29 Ocak 2016, Cuma 16:41:58

İran ile Airbus resmen anlaştı

İran yetkilileri yeni uçak siparişleri ve kapsamlı bir sivil havacılık işbirliği paketi kapsayan Airbus ile ikili anlaşmayi imzaladı.
  • 12 A380 alacaklarmış. Bence Thy nin hiç endişelenmesine gerek yok o A380 ler zaten kendi kendine batırır İran Air i... Bu siparişlerin yakın zamanda bizim için herhangi bir olumsuzluğu olacağını düşünmüyorum. Kendi filolarını yenilemeleri buna adaptasyon süreçleri havalimanı altyapıları diğer ülkelerle yeniden yapılacak uçuş anlaşmaları derken bize göre bayağı bi geriden gelicekler. Körfez havayolları ve Thy varken çok şansları olmadığını düşünüyorum. Tabi ilerleyen günler ne getirir bilemeyiz. Thy bu ivmede giderse zaten sıkıntı yok...
  • Sevgili dostlarım, bazı arkadaşlar her aklına geleni bilip bilmeden yazmış. Şunu bilmenizi isterim ki Iran Air kimseyi rakip olarak görmüyor. Bu sektörde ülke vatandaşlarına en iyi ve güvenilir bir hizmet verme derdinde. Yıllardır uygulanan ambargonun neticesinde ülkesinde birçok uçak ( yaklaşık 120 uçak) atıl olarak apronda yatmaktadır. Iran Air bir devlet şirketi olduğunu bir kez daha paylaşmak isterim. Güvenilir hizmet demiştim. Bu konuyada açıklık getireyim. Kirli sakallı diye tabir ettiğiniz uçak içi güvenlik personeli ise uçak içinde yaşanacak her türlü olumsuz olaylara karşı donanımlı ve kültürlü olduğunu bilmenizi isterim.Bu güne kadar bir tane uçak içi bir olaydan dolayı uçak diverd olmamıştır. İnsanları sakallı veya sakalsız diye irdelemek sanırım insanlık ayıbı olarak nitelendirilebilecek bir durum. ABD ye yolculuk yapanlar bilir. Pasaport polisine geldiğinizde sarıklı Pakistan kökenli veya sarışın mavi gözlü ABD kökenli polislerin ne kadar demokratik ve uyum içinde çalıştıklarını görebilirsiniz. Kimseyi hayıflanmaya gerek yok. Bilmenizi isterim ki alınan bu yeni uçaklar ; bunca sene bazı Türk şirketlerinin de içinde olduğu eski uçakların zor durumda olduğunu bilerek hiç bir bakımı yapılmadan Iran devletine satılmış atıl uçakların neticesinde alınmış karardır. Sonuç birçok uçak kazası ve ölen insanlar. Bu firmaların Vicdan muhasebesi yapmasını isterim.
  • Arkadaşlar bide olayın insani boyutunu düşünün.Sonuçta İranın devletine uygulanan bir ambargo için bi sürü insan uçakların eski olduğundan dolayı hayatını kaybetti.İrandaki son senelerde yaşanan kazalara bakarsanız 95% uçaklardan kaynaklanıyor.Bi yolcu olarak o uçaklara bindiğiniz zaman az stress yaşamazsınız.Artı neden İran air le THY yi kıyaslıyosunuz ki?Gerçekten seneler boyunca ambargoda olan bir devlet ve bir havayolu şirketini senelerdir başarısına devam eden THY ile kıyaslamak mantıklı mı? THY belli bi sayıda yolcu kaybedecek doğru.İran airle THY yi kıyaslamak bence gayet saçma ve mantıksız.İran airin devrimden önceki geçmişine bakarsanız ortadoğunun bir numarasıydı.ama şuan o kapasiteye sahip bir şirket değil.umarım yakın zamanda uçaklarını teslim ederler ve bu insanlar bu işkenceden kurtulurlar. Saygılar
  • Neden korkuyorsunuz bu kadar İran dan thy nin yandaşları hayırdır bu koku neden yabancı dostlarınız kaçar diyemi:)))
  • reza abinin önünde yatalım bizde 380 alosın:)
  • Sevgili arkadaslar , yorumlarinizdaki olumsuzluga anlam verebilmis degilim.Iran ve Airbus arasindan imzalanan anlasma kapsaminda Ilk ucak teslimatinin 2019 yilindan once yapilamayacagini belirtmek isterim ''The A380s would start to be delivered in 2019''. Velevki Iran Air'in mevcut filo kapasitesinin yasi,Iranin hala icersinde bulundugu sosya demokratik ve siyasi engeller , Iran sivil havaciliginin dunya normlarinda yer edinmesi ve Iran devletinin ismi uzeirndeki olusturulan olumsuz hava vs gibi faktorlerde goze alindigin da Iran'in havaciligin merkezi haline gelme ihtimalinin onunde en az 10-15 senelik bir sure oldugunu dusunuyorum. Bu ayrica sadece ben degil havaciliktaki eksen kaymasini gorup , sektorun icinde bulundugu rekabet ortamini ve hassas dengeleri goz ardi etmeyip dikkatle inceleyen butun uzmanlar soyluyor. Ilgilenenler icin konuyla alakali olarak 1-2 makale paylasabilirim. Saygilarimla.
