01 Ağustos 2022, Pazartesi 15:10:13

İsmail Demir'den Hürjet ve MMU açıklaması

Samsun'da “15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı”nda konuşan Savunma Sanayi Başkanı(SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, “2023 yılında HÜRJET göklerle buluşacak ve ülkemiz için çok önemli bir proje olan Milli Muharip Uçak(MMU) da hangardan çıkacak” dedi.
  • Sayın müşteşarım, ülkemizin havacılıkta en büyük sorunu motor problemi. TUSAŞ ta uçak ve helikopter konusunda çok başarılı çalışmalar yapılmasına rağmen, ülkemizin bir motoru yok. Ukraynadan çare bekleniyor. Bu sitede TEI hakkında yazılanlar yenilir yutulur cinsten değil. TEI nin genel müdürü, dünyadaki en büyük üretim yeteneğine sahip olduklarını bir röportajında belirtmişti. TEI nin yönetimini neden görevde tuttuğunuzu anlayamıyorum.
  • Zayif ekonomi ile guclu savunma sanayii olmaz.
  • Duble duble yolların yapımı beş müteahhide verilirken “-sekiz ay olmaz , iki ayda bitecek” zorlaması üzerine yol iki ayda bitti hakikaten. Ama ilk yağmurda sel aldı gitti.
  • RR motor vermedi vermiyor vermeyecek... Kanat çırparsınız artık
  • Para,koltuk ve çıkar için hikaye anlatma da hakkında çıkan ciddi iddialara cevap ver. Sen thy'de başkanlık yaparken oğlunun thy'ye mal tedarik eden şirkette thy new york kartvizitiyle çalışmasını ve paramount oteli olayını anlat mesela!
  • Koş hakaret etmek, sırf eleştirmek ve ne mal olduğunuzu göstermek için konu çıktı. MMU uçacakmış !!!
  • Turkiye, savunma sanayiinde bugun dunya devleriyle yarisir konuma gelmedi
  • Saklamasinlar, simdi cikarsinlar
  • Altay tankı ‘hangardan’ çıkalı yıllar oldu. Motor ve aktarma organları yok. Ne üretebildik, ne edinebildik. Kore konusu da sonuçlanamadı. Şimdi MMU motoru ne olacak. Elde sadece 4 adet F16 motoru var. Ağam bizimle eyleniir sanki.

Samsun'da “15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı”nda konuşan Savunma Sanayi Başkanı(SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, “2023 yılında HÜRJET göklerle buluşacak ve ülkemiz için çok önemli bir proje olan Milli Muharip Uçak(MMU) da hangardan çıkacak” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi(SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir dizi ziyaret, inceleme ve çalıştay için Samsun’a geldi. Valilik ziyaretinin akabinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ)’de gerçekleşen “15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Çalıştayı”nın açılışına katılan Prof. Dr. İsmail Demir, önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye, savunma sanayiinde bugün dünya devleriyle yarışır konuma geldi”

Savunma sanayisindeki gelişmelerden söz eden Prof. Dr. Demir, “Savunma sanayiimizdeki 15 Temmuz sonrasındaki gelişmelere baktığımız zaman; sadece 6 yıl öncesine kadar hiçbir seviyede hava savunma sistemimiz yokken, bugün Korkut, Sungur, Hisar A+, Hisar O+ sistemlerimizi hizmete sunduk. İnşallah testlerini gerçekleştirdiğimiz SİPER hava savunma sistemimizi de yakın zamanda hizmete alacağız. SİHA teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesinden biri olduk. MİLGEM’ler, amfibi gemiler, sismik araştırma gemisi, çeşitli seviyede gemi ve botları yerli ve milli imkanlarla ürettik. Artık kendi savaş gemisini üretebilen 10 ülkeden birisi de biziz. Atak Faz2 helikopterlerimiz güvenlik güçlerimizin gücüne güç kattı. 150 kilometre menzilli lazer işaretleyicili yüksek hassasiyete sahip TRLG füzemiz, 200 kilometre menzilli ilk deniz seyir füzemiz ‘Atmaca’, 280 kilometre menzilli karadan karaya füzemiz ‘Bora’ ile füze teknolojisinde çağ atladık. MAMC ve MAML’nin yanı sıra TEBER, MAMT, KGK, HGK, LGK gibi eklenen yeni mühimmatlarla SİHA’larımızı daha etkili hale getirdik. Sadece dron sistemlerinde değil, antidron teknolojisinde de önemli mesafe kat ettik. Taşınabilir mühimmat sistemleri, ergonomik el bombası ekipmanları, yüksek kapasiteli şarjör, katlanabilir mayın dedektörü, EYP’ye karşı etkili karıştırıcıköreltici sistemleri ile sahada Mehmetçik’e pratik çözümler sağladık. İnşallah 2023 yılında HÜRJET göklerle buluşacak ve ülkemiz için çok önemli bir proje olan Milli Muharip Uçak da hangardan çıkacak” diye konuştu.

