10 Haziran 2022, Cuma 09:29:00

İngiliz ve Almanlar Turistler Yüzleri Güldürüyor

Turizmde yaz sezonu bu yıl oldukça erken başladı. İki yıldır pandemi nedeniyle tatil özlemi yaşayan başta Avrupalı ve yakın coğrafyalardaki turistler olmak üzere, Türkiye’ye gelişlerde dikkat çeken artışlar var.
  • Almanmı geliyor ala man cı mi ?
  • Buna turist beraketi derler,bunlara cok ihtiyacimiz var.
  • Hem adamlar bize kötülük adına her haltı yapıyor hem de yüzümüzü güldürüyor. Para sen nelere kadirsin be!
  • Ozaman hic gelmesinler, hava limani kapatalam, oteler yikilsin.. herkes parasiz kalsin..
  • lira degerini kaybetmis durumda, yabancilar ve euro Turkleri icin bir avantaj. 16 gunluk Turkiye turuna katildim biletler otel ve sofor icindeydi, oglen, aksam yemegi, hediyelik ve gezilere yaklasik € 300 harcadim.
  • Para harcamiyorlar bile. 250 pound’a 1 hafta ucak otel dahil tatil yapiyorlar tur paketiyle gelerek. Normal bir otele girseler 1500-2000 tl para gecelik. Ingilizler almanlar o parayi vermez

Turizmde yaz sezonu bu yıl oldukça erken başladı. İki yıldır pandemi nedeniyle tatil özlemi yaşayan başta Avrupalı ve yakın coğrafyalardaki turistler olmak üzere, Türkiye’ye gelişlerde dikkat çeken artışlar var. Bu turistler içinde milliyetlerine göre İngiliz ve Almanların ağırlığı görülüyor. Turizmciler, haziran ayı başı itibarıyla İngiliz ve Alman turist sayısında yeni bir rekorun artık kesinleştiğini dile getiriyor.

Turizmde pandemi öncesi normal bir yıl olan 2019’da pek çok milliyet grubunda yeni rekor sayılara ulaşılmıştı. 2019 yılında Türkiye’yi 5 milyon 27 bin Alman, 2 milyon 562 bin İngiliz turist ziyaret etmişti.

Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hali devam ederken, turizmde iki ülkenin eksikliği hissediliyor. Ukrayna’dan halihazırda uçuşlar olmazken, Rusya’dan gelişler ise oldukça kısıtlı. Bu sezon Türkiye turizminde Avrupa coğrafyasından her ülkenin yükseliş grafiğinde olduğu fark ediliyor.

Haftada 120 uçuş

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, Dalaman Havalimanı’nın hitap ettiği bölgede çok yoğun İngiliz turist olduğunu, Almanların talebinin de hissedilir olduğunu söyledi. Uysal, “İngiltere’den buraya haftada 120 uçak iniyor, bu maksimum oran. İngiliz ve Alman turist açısından 2019 rekorunu kıracağımızı görüyoruz” dedi. Uysal, Ukrayna’dan zaten uçuşların olmadığını, Rus turist sayısının ise çok az görüldüğünü belirtti.

2019’un % 20 üstünde

Almanya başta omak üzere, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Belçika’dan Türkiye’ye turist getiren Bentour Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati, Alman turistlerin Türkiye ilgisinin çok yüksek olduğunu anlatırken, 2019’un yüzde 20 üzerinde bir turist sayısı getirmeyi öngördüklerini söyledi. Göktaş Rosati, “İki sene tatile gidememek insanlar için Türkiye özlemini güçlendirdi. Zaten Almanya’da kalitesi ve kapasitesiyle her zaman ilk üçte olan Türkiye, şu an İspanya ardından ikinci sırada. Biz 2019’da 150 bin civarı turist getirmiştik. Bu yıl 200 bini geçmek istiyoruz. Diğer pazarlarımızda da Türkiye ilgisini görüyoruz. Örneğin 2016’dan bu yana Türkiye’de tatil için çekinceleri olan Avusturya’dan artan oranda bir turizm hareketi var” diye konuştu.

Kaynak pazarlar yükseliyor

Türkiye’nin kaynak pazarları arasında İngiltere ve Almanya’nın geçen yıllarla karşılaştırıldığında yaptığı atağın dikkat çektiğini anlatan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Ukrayna ve Rusya’nın eksikliğinin hissedilmeye devam edeceğini söyledi. Sili, “Alanya’da özellikle Alman ve İskandinav turistlerinin ağırlığı olacak. Diğer bölgelerde İngiltere önde. Ukrayna’nın hiç olmaması, Rusya’nın çok düşük sayılarda gelişleri olması sorunlarımız ama diğer kaynak pazarların artışındaki farkı da görüyoruz” dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise, “Avrupa ve Körfez’den gelen turistlerin ağırlığı var. İngiltere ve Almanya normal turizm yıllarına göre çok iyi gidiyor. Rusya’dan az da olsa gelişler var, 15 Haziran’dan sonra yeni uçaklar da gelecek” dedi.

Pasaport etkisi

Christian Tour’un Antalya’daki kendisine ait şirketi ITS Travel Services’in Genel Müdürü Şaban Atalar, savaşın etkisiyle yoğun Ukraynalı göçü alan Romanya ve Polonya’dan her şeye rağmen gelen turist sayısında artış olduğunu belirtiyor. Atalar, “Polonya’dan pasaportsuz turist kabulü bu ilgiyi tetikliyor. Romenler ise tatili ihtiyaç gördüklerinden yaşamlarının ilk sırasına tatili koyuyorlar ve seyahatten vazgeçmiyorlar” diye konuştu.

İngiliz ve Almanlar Turistler Yüzleri Güldürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Pinti ~ 2 ay önce
Almanmı geliyor ala man cı mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2.sinif vatandas ~ 2 ay önce
Buna turist beraketi derler,bunlara cok ihtiyacimiz var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İkilem ~ 2 ay önce
Hem adamlar bize kötülük adına her haltı yapıyor hem de yüzümüzü güldürüyor. Para sen nelere kadirsin be!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos konusma ~ 2 ay önce
Ozaman hic gelmesinler, hava limani kapatalam, oteler yikilsin.. herkes parasiz kalsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sahilleri ve denizleri ~ 2 ay önce
Kurtaracaksa mutlaka yapılsın bu hareket eskiden o kadar otel mi vardı
kent ~ 2 ay önce
lira degerini kaybetmis durumda, yabancilar ve euro Turkleri icin bir avantaj. 16 gunluk Turkiye turuna katildim biletler otel ve sofor icindeydi, oglen, aksam yemegi, hediyelik ve gezilere yaklasik € 300 harcadim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ~ 2 ay önce
300 euro.. banada goster..
Ucuz turist ~ 2 ay önce
Para harcamiyorlar bile. 250 pound’a 1 hafta ucak otel dahil tatil yapiyorlar tur paketiyle gelerek. Normal bir otele girseler 1500-2000 tl para gecelik. Ingilizler almanlar o parayi vermez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence de ~ 2 ay önce
Avrupalı pintidir. Bunu bizim avrupa yalakaları bir türlü anlamadı
Delilik ~ 2 ay önce
Ulkemize turist geliyor ve hala sikayet ediyorsun. Seni ne mutku eder canim arkadasim? Smile for once in your life...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000