02 Mayıs 2014, Cuma 15:41:17

İLK YERLİ İHA'DAN TARİHİ UÇUŞ

Kale-Baykar ortaklığı tarafından geliştirilen milli İHA Bayraktar, ilk tam otomotik uçuşunu gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza attı.
  • Ellerinize sağlık arkadaşlar. Bu çalışmaları her seferinde büyütmemiz lazım. Her fırsatta olumsuz konuşan arkadaşlar bu konu hakkında da üstün zekalarını konuşturuyor. Takmayın onları. Onların işi bu.
  • Çok büyük ödül verilmeli. Bu işler küçük başlar gelişir. Destek olunmalı mutlaka.
  • Elleriniz Dert görmesin. 20000 üstü irtifa, 20 saat operasyonu süresi ve 650 kg Payload düşmanlar çatlasın.. Buna Part M gerekli OG.
  • Yönetm menzili 150km mi? Neredeyse cephe hattından yönetilecek. Amerikalılar Amerika'dan Afganistan'da uçuşları ve saldırıları yönetiyor. Yurdumuzda pekçok yerdeuçutamayacağımız anlamına geliyor ya da onlarca yönetim merkezleri ve havaalanları kuracağız ki o da 100'e yakın İHA demek.
  • haberde yanlışlık var, resimde de görülen bayraktar bir mini iha. bahsi geçen taktik iha çaldıran yani farklı bir iha ; http://www.trsavunma.com/files/galeri/hava/baykar-caldiran/26837-4.jpg şayet bahsi geçen yazılımı bu firma geliştirdiyse büyük iş başarmışlar demektir burda yeren arkadaşlar kendilerini rezil etmesin daha fazla. uçağı birkaç sene önce idef fuarında görmüştüm sınıfında gayet iddialı başarılı bir araç olmuş umarım bir an önce teslimi gerçekleşir ve yurt dışı satışlarında önü açılır. firmaya başarılar dilerim.
  • Emeği geçenlerden Allah razı olsun;daha başarılı işlere inşallah
  • Karalayan arkadaşlar eminim ülkeye bir gram bile katkınız yoktur siz kendinizden başka birşey düşünmeyin. Yapılmayınca hiç birşey yapmazlar dersiniz yapılınca çamur atarsınız. Siz gidin kumda oynayın.
  • Helal olsun. Vatanımızın bayrağı kendi yaptığımız uçakta dalgalansın paramız Türk'e geçsin sıra beklemeden yıllarca kavuşalım.
  • Selçuk Bayraktar abimi kutlarım.
  • Süper bir gelisme. Bravo Bayraktarlara.

Kale-Baykar ortaklığı tarafından geliştirilen milli İHA Bayraktar, ilk tam otomotik uçuşunu gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza attı.

Keşan Askeri Havaalanı'nda başarıyla uçan Bayraktar'ın bütün elektronik, yazılım ve alt sistemleri Türk mühendisler tarafından üretildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Kale-Baykar Ortaklığı arasında imzalanan sözleşmeyle 2012 Ocak içerisinde başlayan Milli ve Özgün Taktik Sınıfı İnsansız Hava Aracı Geliştirme projesinin ürünü Bayraktar İHA ilk tam otomatik uçuş testini başarıyla tamamladı. Keşan Askeri Havalimanı’nda 29 Nisan Salı günü gerçekleşen uçuşla Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı.

Türk mühendislerin başarışı

Baykar Ar-Ge ekibi tarafından 2 yıldan bu yana yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda askeri ve sivil havacılık standartlarına uygun olarak tasarlanan Bayraktar Taktik İHA sisteminde 3 yedekli uçuş kontrol bilgisayarı, görev bilgisayarı, INS-GPS Sistemi, servo aktüatör sistemleri, pilot statik sistem, güç sistemi, hava veri kayıt sistemi gibi bir çok kritik elektronik ve yazılım bileşenli alt sistem milli ve özgün olarak Türkiye'de ve Türk mühendisler tarafından ilk kez geliştirildi.

Heron'da bile yok

Üç yedekli uçuş kontrol bilgisayarı taktik İHA'larda dünyada ilk kez Bayraktar'da kullanıldı. Sistemin bir arıza halinde devamlılığını sağlayan kontrol bilgisayarı sistemi özel olarak geliştirildi. Türkiye'nin elinde bulunan Heron'larda çift uçuş kontrol bilgisayarı bulunuyor.

TSK'ya teslim edilecek

Gelişmiş versiyon olan ve başarıyla uçan Bayraktar İHA'nın uçuş testlerini tamamlamasının ardından Kale-Baykar TSK'ya 2014 yıl sonuna kadar ilk etapta 6 İHA, 2 yer kontrol istasyonu, 3 yer veri terminali, 2 uzak görüntü terminali ve 2 kamera sistemi teslim edecek. İkinci aşamada da 6 İHA sistemi teslimi sonrasında TSK envanterine 12 Bayraktar İHA sistemi girecek.

