25 Haziran 2010, Cuma 09:02:59

İNDİRİME RAĞMEN EN PAHALI PASAPORT BİZDE!

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri adlı platform, bir basın açıklaması yaparak geçtiğimiz günlerde pasaport harçlarında yapılan indirimin yeterli olmadığını savundu.
  • Her alis verisinizde fislerini alirsaniz.Avukatiniz Doktorunuz dahil.Böyle deli Dumrul vergileri azalacagina ben eminim.Devlete karsi vatandaslik görevini yapalim.Eger bu etki göstermezse Politik baskimizi ortaya koymaliyiz.Altinda 100 bin € araba Rezidanslarda oturur vergi nanay arti fiste almaz.Kredi kartina bile oyun yapan müeseseler var.Devletin carki dönmesi icin Vergi gerekir.Maliyede sistemli olarak kontrol yapsa bu kayit dislari azalir.Sona asla erdirilemez
  • arkadaşlar herkes bu oluşuma destek versin...pasaport haraçları ile işe başladık gerisi vize haraçlarını indirmek ile devam edecektir..kısa süre önce pasaportlarını uzatan veya yenileyenlerin de aradaki ücret farklarını geri alabilmeleri için milletvekillerini mail bombardımanına tutmalarını istiyoruz...pasaport ücretlerinin indirilmesinde bu oluşumun büyük payı vardır...destek olun,facebook daki gruba üye olun,milletvekillerine mail atın..hakkınızı arayın...artık uyuyan,sorgulamayan,sormayan bir toplum olmaktan vazgeçelim insan gibi haklara sahip olmak için mücadale edelim...
  • vizeler içinde bişeyler yapılsın vizesiz gitmek istiyoruz avrupayaaaa
  • Geçen ay yeni pasaport çıkarttım (İsveç) beş yıllık pasaporta 60 TL verdim hem resmimi de onlar çektiler parasız. Pasaport her yurttaşın doğal hakkı olup parayla sınırlandırılamaz. TC yurttaşı olarak doğan her Türk'ün pasaport alma hakkı vardır, nedir yani yoksul diye pasaport çıkartamıyacak mı yurttaşlar? Kişi başına düşen ulusal geliri Türkiye'nin 3-4 katı olan bir ülkenin pasaportu, Türk pasaportunun üçte biri ederinde. Sinekten yağ çıkartmaktan vaz gecin artık.
  • keşke sadece pasaportlar olsaydı. ama bizde herşey en pahalı !..
  • Seyahat özgürlüğünden daha önemli bir hak var: uluslararası kimlik (pasaport) sahibi olma hakkı. Devlet diyor ki: fakirler uluslararası kimliğe sahip olamazlar.

Açıklamada, “Oldukça yüksek görünen % 50 indirime rağmen, dünyada hemen her ülkede verilen 5 yıllık pasaportlar için de Türkiye’nin pasaport ücretleri hâlâ ‘dünyanın en pahalı pasaportu’ seviyesindedir” denildi. 

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri adlı platformdan geçtiğimiz günlerde pasaport harçlarında yapılan indirime itiraz geldi. Platformdan yapılan açıklamada, Türkiye’nin pasaport ücretlerinin fiyat indirimlerine rağmen hâlâ ‘dünyanın en pahalı pasaportu’ seviyesinde olduğuna dikkat çekildi.

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri platformunun açıklaması şöyle:

“Anayasal hakkımız seyahat özgürlüğünü çiğneyen yüksek pasaport ve harç ücreti uygulamalarını kınayan ‘Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri’, bu ücretlerin dünya
ortalaması olan 50 dolar düzeyine indirilmesini talep etmektedir.

500 dolardan, yaklaşık 225 dolar seviyesine indirilen 5 yıllık biyometrik pasaport ücretlerinin bile hükümetimizin yabancı ülkelerin Türkiye’ye koyduğu ‘vizeleri’ kaldırma politikasıyla uyum içinde olduğunu düşünmüyoruz. Asgari ücretin 550 TL olduğu bir ülkede Başbakanımızın dediği gibi ‘vatandaş cebine pasaportunu koyup’ yine yurtdışına gidemeyecektir.

