03 Şubat 2021, Çarşamba 17:32:57

İsmail Demir: "MMU 2025'te havalanacak"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin savunma projeleriyle ilgili özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili tarih verdi.
  • Safran grup ki bir çok motora zaten imza atmış, caseless motor için en erken 2035 diyor, bu bademler çoktan ateşledi yerli milli motoru. Yalan söyleyen çarpılmıyor, mideye inen vergilerimizde kul hakkı yok. Bilginize.
  • başarılarınızın devamını diliyorum.
  • Yaptırım,tehdit,kötü komşu,inşallah,maşallah bilmem ne bırak bu işleri. Yapılan şeylerin en önemli parçaları ithal,yabancıların ham madde,teknoloji,makine,ekipman desteği olmadan teknolojik değeri olan hiçbir şeyi yapamazsın bunu sen de biliyorsun ama koltuk ve çıkar için boşa üflüyorsun,sallıyorsun. Mevcut eğitim ve yetişmiş insan kalitesiyle,iktidarın politikaları,insanları ayırması,baskı,tehdit,kendinden olmayana hain vs demesi,yetenekli,bilgililerin yurtdışına gitmeye zorlanması,rektör,dekan diye atananların halleri,torpil,hemşehricilik,yandaşçılık,bütçe vs sorunları yüzünden bunların hiçbiri bu ülkede koltuk sallanınca sığındığınız tabirle yerli ve milli bir şekilde yapılamaz. Bu arada sen thy'de görevliyken oğlun thy'ye mal satan bir şirkette New York thy kartviziti ile çalışıyordu şimdi de tusaş'a mal satan firmada mı çalışıyor acaba?
  • Daha önce de yerli ve milli yolcu uçağının ilk seferine ait elinde 2018 tarihli biniş kartıyla poz veriyordun şimdi mmu 2025'te havalanacak diyorsun. Tusaş'ın başındaki de daha önce farklı tarihler ortaya atıyordu beraber bir toplantı yapın net bir tarih belirleyin ayrı ayrı şeyler söylemeyin yandaşlarınızı ve hayranlarınızı üzmeyin.
  • Bir temel'den bir ismail'den masallar dinliyoruz hamdolsun...Ayrıca aile boyu vatandaşı olduğunuz Amerika ikinizin Abd'deki mal varlıklarınızı açıklarsa ne yapacaksınız acaba?
  • Gel şunu 2030 yapalım. 25 çok erken.
  • Bugün Güney KorelilerinKF-X uçağı ile ilgili bir haber vardı. Yakıt tankı olmadan ve yakıt ikmali yapmadan 2900 km menzili ve 7.7 ton taşıma kapasitesinden bahsediyordu. Çok amaçlı bu uçak bizimkinden iyi gibi görünüyor bahsedilen özellikler açısından
  • Yetişmedi mi 2023'e :))
  • Şu sıfatın dediklerine kimin inanası geliyo, hands up ✋
  • simdi herkes motor nerde diyecek, tipli benim gibi. savas ucagi denilen alet motor cevresinde olusturulur. savas ucagi gormemis birisi anlamayacaktir ne dedigimi . yedek parca vermeyenler cikipta motor verirmi hic? veyahut tamama dediler, verecegiz dediler , sende ugrastin yaptin.Birseyi bahane edipte yine verilmemesinin garantisi nasil olacak? zamaninda yapilmasi gereken belliydi, gidip tyfon gibi bir ucak alip bu ucagin bilesenlerini tek tek degistirecektiniz. hem elinizde ucak olacak ti hemde alt yapi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin savunma projeleriyle ilgili özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Demir, ikinci parti S-400'lerin sistem anlaşmasının hazır olduğunu, detayları üzerinde çalışıldığını söyledi. Yerli F-16 ve Akıncı TİHA hakkında da bilgi veren Demir, yerli muharip uçağın ise 2025'te havalanacağını ifade etti.

Savunma Sanayi Başkanı Demir, CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk'e şu açıklamalarda bulundu:

İKİNCİ S-400'LER NE ZAMAN GELECEK?