  • HAHAHA....Iran Air o u caklari ancak ic hatlarda ucurur....uluslararasi rekabette sanslari bile yok....hatirladigim kadar ile kabinde sadece kravatsit sakalli stewardlar vardi....ne THY`na nede körfez sirketlerine rekabet olamazlar. Ayrica yeni teknolije uyugun altyapi kurulmasi da seneler alacaktir....ambargo kalkmis olabilir ama rejim ortadan kalkmadi, tam tersine ekonomik güclenme ile birlikte rejimde güclenecek !!! Iran`in servetinin büyük kismi vatikan bankalarinda yatiyor sizce neden ilk önce vatikan ziyaret edildi ??? Airbus `a teminat bankasi yine italyan bankasindan geliyor....neden Alitalia icin o banka teminat vermedide simdi Iran Air icin verecek ??? Tüm bu gelismeler paranin herseyin üstünde oldugunun en somut kanisi.....Hayirli Isler !!!
  • Ya basın gidin kim biner iranair e.Thy nin rakibi olurmuş.Olsa olsa Mahan air e rakip olur.İkisini toplasan Pegasus etmez.
  • thy gg wp, haklısın, on yıl içindede 50 yıl içindede thy sana çok batacak daha...hazır ol.
  • Thy en dogrusunu yapiyor bu buyuk kusu almamaklar. Aldigi an ilerlemesinin durdugu andir. Prestij olarak kullanilabilir ama ama para kalmadigi zaman prestijin anlami olmayacak. Ortadoguya yeni oyuncu gelmesi guzel. Onlarin en az 20 sene onundeyiz. Beceriksiz yoneticiler gelmedigi surece thynin sirti yere gelmez.

İran yetkilileri yeni uçak siparişleri ve kapsamlı bir sivil havacılık işbirliği paketi kapsayan Airbus ile ikili anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmalar Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani resmi ziyareti sırasında, Élysée Sarayı'nda  imzalandi.

Iran Air, 73 geniş gövde ve 45 dar gövde Airbus için anlaştı. İran Air aynı zamanda yardımcı pilot ve bakım eğitim desteği konusunda da Airbus ile işbirliği yaptı. 

Ulastirma ve Kentsel Kalkınma Bakani Abbas Ahmed Akhoundi paralel olarak, hava seyrüsefer hizmetlerinin geliştirilmesi (ATM), havaalanı ve havacılık  sektörünün modernizasyonu,uçak operasyonları, düzenleyici uyum, teknik ve akademik eğitim, bakım, onarım ve endüstriyel işbirliği konusunda da ortak projeler yürütüleceğini açıkladı.

Farhad Parvaresh, Iran Air Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su tarafından imzalanan 118 yeni uçak için anlaşması,    21 A320ceo,    24 A320neo,   27 A330ceo,   18 A330neo (-900), 16 A350-1000 ve 12 A380 içeriyor.