Değerli Basın Mensupları,

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri dünyanın en pahalı pasaportlarına karsı aylardır yürüttükleri mücadelenin basarıyla sonuçlandığını kamuoyu ile paylaşmaktan onur duyuyor.
Yaklaşık 4 aydır başta internet ortamı olmak üzere tüm mecralarda Seyahat Özgürlüğü Gönüllüsü binlerce kişi indirim için çaba harcıyor. Kurduğumuz blog, internet sitesi, gruplarla sosyal mecralarda resmi makamlara karsı yürüttüğümüz kampanyada ulaşılan sonucu yeterli görmüyoruz.

Mart 2010 tarihinde, O. Suat Özçelebi’nin kurduğu ‘seyahat özgürlüğümüzü geri istiyoruz’ adlı blog ve Facebook grubu üzerinde başlayan kampanya ile bugüne kadar yüzlerce e-posta, faks ve mektup, Sayın Başbakan, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Maliye Bakanı’na ulaştırılmıştır.

Anayasal hakkımız seyahat özgürlüğünü çiğneyen yüksek pasaport ve harç ücreti uygulamalarını kınayan ‘Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri’, bu ücretlerin dünya ortalaması olan 50 dolar düzeyine indirilmesini talep etmektedir.
Dünyanın dört kıtasından katılarak, 11.000 kişinin destek verdiği bir aşamaya ulaştırdıkları kampanyalarıyla hem bloglarında hem de birçok basın ve yayın organlarında seslerini hükümete ve topluma duyurarak, toplumsal farkındalık yaratmak için çaba harcayan ‘seyahat özgürlüğü gönüllüleri’ gelinen noktayı çok önemli, fakat yetersiz görüyor.

Oldukça yüksek görünen %50 indirime rağmen, dünyada hemen her ülkede verilen 5 yıllıkpasaportlar içinde Türkiye’nin pasaport ücretleri hâlâ ‘dünyanın en pahalı pasaportu’ seviyesindedir.

Hem pasaport hem de harçlarda yapılan ‘indirimi’ bir ‘yaz sezonu indirimi’ olarak değerlendiriyoruz. Hükümetin kampanyamıza, sivil toplumun taleplerine karsı gösterdiği duyarlılığa teşekkür ediyoruz. Yeni hedefimiz bu kez yeni hazırlanan pasaport kanunu ile birlikte bir ‘kış sezonu’ indirimi daha yapılmasını sağlamaktır. Bu ücretlerin de %50 daha indirilmesini, sonuç olarak dünyada 5 ve 10 yıllık pasaportların ortalama ücreti olan 45-50 dolar seviyesine kadar pasaport ücretlerini düşürülmesini talep ediyoruz.

500 dolardan, yaklaşık 225 dolar seviyesine indirilen 5 yıllık biyometrik pasaport ücretlerinin bile hükümetimizin yabancı ülkelerin Türkiye’ye koyduğu “vizeleri” kaldırma politikasıyla uyum içinde olduğunu düşünmüyoruz. Asgari ücretin 550 TL olduğu bir ülkede Başbakanımızın dediği gibi ‘vatandaş cebine pasaportunu koyup’ yine yurtdışına gidemeyecektir.

Pasaport bize devletin vermek zorunda olduğu bir ‘kimlik’ belgesidir. Bunu kâr amaçlı satamaz, biz ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin müşterisi değil, yurttaşıyız!” Devlet, vermek zorunda olduğu bir belgeyi yüksek harçlarla vergilendirip, Anayasal hakkımızı çiğneyemez. Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri, başka ülkelerin vatandaşlarının ortalama 50 dolara aldığı pasaportların ücreti ‘makul’ bir düzeye ininceye kadar mücadelesine her mecrada devam edecektir.

