07 Kasım 2018, Çarşamba 16:32:26

Iran Air çözüm arıyor

İran, ABD yaptırımları sonrasında Airbus ve Boeing'e verdiği siparişlerin iptal edilmesi nedeniyle oluşan ticari uçak ihtiyacını karşılamak için üretici arıyor.
  • Satın alacaklarına kiralasınlar
  • 20 - 30 uçaktan oluşan avrupa merkezli iflas durumundaki bir şirketin, iran devleti adına çalışan gerçek kişilerce satın alınması , bütün sorunları halleder !.
  • sukhoi uçakların özellikle motorları Batı dan. sen o işi unut İran!! ulen rüzgar yapıyonsun ama tam patatessin:)
  • Drogba
  • Bir kaç yıl daha beklemeleri durumunda cillop gibi milli yolcu uçağımızı kendilerine satabileceğimizi düşünüyorum. Yüzde yüz yerli olacağına göre ABD'nin herhangi bir yaptırımı veya engellemesi de söz konusu olamaz :-) Şakayı bırakıp ciddi olarak düşündüğümüzde de ambargo konusunun bazı konularda yumuşatılması gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan biri de seyahat özgürlüğü. Her ne sebeple olursa olsun seksen milyondan fazla insanın güvenli seyahat edebilmesi engellenmemeli. Ambargo kararı öncesi yapılan anlaşmalar ambargodan etkilenmemeli. Elbette ki çok karmaşık bir mesele. Ama insani olarak bakıldığında politikacıların hatalarını ülkenin bütün vatandaşlarına fatura etmek mantıksız. Hele ki İran gibi demokrasi olmayan, seçimlerin yapılmış olması için yapıldığı, oyların sayımında bin bir hilenin yapıldığı bir ülkenin insanlarını ambargoyla cezalandırmak olmayacak duaya amin demekten başka bir şey değildir.
  • yarin obur gun parca sorunundan oturu bu ucaklardan biri dusse,amerika bu vebalin altindan nasil kalkacak merak ediyorum
  • Ucagımızı beklesinler ne de olsa 2023 de göklerde hahahahah

İran, ABD yaptırımları sonrasında Airbus ve Boeing'e verdiği siparişlerin iptal edilmesi nedeniyle oluşan ticari uçak ihtiyacını karşılamak için üretici arıyor. Uçak üretiminin Amerikan yapımı parçalara bağımlı olması ve OFAC lisansına tabi olması nedeniyle tedarikçi bulmakta zorlanan İran, Rus yapımı Sukhoi 100 için görüşme yapıyor. Hazine Bakanı Steve Mnuchin geçen aylarda yaptığı açıklamada 6 Ağustos sonrasında İran ile uçak ticareti yapacak firmaların ağır yaptırımlara maruz kalabileceğini belirtmişti.

ABD yaptırımlarından dolayı pek çok sektörün zorlandığı İran'da, ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Iran Air, eskiyen filosunu yenilemek için Avrupalı olmayan üretici arıyor.

2016 yılında Fransız Airbus şirketinden 27 milyar dolarlık 118 uçak siparişi veren ve aynı yıl ABD'li üretici Boeing ile de 80 uçak karşılığı 16.6 milyar dolar karşılığında el sıkışan İran yönetimi yaptırımlar sonrası pek çok sipariş iptaliyle karşı karşıya kaldı.

ABD Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) iki ana üretici Boeing ve Airbus'ın İran'a uçak satışı lisansını iptal etti ancak karar bir nevi tüm üreticileri kapsıyor zira uçak üreticileri, ticari jet yapımında ABD yapımı parçalara muhtaç durumda.

Geçen yıl Fransa - İtalya yapımı turboprop uçak üreticisi ATR'den de 20 uçak isteyen İran, ihtiyacını karşılamak için gözünü diğer ülkelere çevirdi. 1961 yılında kurulan Iran Air'in mevcut filosunda sadece 35 adet uçak bulunuyor.

Iran Air CEO'su Farzaneh Sharafbafi, bakanlık tarafından aktarıldığına göre "Bize ihtiyacımız olan uçakları tedarik edecek her şirketi memnuniyetle karşılarız." dedi.

RUSLARLA GÖRÜŞÜLÜYOR

Sharafbafi, bu nedenle Rus yapımı Sukhoi 100 tipi uçaklar için de görüşme halinde olduklarını ve diğer Avrupalı olmayan üreticilere de kapılarının açık olduğunu belitti.

Rus yetkililer ise 100 civarındaki olası sipariş için imalatta kullanılan Amerikan parçalarını azaltmak için çalışma yapıyor. ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, 6 Ağustos'tan sonra İran'a ticari uçak satışı yapacak firmaların ağır cezalarla karşı karşıya gelebileceğini belirtmişti.

2015 yılında Başkan Barack Obama ve beş ülkenin de katılımıyla İran ile yapılan nükleer anlaşma sonrası ambargonun kalktığı İran, geçen günlerde yeniden bir dizi yaptırıma tabi tutulmuştu.

Nükleer anlaşmadan çekilen Trump yönetimi İran'ın nükleer ve füze geliştirme programını kontrol almak istiyor ve bunun yanı sıra İran'ı Yemen, Suriye, Lübnan ve diğer Orta Doğu ülkelerindeki savaş ortamına destek vermekle suçluyor. (Habertürk)

Iran Air çözüm arıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

fx ~ 5 ay önce
Satın alacaklarına kiralasınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hülle , hülle ~ 5 ay önce
20 - 30 uçaktan oluşan avrupa merkezli iflas durumundaki bir şirketin, iran devleti adına çalışan gerçek kişilerce satın alınması , bütün sorunları halleder !.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zor ~ 5 ay önce
sukhoi uçakların özellikle motorları Batı dan. sen o işi unut İran!! ulen rüzgar yapıyonsun ama tam patatessin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çare ~ 5 ay önce
Drogba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 5 ay önce
Bir kaç yıl daha beklemeleri durumunda cillop gibi milli yolcu uçağımızı kendilerine satabileceğimizi düşünüyorum. Yüzde yüz yerli olacağına göre ABD'nin herhangi bir yaptırımı veya engellemesi de söz konusu olamaz :-) Şakayı bırakıp ciddi olarak düşündüğümüzde de ambargo konusunun bazı konularda yumuşatılması gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan biri de seyahat özgürlüğü. Her ne sebeple olursa olsun seksen milyondan fazla insanın güvenli seyahat edebilmesi engellenmemeli. Ambargo kararı öncesi yapılan anlaşmalar ambargodan etkilenmemeli. Elbette ki çok karmaşık bir mesele. Ama insani olarak bakıldığında politikacıların hatalarını ülkenin bütün vatandaşlarına fatura etmek mantıksız. Hele ki İran gibi demokrasi olmayan, seçimlerin yapılmış olması için yapıldığı, oyların sayımında bin bir hilenin yapıldığı bir ülkenin insanlarını ambargoyla cezalandırmak olmayacak duaya amin demekten başka bir şey değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aa ~ 5 ay önce
yarin obur gun parca sorunundan oturu bu ucaklardan biri dusse,amerika bu vebalin altindan nasil kalkacak merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mhmmd ~ 5 ay önce
Amerikanın zamanında İran'ın yolcu uçağını füze düşürmüşlüğü bile var. Vicdan ve vebal konularında bayaa mideleri geniş yani...
alma ~ 5 ay önce
alma amerikan malı hem adama saydırıyorusn hem de adamın malını alıyorsun!!
Yerli ucak ~ 5 ay önce
Ucagımızı beklesinler ne de olsa 2023 de göklerde hahahahah

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000