı ürünlerin listesini çıkarmaya ve yerlileştirme hamlemizi hızlandırmaya yarıyor. Türkiye hiç bir zaman çaresiz kalmaz. Şunu geçtik; Türkiye'yi sıkıştırırız, Türkiye geri adım. Bunun böyle olmadığını ve olmayacağını gösterdik.

Olası bir yaptırımdan savunma sanayii nasıl etkilenir?

Öncelikle başta belirttiğimi söyleyeyim, Biz kendi ülke çıkarlarımız neyse ona göre adım atıyoruz. Biz ABD'nin endişelerini gidermeye hazırız. İnadına bize ambargo uygulayın diye bir tavrımız olmadı. İran yıllardır ambargo altında ama sonuç olarak her türlü sistemi bulmayı başardı. Ne demişler dağ ne kadar yüksek olursa ona göre bir yol bulunur. Türkiye bu özgüvene sahip. O dağ elbet aşılır.

Kılıçdaroğlu'nun "Erdoğan ailesi savunma sanayiini ele geçirmeye çalışıyor" söylemi

Öncelikle şunu söyleyeyim, Siyasetin savunma sanayini diyaloğu dışına çıkarması gerekiyor. Savunma sanayii siyaset malzemesi yapılmaması gerekiyor. Burada bir motivasyon var buna yazık oluyor. Ben bu aileyi yıllardır tanıyorum, AKINCI daha dün uçuşunu yaptı. Bu oyun değiştirecek bir uçak, Çok ağır silahlarla donatılabilecek. Dünyada bu tür başka bir uçak yok. Bu ailenin dünür olmaktan önce yapığı çalışmaları da biliyoruz. Bu ailenin yaptığı fedakarlığı da biliyorum.

Savunma sanayinde 2002'DE 60 şirket vardı şuan 1500 şirketi buldu. Burada tank falan yapılmıyor, sadece bakım yapılıyor. Birinci anabakım tesislerine bakacak olursak, kimseye satılan bir şey yok.Tesis devletin, arazi devletin...

Savunma sanayi polemik konusu yapılmasın. Biz teknik konuşmak istiyoruz. Bizim yaptığımız eksikler varsa bunlar gündeme getirilsin. Türkiye'nin geleceği için tedbirleri dinlemeyi isteriz. Bu noktadaki her eleştiriyi dinlemeye dünden razıyız.

TSK'nın sırları Katarlılara satılıyor iddiaları

Yapılan iş belli, çalışanlar aynı çalışan, çalışanlar devletin işçisi. Şirket Türk şirketi, yanlış bir algı var, yabancı payı var diye tavır koymak doğru değil. Burada bir güvenlik sorunu yok. BMC'nin ürünleri sahada ve kullanıcıların memnuniyeti ortada.

Savunma sanayi milli bir mesele buna milli olarak bakmak gerektiğine inanıyoruz.

Savunma sanayiinde gelinen son durum

Şuanda 100'ün üzerinde ar-ge projemiz var. 700 proje içinde uçak gibi büyük projede var. Yerlileştirme alanında ürünlerin listesini çıkartıyoruz. Bir taraftan alt sistemleri ve teknolojiler diğer taraftan da platformlar var. Sektörün ihracatı ise 250 milyon dolardan 2,5 milyar dolara çıktı. Türk savunma sanayi olarak fuarlarda boy gösteriyoruz ve algı oluşturmaya çalışıyoruz. İhracat süreci iğneyle kuyu kazmaya benziyor. Bu alanda algı oluşturmuş bir kaç ülke var. Bizim ürünlerimiz sahada gözüktükçe ürünlerimizin kalitesi ortaya çıkıyor ve bu algı değişiyor. Biz 2023'e kadar bu rakamları 10 milyar dolar civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Platformla bunu sağlamak mümkün, Pakistan'la gemi üzerine anlaşma yapıldı. Bu büyük bir anlaşma oldu. Sadece MİLGEM satmıyorsunuz burada diğer sistemler ve bakım işleri de var. Sadece bakım onarım da değil güncellemerle bir para kazanıyorsunuz. Biz anlaşma yaptığımız ülkelere kazan-kazan politikası ile yaklaşıyoruz. Biz ürünlerimizin arkasındayız.

