29 Mayıs 2022, Pazar 12:41:07

İPA'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili önemi görüş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), "Hava Ulaşımın Geleceği ve İstanbul Havalimanları Çalıştayı" düzenledi. Çalıştayda, Atatürk Havalimanı'nın faaliyetlerine devam edecek şekilde planlamaya dahil edilmesi gerektiği belirtilerek, limanın kapatılmasının İstanbul'a zarar vereceği görüşü öne çıktı.
  • tüm mevzu bizim dönemimizde kapansın bizde nemalanalım değilse hiç bir şey bilmiyorum. Evet siz daha iyisini biliyorsunuz...
  • ipa sapa gelmez açıklamalar. planlama ajansıymış. Siz ilk önce İETT otobüslerinin bakımlarını düzgün planlayın. her gün yanıp duruyorlar.
  • Yahu halada anlamıyorsunuz bitti bu meydan. Bir adı yüzünden yaptığınız saçma yorumlardan gına geldi. Hemde adı jeppesen de Yeşilköy idi. Adam bağırta bağırta burayı yeşil alan yapıyor. Derdiniz Gezide ağaç değilmiydi? Alın size ağaç !! hemde en uzunlarından
  • Ne yazık ki beton sevdası olan birilerine bunlaru izah etmek zor. Ne hikmetse bilime ve bilim adamlarına inanmıyorlar. Allahtan 2023 de her şey çok güzel olacak. Tıpkı istanbul gibi
  • Kapatılan bölüme güzelce yeşillik ağaç vb. çeşitli bitkiler dikilecek büyük bir ormanlık alan yapılacak, buraya doğal olarak bir çok kuş çeşidi de yuva yapacak ve kendi doğal alanını oluşturacak. Peki hemen dibinde faal olan ve sürekli iniş kalkış yapacak uçaklar için tehlike arz etmeyecek mi acaba? Mania planı veya buna uygun tedbir var mı başka ülkelerde ya da regülasyonlarda? Bilmediğim için soruyorum.
  • Bisey ogrenmisler yok efendim 35L/R pistleri 3.havalimani istikametindeymiste oyuzden pistlerin kirilmasi gerekirmis isi bilen deneyimli insanlara danisildimi peki? Sorun bakalim tecrubeli kaptan pilotlara 20k saatten fazla ucusu olan dunyanin 4bir yanini gezmis buna benzer birbirine yakin meydanlarda nasil pistler meydanlar kirilmadan yikilmadan trafik emniyetle idare ediliyor havada nasil ayrimlar yapiliyor netur STAR lar ve SIDler var sorun bu adamlara size anlatsinlar oyle yapin, pisti kirmakta nedir yazik gunah cok gereksiz bisey.Ayrica bir pist var yeter diyenler, acaba 05-23 pisti kisa oldugundan belli bir agirligin uzerindeki ucaklar icin frenleme sorunu teskil ettiginden herzaman bu pistin kullanilamayacaginida biliyorlar mi acaba?Oyle kamyonculuk gibi degil bu isler gecer abi gecer gel gel ile olmuyo , Yani tek basina efektif bir pist degil ama hicyoktan iyidir tabi onuda yikmazlar umarim.
  • Iganin pist istikametleri hatalidir, kasitli olarak AHL yi etkisiz hale getirmek icin yapmislardir, art niyetlidir, ama zekadan maalesef yoksundur, laz akliyla yapilmis hesaptan kitaptan yoksun uygulamadir ama gene de bu haliyle calistirilabilir
  • Tabii canım, şehrin ortasında yüzlerce uçağın inip kalktığı, binlerce yolcunun ulaşmak için trafiğe neden olduğu, kapasitesi yetersiz kalan bir havalimanını kapatıp yerine park bahçe ve yeşil alanlar yapmak istanbula zararlı oluyor. Sözde bilimsel argümanlarla inandırıcı hale getirmek içinde yırtınmışlar. Çok komik ve eğreti durmuş. Kimsede bu nasıl bir saçmalıktır demiyor? Körü körüne partizanlık çok kötü birşey. Bu zihniyet istanbulluya fayda değil zarar verir. Kendi çıkarlarını halkın çıkarlarından önde tuttuklarını gösterir.
  • Baştan aşağı laf olsun diye yapılmış çalıştay. Hala aynı terane. Adam yeşillik yapacak ekoloji bozuluyormuş.
  • YEŞİLKÖY HAVALİMANI YEŞİL OLUYOR HAYIRLI UĞURLU OLSUN ..…BENİM ZORUMA GİDEN BURAYI EN ÇOK KARŞI ÇIKAN ZİHNİYET KULLANACAK !!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), "Hava Ulaşımın Geleceği ve İstanbul Havalimanları Çalıştayı" düzenledi. Çalıştayda, Atatürk Havalimanı'nın faaliyetlerine devam edecek şekilde planlamaya dahil edilmesi gerektiği belirtilerek, limanın kapatılmasının İstanbul'a zarar vereceği görüşü öne çıktı.

