11 Ekim 2020, Pazar 10:18:35

"İlk uçuşumda özgürlüğün tadını aldım"

İngilizce öğretmeniyken pilot olmayı seçen Elif Güveyler, “Bir kadın olarak araba sürmemiz hâlâ problem. Uçak kullanıyor olmamıza ise meslektaşlarımız tarafından bile şüpheyle bakılıyor” dedi.
  • Nasıl büyük bir yapamazsın psikolojisi yaptılarsa kadına. Gidip gelip kendini övüyor, evet aferin helal gerçekten ama yeter yani, kabak tadı verdi artık.
  • burada deli gibi pilot yalakalığı yapan ve ölümüne pilotluğun çok zor ve olması sanki büyük bir olay havası yaratan ergenler ve biz yurtdışına kaçarız diye tehdit eden dünün işsizleri de hikaye anlatmayı bırakır artık umarım. pilotluk kadar olması beleş ve imkanları olması gerekenin çok çok üstünde ballı bir meslek yoktur. hele hele türkiyede. bu bayan arkadaş da buna en büyük örnektir
  • Yeter artık yeterrrrrrr
  • Cok ta abartmayalim ozgurluk felan
  • Çok tatlı ve dogal bır kadın tweeterda da takip ediyorum Sizlere ragmen cok güzel yaşıyor
  • Her mesleğin veya iş hayatının içinde olduğu gibi, Havacılıkta da üst pozisyona, makamına ve tecrübeye saygılı olmak gerekir. O yüzden F/O apoletiyle Kaptan makamına oturulup fotoğraf çektirilmez! Ne zaman ki o makama oturmayı hak edersiniz ondan sonra gönül rahatlığıyla kaptan koltuğuna oturursunuz. Tebrikler ama mesleğe ve makama saygının da öğrenilmesi gerek!
  • 35 yaş pilot olmak için çok geç. Normalde Lufthansa'da 20 yılda kaptan olunduğuna göre, ablamız 55 yaşında kaptan olacak. Ama herhal bura yurdum olduğu içindir ki, sol koltukta yerini almış ablam. Bir aralar ben özgürüm dizisi vardı.
  • Özgürlük mü? Harrison Ford, John Travolta gibi kendi sürdüğün uçağın sahibiysen uçmak özgürlük..Onun haricinde airline pilotluğu kölelikten başka birşey degil..İşçisin ve emir kulusun başka birşey değilsin, elinde telefon sana ne görev veriliyorsa paşa paşa onu icra edersin, herhangi bir durumda paşa paşa hesap verirsin rapor yazarsın ıvır zıvır..Uçuşa mutlu gidersin yanındakinin suratsızlığını çekersin, ayakların bir süre sonra geri geri gitmeye başlar..Cok geç olmadan kendimi kurtardım darısı özgür ruhlu diger insanların başına..
  • ben kendi çabamla şirkete giren torpilsiz ender bulunan mühendislerdenim, beni bile haber yapsaydınız daha iyiydi be bundan..
  • Siyasal islamin is basinda oldugu bu ulkede ozgur oldugunumu saniyorsun tatlim?

İngilizce öğretmeniyken pilot olmayı seçen Elif Güveyler, “Bir kadın olarak araba sürmemiz hâlâ problem. Uçak kullanıyor olmamıza ise meslektaşlarımız tarafından bile şüpheyle bakılıyor” dedi.

Sözcü Gazetesi'nden Hande Zeyrek'e pilot olma hikayesini anlatan Güveyler, pilotluğu tercih etmesiyle ilgili "Hayatta verdiğim en doğru karar" ifadelerini kullandı.