İran ile Airbus resmen anlaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Oguz008 ~ 5 yıl önce
12 A380 alacaklarmış. Bence Thy nin hiç endişelenmesine gerek yok o A380 ler zaten kendi kendine batırır İran Air i... Bu siparişlerin yakın zamanda bizim için herhangi bir olumsuzluğu olacağını düşünmüyorum. Kendi filolarını yenilemeleri buna adaptasyon süreçleri havalimanı altyapıları diğer ülkelerle yeniden yapılacak uçuş anlaşmaları derken bize göre bayağı bi geriden gelicekler. Körfez havayolları ve Thy varken çok şansları olmadığını düşünüyorum. Tabi ilerleyen günler ne getirir bilemeyiz. Thy bu ivmede giderse zaten sıkıntı yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhammet ~ 5 yıl önce
380 ler bir havayolu şirketini neden ve nasıl batırır aslında çok merak ediyorum belki sizin bi bildiğiniz vardır. İranair kısa vadede THY ve Körfez havayolları için bir tehlike ve sorun yaratmayacağı kesin ya orta ve uzun vadede ?70 li yıllarda İranair dünyanın önemli Havayolları arasında yer alıyordu ama 80 li yıllardan itibaren ambargolar nedeniyle güç kaybetmeye başladı ve bu duruma düştü fakat deneyimli ve tecrübeli kadrosu sayesinde dimdik durmayı başardı ve şimdi en iyi ve tecrübeli pilotlara ve teknik kadroya sahiptir ambargoların kalkmasıyla eski ihtişamlı günlerine kavuşacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın
Oguz008 ~ 5 yıl önce
A380 gibi bir uçaktan kar edebilmek için yüksek doluluk oranlarını tutturmak gerek. Aksi takdirde bakım maliyeti ve yakıt konusunda masrafları çok olan bir uçaktır. Bu yüzden birçok havayolu şirketi A380 almamıştır. Emirates özellikle A380 filosunda transit yolcular ve sunduğu aşırı lüks first class hizmetiyle kar ediyor ve başarılı olmuş durumda. Siz IranAir gibi bir şirketin A380 alıp aynı şekilde kullanabileceğini düşünüyor musunuz? 2 sınıflı A380 işletseler bile onu nasıl doldurmayı düşünüyorlar orası mechul. Hadi biz alırız zararına da olsa belki bir süre uçururuz(bence Thy hiç bulaşmasın) bu zararı da başka yerden telafi edebiliriz fakat IranAir in böyle bi lüksü yok. Kazaların da etkisi büyük tabi ama Malezya havayolları hala A380 leri elinden çıkarmaya çalışıyor. Diğer siparişler onlar için iyi ve yararlı olur ama A380 işin içine girince bence ya siparişleri iptal olacak ya da işletemeyip elden çıkarmaya çalışacaklar yaşayıp göreceğiz. iyi güzel ambargo kalktı da A300-600 gibi eski uçakları kullanan bir ekibe yeni nesil uçak eğitimi ver havayollarına altyapısını kur hepsini geçtim hadi Thy yi de geçelim körfez ülkeleri varken kimse Tahran ı hub olarak kullanmaz atı alan üsküdar ı geçti. IranAir başarılı olurmu? Onu bilemem ama başarılı olsa bile küresel bir şirket olmaktan ziyade ülkesinde etkili olur. PIA (Pakistan International Airlines) gibi...
Muhammet ~ 5 yıl önce
Dünyanın her yerine dağılmış milyonlarca İran vatandaşı onları doldurur bence . Amerika Kanada Avustralya ve Avrupa üstelik çoğu zengin ve yılda kaç defa İran'ı ziyaret ediyorlar(bunu THY istatistiklerinden de bakabilirsiniz ) İran zaten yıllardır b747 gibi dev uçakları kullanma tecrübesine sahiptir ve halen kullanmaktadır İran'ın yakıt problemi de yok. İranair yeni kurulmuş bir şirket değildir deneyimli ve tecrübeli kadrosu var zor şartlarda şirketi ayakta tutup uçakların bakımını yapıp bu konuda uzman olmuşlar İran'da 1500 işsiz pilot var ve başka ülkelerde çalışan pilotları var emirates 380 ilk kez tahrana indiren İranlı kaptan pilot olmuştur hatta Türk şirketlerinde çalışan pilotları var tabiki bunlar Zaman'la olacak ama asla olmaz diye bir kural yok bence atı binen Üsküdar'ı geçmiş sadece bir deyimdir ama gerçek öyle değil çok çalışmakla herşey kazanılır bu dünyada
Meka ~ 5 yıl önce
Yolcu başına en ekonomik operasyonu sunan uçaklardan birisi a380'dir. Şaşırtıcı değil mi? Malezya 777'leri dahi kullanamıyor. Bu da şaşırtıcı değil mi? İşkembeden salla bakalım.
