12 Mart 2023, Pazar 09:18:19

İran Savaş Uçağı Sınırda Uçtu... Azerbaydan Nota Verdi!

Azerbaycan, İran'a ait savaş uçağının iki ülke sınırında uçuş gerçekleştirmesi sebebiyle bu ülkeye nota verdi.
  • İran tehlikeli sularda yüzüyor
  • Irani günahim kadar sevmem ama uçus iran topraklari üzerinde oldugu sürece rahatsizlik duymamasi lazim Azerbaycanin
  • Abd ingiliz destekli Humeyni geldi, Iran bahari yasandi; halk fakirlesti, egitim duzeni bozuldu; mollalar her para kaynagini krndilerine bagladi heryeri cami yapti; sonuc Halk dindende molladanda nefret ediyor; baski artarak devam ediyorki duzen devam etsin

Azerbaycan, İran'a ait savaş uçağının iki ülke sınırında uçuş gerçekleştirmesi sebebiyle bu ülkeye nota verdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığından yapılan ortak açıklamada, İran'a ait savaş uçağının, yerel saatle 09.44'ten 10.26'ya kadar iki ülke sınırında Zengilan ile Bilesuvar illeri arasındaki hatta uçuş yaptığı bildirildi.

Açıklamada, İran'a ait savaş uçağının sınıra 3 ile 5 kilometre mesafede seyrettiği, bazı durumlarda ise sınır hattının tam üstünde uçtuğu belirtildi.

'İran'ı böylesine provokatif adımdan ötürü şiddetle kınıyoruz'

Herhangi bir askeri uçağın komşu ülkenin sınırına yaklaşması halinde önceden uyarı yapılması gerektiği yönünde uluslararası kabul görmüş uygulama bulunduğu hatırlatılan açıklamada, şunları kaydedildi:

"Bu uygulamanın aksine İran savaş uçağının sınıra bu kadar yakınlaşması ve sınır hattında uçması sivil havacılığın güvenliğini tehdit etmekte ve iki ülke arasındaki ilişkileri germektedir. Bir savaş uçağının Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarının yakınlarında yarım saatten fazla uçması, Azerbaycan'a karşı provokasyon ve düşmanca davranıştır. İran'ın 2022'de Azerbaycan sınırlarına yakın bölgede, Aras Nehri boyunca geniş çaplı askeri tatbikat düzenlediğini hatırlatmak isteriz. İran'ı böylesine provokatif adımdan ötürü şiddetle kınıyor, konuyla ilgili açıklama vermeye ve gelecekte bu tür adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz."

Gelişmeler üzerine İran'ın Bakü Büyükelçisi Abbas Musevi'nin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve kendisine protesto notası verildiği aktarıldı.

İran Savaş Uçağı Sınırda Uçtu... Azerbaydan Nota Verdi!

Yorumlar

Persian ~ 12 ay önce
İran tehlikeli sularda yüzüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 12 ay önce
Irani günahim kadar sevmem ama uçus iran topraklari üzerinde oldugu sürece rahatsizlik duymamasi lazim Azerbaycanin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iran: Turkiye ~ 12 ay önce
Abd ingiliz destekli Humeyni geldi, Iran bahari yasandi; halk fakirlesti, egitim duzeni bozuldu; mollalar her para kaynagini krndilerine bagladi heryeri cami yapti; sonuc Halk dindende molladanda nefret ediyor; baski artarak devam ediyorki duzen devam etsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000