16 Temmuz 2018, Pazartesi 15:29:57

İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmene büyük şok!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) emrinde kara pilot sınıfında ve üsteğmen rütbesinde görev yaparken, 2013 yılında ilk uçuş görevini gerçekleştirdikten sonra, arkadaşlarının kutlama amacıyla itfaiye aracından kendisine sıktığı su ile yere düşüp kolunu kıran pilot Hamdi Burak Şahin’in, 'harp ve vazife malulü' başvurusunu kabul etmedi.
  • oto sanayide saka ile arkadasinin bir yerine hava borusu sokan ve kompresoru calistiran var, adamin makati hava pompasindan parcalandi zor kurtardilar.. bir severiz boyle garip tehlikeli sakalari, al adamin meslek hayati gitti, niye.. saka ile su sikmislar
  • Muharip bir sınıftayken, herhangi bir nedenle (Sağlık, uzuv kaybı, psikolojik vb.) muharip görevini yerine getiremeyecek duruma düşenler; Silahlı Kuvvetlerde kalma yetisine sahipseler yardımcı sınıflardan uygun olanına geçirilirler. Şahıs, bunu istemez ise ayrılma hakkını kullanabilir. Bu arkadaşımız hakkını kullanmış, sivil havacılığa geçmiş, eğitimini de THY'de alarak, daha fazla ücret alabileceği yabancı bir hava yoluna geçmiş. Kendisine geçmiş olsun ama, gazilik ve şehitliğin oldukça sulandırıldığı bu dönemde, gerçek bir harekata katılmadığını da değerlendirerek, krizi fırsata çevirme gayretini üzüntü ile karşıladım. Vazife ile ilgisi olmayan, arkadaş şakası nedeniyle malül gazilik? Arkadaşlarını dava etsin o zaman.
  • turk demek cakal demek hırısz demek arsız demek low life no class demek oldu bu hyena tibi yaratıkların sayesinde . birde thy de 25 yıl calısıp normal pıyasada bir koyun bile gudemeyenn yaratıkların emeklılıklerı ıcın thy yı mahklemeye veren yedıgı taba ısyen yaratıklar varya
  • İşin dozunu kaçırma ve abartma tam bizlere göre
  • İyi ki Askeri Pilotlar var. İnsanların vergisinin hesabını sorduğu tek merci bu adamlar çünkü:) Verdiğin verginin karşılığını fazlasıyla veriyorlar kuşkun olmasın, sen de askersin bilirsin. Tabi derdin vergi sormaksa, ama her zaman bunu gündeme getirenler bir şekilde kuyruk acılarını, hasetliklerini vergiye sığındırdığı için inandırıcılığını kaybetti artık:)
  • Guzel bir gelenek yaza denk gelip kova ile islatilan icin
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Tam bir it dalaşı olmuş
  • Askeriyede ucamayan kisiler sivilde de ucmamali bence, eger sivilde ucmak istiyorsa sifirdan baslamali ucuslarina.

Karşı oy kullanan AYM üyesi Osman Alifeyaz Paksüt, başvurucunun maluliyetine neden olan su sıkma suretiyle gerçekleştirilen birinci pilotluk kutlamasının idari eylem olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, Şahin’in avukatı Cavit Çalış, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi.

Hamdi Burak Şahin, TSK emrinde kara pilot sınıfında ve üsteğmen rütbesinde görev yaparken, 7 Mayıs 2013 tarihinde birinci pilot olarak ilk uçuş görevini başarıyla gerçekleştirdi. Piste indiği anda ilk uçuşunun kutlanması amacıyla arkadaşları tarafından itfaiye aracından üzerine su sıkılarak ıslatılan Şahin, suyun tazyikiyle dengesini yitirince yere düştü. Düşme sonucu, Şahin’in sol kolu kırıldı.

Kolundaki kırık nedeniyle ameliyat edilen Hamdi Burak Şahin’in takip ve tedavisine bir süre devam edildi. Ardından, Etimesgut Asker Hastanesi tarafından düzenlenen 2014 tarihli sağlık kurulu raporu ile Şahin’in sol el bilek eklem hareket kısıtlılığı tanısına istinaden pilotaja elverişli olmadığı tespit edildi. Aynı hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenen zeyil (ek) raporunda ise önceki rapora ilave olarak Hamdi Burak Şahin’in sınıf görevini yapamayacağı, ilgili mevzuata göre sağlık durumuna uygun yeniden sınıflandırılması gerektiği belirtildi.