“Firmaların yıllık ciroları 1 milyar dolardan 11 milyar dolara kadar yükseldi”

2002 yılında 62 olan savunma sanayii projesinin, bugünlerde 750’yi geride bıraktığını ifade eden Prof. Dr. Demir, “Bu projelerin yarısı da son 6 yıl içerisinde başlatılmıştır. Projelerimizin bütçeleri 5,5 milyar dolar düzeyinden 60 milyar doların üzerine çıkmıştır. Sektörde faaliyet gösteren firma sayımız da 56’dan bin 500’e ulaşmıştır. Firmaların yıllık ciroları 1 milyar dolardan 11 milyar dolara kadar yükselmiştir. Rakamlarda hep 10 kat11 kat artış sağlandı. Türk savunma sanayiinin dışa bağımlılığını bitirme hedefi, iyi bir noktaya gelmiş olup, ülkemiz artık teknoloji ithal eden değil, teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna doğru emin adımlarla yürümeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

“Teknoloji yürüyüşü her geçen gün yeniliklere ve değişime gebedir”

Savunma sanayisinin geleceğini teminat altına almaya gayret ettikleri söyleyen Demir, “TEKNOFEST, vizyoner genç, Savunma Sanayii Akademi ile toplumun geniş kesimlerinin ilgisini çekerken, genç yaşta savunma ve teknoloji gündemiyle buluşmasına olanak sağlıyor. Bu sayede, savunma sanayii alanında geleceğimizi teminat altına almaya gayret ediyoruz. Biliyoruz ki teknoloji yürüyüşü çok dinamik bir yapıya sahip ve her geçen gün yeniliklere ve değişime gebedir. Bu yüzden gelecek nesilleri bu sistemin içine bugünden entegre edebilirsek, yarın daha büyük başarılara imza atacağımıza olan inancımız daha da artacaktır” ifadelerini kullandı. (habertürk)

İsmail Demir'den Hürjet ve MMU açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

TEI anlayamıyorum ~ 3 gün önce
Sayın müşteşarım, ülkemizin havacılıkta en büyük sorunu motor problemi. TUSAŞ ta uçak ve helikopter konusunda çok başarılı çalışmalar yapılmasına rağmen, ülkemizin bir motoru yok. Ukraynadan çare bekleniyor. Bu sitede TEI hakkında yazılanlar yenilir yutulur cinsten değil. TEI nin genel müdürü, dünyadaki en büyük üretim yeteneğine sahip olduklarını bir röportajında belirtmişti. TEI nin yönetimini neden görevde tuttuğunuzu anlayamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 5 gün önce
Zayif ekonomi ile guclu savunma sanayii olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 5 gün önce
Duble duble yolların yapımı beş müteahhide verilirken “-sekiz ay olmaz , iki ayda bitecek” zorlaması üzerine yol iki ayda bitti hakikaten. Ama ilk yağmurda sel aldı gitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 5 gün önce
Milyon dolarlar da malum kişiyle beş müteahhide gitti.
Motor nerede ~ 6 gün önce
RR motor vermedi vermiyor vermeyecek... Kanat çırparsınız artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy ismailll ~ 6 gün önce
Para,koltuk ve çıkar için hikaye anlatma da hakkında çıkan ciddi iddialara cevap ver. Sen thy'de başkanlık yaparken oğlunun thy'ye mal tedarik eden şirkette thy new york kartvizitiyle çalışmasını ve paramount oteli olayını anlat mesela!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sevim ~ 6 gün önce
Koş hakaret etmek, sırf eleştirmek ve ne mal olduğunuzu göstermek için konu çıktı. MMU uçacakmış !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoo ~ 6 gün önce
Turkiye, savunma sanayiinde bugun dunya devleriyle yarisir konuma gelmedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Goresimiz geldi ~ 6 gün önce
Saklamasinlar, simdi cikarsinlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Soru ~ 6 gün önce
Altay tankı ‘hangardan’ çıkalı yıllar oldu. Motor ve aktarma organları yok. Ne üretebildik, ne edinebildik. Kore konusu da sonuçlanamadı. Şimdi MMU motoru ne olacak. Elde sadece 4 adet F16 motoru var. Ağam bizimle eyleniir sanki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heee ~ 6 gün önce
Aynı kibri, aynı ukalalık, İHA'ların, roketler ve diğer sistemlerin tasarım ve üretim aşamasında da yapıyordunuz. En basiti TOGG için fabrikası olmayan araba deyip eğleniyordunuz. Devam edin devam. Hatta DURMAK YOK YOLA DEVAM

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000