21 Nisan 2013, Pazar 08:45:18

İNŞAATÇI MI, ‘HAVACI’ MI?

Geçtiğimiz günlerde Vatan gazetesinden Ercan İnan’ın yazısına göre İstanbul’un 3. havalimanı ihalesi rekabeti artırmak için son derece esnetilmiş durumda.
  • ya thy nin başındakiler ???? fırıncı mı bakkal mı balıkçı mı havacılar mı ??????
  • dünyanın en büyük milletimiyiz? hayır, en büyük coğrafya? hayır, havacılıkta en büyük ülke? hayır. en zengin ülke hayır, kara ve deniz yolu ile ulaştırmanın mümkün olmadığı bir ülke? hayır. be kardeşim neden 21 Nisan 2013, Pazar 17:18:55 deki yorumcunun dediği gibi en büyüğünü yapmaya çalışıyorsun? thy hub yapacak ee bir sürü insan ordan uçacak ee para kazanacaz. bak sen :) ya olmazsa? 38 milyarlık uçaklar ve bu alan elde patlarsa? avrupa krizde şimdilikte 5 sene sonra dengeler eski haline dönerse o zaman bu paraları kim ödeyecek? müneccimmisiniz? milyarlarca dolar bakın yaklaşık planlanan uçak siparişleri ile 40 milyar dolar! bu büyüklükte ki bir parayı ya büyürse havacılık diye harcıyacağız. ve bu esnada ormanlarımız katlşedilecek, göllerimiz kuruyacak, çevre haşat edilecek, istanbulun kuzeyi inşaat alanına dönecek betonarme yığılma yaşanacak. zaten devasa olan şehir daha da büyüyecek. bahsi geçen para 40 miyon değildir. 40 milyar milyar dolardır! milletin parasını çarçur edemezsiniz
  • Trabzon Havaalanı'da Karadeniz kıyısında 11/29 pist istikamet. Mesala. 2 taneside 05/23 olsa daha kullanışlı olmazmı mesala?????
  • Az kafanızı kaldırın da dünyaya, özellikle avrupaya bakın arkadaşlar. Ne demek gereksiz?! Londra ve çevresinde kaç hava limanı var biliyor musunuz? Sabiha Gökçen Havalanını büyütelim diyenler Gökçen Havaalanının etrafının nasıl kuşatıldığını da görmüyorlar mı? Atatürk Havaalanının genişlemesi artık imkansız. Her çare günü kurtarmaktan öteye geçmez. İstanbul için yeni hava limanı şarttır. Ağaçlar kesilsin kim ister. Gönül ister ki kesilenin yerine 10 katını diksinler ama diksinler. İleriyi düşünmek zorundayız asıl orada havaalanı yapılmazsa işte o zaman sivil havacılığın dibine dinamit ekerler. Yalnız Atatürk Havaavlnının da yerine orman ve park yapılsın. Saygılar.
  • Dunyanın en buyuk havalimanını yapmak zorundamısınız! Bize gerekeni yapmak niye aklınızda yok. Hatta neden yeni havalimanı. Sabiha gokcen havalimanı buyumeye musaitken neden once orası degerlendirilmiyor? Bu planlanan havalimanının görünen maliyetinin büyüklğü meydanda 7,5 milyar dolar. Her projede oldugu gibi maliyet planlananla da kalmayacaktır. Bunu cok daha fazlası olacaktır.Bu kadar buyuk meblaglarla ataturk havalimanı bile buyultulebilir. İstanbulun bozulmadan kalan son arazileri yerine floryada yesilkoyde istimlak yapmaya verilebilir bu paralar , hatta daha azı.. Bırakın onu.. Madem basbakan cılgın projelerı seviyor, floryanın onunde marmara denizi bile doldurulabilir. İstediginiz pisti terminali yaparsınız arada sadece cok kucuk bir baglantı icin istimlak yapılır . Zaten orada ibb sosyal tesisleri var, oradan vazgecmek daha zor olmaz istanbul icin... Projeler cozumler uretilir bu sorun degil... Sorun insan üretemiyoruz. Basbakana bir yetkili de cıkıp bunları soyleyemiyor. Yazık
  • 5tanesi kuzey Güney 1 tanesi batı Doğu istikameti ilkokul çocuğu bile böyle planlamaz bak Sabiha Atatürk havaalanlarına en azından oralardan kopya çekin. 6 pist yaparlar 2 aynı anda ancak kullanabilirsin.
  • Böyle bir proje 1 yıllık çalışma ile olacak proje degil.aceleye getiriyorlar.Kendileri bilir.Yapılacak zarar bence bu projeye imza atanlardan tahsil edilmeli diye düşünüyorum. Dört dörtlük etüd ve çalışma yapılmadan ihaleye çıkılan bir proje.Sonu hayırlı olmayacak. Yetkililer vakit varken erteleyin.Hazırlanın sonra ihaleye çıkınız.

Açıkçası daha önceden muhtemel olabileceğini öngördüğüm ve yazdığım hususlar ne yazık ki gerçek olmaya başladı. Esnetilen finansal rasyolar, teknik parametreler ve inşaat ağırlıklı vizyonu olan şirketlerin katılımını artırmak gibi. Diğer taraftan yeni yayınlanan ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporu da seçilen mevkiinin; çökme, heyelan ve göllere tahribattan tutun da, kuş göç yollarında olmasına kadar pek çok negatif çevresel faktörün oluşacağına dikkat çekiyor.
İhaleye katılmaya hazırlık yapan firmalara bir hatırlatmam olacak. Proje finansmanını sağlayabilmek, bu ihaleyi kazanmaktan daha zor olacak.