Elif Güveyler, 9 Eylül Üniversitesi'nde İngilizce dersi verirken, pilot olmayı hayal etti. 2010'da işini bırakıp havalimanında işe girdi. 26 yaşında sivil uçuş okuluna yazıldı. 2 yıllık eğitimin ardından hayaline ulaşıp pilotluk lisansını aldı. 35 yaşındaki Güveyler, “İşçi bir babanın kızı olarak bu koltuğa oturmak için tırnaklarımla savaştım. Kimsenin torpili olmadan ülkemi yurt dışında temsil etmenin gururunu yaşıyorum” diye anlatıyor hikayesini…

– Nerede başladı hikayeniz…

İzmir Karşıyaka'da doğdum. Babam işçi maaşıyla 4 çocuğuna yetişmeye çalışan bir adamdı. Gecekondu mahallesinde büyüdüm. Babam kız ‘çocuğudur kendini korusun' diye İmam hatip ortaokuluna yolladı. Lisede ise tercihim öğretmen lisesinde okumak oldu. Yatılı olarak Konya Öğretmen Lisesi'ne gittim. 9 Eylül Üniversitesi İngilizce öğretmenliğini kazanınca tekrar İzmir'e döndüm. Mezun olunca da okutman olarak üniversitede devam ettim.

– Pilotluk hiç aklınızda yok muydu?

Yoktu. Sivilden pilot olunabileceğini bilmiyordum. Üniversitedeyken askeri okul öğrencilerine özel ders veriyordum. Onlar sayesinde İzmir'de sivil bir uçuş okulu olduğunu öğrendim ve araştırmaya başladım.

ÖZGÜRLÜĞÜN TADI…

– Bir anda işinizi her şeyi bıraktınız mı?

Farklı bir şeyler yapayım isteğim vardı hep. Öğretmenliği bırakıp havalimanında yerde görevli olarak işe başladım. Uçak başında yüklemeden görevli personeldim. Önce bir havayı kokladım. 2011'de 26 yaşındayken uçuş okuluna girdim. 2 yıllık temel eğitim aldım. Hayallerimin peşinden gideyim dedim. Bazen risk almadan ilerlenmiyor. Hayatta verdiğim en doğru karar.

– Ne hissettiniz pilot olarak o koltuğa oturduğunuzda?

Benim için tarif edilemezdi. İlk uçuşumda o gün özgürlüğün tadını aldım. O tadı para pulla satın alamazsınız.

BEN YAPABİLDİYSEM EĞER HERKES YAPABİLİR

– Kısa süre önce sosyal medyadan bir serzenişiniz oldu. Kadın pilot olmanın zorluğuna değinmiştiniz. Neydi sizi sinirlendiren?


Sosyal medya zaten linç yeri. İşimi çok seviyorum ve anlatabildiğim kadar anlatıyorum. Çok soru geliyor. Paylaşımlarla anlatıyorum mesleğimi ve merak edilenleri. Bazı insanlar  “İyi ki bir pilot olmuşsun” diyorlar. Özellikle kadın olarak Türkiye'de bizi ancak kadınlar anlar diye düşünüyorum. Her 8 Mart'ta ‘gururumuzsunuz' denilir ama biliyoruz ki hep daha çok çalışmamız gerekiyor. Kadın olarak araba sürmemiz bile hâlâ problemken uçak kullanıyor olmamız meslektaşlarımız arasında bile şüpheli bakılıyor. Kimsenin selamıyla torpiliyle bir iş yapmamış bir yere gelmemiş bir kadın olarak bunu gururla savunuyorum. Yurt dışında ülkemi temsil ettiğim için gururluyum. İnadına paylaşacağım örnek olsun diye, benim gibi sıfırdan gelen işçi bir babanın kızı da yapabildi diye. Bahane yok, ben yaptıysam herkes yapar.

KENDİMİ ÜLKEM İÇİN YETİŞTİRDİM

– Lisansınızı aldıktan sonra hemen iş bulabildiniz mi?

