21 Ağustos 2018, Salı 13:36:55

İranlı turistlerin ilk tercihi Türkiye oldu

Kurban Bayramı tatili için yurt dışına çıkan İranlıların birinci rotası Türkiye oldu. İran’dan son 5 günde 85’i Tahran’dan İstanbul’a olmak üzere toplam 128 uçak dolusu İranlı turist, tatil için Türkiye’ye geldi.
  • En azından araptan bin kat daha iyidir.
  • Kırdı yine parayı
  • Iran usulu Toplu Konut Harci.... Ama bati baskisina ragmen genede ayakta duruyorlar. Umarim bizleride bu baski altina sokmazlar ozellikle son zamanlardaki dayatilan ABD yaptirimlariyla.
  • İranlılar için en iyi tatil ülkesi Türkiye. Bir kere her şey ucuz, sahiller denizler güzel. Alışveriş merkezleri güzel büyük. Oteller güzl. Ee Türk İran kültürü zaten yakın. Damak tatları benzer..
  • Bunların bu Türkiyeye ilk girdiği hali birde plajdaki hallerini görseniz.
  • 25 Bin Iranli turist mmüthis bir rakam. Ispanya da hava atiyor bu yil 85 milyon turist agirlayacaklarmis. Kesin kiskancliktan catlayacaklar. Türkiyeye irandan turist yagiyor biz ne yapacagiz diyorlardir.

ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran para biriminin bu yıl yüzde 130 değer kaybetmesi ve İran’ın uyguladığı yurt dışı çıkış harcının olumsuz etkisiyle Türkiye’ye Haziran ayında gelen İranlı turist sayısı yüzde 30 düşüşle 162 bine indi. Bu düşüşe rağmen yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre İranlı turist sayısı yüzde 13.5 artışla 1 milyon 142 bine yükseldi. Kurban Bayramı tatili için İranlıların yurt dışına çıkışlarında artış yaşanırken ülkeden en çok Türkiye'ye geliş oldu.İranlı turistler son 5 günde büyük bir çoğunluğu Tahran’dan olmak üzere toplam 128  uçak ile Türkiye’ye geldi. 5 günde en çok sefer ise 85 uçuşla Tahran’dan İstanbul’a yapıldı. İstanbul’dan Türkiye’ye giren İranlılar, Bodrum, Dalaman, Antalya ve İzmir’e uçtu.

İSTANBUL ÜZERİNDEN TATİL MERKEZLERİNE UÇTULAR

Türk ve İranlı havayolu şirketleri Türkiye ile İran arasında hava köprüsü kurdu. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına 5 günde Tahran’dan 85, Tebriz’den 15,  İsfahan, Meşhed, Şiraz ve Urumiye’den 5 ve Ahvaz’dan da 3 sefer gerçekleşti. Ankara Esenboğa Havalimanı’na da Tahran’dan 5 sefer yapıldı. Pegasus Havayolları da Tahran-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşlarında önemli doluluk oranlarına ulaştı.Türk Hava Yolları ile İran’dan gelen yolcuların yarısı ise İstanbul aktarmalı çoğunlukla ABD’nin Los Angeles, San Francisco kentleri ile Fransa, Almanya ve İskandinav ülkelerine uçtu.

5 GÜNDE 25 BİN KİŞİ UÇAKLARLA GELDİ

Yoğun yolcu talepleri nedeniyle Türk Hava Yolları Tahran’dan 5 günde yaptığı 25 seferin 15’ini 305 yolcu kapasiteli geniş gövdeli Airbus 330 tipi uçaklarla gerçekleştirdi. Bu seferlerde yaklaşık 25 bin kişi seyahat edip  Atatürk Havalimanı’dan transit başka ülkelere gidenler hariç toplam 16 bin İranlı turistin tatil için Türkiye’ye giriş yaptığı tahmin ediliyor. İran havayolu şirketlerinden de daha fazla yolcu taşımaya imkan tanıyan Airbus 340 tipi uçaklarla Türkiye’ye sefer yapanlar oldu.

