19 Şubat 2015, Perşembe 14:25:40

İKİ UÇAK GÖSTERİ UÇUŞUNDA ÇARPIŞTI

Hindistan'da Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore'de gerçekleştirilen Aero India 2015'de gösteri uçuşu yapan iki uçak çarpıştı. Kazada şans eseri can kaybı olmadı.
  • net. havacılık oyun degıldır
  • Arkadaşlar dürüst bir şekilde bu durumda ne yaşayacaklarını söylemişler. Peki bir pilotun bu haldeki uçağı nasıl indirebileceğini açıklayabilecek olan biri var mı?
  • Helal olsun diyelim
  • Itiraf Basima gelse iceri dogru sicrardim :) anladiniz siz ne demek istedigimi
  • Adam o kanatla uçağı indirmeyi başarmış. Tebrikler

Hindistan'ın Bangalore kentinde 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Aero India 2015'de yaşanan kaza yürekleri ağıza getirdi.

Aero India 2015'de bugün öğleden sonra, gösteri uçuşunda aynı anda akrobasi uçuşu yapan 4 uçaktan 2'si havada çarpıştı. Kazada pilotlar yara almadan kurtulurken, uçaklardan birinde ciddi hasar oluştu.

Çarpışmanın, uçaklardan birinin akrobatik hareketler esnasında yakın geçiş yaparken diğer uçağa temasıyla oluştuğu ve temas eden uçakta hasar oluştuğu öğrenildi.

Çek akrobasi takımı The Flying Bulls pilotlarının Zlin 50LX tipi uçakla yaptığı kaza şans eseri can kaybı olmadan atlatıldı.

İşte kaza anı ve uçaktaki hasar;İKİ UÇAK GÖSTERİ UÇUŞUNDA ÇARPIŞTI

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

yasaklanmalı ~ 9 yıl önce
net. havacılık oyun degıldır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir bilen yok mu ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar dürüst bir şekilde bu durumda ne yaşayacaklarını söylemişler. Peki bir pilotun bu haldeki uçağı nasıl indirebileceğini açıklayabilecek olan biri var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt Plt Oguz Acar ~ 9 yıl önce
Havayolu uçağında böyle bir hadisenin olması daha kritik bir durumdur. Kanatlardaki yakıt tankları da bu tarz bir hasarlanmada yakıt sızıntısı yapar ve yangın, yakıt dengesizliği sonucu oluşan momentler tarzı ekstra problemler çıkartabilir. İlgili uçak akrobasi uçağıdır. Hasarlanmış bölgesi, fotograftan göründüğü kadarı ile, sağ kanat ucu ve sağ kanatçıktır. Bu tip bir hasarda, ilgili kanadın kaldırma kuvveti üretebilme kabiliyeti azalır. Bu nedenle, sağlam kanattaki daha fazla kaldırma kuvveti, dönme momenti yaratır. Bu hadisede dönme momenti saatin tersi yöndedir. Kanatçık hasarı, kumanda kilitlenmesine de sebebiyet verebilir. Bu hadisede vermediğini düşünüyorum. Hasarsız kanattaki kanatçık, dönme momentini yenecek kuvveti üretebilir. Hasarlı kanat sağ kanat olduğundan, pervaneli uçaklardaki müzdevice etkisi uçağı sola çektiğinden, bu hasar muhtemelen müzdevice etkisini bertaraf etmiştir. Belki pilot bir miktar sola rudder vererek uçuşu/inişi gerçekleştirmiştir.
Teşekkür ederim ~ 9 yıl önce
Sayın Kaptan Pilot Oğuz Acar, Zaman ayırıp soruma yaptığınız açıklama için çok teşekkür ederim. Sade ve yalın bir dil ile yaptığınız anlatımla pilot olmayan birinin (benim) bile olayı anlayabilmesini sağlamışsınız. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Emniyetli uçuşlar Saygılarımla
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Helal olsun diyelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Itiraf Basima gelse iceri dogru sicrardim :) anladiniz siz ne demek istedigimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Adam o kanatla uçağı indirmeyi başarmış. Tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000