25 Nisan 2022, Pazartesi 08:42:22

İlk kadın hava pilot albayı 84 yaşında

Cumhuriyetin yetiştirdiği tarihe geçen Türk kadınlardan birisi olan Şenay Günay, tam 84 yaşında... Yıllarca hava kuvvetlerinin şanlı üniformasını taşıdı. Türkiye'nin ilk kadın hava pilot albayı oldu.
  • Sapka kelebek gibi durmus
  • Kadin evde otursun, erkek çalişir
  • 20 yıl çalış 42 yaşında emekli ol sonra 42 yıl Devlet sana emekli maaşı versin dünyanın neresinde var bu anlamıyorum
  • Kadin pilotlari goruyorum iclerinde gercekten iyi olan az bir kesim haricinde cogu yardimla ve hemcinslerine taninmayan toleranslar la bu koltuga oturmus, onlarla ucarken korkuyorum, boyle olmaz, gercekten iyilerse ayni sartlarda pilot olmalari lazim, idare etmelerle degil
  • Yaşim 35 ve hayatim boyunca böyle gurur verici bir Türk pilot kadinin duymadim, saçma sapan diziler yapilacagina bu kadinin hakkinda milli değer eşliğinde neden filimler veya diziler çekilmiyor ?

Cumhuriyetin yetiştirdiği tarihe geçen Türk kadınlardan birisi olan Şenay Günay, tam 84 yaşında. Yıllarca hava kuvvetlerinin şanlı üniformasını taşıdı. Türkiye'nin ilk kadın hava pilot albayı oldu.

Şenay Günay ilk, orta ve lise öğrenimini Antakya'da tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesini kazanan Günay, Hukuk fakültesinde ikinci sınıfta okurken duyduğu anonsla tarihe geçeceğini bilemezdi.

Babası Çanakkale, abisi de Kore gazisiydi. Kendisi de onların yolundan yürüdü. Yıllarca şanlı üniformayı başarıyla taşıyan Günay, ilk kez askeri okullara kızların da alınacağını duyduğu, hayatını değiştiren anonsu şöyle anımsattı:

“Anonslar başladı, o zaman televizyon yok radyoda dikkat dikkat harp okullarının kapısı askeri okulların kapısı Türk genç kızlarına açılmıştır."

Hayalinde hep gökyüzü vardı

1 Kasım 1956'da İzmir’deki Hava Harp Okuluna girdi. Bir üst dönemle birlikte yalnızca 12 kız öğrenci vardı. 30 Ağustos 1958'de Asteğmen rütbesi ile mezun oldu. Önce İzmir'deki Hava Uçuş Okulunda pilotaj, ardından Eskişehir'de jet eğitimlerini tamamladı.

15 Eylül 1960'ta dünyanın ilk kadın jet savaş pilotları arasındaki yerini aldı. O artık Hava Pilot Teğmen Şenay Çiper'di.

Brövesini gururla taktı

12 kadın devreden yalnızca 2 subay pilot brövesini taktı. Türkiye'nin kadın jet pilotları dünyanın da dikkatini çekti. Şenay Günay, Alman dergisine tam sayfa kapak oldu.

Etimesgut’taki 12'nci Hava Üs Komutanlığı’na atandı. Nakliye uçağı pilotu olarak görev yaptı. Türkiye'nin ilk Hava Pilot Albayı Şenay Günay, yıllar sonra bir kez daha Etimesgut'taydı. Havacılık müzesini gezdi. Zamanında kendisinin kullandığı, şimdilerde ise müzede sergilenen uçaklarla tekrar buluştu. Pilot koltuğuna oturdu.

Günay, Hava Kuvvetlerinde 23 yıl 9 ay 3 gün görev yaptı. 2 bin saatten fazla uçuş gerçekleştirdi. Albay rütbesinde iken 4 Eylül 1980'de emekliliğini istedi.

Türkiye'nin ilk kadın pilot albayı Şenay Günay'ın emekli olmasının üzerinden tam 42 yıl geçti o 83 yıllık hayatına hem pilotluğu hem de ressamlığı sığdırdı. Şimdi ise hedefinde hayatını kaleme aldığı kitabı bulunuyor.

“Hayallerinizin peşinden gidin”

Emekli albay gençlere de tavsiye verdi:

“Ben bir hayal gerçekleştirdim, yani hayallerimin peşinden gittim. Gençlere sesleniyorum hayallerinizin peşinden gidin, mücadele edin, pes etmeyin." (TRT Haber)

İlk kadın hava pilot albayı 84 yaşında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Kelebek ~ 4 ay önce
Sapka kelebek gibi durmus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 4 ay önce
Kadin evde otursun, erkek çalişir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emeklilik ~ 4 ay önce
20 yıl çalış 42 yaşında emekli ol sonra 42 yıl Devlet sana emekli maaşı versin dünyanın neresinde var bu anlamıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zor ~ 4 ay önce
Kadin pilotlari goruyorum iclerinde gercekten iyi olan az bir kesim haricinde cogu yardimla ve hemcinslerine taninmayan toleranslar la bu koltuga oturmus, onlarla ucarken korkuyorum, boyle olmaz, gercekten iyilerse ayni sartlarda pilot olmalari lazim, idare etmelerle degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadın pilotlar ~ 4 ay önce
Ya çok iyi oluyorlar tüm engellemelere rağmen o koltuğa oturmuş , ya da tam tersi ortası yok
Akademi bitene kadar ~ 4 ay önce
Hocasıyla sevgili gibi takılan var. Sonra byby eski hoca hello yeni hocalar.
Milli değerlerimiz ~ 4 ay önce
Yaşim 35 ve hayatim boyunca böyle gurur verici bir Türk pilot kadinin duymadim, saçma sapan diziler yapilacagina bu kadinin hakkinda milli değer eşliğinde neden filimler veya diziler çekilmiyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000