Yerli motor üretimi

Pakistan'a ATAK satamazsınız diye bir cevap gelmedi henüz. Başvuru var sonuç daha çıkmadı. Motor konusu gündeme geldiğinde Türkiye bu alanda da özgüveni yüksek olmalı. Motor çalışmalarına başladık, Bir savaş uçağı motoru konuşuyorsanız bu 8 yılı bulabiliyor. Bir çok çeşit motor üzerinde çalışıyoruz. Jet motoru, İHA motoru, tank motoru gibi 6-7 alanda motor çalışması yapıyoruz. Bir kısmı bitti son testleri yapılıyor teslim tarihine yaklaşıyoruz.

Hem ATAK hem GÖKBEY'in motor yapımları ve tasarımları devam ediyor inşallah bunlar 2 yıl sonra helikopterlerimize verilecek.

İrade ve kararlılık. En önemli nokta bu. Bir çok süreç yarı yolda kalmış. Bir şekilde teknik olarak emeğini koyan insanların önünün nasıl önünün tıkandığını biliyoruz. Yıllardır bir çok proje ilerlemedi. Buradaki en büyük fark kararlılık ve öz güven melesi. Biz her kesimden önerileri bekliyoruz.

Yerli uçakta son durum

Milli Muharip Uçağı çok iddialı bir proje. TUSAŞ'ın özgün ürünlere küçük uçaklarla başladı. Şu anda Hürkuş var. Milli Muharip Uçağı F-22 ve F-35 karışımı diyebiliriz. F-35 krizi sonarsı süreci hızlandırdık. Uçağımız 5. nesil bir uçak olacak. Dünyada 5. nesil uçak üretimine çalışan fazla bir ülke yok. Bu tür projelerin en önemli özelliği yatırdığını 1 dolara 2 3 dolar geri alıyorsunuz. Burada üretilen her şey çarpan etkisi yapıyor.

İnsansız hava araçları dönemindeyiz. Akıncı bir noktada insansız bir bombardıman uçağı oldu.

Savunma sanayii sektörünün hedefleri

Yerli ve milli ürünlerin gelişmesiyle Ele güne muhtaç olmamayı sağlayacağız. Savunma sanayi demek sadece TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamak olarak anlaşılmamalı. Bu tarımda, tıpta enerji de siber alanda da bakmak gerekiyor. Bunların hiç birinde açık kapı olmaması gerekiyor. Dünyada hiç bir ülke her alanda yüzde 100 yerli değil ama savunma sanayi alanı olduğunda bu noktada riski hesap etmek gerekiyor. Her alanda dünyanın en iyisi olmak mümkün değil.

Macron'un S-400 açıklaması

EURO-SAM sistemi ile 4 aşamalı bir plan yapıldı. 54 aylık bir süreç verdiler bize. Biz istedik ama getirmediler. Macron size sistem gönderilim dedi biz kabul ettik ama gelmedi.

 