Zira bu boyutta bir ‘yap-işlet-devret’ projesinin finansmanını çok az sayıda banka ve finansal kuruluş yapabileceği için ihaleyi kazanan firmanın onları ikna edebilecek iş referansına, finansal güce, kadrolara ve vizyona sahip olması gerekiyor. Özetle dünyada hiçbir ciddi finans kuruluşu, 300-400 milyon euro inşaat tecrübesi olan bir şirkete 120-150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı projesi için finans kaynağı sağlamaz; hatta sağlayamaz. Umarım ihaleyi düzenleyen yetkili ve ilgililer, tüm bu gerçekleri göz önünde bulunduruyorlardır. Aksi halde yükselişte olan sivil havacılık sektörümüzün çöküşünün başlangıcına imza atmış olurlar!

Tolga Turgut / Akşam

İNŞAATÇI MI, ‘HAVACI’ MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

ya thy ??? ~ 9 yıl önce
ya thy nin başındakiler ???? fırıncı mı bakkal mı balıkçı mı havacılar mı ??????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tyler ~ 9 yıl önce
dünyanın en büyük milletimiyiz? hayır, en büyük coğrafya? hayır, havacılıkta en büyük ülke? hayır. en zengin ülke hayır, kara ve deniz yolu ile ulaştırmanın mümkün olmadığı bir ülke? hayır. be kardeşim neden 21 Nisan 2013, Pazar 17:18:55 deki yorumcunun dediği gibi en büyüğünü yapmaya çalışıyorsun? thy hub yapacak ee bir sürü insan ordan uçacak ee para kazanacaz. bak sen :) ya olmazsa? 38 milyarlık uçaklar ve bu alan elde patlarsa? avrupa krizde şimdilikte 5 sene sonra dengeler eski haline dönerse o zaman bu paraları kim ödeyecek? müneccimmisiniz? milyarlarca dolar bakın yaklaşık planlanan uçak siparişleri ile 40 milyar dolar! bu büyüklükte ki bir parayı ya büyürse havacılık diye harcıyacağız. ve bu esnada ormanlarımız katlşedilecek, göllerimiz kuruyacak, çevre haşat edilecek, istanbulun kuzeyi inşaat alanına dönecek betonarme yığılma yaşanacak. zaten devasa olan şehir daha da büyüyecek. bahsi geçen para 40 miyon değildir. 40 milyar milyar dolardır! milletin parasını çarçur edemezsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tzx ~ 9 yıl önce
Trabzon Havaalanı'da Karadeniz kıyısında 11/29 pist istikamet. Mesala. 2 taneside 05/23 olsa daha kullanışlı olmazmı mesala?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alidesidero ~ 9 yıl önce
Az kafanızı kaldırın da dünyaya, özellikle avrupaya bakın arkadaşlar. Ne demek gereksiz?! Londra ve çevresinde kaç hava limanı var biliyor musunuz? Sabiha Gökçen Havalanını büyütelim diyenler Gökçen Havaalanının etrafının nasıl kuşatıldığını da görmüyorlar mı? Atatürk Havaalanının genişlemesi artık imkansız. Her çare günü kurtarmaktan öteye geçmez. İstanbul için yeni hava limanı şarttır. Ağaçlar kesilsin kim ister. Gönül ister ki kesilenin yerine 10 katını diksinler ama diksinler. İleriyi düşünmek zorundayız asıl orada havaalanı yapılmazsa işte o zaman sivil havacılığın dibine dinamit ekerler. Yalnız Atatürk Havaavlnının da yerine orman ve park yapılsın. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ses verin2 ~ 9 yıl önce
Dunyanın en buyuk havalimanını yapmak zorundamısınız! Bize gerekeni yapmak niye aklınızda yok. Hatta neden yeni havalimanı. Sabiha gokcen havalimanı buyumeye musaitken neden once orası degerlendirilmiyor? Bu planlanan havalimanının görünen maliyetinin büyüklğü meydanda 7,5 milyar dolar. Her projede oldugu gibi maliyet planlananla da kalmayacaktır. Bunu cok daha fazlası olacaktır.Bu kadar buyuk meblaglarla ataturk havalimanı bile buyultulebilir. İstanbulun bozulmadan kalan son arazileri yerine floryada yesilkoyde istimlak yapmaya verilebilir bu paralar , hatta daha azı.. Bırakın onu.. Madem basbakan cılgın projelerı seviyor, floryanın onunde marmara denizi bile doldurulabilir. İstediginiz pisti terminali yaparsınız arada sadece cok kucuk bir baglantı icin istimlak yapılır . Zaten orada ibb sosyal tesisleri var, oradan vazgecmek daha zor olmaz istanbul icin... Projeler cozumler uretilir bu sorun degil... Sorun insan üretemiyoruz. Basbakana bir yetkili de cıkıp bunları soyleyemiyor. Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
6pist ~ 9 yıl önce
5tanesi kuzey Güney 1 tanesi batı Doğu istikameti ilkokul çocuğu bile böyle planlamaz bak Sabiha Atatürk havaalanlarına en azından oralardan kopya çekin. 6 pist yaparlar 2 aynı anda ancak kullanabilirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alidesidero ~ 9 yıl önce
Sence denize yakın rüzgar nereden eser arkadaşım..Bi sen akıllısın, yapanların alayı zır cahil değil mi?
misafir ~ 9 yıl önce
Böyle bir proje 1 yıllık çalışma ile olacak proje degil.aceleye getiriyorlar.Kendileri bilir.Yapılacak zarar bence bu projeye imza atanlardan tahsil edilmeli diye düşünüyorum. Dört dörtlük etüd ve çalışma yapılmadan ihaleye çıkılan bir proje.Sonu hayırlı olmayacak. Yetkililer vakit varken erteleyin.Hazırlanın sonra ihaleye çıkınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000