19 Şubat 2009, Perşembe 07:17:00

İran, insansız uçak yaptığını resmen açıkladı

İran, insansız bir keşif uçağı imal etti. Uçağın menzilinin 600 mil olduğu bildirildi...
  • türkiye iran olmasın lafı güzeldi, ama...
  • Yakinda bu ucaklari Israil yerine Iran´dan ithal ederiz bakarmisin
  • Keşke bizede birileri ambargo koysada bizde kendi başımıza birşeyler üretebilsek. Birisi bizi dürtmezse bu işin olacağı yok. Hiç değilse iş olanaklarıda artar.

İnsansız uçak geliştirdiklerini açıklayan Savunma Bakan Yardımcısı Ahmed Vahidi, şimdilik daha fazla açıklama yapmayacaklarını söyledi. Vahidi, devlete ait İran gazetesi ve yarı resmi Fars haber ajansında yayımlanan açıklamasında bunun "önemli bir başarı" olduğunu ifade etti.

İran, insansız bir uçak imal ettiğini 2 sene önce açıklamıştı. Vahidi'nin beyanıyla ilk kez uçağın menzili telaffuz edilmiş oldu. 2007'de İran Devrim Muhafızları'nın o zamanki komutanı General Yahya Rahim Safavi, fotoğraf çekecek ve düşman mevzileri hakkında bilgi toplayacak insansız bir uçak geliştirdiklerini bildirmişti. İran şimdi taarruz özelliği de olan uçaklar geliştirmeye çalışıyor. Hava Kuvvetleri komutanı General Hasan Şah Safi, aralık ayında, İranlı uzmanların radara yakalanmayan uçak geliştirdiklerini, ordunun uçağın bir prototipini imal etmek için çalıştığını bildirmişti. 1980-1988 Irak savaşı sırasında ABD tarafından silah ambargosuna maruz kalan İran, 1992'den beri kendi silahlarını kendisi üretecek bir program başlattı. İran, savaş uçakları, füzeler, tanklar ve zırhlı araçlarını kendisi üretiyor.

İran, insansız uçak yaptığını resmen açıkladı

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
türkiye iran olmasın lafı güzeldi, ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yakinda bu ucaklari Israil yerine Iran´dan ithal ederiz bakarmisin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Keşke bizede birileri ambargo koysada bizde kendi başımıza birşeyler üretebilsek. Birisi bizi dürtmezse bu işin olacağı yok. Hiç değilse iş olanaklarıda artar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000