13 Mart 2018, Salı 13:40:45

İran'da uçağı düşen şirketin genel müdürü AirportHaber'e konuştu

MC Havacılık Genel Müdürü Basri Demiroğlu, İran’da düşen uçakla ilgili ilk kez AirportHaber’e konuştu.
  • Olay çok üzücü Allah tan rahmet,kalanlara sabır diliyorum.Ülkemizin başı sağolsun.
  • Basri Demiroglu nu 1996 senesinden beri tanirim..Bence Turkiyenin en iyi teknik ordusu olan MNG Kokenlidir ve kendisini taniyan herkes cok iyi bilir ki eger ucakta ariza varsa Basri o arizayi tamir etmeden uyuyamaz..uçağın bakım konusunda en ufak bir hata ve eksik olduğuna kesinlikle inanmiyorum.Yasanan aciyi, ailelerin çektiklerini en iyi biz ucucu personellerin bildigini,tahmin ettigini dusunerek boyle acımasiz sacma sapan yorum yapan ahmaklari da Allaha havale ediyorum.Basimiz saolsun,Allah geride kalan sevenlerine ailelerine sabirlar versin..
  • Tek bir soru. Atatürk Havalimanı'nda motor test alanı varken bu uçak neden uçacağı gün Genel Havacılık apronunda motor testi yapıyordu? Engine run-up değil bildiğiniz son sürat motor çalıştırma...
  • Duzgun oku 1900 saat deniyor 900 saat degil rakam ve harfleri ayirt edemeyenlere
  • Tüm havacılık camiasının bası sagolsun ölenlerin mekânı cennet olsun inşallah böyle kazalar birdaha yasanmaz
  • Birilerinin acısı birilerinin sevincine alayına sebep oluyor ise bu dünyada bencede artık kopsun kıyamet. Siz nasıl yaratıklarsınız nasıl kalplere sahipsiniz nasıl yetiştirmiş olmalı acaba anne ve babalarınız sizleri. Bir kaza olmuş ve canlar gitmiş. Heleki pilot olmayan heleki bu işten anlamayan birileri olarak nasıl bilmeden yorum yapabilme hakkını kendinizde görüyorsunuz. O kadar yazılan çizilen haber içinde yorumlara bakıyorumda bu işi bilen bu işi yapan pilotlar susmuş tek kelime etmiyor konu ile ilgili uzman ekibin raporunu bekliyor sadece kazayı geçiren meslektaşlarına olan üzüntülerini belirtip baş sağlığı diliyor ama diğer bilmeyen cahil insan suretindeki çirkin mahlugatların hepsi konuşuyor üstelik de yalan yanlış. Aferim siZe devam edin belki başınız göğe erer. Yazıklar olsun hepinize onlar sizin ailenizden de olabilirdi.
  • Allah rahmet eylesin,ailelellrede Allah sogukulugunu versin,sevgili kardeslerim lutfen kaza hakkinda yorum yapmayin (susun) uzmanlar arastiracak merak etmeyin.kazanin Bir tek nedeni olmaz, zincirleme olaylardan meydana gelir.
  • Uçakta sorun olsa pilot kule ile konuşur.melikenin ablası çok biliyor.uçakta Arıza varmış.yalann.varsa Arıza,arızalı uçakta neden uçuşa devam etti.uçağın defterine Arıza yazmadı.arızalı uçakla hiçbir pilot uçmaz.arızalı uçakla holding kendi kızını neden uçursun ki.bir zamanlar Melike’nin zor zamanlarında o abla neredeydi.çıkıp kardeşine neden maddi destek olmuyordu.şimdi çıkmış firmayı suçluyor.ordaçok Canlar gitti.ablanın tek Gaye’si var bundan sonra Ne para koparırsak.çünki Melike’nin bir annesi vardı.geleçek para ablaya gidecek.yukarda birde allah var.unutmayalım o para alev olur.kim ister evladı ölsün.onbir can var geri gelmez.trilyon da alsalar paraya can olur mu.nedeni kesin değil ama belli.kaza olmuş.herkes seviyesizce yorumlar yapıyorlar.melikeyi tanıyan biri olarak yazıyorum,genç yaşta tam rahata erecekken rabbine kavuştu.yazık oldu hepsine.ama ablasının saçmalayıp kazayı başka yönlendirmesi ayıp.zaten siğortadan gerekeni alacak.bari yalanla yolu kapatmasın.arızalı uçağı Ne teknisyenler,nede holding uçurur.nede pilotlar uçar yolcularda uçmazdı.giden gitmiş saçma yorumlara devam.ne olduysa canlara oldu.mekanları cennet olsun...
  • Kazanın olduğu saatten bu zamana kadar takip ediyorum. Bilip bilmeden işin profesyoneli olmadan o kadar çok mantıksız konuşan insanımız var ki şaşırdım. Uzmanlar bile daha net yorum yapamıyorken sizler ne sıfatla insanları karalıyorsunuz. Yetkili kişiler bilgi edindikçe açıklama yapıyorlar. Pilot aileleri acıları sebebiyle hiçbir bilgi edinmeden insanları suçluyor. Acıları çok büyük ama böle vahim bir olayı hiç bir bilgi edinmeden insanları sorumlu tutmak çok yanlış. Bu uçağı bakımları yapılmadan sivil havacılık uçurur mu? sivil havacılık türkiye'deki uçakların en sıkı bir şekilde denetimini yapmaktadır. Bu nedenle insanları hiçbir mantıklı sebep göstermeden suçlamak yerine yetkili şahısların açıklamalarını bekleyelim.
  • Hiçbir kazanın raporu açıklanmaz...