Değerli basın mensupları,

Yapılan bazı indirim haberlerinde ‘Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri’nin aylardır, özellikle internet üzerinde sosyal medyada sürdürdüğü sivil toplum hareketi görmezden gelinmiştir. Hatta kimi gazete ve TV’ler bu indirimi tamamen kendi yaptıkları haberlere bağlayabilmiştir.

Kuşkusuz, bu medya organlarının yaptığı haberlerin etkisi büyüktür. Ancak 4 aydır binlerce kişinin yürüttüğü bir sivil toplum hareketine hakkını teslim etmemek, bu yönde çaba harcayan, hatta belki de yoğunlukla internette gerçekleştirilen ve başarıya ulasan ilk ‘sivil toplum’ oluşumunu ve kampanyasını görmezden gelmek, başka ‘demokratik mücadele’ vermek isteyen yurttaşlarımızın cesaretini de kıracaktır.

Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri özellikle son bir aydır Hürriyet gazetesinde tam sayfa röportaj, Radikal 2 ekinde bir makaleyle, NTV ana haber bültenlerinde, TV8 sabah kuşağında, Taraf Gazetesi’nde, onlarca internet haber sitesinde, blogda, forumda haber–röportaj biçiminde demokratik mücadelelerini basın organlarıyla da paylaşmış ve yansıtmıştır. Hepsine katkıları ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.

Seyahat özgürlüğü gönüllüleri bu yüksek indirime rağmen, ‘durmak yok, yola devam’ diyor, seyahat özgürlüklerini geri istemeyi sürdürüyor!”

İNDİRİME RAĞMEN EN PAHALI PASAPORT BİZDE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 12 yıl önce
Her alis verisinizde fislerini alirsaniz.Avukatiniz Doktorunuz dahil.Böyle deli Dumrul vergileri azalacagina ben eminim.Devlete karsi vatandaslik görevini yapalim.Eger bu etki göstermezse Politik baskimizi ortaya koymaliyiz.Altinda 100 bin € araba Rezidanslarda oturur vergi nanay arti fiste almaz.Kredi kartina bile oyun yapan müeseseler var.Devletin carki dönmesi icin Vergi gerekir.Maliyede sistemli olarak kontrol yapsa bu kayit dislari azalir.Sona asla erdirilemez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
arkadaşlar herkes bu oluşuma destek versin...pasaport haraçları ile işe başladık gerisi vize haraçlarını indirmek ile devam edecektir..kısa süre önce pasaportlarını uzatan veya yenileyenlerin de aradaki ücret farklarını geri alabilmeleri için milletvekillerini mail bombardımanına tutmalarını istiyoruz...pasaport ücretlerinin indirilmesinde bu oluşumun büyük payı vardır...destek olun,facebook daki gruba üye olun,milletvekillerine mail atın..hakkınızı arayın...artık uyuyan,sorgulamayan,sormayan bir toplum olmaktan vazgeçelim insan gibi haklara sahip olmak için mücadale edelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
vizeler içinde bişeyler yapılsın vizesiz gitmek istiyoruz avrupayaaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Geçen ay yeni pasaport çıkarttım (İsveç) beş yıllık pasaporta 60 TL verdim hem resmimi de onlar çektiler parasız. Pasaport her yurttaşın doğal hakkı olup parayla sınırlandırılamaz. TC yurttaşı olarak doğan her Türk'ün pasaport alma hakkı vardır, nedir yani yoksul diye pasaport çıkartamıyacak mı yurttaşlar? Kişi başına düşen ulusal geliri Türkiye'nin 3-4 katı olan bir ülkenin pasaportu, Türk pasaportunun üçte biri ederinde. Sinekten yağ çıkartmaktan vaz gecin artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
keşke sadece pasaportlar olsaydı. ama bizde herşey en pahalı !..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Seyahat özgürlüğünden daha önemli bir hak var: uluslararası kimlik (pasaport) sahibi olma hakkı. Devlet diyor ki: fakirler uluslararası kimliğe sahip olamazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000