İBB'ye bağlı İPA, "Hava Ulaşımın Geleceği ve İstanbul Havalimanları Çalıştayı" düzenledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün'ün açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştay kapsamında İstanbul'da havayolu ulaşımının geleceği ve İstanbul havalimanları için sürdürülebilir uygulamalara dair politika önerileri tartışıldı.

ORTAK AKILLA VE KATILIMCI SÜREÇLERLE KENTİN YÜKSEK FAYDASI GÖZETİLEREK KARAR VERİLMELİ

Havacılık alanında yapılan tüm çalışmaların subjektif yorumların ötesinde, ortak akılla yürütülen katılımcı süreçlerle ele alınması ve kararların politik atmosfere göre değil, kentin yüksek faydası gözetilerek alınması gerektiği konusunda mutabık kalındı. Çalıştayın en dikkat konusu maddesi Atatürk Havalimanı ile ilgili güncel gelişmeler oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın hazırladığı Ulusal Ulaştırma Planı'nda 100 kilometre içerisinde en az bir havalimanı erişiminin sağlanması gerektiği ifadesi hatırlatılarak, erişim dışında havalimanı tartışmalarında ön plana çıkan kamu kaynaklarının doğru ve verimli kullanılması ekseninde "herhangi bir harcama yapılmadı" söyleminin yanıltıcı olduğu, kamu kaynaklarının harcandığı vurgulandı.

Yeni bir havaalanı yapan birçok ülkenin eski havalimanını kapatmadığı örneklerle aktarılırken, Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının İstanbul'a zarar vereceği belirtildi. Ulaşım, lojistik ve havacılık gibi konulara bütüncül yaklaşmanın çok önemli olduğunun altı çizilirken, Türkiye'de hava ulaştırma stratejisi konusunda biçimsel, büyüklüklere dayalı, kar odaklı inşaat ve bayındırlık faaliyetleri öncelikli reflekslerle hareket edildiği dile getirildi.

MEVCUT POLİTİKA EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASINA NEDEN OLUYOR

Mevcut politikanın İstanbul'u kuzeye ve kuzey doğuya doğru büyütmek olduğu, ancak bu politikanın tarımsal alanları ve ekolojik dengeyi bozacağı belirtildi. Yeni havalimanının devam eden fazlarının durdurularak, Atatürk Havalimanı'nın işlevini sürdürerek kuzey ormanlarına verilen zararın durdurulabileceği aktarıldı.

Havacılık ve iklim ilişkisinin sürdürülebilirlik esasına dayanması gerektiğinin altı çizildi. Havacılık emisyonlarının, iklim sistemini etkilemesinin net pozitif RF (Radiative Forcing) katkılarından, CO2, su buharı ve NOx (Azot Oksit) ve kurum emisyonlarından kaynaklandığı belirtildi.

Bu katkıların, atmosferde çok sayıda kimyasal, mikrofiziksel taşıma ve ışınımsal süreçleri içerdiği ifade edildi. Havayollarının iklim konusunda çok fazla göz önünde olduğu ve tepki çektiği belirtilirken Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması'na dikkat çekildi.

Anlaşmaların her ikisi için de "Her ülke kendi içinde emisyon azaltımı yapmaya söz vermiştir" ibaresi üzerinde duruldu. Bu durumun ulusal düzeyde yalnızca iç hatlarda ortaya çıkan sera gazı etkilerinin azaltılması konusunda bir mücadele getirdiği, uluslararası rotalarda ortaya çıkan karbon emisyonlarına karşı başlatılan mücadelenin ise Paris İklim Anlaşması üzerine hazırlanan uluslararası CORSIA planı kapsamında devam ettiği belirtildi. Bunun yanı sıra havacılık endüstrisinin küresel ısınmaya karşı ne yapması gerektiği ve iklim krizinin havacılığa etkisine değinildi. Bu konunun takibi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde havacılıkla ilgilenen bir birimin kurulması önerisi geldi.