MC Havacılık Genel Müdürü Basri Demiroğlu, İran’da düşen uçakla ilgili ilk kez AirportHaber’e konuştu.

Şu anda cenaze işlemlerinin devam ettiğini ve kendilerinin de kazanın olduğu günden itibaren İran’da bulunduklarını belirten Demiroğlu, kazaya ilişkin  şu sözleri söyledi:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kaza incelemesi için üç kişilik heyet gönderdi. Şu anda çalışmalarını yürütüyorlar. Uçağın kara kutuları bulundu. CVR ve FDR çalışır vaziyette. Onlar çözüldükten sonra kazanın nedeni de ortaya çıkacak.”

PİLOTLA SON KEZ İRANLI REZAİ KONUŞTU

Kazanın yaşanmasından dakikalar önce Challenger 604 tipi uçağın pilotu ile konuşan İranlı Rezai adında hava trafik kontrolörü ile konuştuğunu da belirten Demiroğlu, “ Pilotumuz son olarak Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor. Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, sonrasında ise 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor. 32 bin feet yükseklikten 12 bin feet yüksekliğindeki dağa çarpana kadar dik bir şekilde düşüyor. Pilotlarımız herhangi bir arıza bildirmiyor. Acil iniş talep etmiyor. Neden kaza oldu bilmiyoruz ancak basınçlama ile ilgili bir sorun yaşanmış ve irtifa düşürülmüş olabilir. Şu an için bir şey söylemek imkansız” dedi.

KÖYLÜLER: UÇAK DÖNEREK DÜŞTÜ

Bölgedeki görgü tanıkları ile konuşmalarını da aktaran Basri Demiroğlu, uçağın motorunun alev aldığı şeklindeki ifadelerin de görgü tanıkları tarafından doğrulanmadığını, köylülerin uçağın dönerek düştüğünü söylediklerini aktardı.

Uçağın tutunma kabiliyetini kaybederek stall olmuş olabileceğini bildiren Demiroğlu, “ Motorlar yanmış olsa iki motor da çalışmasa uçak o açıyla düşmez. 4-5 dakika mesafede Şehr-i Kürdi Havalimanı var. Oraya iniş talep ederler ve inerlerdi. Motorda bir arıza olup olmadığını bilmiyoruz. Uçağın önünden büyük bir uçak geçip geçmediğini de bilmiyoruz” diye konuştu.

Uçağın ikinci pilotu Melike Kuvvet’in ablası İlknur Çelik’in, “ Melike bir hafta önce Konya'ya geldiğinde bana 'Abla bu uçak daha önce 3 kez havada arıza yaptı. Birincisi Paris'e giderken, iki kez de Trabzon'a giderken' dedi. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Yüzde yüz ihmal var. Uçakların bakımı yapılmıyordu ve hiç kimse ilgilenmiyordu. Kimse kusura bakmasın. Kendi çocukları da vefat etti. Onunla beraber 10 kişi daha vefat etti. Melike en son geldiğinde bana ne dedi biliyor musunuz, 'Abla ben bu uçakta uçmak istemiyorum'” şeklindeki iddiaları sonrası gözler MC Havacılık şirketine çevrildi. İşadamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina ve oğlu Can’ın isimlerinin baş harflerini kullandığı MC Havacılık’ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, hem ailenin iddialarını yalanladı hem de  uçuş ekibi ve teknik bakım ekibine ilişkin bilgiler verdi.

UÇAĞIN SON BAKIMI MALTA’DA YAPILDI

2017 yılında şirketlerinin hat bakım yetkisi alarak ağır olmayan bakımları yaptıklarını kaydeden Demiroğlu, uçağın 2012 yılındar 2015 yılına kadar MNG Teknik’te bakımlarının gerçekleştirildiğini, büyük bakımlarının ise Malta’da Bombardier onaylı bakım merkezinde yapıldığını söyledi. Demiroğlu, uçağın son ağır bakımının bir yıl önce bu merkezde yapıldığını bildirdi.