Lisansınızı alıp iş aramaya başlıyorsunuz. Türk Hava Yolları'na (THY) girmek için 2 sene sadece başvuru süreci sürüyordu. Bekleme lüksüm yoktu. Özel bir firmada başladım. 2 sene çalışıp THY'ye geçtim. 4 yıl çalışıp kendim istifa etim ve Kuveyt merkezli bir havayolu şirketinde görev yapıyorum. Ama her fırsatta Türkiye'deyim.

– Çalışma koşulları yüzünden mi ayrıldınız Türkiye'den?

Döneceğimiz yer ülkemiz. THY bize çok şey kattı. Ülke şartları herkes için aynı. Benim ayrılışım para odaklı değildi. Uçuşta yurt dışını deneyimlemek istiyordum. Tecrübe topluyorum. Türkiye'ye döneceğim çünkü kendimi ülkem için yetiştirdim. Birkaç sene tecrübe edinmek için ayrıldım.

"İlk uçuşumda özgürlüğün tadını aldım"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (136)

ilk ilk ilk ~ 2 ay önce
Nasıl büyük bir yapamazsın psikolojisi yaptılarsa kadına. Gidip gelip kendini övüyor, evet aferin helal gerçekten ama yeter yani, kabak tadı verdi artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anlayın artık ~ 2 ay önce
burada deli gibi pilot yalakalığı yapan ve ölümüne pilotluğun çok zor ve olması sanki büyük bir olay havası yaratan ergenler ve biz yurtdışına kaçarız diye tehdit eden dünün işsizleri de hikaye anlatmayı bırakır artık umarım. pilotluk kadar olması beleş ve imkanları olması gerekenin çok çok üstünde ballı bir meslek yoktur. hele hele türkiyede. bu bayan arkadaş da buna en büyük örnektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bıktık!!!!!! ~ 2 ay önce
Yeter artık yeterrrrrrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 efo ~ 2 ay önce
Cok ta abartmayalim ozgurluk felan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bjv eln ~ 2 ay önce
Çok tatlı ve dogal bır kadın tweeterda da takip ediyorum Sizlere ragmen cok güzel yaşıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ama! ~ 2 ay önce
Her mesleğin veya iş hayatının içinde olduğu gibi, Havacılıkta da üst pozisyona, makamına ve tecrübeye saygılı olmak gerekir. O yüzden F/O apoletiyle Kaptan makamına oturulup fotoğraf çektirilmez! Ne zaman ki o makama oturmayı hak edersiniz ondan sonra gönül rahatlığıyla kaptan koltuğuna oturursunuz. Tebrikler ama mesleğe ve makama saygının da öğrenilmesi gerek!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaşlı ikinci ~ 2 ay önce
35 yaş pilot olmak için çok geç. Normalde Lufthansa'da 20 yılda kaptan olunduğuna göre, ablamız 55 yaşında kaptan olacak. Ama herhal bura yurdum olduğu içindir ki, sol koltukta yerini almış ablam. Bir aralar ben özgürüm dizisi vardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özgür kaptan willy ~ 2 ay önce
Özgürlük mü? Harrison Ford, John Travolta gibi kendi sürdüğün uçağın sahibiysen uçmak özgürlük..Onun haricinde airline pilotluğu kölelikten başka birşey degil..İşçisin ve emir kulusun başka birşey değilsin, elinde telefon sana ne görev veriliyorsa paşa paşa onu icra edersin, herhangi bir durumda paşa paşa hesap verirsin rapor yazarsın ıvır zıvır..Uçuşa mutlu gidersin yanındakinin suratsızlığını çekersin, ayakların bir süre sonra geri geri gitmeye başlar..Cok geç olmadan kendimi kurtardım darısı özgür ruhlu diger insanların başına..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beni haber yapın ~ 2 ay önce
ben kendi çabamla şirkete giren torpilsiz ender bulunan mühendislerdenim, beni bile haber yapsaydınız daha iyiydi be bundan..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Guzel kiz ~ 2 ay önce
Siyasal islamin is basinda oldugu bu ulkede ozgur oldugunumu saniyorsun tatlim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000