IRAN AIR ~ 5 yıl önce
Sevgili dostlarım, bazı arkadaşlar her aklına geleni bilip bilmeden yazmış. Şunu bilmenizi isterim ki Iran Air kimseyi rakip olarak görmüyor. Bu sektörde ülke vatandaşlarına en iyi ve güvenilir bir hizmet verme derdinde. Yıllardır uygulanan ambargonun neticesinde ülkesinde birçok uçak ( yaklaşık 120 uçak) atıl olarak apronda yatmaktadır. Iran Air bir devlet şirketi olduğunu bir kez daha paylaşmak isterim. Güvenilir hizmet demiştim. Bu konuyada açıklık getireyim. Kirli sakallı diye tabir ettiğiniz uçak içi güvenlik personeli ise uçak içinde yaşanacak her türlü olumsuz olaylara karşı donanımlı ve kültürlü olduğunu bilmenizi isterim.Bu güne kadar bir tane uçak içi bir olaydan dolayı uçak diverd olmamıştır. İnsanları sakallı veya sakalsız diye irdelemek sanırım insanlık ayıbı olarak nitelendirilebilecek bir durum. ABD ye yolculuk yapanlar bilir. Pasaport polisine geldiğinizde sarıklı Pakistan kökenli veya sarışın mavi gözlü ABD kökenli polislerin ne kadar demokratik ve uyum içinde çalıştıklarını görebilirsiniz. Kimseyi hayıflanmaya gerek yok. Bilmenizi isterim ki alınan bu yeni uçaklar ; bunca sene bazı Türk şirketlerinin de içinde olduğu eski uçakların zor durumda olduğunu bilerek hiç bir bakımı yapılmadan Iran devletine satılmış atıl uçakların neticesinde alınmış karardır. Sonuç birçok uçak kazası ve ölen insanlar. Bu firmaların Vicdan muhasebesi yapmasını isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İran Air ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar bide olayın insani boyutunu düşünün.Sonuçta İranın devletine uygulanan bir ambargo için bi sürü insan uçakların eski olduğundan dolayı hayatını kaybetti.İrandaki son senelerde yaşanan kazalara bakarsanız 95% uçaklardan kaynaklanıyor.Bi yolcu olarak o uçaklara bindiğiniz zaman az stress yaşamazsınız.Artı neden İran air le THY yi kıyaslıyosunuz ki?Gerçekten seneler boyunca ambargoda olan bir devlet ve bir havayolu şirketini senelerdir başarısına devam eden THY ile kıyaslamak mantıklı mı? THY belli bi sayıda yolcu kaybedecek doğru.İran airle THY yi kıyaslamak bence gayet saçma ve mantıksız.İran airin devrimden önceki geçmişine bakarsanız ortadoğunun bir numarasıydı.ama şuan o kapasiteye sahip bir şirket değil.umarım yakın zamanda uçaklarını teslim ederler ve bu insanlar bu işkenceden kurtulurlar. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 5 yıl önce
Neden korkuyorsunuz bu kadar İran dan thy nin yandaşları hayırdır bu koku neden yabancı dostlarınız kaçar diyemi:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reza ~ 5 yıl önce
reza abinin önünde yatalım bizde 380 alosın:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezaya ~ 5 yıl önce
380'i al sok
Surec nasil isler ~ 5 yıl önce
Sevgili arkadaslar , yorumlarinizdaki olumsuzluga anlam verebilmis degilim.Iran ve Airbus arasindan imzalanan anlasma kapsaminda Ilk ucak teslimatinin 2019 yilindan once yapilamayacagini belirtmek isterim ''The A380s would start to be delivered in 2019''. Velevki Iran Air'in mevcut filo kapasitesinin yasi,Iranin hala icersinde bulundugu sosya demokratik ve siyasi engeller , Iran sivil havaciliginin dunya normlarinda yer edinmesi ve Iran devletinin ismi uzeirndeki olusturulan olumsuz hava vs gibi faktorlerde goze alindigin da Iran'in havaciligin merkezi haline gelme ihtimalinin onunde en az 10-15 senelik bir sure oldugunu dusunuyorum. Bu ayrica sadece ben degil havaciliktaki eksen kaymasini gorup , sektorun icinde bulundugu rekabet ortamini ve hassas dengeleri goz ardi etmeyip dikkatle inceleyen butun uzmanlar soyluyor. Ilgilenenler icin konuyla alakali olarak 1-2 makale paylasabilirim. Saygilarimla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
helal olsun ~ 5 yıl önce
sonunda bitane yararli yorum okudum !