Uçağın iki ay önce Antalya’da bir motor arızası yaşadığı iddiasını doğrulayan Demiroğlu, “ Antalya’da motor reverse arızası oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildirdik. İki kişi gönderdik kontrol ettiler. Uçak boş olarak İstanbul’a geldi. Burada arıza giderildi, parçalar değiştirildi. O arızadan sonra uçak 14-15 kez uçuş yaptı ve bir sorun yaşanmadı” dedi.

Herkesin çok üzgün olduğunu, asılsız haberlerin üzüntülerini katladığını belirten Basri Demiroğlu, “ Herkes tepki vererek bir suçlu arıyor. Asılsız haberlerin çıkması bizi daha çok üzüyor. Bakımlarda bir usulsüzlük yok. Bakım ekibimiz çok tecrübeli. Her biri bu uçak tipinde 10-15 yıllık tecrübeye sahip. Bakım konusunda kusursuzuz ve iddialıyız” diyerek iddiaları yalanladı.

KAPTAN PİLOTUN 4 BİN SAAT UÇUŞU VAR

Uçağın pilotlarına ilişkin de bilgi veren Demiroğlu, uçağın kaptan pilotunun bir yıl önce kaptanlığa terfi ettiğini toplamda 4 bin saat ve bu uçak tipinde bin 900 saat uçuş tecrübesi olduğunu kaydederek, ikinci pilot Melike Kuvvet’in ise Eylül ayından bu yana kendilerinde çalıştığını ve ilk jet tecrübesi olduğunu söyledi.

Demiroğlu son olarak halen DNA testlerinin tamamlanması için İran’da beklediklerini, İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği CASA tipi uçakla işlemlerin tamamlanmasından sonra cenazeleri Türkiye’ye getireceklerini söyledi.

©AirportHaber.com ÖZEL

İran'da uçağı düşen şirketin genel müdürü AirportHaber'e konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (80)

