25 Haziran 2022, Cumartesi 12:11:51

İngiltere insansız savaş uçağı projesini sonlandırdı

İngiltere, Mosquito İnsansız Savaş Uçağı (UCAV) Projesi’nin tasarım aşamasından öteye geçemeyeceğini açıkladı. Mosquito Projesi, bir anlamda sonlandırıldı.
  • Avrupa'nın bir anlık gazla girip sonlandıramadan kaçtığı projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık göreceğiz. Zenginliklerinin sebebini sürekli zincir köftecilerin zenginlik serüvenleri gibi pazarlayan esasında Euro basma yetkisi sayesinde zengin olan medyada ustalaşmış koca bir kıta var...

İngiltere, Mosquito İnsansız Savaş Uçağı (UCAV) Projesi’nin tasarım aşamasından öteye geçemeyeceğini açıkladı. Mosquito Projesi, bir anlamda sonlandırıldı.

İngiliz Hava Kuvvetleri’nin ilk insansız savaş uçağı projesi olan Mosquito ile F-35, Tempest ve Typhoon gibi hava araçlarıyla müşterek hareket edebilecek bir Sadık Kanat Adamı (Loyal Wingman)’nın geliştirilmesi hedefleniyordu. İngiltere, proje kapsamında ana yüklenici olarak ABD’li Spirit AeroSystems şirketini seçmişti.

Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı, bugün sürpriz bir şekilde Musquito Projesi’nin tasarım fazından öteye geçemeyeceğini açıkladı. Spirit AeroSystems ise geçtiğimiz yıl İngiltere Savunma Bakanlığı imzaladığı 30 milyon sterlin değerindeki sözleşme kapsamında, 2023 yılında tam oranlı prototip ile Musquito’nun testlerine başlamayı hedefliyordu.

İngiltere Savunma Bakanlığı, kararın proje ortaklarıyla karşılıklı anlaşma ile alındığını açıkladı. Kararın, LANCA Konsepti için bir yön değişikliğini işaret ettiği bildirildi.

LANCA Konsepti

ABD Hava Kuvvetlerinin “Skyborg” programına benzerliğiyle dikkat çeken Mosquito Projesi, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin “Hafif Uygun Fiyatlı Yeni Savaş Uçağı” (LANCA) konsepti kapsamında geliştiriliyordu.

Konsept kapsamında ilk uçağın 2020’li yılların sonunda Typhoon ve F-35 savaş uçaklarıyla beraber uçuş icra etmeye başlaması bekleniyordu. Mosquito Projesi kapsamında geliştirilen ilk insansız savaş uçağının, 2035 yılında hizmete girmesi beklenen Tempest’ten önce göreve başlaması planlanıyordu.

İngiliz Thales UK şirketi, daha önce İsrailli Elbit Systems şirketi ile Watchkeeper adında bir insansız hava aracı geliştirmişti. İsrail üretimi Hermes 450 İHA üzerinden geliştirilen Watchkeeper, birçok sorunla boğuşuyor. Planlanandan yaklaşık iki daha fazla bir bütçe ayrılan Watchkeeper Projesi kapsamında şu ana kadar 8 İHA, çeşitli teknik sebeplerden ötürü düştü.

Son olay, bu sene içerisinde yaşandı ve bir Watchkeeper Akdeniz’e düştü.

Öte yandan İngiltere, son dönemde Türkiye ile yakın güvenlik ve savunma ilişkilerine sahip. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace geçtiğimiz yıl Baykar’ı; İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı ise TUSAŞ’ı ziyaret etmiş ve üretilen SİHA’lar hakkında bilgi almışlardı. (savunmasanayist)

İngiltere insansız savaş uçağı projesini sonlandırdı

Facebook Yorum

Yorumlar

APU ~ 2 ay önce
Avrupa'nın bir anlık gazla girip sonlandıramadan kaçtığı projeleri önümüzdeki yıllarda daha da sık göreceğiz. Zenginliklerinin sebebini sürekli zincir köftecilerin zenginlik serüvenleri gibi pazarlayan esasında Euro basma yetkisi sayesinde zengin olan medyada ustalaşmış koca bir kıta var...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupa ~ 2 ay önce
Avrupadaki know-how u bi cd ye yükleyip sonra o cd yi sana taksalar yerinde duramazsın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000