Bravo ~ 5 yıl önce
İşte airporthaber sitesinde görmek istediğim harika ama çok nadir bir yorum. Bilgilendirici, mantıklı ve zarif. Tebrik ve teşekkür. PVT
~ 5 yıl önce
Yorumunuz gerçekten çok güzel olmuş teşekkür ederim. Ayrıca makaleleri paylaşabilirseniz yazıları kaynağından da okumak isterim. Teşekkür ederim.
MAHO AIR ~ 5 yıl önce
HAHAHA....Iran Air o u caklari ancak ic hatlarda ucurur....uluslararasi rekabette sanslari bile yok....hatirladigim kadar ile kabinde sadece kravatsit sakalli stewardlar vardi....ne THY`na nede körfez sirketlerine rekabet olamazlar. Ayrica yeni teknolije uyugun altyapi kurulmasi da seneler alacaktir....ambargo kalkmis olabilir ama rejim ortadan kalkmadi, tam tersine ekonomik güclenme ile birlikte rejimde güclenecek !!! Iran`in servetinin büyük kismi vatikan bankalarinda yatiyor sizce neden ilk önce vatikan ziyaret edildi ??? Airbus `a teminat bankasi yine italyan bankasindan geliyor....neden Alitalia icin o banka teminat vermedide simdi Iran Air icin verecek ??? Tüm bu gelismeler paranin herseyin üstünde oldugunun en somut kanisi.....Hayirli Isler !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhammet ~ 5 yıl önce
320 ler genelde iç hatlarda ve komşu ülkelere yapılan uçuşlarda kullanılacak ancak diğerleri Avrupa Amerika ve uzak doğuya yapılan uçuşlarda kullanılacak hele 380 ler içte kullanılan uçak değil .iç hatlar için 40 adet İtalyan-Fransız ortak yapımı olan ATR72 küçük ve kısa menzilli uçaklarda başka bir antlaşmayla satın alınmıştır . İran'ın 5yıl içinde alacağı 500 uçağın geri kalan kısmı büyük olasılıkla Boeing ler olacaktır . İranair yeni kurulmuş bir şirket değildir parlak bir geçmişi olan bir şirkettir 70 li yıllarda Qantas sonra dünyanın en güvenli ikinci şirketi seçilmiş ve o yıllarda Satın aldığı B747 ler ile Tahran-Newyork arasında en uzun ve ilk direkt uçuşa imza atmıştır ve sizi asıl endişelendiren de bu konulardır .ister kabullenin ister kabullenmeyin ancak İranair'in bir kaç yıl içinde tekrar zirvede yer alacağından hiç şüpheniz olmasın
bbln ~ 5 yıl önce
Ya basın gidin kim biner iranair e.Thy nin rakibi olurmuş.Olsa olsa Mahan air e rakip olur.İkisini toplasan Pegasus etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakan ~ 5 yıl önce
thy gg wp, haklısın, on yıl içindede 50 yıl içindede thy sana çok batacak daha...hazır ol.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmadı ~ 5 yıl önce
Üslubunuz oldukça saygısız ve terbiyesiz ama mesajınızın özüne kesinlikle katılıyorum.
A380 uzaktan guzel. ~ 5 yıl önce
Thy en dogrusunu yapiyor bu buyuk kusu almamaklar. Aldigi an ilerlemesinin durdugu andir. Prestij olarak kullanilabilir ama ama para kalmadigi zaman prestijin anlami olmayacak. Ortadoguya yeni oyuncu gelmesi guzel. Onlarin en az 20 sene onundeyiz. Beceriksiz yoneticiler gelmedigi surece thynin sirti yere gelmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000