KAPATILMA KARARI HATALI ANCAK HATADAN DÖNÜŞ HALA MÜMKÜN

Panelde Atatürk Havalimanı'nın kapatılma kararının hatalı olduğunun altı çizildi ve üç havalimanının entegre çalışması gerektiği vurgulandı.  "İstanbul'da bulunan 3 havalimanının birlikte bu şehre hizmet vermesi ve hepsinin birbirini fonksiyonel olarak bütünlemesi gerekir. Terminaller, bütün ulaşım türleri arasındaki bağlantıyı sağlayan ekonomik kalkınma için kritik noktalardır. Terminallerin performanslarını etkileyen konum/ölçek, erişilebilirlik ve altyapı unsurlarını dikkate alarak planlama yapılması gerekir. Yolcu ve yük terminallerinin ayrıştırılması gerekir, hava kargo taşımacılığının ekonomi üzerinde doğrudan, dolaylı, tetiklenen ve katalizör etkiler olmak üzere 4 farklı etkisi vardır. Tüm bu ekonomik etkilerin doğru talebin yakalanması ve rekabetin geliştirilmesine bağlıdır. Lojistik Performans Endeksi verilerine göre ise Türkiye yıllar içerisinde gerileyen bir performansa sahiptir. Havacılık konusunda Türkiye pek çok stratejik hata yapmış, özellikle Atatürk Havalimanı'nın kapatılması kararı hatalıdır. Ancak karardan dönüş hala mümkündür."

ÇALIŞTAYDAN ÇIKAN SONUÇLAR

Hava Ulaşımının Geleceği ve İstanbul Havalimanları Çalıştayı kapsamında paydaşlar "İstanbul'un havalimanları için gelecekte nasıl bir senaryo öngörüyorsunuz?" sorusu etrafında İstanbul'un havacılık sektörü açısından gelecekteki küresel rolü, havalimanlarının kentle ilişkisi, kapasiteleri, konum ve bağlantıları, çevresel etkileri, kent ekonomisi ve sektörlere etkilerini tartıştılar.

Genel hatlarıyla tartışılan konular şu şekilde özetlendi:

"-Ayrıntılı ve veri güdümlü planlama, havalimanları başta olmak üzere şehir planlamanın odağında olmalıdır.

-Üç havalimanı eş zamanlı olarak açık tutularak işletilebilir.

-İstanbul ve çevresine yönelik havacılık planlaması bütünsel olarak yapılmalıdır. İstanbul'un merkezi konumu, çevresi ile birlikte bir kapasite planlamasına tabi tutulmalı, yolcu yükü, işletme saatleri, ulaşım entegrasyonu ve ilişkili diğer tüm konular bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır.

-Üç havalimanı da üçgen olarak dünyadaki diğer örnekler gibi kentsel ölçekte birbirlerine entegre olduklarında düzgün bir planlamayla şehre faydası maksimize edilebilir. Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasıyla işler havalimanı sayısı ikiye düşmektedir. Bu durum, hem Atatürk Havalimanı'ndaki mevcut yatırımın hiçe sayılması hem de mevcut ve potansiyel faydasının göz ardı edilmesi anlamına gelmektedir. Atatürk Havalimanı, faaliyetlerine devam edecek şekilde planlamaya dahil edilmelidir. İstanbul'un üç havalimanının kaynak verimliliğini önceleyen ve çevredeki ikincil şehirleri de (örneğin Ankara) planlamaya dahil eden alternatifin en iyi senaryo düşünülmektedir.

HAVALİMANLARININ İŞLETİLMESİ VE İYİLEŞTİRİLMESİ

-Havalimanları kategorik olarak bir kamu yatırımıdır ve bu şekilde kalmalıdır. Kar amacı güdülen bir noktaya varıldığında, kent ve kent sakinlerinin iyi olma hali gözetilmez. Havalimanları kentin kalkınmasını kolaylaştıracak bir araç olmalıdır.

-Havalimanı işletme modelleri yolcu için erişilebilir (accessible) ve güçyeter/ekonomik (affordable) bir biçimde ve verimliliği odağa alarak planlanmalıdır.