Anlaşmamız var. Anlaşmanın detayları ilgili çalışmamız devam ediyor. O detayları tabi kolay detaylar değil, içinde teknoloji üretim kredi gibi bir çok konu var. O açıdan birinci sistem biraz doğrudan tedarik gibi oldu. Ama ikinci sistemdeki bu parametrelerden dolayı süreç biraz uzuyor.

Bunların çok detaylı çalışılması gerekiyor. Bu çalışmayı hemen kısa kesip sonuç almak tabii ki insan ister, ama kısa kesmek demek belki detayları ilerde bizim faydalanmamız gereken unsurların tam yerine oturması anlamına gelebilir. O işte bu süreç biraz uzadı gibi. Ama tabi uzamasının kendi içinde bize faydaları var. Çünkü ne kadar yol haritamızı netleştirirsek, karşısında o kadar net ve sorunsuz çalışmış oluruz.

F-16 YAZILIM VE DONANIMIYLA YERLİ BİR UÇAK OLACAK

F-16'ların yenilenme süreci aslında son gelişmelerle alakalı değil. Biraz öyle tercüme edilir gibi oldu ama. Zaten programlanmış, kendi içinde aviYonik yenilenme, yapısal yenilenme gibi unsurlar içeren bir çalışma. Çoktan planlanmış, hayata geçirilmesi adımları atılmış ve atılacak olan şeyler bunlar. F-16'ların bize özgü tarafı da bizim özgür dediğimiz projemizle F-16'nın elektronik sistemlerinin yerleştirilmesi ki. Burada gerek yazılım, gerek donanım ile ilgili bir dizi yerli sistem, F-16'ya entegre edildiği zaman, F-16 artık bu unsurlarıyla yerli bir uçak olmaya doğru gidecek. Bu da bizim Milli Muharip Uçak Projemiz'in aslında önemli bir habercisi olacak.

Aslında bizi heyecanlandıran, daha çok Özgür Projemiz. Diğeri zaten programlanmış diğer ülkelerde de belli ömür böyle saat gelince uygulanan işlemler. Ama bu modernizasyon işlemi zaten dediğim gibi planlanmış bir şey ama bizim F-16'lara yerli unsurların eklenilmesi projemiz. Zaten çoktan beri başlamış olan, başarıya ulaşmış ve belli uçaklarda uygulaması başlayacak olan bir işlem.

AKINCI TİHA NE ZAMAN ENVANTERE GİRECEK?

Akıncı bu yıl inşallah artık envanterimizde olacak. Tabi bizim İHA haritamız, yola çıktığımız bir yolculuk. Akıncı başka bir adım, Akıncı'dan sonra gelecek adımlarımız var, onu göreceksiniz. Onlar da çok hızlı şekilde hayata geçecekler. Bunlar ortaya çıktıkça biz söyleyelim zaten işaretleri var, çalışmalar devam ediyor. ama akıncı artık bu sene inşallah envanterde ve hatta bu sene sonu gelmeden envanterde olacak.

"YAPTIRIMLAR MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİ İÇİN ENGEL TEŞKİL ETMEZ"

Milli 1 proje Milli Muharip Uçak Projesi. Zaten yaptırımlar tarafından sekteye uğratılarak bir program Milli olmaz bizim açımızdan... O açıdan yani belki ilk prototiplerle ilgili bazı kısa çözümleri biraz uzatabilir, ama hiçbir şekilde engel olmaz. Süre açısından bize bir engel teşkil etmez, geciktirme yapmaz.

Adı üstünde Milli Muharip Uçak Projesi... Zaten amaç kimseye bağlı kalmadan muhtaç olmadan bir ürüne bir milli projeye erişmek. Bu konuda yaptırımlar bizim için önemsiz. Olmasa iyi olur ama oldu diye oturup ağlayacak değiliz. Asla ve kata bizi yolumuzdan döndüremez. Daha fazla heyecan verir, daha fazla kamçılar. Karşıdaki muhatap ülkeler için belki işbirliği imkanlarını azaltır, onlara zararı olur neticede.