RAPOR ONAYLANDI, PİLOT SINIFI İLE İLİŞİĞİ KESİLDİ

Raporun Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 9 Nisan 2014 tarihinde onaylanarak kesinleşmesi ile Şahin’in pilot sınıfı ile ilişiği kesildi. Hamdi Burak Şahin’in, görevi sırasında ve nedeniyle meydana gelen kaza sonucu, kalıcı uğradığı iş gücü kaybından doğan maddi ve manevi zararının karşılanması talebi, MSB tarafından yanıt verilmeyerek reddedildi.

HARP VE VAZİFE MALULÜ KABUL EDİLMEDİ

Bu gelişmenin ardından Hamdi Burak Şahin, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na (SGK) başvurarak, ilgili mevzuatın kendisine tanıdığı tercih imkanı çerçevesinde, başka bir sınıfta çalışmaya devam etmek istemediğini belirterek, ’harp malulü’ ya da ’vazife malulü’ sayılmasını ve bu kapsamda emeklilik hakkı tanınmasını talep etti. SGK Sağlık Kurulu’nun 27 Ağustos 2014 tarihli kararı ile Şahin ’adi malul’ kabul edildi ve emekliye sevk işlemlerinin onaylanması üzerine 15 Ekim 2014 tarihinden geçerli olmak üzere kendisine ’adi maluliyet’ aylığı bağlandı. SGK tarafından harp ve vazife malülü kabul edilmemesi işleminin iptali için kapatılan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) başvuran Hamdi Burak Şahin’e, ’ıslatmak suretiyle kutlama ve benzeri’ olayların yönerge, emir ve talimatlarda yer almadığı gerekçesiyle bir kez daha ret yanıtı verildi.

AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU YAPTI

AYİM’den de istediği sonucu alamayan Şahin, avukatı Cavit Çalış aracılığı ile Anayasa Mahkemesi’ne idari işlemin iptali ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiası ile bireysel başvuru yaptı. Hamdi Burak Şahin’in başvurusunu karara bağlayan AYM, başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna, üye Osman Alifeyyaz Paksüt’ün karşı oyuna rağmen oy çokluğu ile karar verdi.

KARŞI OY: KUTLAMA İDARİ EYLEM DEĞERLENDİRİLMELİ

AYM’nin oy çokluğu ile verdiği karara karşı oy kullanan AYM üyesi Osman Alifeyyaz Paksüt, gerekçesinde, başvurucunun maluliyetine neden olan su sıkma suretiyle gerçekleştirilen birinci pilotluk kutlamasının idari eylem olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Askeri pilotluk, sivil pilotluktan farklı olarak, sadece uçağı güvenli bir şekilde kaldırmak, uçurmak ve indirmekten ibaret bir beceri değil, disiplin ve moral boyutlarıyla birlikte bir bütündür. Olay askeri bir mahalde ve asker kişiler tarafından yapılan bir kutlama esnasında meydana gelmiş olup, sıkı bir disiplinin hakim olduğu böyle bir ortamda kurumun ve komutanların izni olmaksızın yangın musluğu açılarak bir pilotun ıslatılması söz konusu bile olamaz. Su sıkan kişiler, başvurucunun yakın mesai yaptığı ve yapacağı silah arkadaşlarıdır. Bu tür etkinliklerin tehlikeli bir yönü olmakla birlikte birlik beraberlik ruhunun korunması için gelenek haline getirildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda, maluliyetin mevzuatta da yer alan ’uçuşun yerdeki sebepleriyle ve tesirleriyle’ meydana geldiğinin kabulü gerektiği açıktır. Buna rağmen eylem ve hizmet arasında illiyet bağı bulunmadığını belirten derece mahkemeleri, bariz takdir hatası yapmışlardır. Açıklanan nedenlerle bölüm çoğunluğuna katılmamaktayım." Hamdi Burak Şahin’in avukatı Cavit Çalış, kararı değerlendirirken, davayı artık AİHM’e taşıyacaklarını söyledi.

İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmene büyük şok!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