-İstanbul Havalimanı'nın kentin oldukça dışında kalması yolcu deneyimini olumsuz etkilemekte ve Atatürk Havalimanı ile karşılaştırıldığında (konum ve güzergah açısından) turistik deneyimi zayıflatmaktadır.

-İstanbul Havalimanı çevresi için yapılaşma baskısı oluşturmakta, bu baskı kentin farklı kaynak ve arazi kullanım öğeleri (su rezervleri, tarım, turizm, sanayi, lojistik gibi farklı fakat birbiri ile kesişen ekosistemler) için risk arz etmektedir. Bu sebeplerden dolayı İstanbul Havalimanı büyümesinin/geliştirilmesinin durdurulması gerekmektedir.

-İstanbul Havalimanı bir milli servete dönüşmüş olsa da yeni bir fizibilite çalışması yapılabilir.

"SABİHA GÖKÇEN'İN İKİNCİ PİSTİ AKTİF HALE GETİRİLMELİ"

-Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti en kısa sürede aktif hale getirilmelidir.

-Atatürk Havalimanı'nın pistlerinin korunup iyileştirilmesinin yanında, tüm yapıları kullanılabilir ve işlevsel hale getirilebilir. Atatürk Havalimanı diğer havalimanlarıyla karşılaştırıldığında farklı ulaşım biçimleriyle daha bütünleşiktir ve şehir trafiğine etkisi minimumdur.

-Havalimanı içerisindeki gümrük ve kargo akışları verimli bir şekilde kurgulanmalı ve planlanmalıdır. Türkiye'deki havalimanları diğer ulaşım biçimleriyle entegrasyonu zayıftır ve gümrük akışları kaynak israfına yol açmaktadır.  Bu sebeple bütüncül planlama gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

"EMNİYET AÇISINDAN SAKINCA BARINDIRMAMAKTADIR"

-İstanbul'daki üç havalimanının aynı anda işletilmesi, bürokratlar tarafından kamuya aktarılanın aksine, emniyet açısından herhangi bir sakınca barındırmamaktadır.

-Yolcu taşımacılığının yanında üç havalimanı da gümrük taşımacılığı için optimize edilmelidir. İBB'nin, diğer karar vericilerle (Gümrükler Genel Müdürlüğü, EGM vb.) bir araya gelip havalimanlarındaki gümrük süreçlerinin iyileştirilmesi için harekete geçmesi önemlidir.

HAVALİMANLARI-ŞEHİR ENTEGRASYONU

-Hava, kara ve deniz limanlarının şehir içerisindeki entegrasyonu kolay, hızlı ve ucuz olarak sağlanmalıdır.

-Havalimanlarının yolcuların kolay erişimine göre düzenlenmeli ve "yolcu dostu havalimanı" olarak planlanmalıdır. Metro istasyonundan kontuara ve uçağa kadar yürüyüş mesafeleri doğru planlamayla kısa tutulmalıdır.

-Gelecek planlamasında Atatürk Havalimanı'nın Halkalı üzerinden İstanbul Havalimanı'na bağlanmasıyla, Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte 3 adet birbirine bağlı havalimanı elde edilebilir ve havalimanı-şehir entegrasyonunda diğer havalimanlarının da denkleme katılması gerekmektedir.

-Metrolar ve Hızray kentle havalimanları arasındaki entegrasyon için önem arz etmektedir.

-Sabiha Gökçen Havalimanı'nın Kadıköy-Tavşantepe'ye bağlanması tamamlanmak üzere ve bu hattın devamının Pendik'e indirilmesi planlanmıştır. Buna benzer çözümler İstanbul Havalimanı için de düşünülmelidir. İstanbul Havalimanı'nın en eksik noktası yerleşim alanlarıyla bağlantıyı sağlayacak kentsel ulaşım sisteminin zayıflığıdır.

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi raylı sistemler konusunda merkezi idareyle iş birliği içerisinde olmalıdır.

AHL'NİN KAPATILMASI, BAĞCILAR'DAKİ İŞLETMELERİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

-Atatürk Havalimanı'nın kapatılması, bulunduğu bölgedeki ekonomik ekosistemi büyük oranda olumsuz etkileyecektir. Bağcılar'ın önemli bir imalat odağı olması, Atatürk Havalimanı'nın sahip olduğu önemi artırmaktadır. Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının ardından ilçedeki pek çok sektör kuzeyde yeniden yer seçme eğilimi gösterecektir. Bu da pek çok sektör için ek bir ekonomik maliyet getirecektir. Bu fonksiyonel değişim, ekonominin yanında nüfus hareketliliğini de etkileyecektir.