"MİLLİ MUHARİP UÇAĞI 2025'TE UÇUŞA HAZIR HALE GELECEK"

Biz de 'Kötü komşu ev sahibi yapar, mal sahibi yapar" hesabı ile daha fazla başarılı sonuçlar alacağız. Onun için kimsenin bizi yaptırımla tehdit etmesi vs. Bizi yolumuzdan döndüremez. 2023 te hangardan çıkıyoruz. 2025-2026 uçuş tarihimiz. 2025'te çıkmaya çalışıyoruz inşallah.

İsmail Demir: "MMU 2025'te havalanacak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Hesap günü var mı ? ~ 3 yıl önce
Safran grup ki bir çok motora zaten imza atmış, caseless motor için en erken 2035 diyor, bu bademler çoktan ateşledi yerli milli motoru. Yalan söyleyen çarpılmıyor, mideye inen vergilerimizde kul hakkı yok. Bilginize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mmu ~ 3 yıl önce
başarılarınızın devamını diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra ~ 3 yıl önce
Yaptırım,tehdit,kötü komşu,inşallah,maşallah bilmem ne bırak bu işleri. Yapılan şeylerin en önemli parçaları ithal,yabancıların ham madde,teknoloji,makine,ekipman desteği olmadan teknolojik değeri olan hiçbir şeyi yapamazsın bunu sen de biliyorsun ama koltuk ve çıkar için boşa üflüyorsun,sallıyorsun. Mevcut eğitim ve yetişmiş insan kalitesiyle,iktidarın politikaları,insanları ayırması,baskı,tehdit,kendinden olmayana hain vs demesi,yetenekli,bilgililerin yurtdışına gitmeye zorlanması,rektör,dekan diye atananların halleri,torpil,hemşehricilik,yandaşçılık,bütçe vs sorunları yüzünden bunların hiçbiri bu ülkede koltuk sallanınca sığındığınız tabirle yerli ve milli bir şekilde yapılamaz. Bu arada sen thy'de görevliyken oğlun thy'ye mal satan bir şirkette New York thy kartviziti ile çalışıyordu şimdi de tusaş'a mal satan firmada mı çalışıyor acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ismailll ~ 3 yıl önce
Daha önce de yerli ve milli yolcu uçağının ilk seferine ait elinde 2018 tarihli biniş kartıyla poz veriyordun şimdi mmu 2025'te havalanacak diyorsun. Tusaş'ın başındaki de daha önce farklı tarihler ortaya atıyordu beraber bir toplantı yapın net bir tarih belirleyin ayrı ayrı şeyler söylemeyin yandaşlarınızı ve hayranlarınızı üzmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Masal ~ 3 yıl önce
Bir temel'den bir ismail'den masallar dinliyoruz hamdolsun...Ayrıca aile boyu vatandaşı olduğunuz Amerika ikinizin Abd'deki mal varlıklarınızı açıklarsa ne yapacaksınız acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2030 iyidir. ~ 3 yıl önce
Gel şunu 2030 yapalım. 25 çok erken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
Bugün Güney KorelilerinKF-X uçağı ile ilgili bir haber vardı. Yakıt tankı olmadan ve yakıt ikmali yapmadan 2900 km menzili ve 7.7 ton taşıma kapasitesinden bahsediyordu. Çok amaçlı bu uçak bizimkinden iyi gibi görünüyor bahsedilen özellikler açısından

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayrola ~ 3 yıl önce
Yetişmedi mi 2023'e :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osman ~ 3 yıl önce
Şu sıfatın dediklerine kimin inanası geliyo, hands up ✋

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mantik ~ 3 yıl önce
simdi herkes motor nerde diyecek, tipli benim gibi. savas ucagi denilen alet motor cevresinde olusturulur. savas ucagi gormemis birisi anlamayacaktir ne dedigimi . yedek parca vermeyenler cikipta motor verirmi hic? veyahut tamama dediler, verecegiz dediler , sende ugrastin yaptin.Birseyi bahane edipte yine verilmemesinin garantisi nasil olacak? zamaninda yapilmasi gereken belliydi, gidip tyfon gibi bir ucak alip bu ucagin bilesenlerini tek tek degistirecektiniz. hem elinizde ucak olacak ti hemde alt yapi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000