İsmail Demir'den önemli açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

tank palet ~ 2 ay önce
fabrikası için 50milyon vermeyip satanlar uçak neyin yapamaz. oyalama taktikleri bunlar külli yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yedek parça ~ 2 ay önce
esas yedek parçayı kimden alalım sen onu bilirisin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 2 ay önce
:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serseri general ~ 2 ay önce
Arkadaslar ne kadar bos seyler yaziyorsunuz ben dolu seyler yazayim da bari birazcik akil tutulmasindan kurtulun... Simdi turkiye olarak savunma sanayisinde ne zaman %100 millilik orani ulasirsak o kadar posta da koyariz diger ulkelere yakin zamanda baris pinari harekatinda gorduk adamlar onu satmayiz bunu satmayizlarla korkutmaya geri adim attirmaya calistilar. Basarabildiler mi hayir ismail bey guzel bir yere degindi ama sizin isinize gelmedigi icin anlama kitligi cekiyor olacaksiniz ki amerika senelerdir iran'a ambargo uyguljyor sonuc nedir derseniz iran bu sayede disardan alamadigi urunleri kendi uretiyor... siz siz olun devletinize her daim destek olsun hangi siyasi gorusten oldugunuz onemli degil mesela ben siyasetle isim olmaz hukumetten tek beklentim savunma sanayinde %100 yerli ve milli olmaktir o zaman derim ki adama bak helal olsun yapmis yada yapabilmis baskilara ragmen s-400 olayinda oldugu gibi geri adim atmadiklari surece devletine milletine bagli bir bireyim ama geri adim attilar mi benim sarteller atiyor bronsun olayinda mesela

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatco ~ 2 ay önce
Kudurun bunların hepsi yaplacak. Siz de kudurduğunuzla kalacaksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tank palet ~ 2 ay önce
50 milyon yatırım için fabrikayı satanlar anca pancar motor yapar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavraaa ~ 2 ay önce
Bırak bu işleri ismailll,hani 29 ekim'de milli uçağımız havadaydı ne oldu niye uçamadı o da milli araba gibi yalan oldu değil mi? İyi ki internet var ne zaman,kimin,ne söylediğini,yaptığını kolaylıkla bulabiliyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katar ~ 2 ay önce
Hediye uçak aldığın adama herşeyini satarsın tabii ki...Onlardan ve İngilizlerden başka bize borç veren yok babalarının hayrına değil ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mmu ~ 2 ay önce
Yerli olacak diyorsun ama maketini Almanya'da yaptırıyorsun. Yalan söylemek kötü şeydir dindar adama yakışmaz. İnsan para ve makam için bu hallere düşmemeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turk firmasi ~ 2 ay önce
Almanya daki bir Turk firmasinin yaptigi soylendi. Araştirilmali.
Yakup ~ 2 ay önce
Almanyada tesis varda ondan bir araştır istersen
Maket adı üstünde ~ 2 ay önce
Birde maket fabrikasımı açalım amacın nedir neden üzülüyosun bu kadar. Yan gelip yatsınlarmı hiç bir şey yapılmasın yada yapılmayacakmı densin bu kin nefret nedir
atmasyon ~ 2 ay önce
Koy postayı motor için izin vermeyen abd'ye niye koyamıyorsun? Sen demiyor muydun helikopter motoru için Fransa ve Polonya'da motor bakıyoruz diye hani? Madem yerli yapacaksın niye ingilizlerle ortaklık anlaşması yapıyorsun? Lockheed 50 yıldır uçak yapıyor,altyapısı,mühendisi,parası,ekipmanı herşeyi var F35 raptor projesi için 60 milyar dolar ayırdık gerekirse 200 milyar dolara çıkacağız diyor biz ülke olarak 15 milyar dolar dış borç bulamıyoruz,ampul yapamayan,dışa bağımlı ülkeyiz,en basit şey bile Çin malı ama yerli ve milli uçak,jet,helikopter,motor,gemi yapıyoruz veya yapacağız,yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatco ~ 2 ay önce
•Uzun menzilli AESA radar, •Gorus ici/otesi hava-hava fuzesi, •Seyir fuzesi, •Yapay zeka bilgisayari, •Oz savunma sistemi (Radar ikaz, fuze ikaz, karsi tedbir atma) Tasiyacak olmasi AKINCI’yi dunyada henuz ornegi olmayan stratejik onemde bir TIHA yapacak ozelliklerdir. Değil mi biz hiç birşey üretmiyoruz? Senin ne katkın var bu ülkeye klavyeden sallamaktan başka.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000