oto sanayi ~ 4 yıl önce
oto sanayide saka ile arkadasinin bir yerine hava borusu sokan ve kompresoru calistiran var, adamin makati hava pompasindan parcalandi zor kurtardilar.. bir severiz boyle garip tehlikeli sakalari, al adamin meslek hayati gitti, niye.. saka ile su sikmislar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 4 yıl önce
Muharip bir sınıftayken, herhangi bir nedenle (Sağlık, uzuv kaybı, psikolojik vb.) muharip görevini yerine getiremeyecek duruma düşenler; Silahlı Kuvvetlerde kalma yetisine sahipseler yardımcı sınıflardan uygun olanına geçirilirler. Şahıs, bunu istemez ise ayrılma hakkını kullanabilir. Bu arkadaşımız hakkını kullanmış, sivil havacılığa geçmiş, eğitimini de THY'de alarak, daha fazla ücret alabileceği yabancı bir hava yoluna geçmiş. Kendisine geçmiş olsun ama, gazilik ve şehitliğin oldukça sulandırıldığı bu dönemde, gerçek bir harekata katılmadığını da değerlendirerek, krizi fırsata çevirme gayretini üzüntü ile karşıladım. Vazife ile ilgisi olmayan, arkadaş şakası nedeniyle malül gazilik? Arkadaşlarını dava etsin o zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talihsiz ~ 4 yıl önce
Olay çok basit. Adam TSK da uçarken ıslatıyorlar. Sakatlayıp uçamaz hale getiriyorlar. Herkes bi kendini yerine koysun. Çalışırken bi anda sakatlıyorlar çalışamaz oluyorsunuz. Hakkını aramaya çakallık diyen var. Sonraki safhada başka yerde iş bulmuş bulamamış bu konuyla ilgisi yok adamın kendi çabası belli ki. İşsiz de kalabilirdi. Şuan ki piyasada bu kadar kazanırken 1500 tl nin peşinde değildir heralde. Olay vazifeyle alakalı vazife malülü olmak istiyorum diyor. Açık bence gayet. Herkes ahlak kılıcı maşallah
Kamu hukuku ~ 4 yıl önce
Hocam kamu kurumu kamu Araçları kamu alanında olduğu için arkadaşını veya komutanını dava edemez. Msb yi dava eder msb zararını bunu yapanlara rücu eder. Kanun böyle benim bildiğim
Kamu Hukuku'na ~ 4 yıl önce
KKK.lığını dava edebilir. Neticede iş yerinde ve iş zamanında olmuş bir olaydır. Her olaya Kamu Hukuku gözüyle bakmayınız, ortada kamunun bir zararı değil, şahsın iddiasına göre mağduriyeti var. Aslında kamunun bu şahsın eğitimi, ibate ve iaşesi için harcadığı para, zaman ve emek var. Askeri Hukuk açısından kendini askerliğe uygunsuz hale getirmek suçu var. MSB ve KKK bu yönlerden karşı dava açabilir. Talihsiz bir olay, ama hak arama çabası olarak değerlendirilmemeli. 15 yıl mecburi hizmetini Qatar Hava Yollarında 15000 USD ile yapıyor, devreleri dağlarda gezerken. Ayrıldıktan sonra hala kazandan çorba içemezsin...
devre arkadaşları ~ 4 yıl önce
çok düşünüyorsunuz askerleri. dağlarda gezen askerleri düşünen siviller için artık askerlik yolu açıldı. kanun çıktı. klavye delikanlıları buyrun bekleriz dağlara.
malesef ~ 4 yıl önce
turk demek cakal demek hırısz demek arsız demek low life no class demek oldu bu hyena tibi yaratıkların sayesinde . birde thy de 25 yıl calısıp normal pıyasada bir koyun bile gudemeyenn yaratıkların emeklılıklerı ıcın thy yı mahklemeye veren yedıgı taba ısyen yaratıklar varya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
High life ~ 4 yıl önce
Sizi gerçekten tanımak isteriz toplum olarak biraz kalite dersi almamız gerekiyor hepimizin sizden. Biz de highlife high Class yaşamak istiyoruz. Hep bu beyaz Türkler. Bi de 50 kuruşun lafını yapmasanız iyi olacak, kaliteli de yaşıyosunuzdur aslında:)))
Saçmalık ~ 4 yıl önce
İşin dozunu kaçırma ve abartma tam bizlere göre

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergi:))) ~ 4 yıl önce
İyi ki Askeri Pilotlar var. İnsanların vergisinin hesabını sorduğu tek merci bu adamlar çünkü:) Verdiğin verginin karşılığını fazlasıyla veriyorlar kuşkun olmasın, sen de askersin bilirsin. Tabi derdin vergi sormaksa, ama her zaman bunu gündeme getirenler bir şekilde kuyruk acılarını, hasetliklerini vergiye sığındırdığı için inandırıcılığını kaybetti artık:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kiblemi hortummu ~ 4 yıl önce
Guzel bir gelenek yaza denk gelip kova ile islatilan icin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haydaa ~ 4 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düzen ~ 4 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 yıl önce
Tam bir it dalaşı olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bence ~ 4 yıl önce
Askeriyede ucamayan kisiler sivilde de ucmamali bence, eger sivilde ucmak istiyorsa sifirdan baslamali ucuslarina.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000