-Atatürk Havalimanı'nın bir diğer avantajı İstanbul gibi deprem ve doğal afet risklerinin olduğu bir şehirde erişilebilirlik açısından önemli bir konumda olmasıdır. Kentin dayanıklılığının korunmasında ve artırılmasında bu stratejik avantaj, Atatürk Havalimanı'nın kapatılmaması için önemli bir sebeptir." (Sözcü)

İPA'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili önemi görüş

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

fırsatçı ~ 3 ay önce
tüm mevzu bizim dönemimizde kapansın bizde nemalanalım değilse hiç bir şey bilmiyorum. Evet siz daha iyisini biliyorsunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aklınız ermez ~ 3 ay önce
ipa sapa gelmez açıklamalar. planlama ajansıymış. Siz ilk önce İETT otobüslerinin bakımlarını düzgün planlayın. her gün yanıp duruyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıl ermez ~ 3 ay önce
Evet valla sizin aklınız ermiyor. Neden bilime ilime gelişme ve çağdaşlığa karşısınız. Neden araplara özeniyorsunuz. Neden aklınız ermiyor valla ya
AHL ~ 3 ay önce
Yahu halada anlamıyorsunuz bitti bu meydan. Bir adı yüzünden yaptığınız saçma yorumlardan gına geldi. Hemde adı jeppesen de Yeşilköy idi. Adam bağırta bağırta burayı yeşil alan yapıyor. Derdiniz Gezide ağaç değilmiydi? Alın size ağaç !! hemde en uzunlarından