Havacı ~ 4 yıl önce
Olay çok üzücü Allah tan rahmet,kalanlara sabır diliyorum.Ülkemizin başı sağolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
L300 ~ 4 yıl önce
Basri Demiroglu nu 1996 senesinden beri tanirim..Bence Turkiyenin en iyi teknik ordusu olan MNG Kokenlidir ve kendisini taniyan herkes cok iyi bilir ki eger ucakta ariza varsa Basri o arizayi tamir etmeden uyuyamaz..uçağın bakım konusunda en ufak bir hata ve eksik olduğuna kesinlikle inanmiyorum.Yasanan aciyi, ailelerin çektiklerini en iyi biz ucucu personellerin bildigini,tahmin ettigini dusunerek boyle acımasiz sacma sapan yorum yapan ahmaklari da Allaha havale ediyorum.Basimiz saolsun,Allah geride kalan sevenlerine ailelerine sabirlar versin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 4 yıl önce
Tek bir soru. Atatürk Havalimanı'nda motor test alanı varken bu uçak neden uçacağı gün Genel Havacılık apronunda motor testi yapıyordu? Engine run-up değil bildiğiniz son sürat motor çalıştırma...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ~ 4 yıl önce
Duzgun oku 1900 saat deniyor 900 saat degil rakam ve harfleri ayirt edemeyenlere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zihni ~ 4 yıl önce
Tüm havacılık camiasının bası sagolsun ölenlerin mekânı cennet olsun inşallah böyle kazalar birdaha yasanmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S747 ~ 4 yıl önce
Birilerinin acısı birilerinin sevincine alayına sebep oluyor ise bu dünyada bencede artık kopsun kıyamet. Siz nasıl yaratıklarsınız nasıl kalplere sahipsiniz nasıl yetiştirmiş olmalı acaba anne ve babalarınız sizleri. Bir kaza olmuş ve canlar gitmiş. Heleki pilot olmayan heleki bu işten anlamayan birileri olarak nasıl bilmeden yorum yapabilme hakkını kendinizde görüyorsunuz. O kadar yazılan çizilen haber içinde yorumlara bakıyorumda bu işi bilen bu işi yapan pilotlar susmuş tek kelime etmiyor konu ile ilgili uzman ekibin raporunu bekliyor sadece kazayı geçiren meslektaşlarına olan üzüntülerini belirtip baş sağlığı diliyor ama diğer bilmeyen cahil insan suretindeki çirkin mahlugatların hepsi konuşuyor üstelik de yalan yanlış. Aferim siZe devam edin belki başınız göğe erer. Yazıklar olsun hepinize onlar sizin ailenizden de olabilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 4 yıl önce
Allah rahmet eylesin,ailelellrede Allah sogukulugunu versin,sevgili kardeslerim lutfen kaza hakkinda yorum yapmayin (susun) uzmanlar arastiracak merak etmeyin.kazanin Bir tek nedeni olmaz, zincirleme olaylardan meydana gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden... ~ 4 yıl önce
Uçakta sorun olsa pilot kule ile konuşur.melikenin ablası çok biliyor.uçakta Arıza varmış.yalann.varsa Arıza,arızalı uçakta neden uçuşa devam etti.uçağın defterine Arıza yazmadı.arızalı uçakla hiçbir pilot uçmaz.arızalı uçakla holding kendi kızını neden uçursun ki.bir zamanlar Melike’nin zor zamanlarında o abla neredeydi.çıkıp kardeşine neden maddi destek olmuyordu.şimdi çıkmış firmayı suçluyor.ordaçok Canlar gitti.ablanın tek Gaye’si var bundan sonra Ne para koparırsak.çünki Melike’nin bir annesi vardı.geleçek para ablaya gidecek.yukarda birde allah var.unutmayalım o para alev olur.kim ister evladı ölsün.onbir can var geri gelmez.trilyon da alsalar paraya can olur mu.nedeni kesin değil ama belli.kaza olmuş.herkes seviyesizce yorumlar yapıyorlar.melikeyi tanıyan biri olarak yazıyorum,genç yaşta tam rahata erecekken rabbine kavuştu.yazık oldu hepsine.ama ablasının saçmalayıp kazayı başka yönlendirmesi ayıp.zaten siğortadan gerekeni alacak.bari yalanla yolu kapatmasın.arızalı uçağı Ne teknisyenler,nede holding uçurur.nede pilotlar uçar yolcularda uçmazdı.giden gitmiş saçma yorumlara devam.ne olduysa canlara oldu.mekanları cennet olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cengiz ~ 4 yıl önce
Sayın bay, olay çok sıcak aileler acılı . Ablanın acı içinde öfke duygularıile birlikte ağzından çıkan suçlamalar tabiiki hoş değil kafa karıştırıcıdır. Bence bunu hoşgörü ile karşılayıp insanların acıların i stedikleri gibi yaşamalarına müsaade edin. Koskoca şirketin uçağı bakımsız arızalı olarak uçurması mümkünmü. Bu uçak çok kıymetli can taşıyor böyle bir riski kim alır. Arıza diyincede uçakta arıza olur tabiiki makanik bir alet bu .Önemli ola NOGO denilen arızadır . Bu şekilde imkansız kimse uçmaz . Sevgilerimle .
Kara Cahil’e ~ 4 yıl önce
Melike hocanın ablası, kadının acısı var kardeşini uçak kazasında kaybetti. Kadının şuuru gitti konuşuyor acılı kadın kendini oyle rahatlatıyor belki. Böyle olaylar da herkes birbirini suçlar. Sor başaran holdinge onlarda içinde pilotları suçluyordur bu işler böyle çünkü canı yandı gerçeğin ne oldugunuda kimse bilmiyor peki sen kim oluyosunda melikenin ablası para peşinde diyebiliyorsun terbiyesiz? Melikenin ablası çok biliyormuş muş sen ne biliyosun ? Nerden biliyorsun ? ayıp ya ne cenazeye ne yakınına saygınız var bırakın insanlar istesiği gibi acısını yaşasın yorum yapma sigorta parasına kadar hesaplamış bide utanmadan pess!!
Tarafsız ~ 4 yıl önce
Kazanın olduğu saatten bu zamana kadar takip ediyorum. Bilip bilmeden işin profesyoneli olmadan o kadar çok mantıksız konuşan insanımız var ki şaşırdım. Uzmanlar bile daha net yorum yapamıyorken sizler ne sıfatla insanları karalıyorsunuz. Yetkili kişiler bilgi edindikçe açıklama yapıyorlar. Pilot aileleri acıları sebebiyle hiçbir bilgi edinmeden insanları suçluyor. Acıları çok büyük ama böle vahim bir olayı hiç bir bilgi edinmeden insanları sorumlu tutmak çok yanlış. Bu uçağı bakımları yapılmadan sivil havacılık uçurur mu? sivil havacılık türkiye'deki uçakların en sıkı bir şekilde denetimini yapmaktadır. Bu nedenle insanları hiçbir mantıklı sebep göstermeden suçlamak yerine yetkili şahısların açıklamalarını bekleyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiyede... ~ 4 yıl önce
Hiçbir kazanın raporu açıklanmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Champ ~ 4 yıl önce
Lakin kaza yurtdışında oldu, öğreneceğiz nasılsa
Neden ~ 4 yıl önce
Kazayı yaşayan bilir sağ kalırsa.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000