"Bütün sistemleri milli"

VATAN'ın konuştuğu Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ilk tam otomatik uçuşunu şöyle anlattı: "Ar-Ge ekibimiz taktik İHA projesi kapsamında dünya klasmanında kendi sınıfında en ileri teknolojik yeteneklere sahip platform dahil birçok kritik alt sistemi milli olarak geliştirdi. Bu anlamda ilk otomatik uçuş testinin başarıyla sonuçlanmasıyla Cumhuriyet tarihimizde bir ilk yaşandı. Geliştirdiğimiz sistem ve alt sistemler tamamen milli ve özgün tasarıma sahip olup, yurtiçi katma değeri yüzde 93'tür. Ülkemizde havacılık alanında özellikle insansız teknolojilerde son 10 yıldır çok önemli adımlar atılmakta ve bu sürecin kesintiye uğratılmadan devam ettirilmesi çok önemli. İHA teknolojisi başlı başına bir sektör oluşturabilecek derinliğe sahip bir alan, dolayısıyla bizim gibi ana platform bazında mühendislik ve geliştirme faaliyeti yürüten firmaların başarısı önümüzdeki yakın gelecek içerisinde güçlü sanayi alt yapısı oluşturulmasını da sağlayacaktır."

20 saat uçuyor

12 metre kanat açıklığı, 650 kg. azami kalkış ağırlığı ve 20 saat uçuş süresine sahip Bayraktar İHA sisteminde pist üzerinde harici radar vb. desteği olmaksızın olmaksızın tam otomatik taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapabilme özellikleri bulunuyor. 22 bin 500 feet yüksekliğe çıkan Bayraktar İHA yeni nesil uçaklarda yoğun olarak kullanılan karbon fiber malzeme kullanılarak üretildi. NATO talimatnamesine uygun tasarlanıp üretilen Yer Kontrol İstasyonu Sistemi, 150 km. menzilden İHA’yı komuta, kontrol ve izleme işlemlerini gerçekleştiriyor.

Prototipi 2009'da uçmuştu

Taktik İHA Projesi’nin ilk fazı SSM tarafından özgün yurtiçi geliştirme ve yerli rekabet modeline uygun olarak 2007 yılında başlatıldı. Kale-Baykar tarafından geliştirilen ilk prototip sistemler 2009 yılında Sinop Havalimanı’nda resmi heyet huzurunda başarılı uçuş performansı sergiledi. 2010 Ocak ayında gerçekleşen Savunma Sanayi İcra Kurulu Kararı ile nihai üretim ve geliştirme aşaması için sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alınmasını müteakiben projenin son fazı 2012 Ocak ayında başladı. (Gazetevatan)

İLK YERLİ İHA'DAN TARİHİ UÇUŞ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Olumsuzlar ~ 9 yıl önce
Ellerinize sağlık arkadaşlar. Bu çalışmaları her seferinde büyütmemiz lazım. Her fırsatta olumsuz konuşan arkadaşlar bu konu hakkında da üstün zekalarını konuşturuyor. Takmayın onları. Onların işi bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Çok büyük ödül verilmeli. Bu işler küçük başlar gelişir. Destek olunmalı mutlaka.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Elleriniz Dert görmesin. 20000 üstü irtifa, 20 saat operasyonu süresi ve 650 kg Payload düşmanlar çatlasın.. Buna Part M gerekli OG.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yönetm menzili 150km mi? Neredeyse cephe hattından yönetilecek. Amerikalılar Amerika'dan Afganistan'da uçuşları ve saldırıları yönetiyor. Yurdumuzda pekçok yerdeuçutamayacağımız anlamına geliyor ya da onlarca yönetim merkezleri ve havaalanları kuracağız ki o da 100'e yakın İHA demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lale ~ 9 yıl önce
sen çok film izlemişin
habomcu ~ 9 yıl önce
haberde yanlışlık var, resimde de görülen bayraktar bir mini iha. bahsi geçen taktik iha çaldıran yani farklı bir iha ; http://www.trsavunma.com/files/galeri/hava/baykar-caldiran/26837-4.jpg şayet bahsi geçen yazılımı bu firma geliştirdiyse büyük iş başarmışlar demektir burda yeren arkadaşlar kendilerini rezil etmesin daha fazla. uçağı birkaç sene önce idef fuarında görmüştüm sınıfında gayet iddialı başarılı bir araç olmuş umarım bir an önce teslimi gerçekleşir ve yurt dışı satışlarında önü açılır. firmaya başarılar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Emeği geçenlerden Allah razı olsun;daha başarılı işlere inşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Karalayan arkadaşlar eminim ülkeye bir gram bile katkınız yoktur siz kendinizden başka birşey düşünmeyin. Yapılmayınca hiç birşey yapmazlar dersiniz yapılınca çamur atarsınız. Siz gidin kumda oynayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal olsun ~ 9 yıl önce
Helal olsun. Vatanımızın bayrağı kendi yaptığımız uçakta dalgalansın paramız Türk'e geçsin sıra beklemeden yıllarca kavuşalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OFLU ~ 9 yıl önce
Selçuk Bayraktar abimi kutlarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wolverine ~ 9 yıl önce
Süper bir gelisme. Bravo Bayraktarlara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000