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burkay ~ 3 ay önce
Dayı önemli olan ağaç tamamda çalışan bi limanın ortasına yada yeni limanın iniş trafiğinin tam içine 1400 ağaç ekmek nedir hava trafiği için kuş her zaman tehlikedir sen hangi koydesin
Kara zihniyet ~ 3 ay önce
Ne yazık ki beton sevdası olan birilerine bunlaru izah etmek zor. Ne hikmetse bilime ve bilim adamlarına inanmıyorlar. Allahtan 2023 de her şey çok güzel olacak. Tıpkı istanbul gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayda ~ 3 ay önce
Istanbul?
Zihniyetsiz ~ 3 ay önce
Herşey çok güzel olacak dediler güzel olan birşey yok dikili ağaçları bile yok en azından bu sayede istanbula dikili ağaç dikilecek yerinde bir karar HEDEF2023
Beton ~ 3 ay önce
değil bilader nesini anlamıyorsunuz fidan ağaç orman park !
Soru/Cevap ~ 3 ay önce
Kapatılan bölüme güzelce yeşillik ağaç vb. çeşitli bitkiler dikilecek büyük bir ormanlık alan yapılacak, buraya doğal olarak bir çok kuş çeşidi de yuva yapacak ve kendi doğal alanını oluşturacak. Peki hemen dibinde faal olan ve sürekli iniş kalkış yapacak uçaklar için tehlike arz etmeyecek mi acaba? Mania planı veya buna uygun tedbir var mı başka ülkelerde ya da regülasyonlarda? Bilmediğim için soruyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak ~ 3 ay önce
Yeni limanında paralel pisti iniş için aynı güzergah anlatamazsın ama
Ogrenci Pilot Z kusagi ~ 3 ay önce
Bisey ogrenmisler yok efendim 35L/R pistleri 3.havalimani istikametindeymiste oyuzden pistlerin kirilmasi gerekirmis isi bilen deneyimli insanlara danisildimi peki? Sorun bakalim tecrubeli kaptan pilotlara 20k saatten fazla ucusu olan dunyanin 4bir yanini gezmis buna benzer birbirine yakin meydanlarda nasil pistler meydanlar kirilmadan yikilmadan trafik emniyetle idare ediliyor havada nasil ayrimlar yapiliyor netur STAR lar ve SIDler var sorun bu adamlara size anlatsinlar oyle yapin, pisti kirmakta nedir yazik gunah cok gereksiz bisey.Ayrica bir pist var yeter diyenler, acaba 05-23 pisti kisa oldugundan belli bir agirligin uzerindeki ucaklar icin frenleme sorunu teskil ettiginden herzaman bu pistin kullanilamayacaginida biliyorlar mi acaba?Oyle kamyonculuk gibi degil bu isler gecer abi gecer gel gel ile olmuyo , Yani tek basina efektif bir pist degil ama hicyoktan iyidir tabi onuda yikmazlar umarim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir pilot ~ 3 ay önce
Yeşilköy 35 pistleri yeni limanın 35 pistlerinin ils hattının hemen altında. Zaten yeni liman 29 Ekim’de açıldı; ama Thy Nisan’da taşınmıştı. Aradaki zamanda iki meydan aynı zamanda kullanıldı zaten ve trafikler çakıştı. Atatürk’te pist başında 10dk bekliyorduk ki diğer taraftakiler lütfedip kalksınlar. Yani çakışma var, kullanılamaz. Bir deli kuyuya taş atıyor kırk akıllı konuşuyor. Yeşilköy 05/23 pistinin doğrultusu hakim rüzgar doğrultusunda ve çakışmaya da sebep olmuyor.
Pilot ~ 3 ay önce
Aynen kanka yol yaparken polise, ekmek yaparken köylüye sormalı o değilde sanki havada değilde masa başında uçuyor gibi yorum olmuş
Bir sen ~ 3 ay önce
akıllısın başkaları değil öyle mi?! Bırak bu egonu bir kenara vatana millete faydalı şeyler yap!
Z kuşağına ~ 3 ay önce
O kisa dedigin 23/05 pistine nice 777/330 lar indi kalkti. Emergency bir durumda da 6 dk mesafede ist havalimani var. Cok da dert etme.
Ali ~ 3 ay önce
Sen derhal eğitim almayı bırak SENDEN BİR Z OLMAZ ..
Pist istikametleri ~ 3 ay önce
Iganin pist istikametleri hatalidir, kasitli olarak AHL yi etkisiz hale getirmek icin yapmislardir, art niyetlidir, ama zekadan maalesef yoksundur, laz akliyla yapilmis hesaptan kitaptan yoksun uygulamadir ama gene de bu haliyle calistirilabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalık ~ 3 ay önce
Tabii canım, şehrin ortasında yüzlerce uçağın inip kalktığı, binlerce yolcunun ulaşmak için trafiğe neden olduğu, kapasitesi yetersiz kalan bir havalimanını kapatıp yerine park bahçe ve yeşil alanlar yapmak istanbula zararlı oluyor. Sözde bilimsel argümanlarla inandırıcı hale getirmek içinde yırtınmışlar. Çok komik ve eğreti durmuş. Kimsede bu nasıl bir saçmalıktır demiyor? Körü körüne partizanlık çok kötü birşey. Bu zihniyet istanbulluya fayda değil zarar verir. Kendi çıkarlarını halkın çıkarlarından önde tuttuklarını gösterir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçmalık ~ 3 ay önce
Bu tip yorumlar ülkeyi bu hale getiren karanlık zihniyetin sonucudur. Ve çok tehlikelidir. Bilimden ilimden uzak çağdaşlıktan nasibini almamış ülkeyi geri götürmeye yöneliktir. Aman uzak durun bu beyinlerden
Saçma ~ 3 ay önce
Az da olsa bilime inansanız ne olur ya.
Emre ~ 3 ay önce
Dünya da şehir içinde bulunan bir çok hava alanı var. Tam kapasite olmasa da kısıtlı çalışabilirdi. Metrosu da vardı. İstanbul hava alanına ulaşmak çok zor metro açılana kadar.
Hayda ~ 3 ay önce
Baştan aşağı laf olsun diye yapılmış çalıştay. Hala aynı terane. Adam yeşillik yapacak ekoloji bozuluyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALI ~ 3 ay önce
YEŞİLKÖY HAVALİMANI YEŞİL OLUYOR HAYIRLI UĞURLU OLSUN ..…BENİM ZORUMA GİDEN BURAYI EN ÇOK KARŞI ÇIKAN ZİHNİYET KULLANACAK !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kartal ~ 3 ay önce
suriyeli afgan larla oturacak değiliz nargile keyfi yaparken oradaki kadınlara da asılırlar sende keyifle oturursun aslan parçası
Emre ~ 3 ay önce
Niye diğerleri vatandaş değil mi? Demokrasi ülkesi değil miyiz?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000