“İRAN’IN EKONOMİK BASKIYI KIRMASI İÇİN GEREKEN ÜLKE BİZİZ”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Haziran döneminde İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının düşmesine rağmen, uzun vadede İran’dan gelen turist sayısında azalma beklemediğini söyledi. Ekonomik yaptırımlardan dolayı İran para biriminin ciddi değer kaybettiğini dile getiren Ayık, “Devletin de buna karşı aldığı yurt dışı harcı tedbiri var. Dolayısıyla ister istemez bu İran vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerini zorlaştırdı. Dalgalanma ortadan kalktığı zaman İran’dan gelen misafir sayısında ben bir azalma beklemiyorum. Sebebi de her ne koşulda olursa olsun İran uzun yıllardır ekonomik ve siyasi baskı altında yaşıyor. Bunu İran’ın kırması için gereken ülke biziz” dedi.

İRAN HÜKÜMETİ YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA HARÇ ALIYOR

İran Hükümeti, daha önce sadece 22,5 lira ödeyerek sınır kapısından çıkışına izin verdiği vatandaşlarından 1 Nisan'dan itibaren ilk çıkış için 200 lira, bir sonraki seyahatte ise kademeli olarak bu rakamı yüzde 50 artırarak ikinci yurt dışı çıkışında yaklaşık 300, üçüncüsünde ise yaklaşık 400 lira çıkış ücreti alıyor. (Milliyet)

İranlı turistlerin ilk tercihi Türkiye oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İran ~ 8 ay önce
En azından araptan bin kat daha iyidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lcwaikiki ~ 8 ay önce
Kırdı yine parayı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harc ~ 8 ay önce
Iran usulu Toplu Konut Harci.... Ama bati baskisina ragmen genede ayakta duruyorlar. Umarim bizleride bu baski altina sokmazlar ozellikle son zamanlardaki dayatilan ABD yaptirimlariyla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hennnn ~ 8 ay önce
İranlılar için en iyi tatil ülkesi Türkiye. Bir kere her şey ucuz, sahiller denizler güzel. Alışveriş merkezleri güzel büyük. Oteller güzl. Ee Türk İran kültürü zaten yakın. Damak tatları benzer..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1978 islam devrimi ~ 8 ay önce
Bunların bu Türkiyeye ilk girdiği hali birde plajdaki hallerini görseniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeka ~ 8 ay önce
E sana ne bundan?
Ilımsız İslam ~ 8 ay önce
Pasaportta peçeli, sahilde bikinili bunlar
!! ~ 8 ay önce
Boşver, dışı insan içi hayvan olanlardan daha zararsızlar. en azından başkasına zararı yok bunun
Müthis ~ 8 ay önce
25 Bin Iranli turist mmüthis bir rakam. Ispanya da hava atiyor bu yil 85 milyon turist agirlayacaklarmis. Kesin kiskancliktan catlayacaklar. Türkiyeye irandan turist yagiyor biz ne yapacagiz diyorlardir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 8 ay önce
Okuma ozurlu musun ucan garson, lise mezunu oldugunuzu biliyorduk da bu kadar degil. Ilk 6 ayda 1140000 Iranli gelmis. Bu ortalama yillik 2.5 milyon turist demek.. Tatava yapma cay getir
Prrr ~ 8 ay önce
Sakin ol üniversite mezunu cahil ördek. Bir kere 2x1.140.000 2,5 milyon etmez.. ikincisi ilk 6 Ayda 1.140.000 gelmesi demek 2. 6 Ayda da ayni rakamin gelmesi oldugunu sana hangi gerzek hoca ögretti. ücüncüsü yazilanlari iyi oku. sadece THY ile türkiyeye gelen yolcularin yarisi Transit olarak ABD ye ucmus. Diger baska bir bölümü de avrupanin diger ülkelerine Transit ucmuslar. Sen hepsine turist gözüyle bakabilirsin fakat kazin ayagi öyle degil üniversiteli yobaz. Türkiyeye 6 Ayda bu kadar iranli ""TURIST"" gelmesi mümkün degil. bunlarin cogu transit ve sinir ticareti icin gelenler. bunlara turist denmez..Sana turist diye sapliyor birileri. turist ispanyaya giden 85 milyon.. italyaya giden 60 milyon,, ve 9 milyonluk yunanistana giden 25 milyon insana denir. Hani 8500 km lik sahillerini betona ceviren ve adalarina gidip agzi acik kalan vatandaslarinin gittigi yunanistan. Ay sekerim ne güzel adalar böyle nasil da korumuslar tarihi evlerini harika yaa diyen vatandaslarin gittigi yunanistan

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000