23 Mayıs 2018, Çarşamba 08:45:54

İlk hava koridorunun açılışı yapıldı

Afganistan ile Türkiye arasındaki ticareti geliştirmek için hava koridoru açıldı.
  • Afganistan'ın ne gibi ticari ürünü var ki?
  • Bize "urun" yollamislar!
  • Afganistandan Türkiyeye gelen 15 ton yük ne olabilir.

Afganistan ile Türkiye arasındaki ticareti geliştirmek için hava koridoru açıldı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Afganistan ve Türkiye arasında ticaret hacmini arttıracak ilk hava koridorunun açılışı yapıldı. Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen açılış törenine Afganistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Humayun Rasa, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atikullah Nusrat, Afganistan Tarım Bakanı Nasir Ahmad Durani, Türk Hava Yolları Kabil Müdürü Ahmet Uludağ ve özel sektör temsilcileri ile iş insanları katıldı.

Hava koridoru aracılığıyla ilk uçuşta Afganistan’dan 15 ton ürünün Türkiye’ye gönderildiği belirtildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Afganistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Humayun Rasa, iki ülke arasındaki yaşanan ticari gelişmeden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Afganistan ve Türkiye'nin ikili ekonomik komisyonunun eylemlerini uygulayarak, iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerinin önemli ölçüde genişletildiğine inanıyoruz” dedi.

Törende konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atikullah Nusrat hava koridoru ile Afganistan’ın ticari ürünlerinin aynı zamanda Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınacağını belirterek, “Geçmişte de genellikle ticari mallarımızı Tür Hava Yolları kargosu ile gönderdik. Ancak bu program, özellikle devlet desteği ile yapılıyor ve malı çok düşük fiyatlı yol masrafı ile Türkiye marketlerine gönderebiliyoruz” diye konuştu.

Büyükelçi Ertuğrul ise Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağının eskilere dayandığının altını çizerek, Türkiye’nin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri de güçlendirmek için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Afgan iş adamı Matiullah Noozad ise hava koridorunun çok olumlu bir adım olduğunu ifade ederek, “Bu adım sadece iki ülkenin ticari ilişkilerini geliştirmiyor memleketimizin ticaretinin gelişmesi için muhteşem bir fırsat” dedi. 

İlk hava koridorunun açılışı yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar

İrfan ~ 4 yıl önce
Afganistan'ın ne gibi ticari ürünü var ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 yıl önce
Bize "urun" yollamislar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merak ettim ~ 4 yıl önce
Afganistandan Türkiyeye gelen 15 ton yük ne olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liceli Hüseyin ~ 4 yıl önce
Cesitli nebatat, gizli, esrarengiz birşeyler ile "kadın kahraman" olabilir (hero-heroine) ;-)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000