16 Mart 2019, Cumartesi 10:05:51

'İki kaza da aynı nedenden oldu' tespiti!

Etiyopya Havayolları'na ait düşen Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın karakutusu Fransa'da inceleniyor
  • Bindirmem
  • yazilimla cozulecek is degil bu binmeyin arkdaslar ucmayin bu ucaklarla , bunlar amerikali 100 kisi olmus 1000 kisi olmus umurlarinda olmaz insanlar uzerinde test etmeye devam eder bunlar
  • Once Lion Air önünde eğilsin bakalım boeing. Atıp tutuyorlardi eğitimsiz pilotlar bakımsız uçaklar vs diye. Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Daha sonra thy nasıl bir planlama yapacak buna bakmak lazım. 12 uçak yerde, gelecek 50 tane daha var. Bir an önce testlerin yapılıp yeni yazılımların onayının faa tarafından verilmesi lazım. Sezon başlıyor...
  • Peki bu yazılım güncellemesi yapılana kadar geçen süreçte oluşan maliyeti kim karşılayacak. Boeing 12 uçağı yerde kalan Türk Hava Yolları’na tazminat ödeyecek mi ?
  • Şimdi az çok uçakta donanımsal ve ya yazılımsal bir hata olduğunu anladık ama bu iş nasıl çözülecek o kısım net değil. Yazılım yüklenecek deniliyor. Yüklese de yolcuyla mı test olacak bu uçaklar. Güvenip bile bile nasıl bineceğiz. Her rezarvasyonda uçağa göre mi seçim yapacağız? Uzmanlarımız bilgi verirse memnun oluruz

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının Pazar günkü kazası sonrası karakutuların incelenmesine Fransa'da başlandı.

Ön incelemelere göre kalkıştan kısa bir süre sonra düşen ve 157 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan uçakta pilotun kule ile son konuşmaları, ekim ayında düşen Lion Air'e ait aynı model uçakta yaşananlara benzer olayların yaşandığını gösteriyor.

Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'ya konuşan Etiyopya Havayolları CEO'su Tewolde Gebremariam, iki kazanın da kalkıştan sadece altı dakika sonra yaşanması nedeniyle çok büyük bir benzerlik gösterdiğini belirtti.

Uçuş kayıtlarına göre her iki kazada da pilotların kalkıştan kısa bir süre sonra hava trafik kontrolörleriyle iletişime geçip havalimanına dönmek için izin istedikleri ortaya çıktı.

Stabilizasyon sorunları

Kazanın oluş nedenini inceleyen ABD'li yetkililere göre enkazda bulunan parçalar ve uçuş kayıtları her iki uçağın da son anlarda benzer sorunlar yaşadığını gösteriyor.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililerin ifadelerine göre uçağın burnunda bulunan ve stabil bir şekilde seyretmesini sağlayan parça kazadan sonra olağandışı bir pozisyon almış şekilde bulundu.

189 kişinin yaşamını yitirdiği Lion Air kazası sonrası aynı model uçakta yapılan incelemede söz konusu parçanın benzer bir şekilde olağandışı bir pozisyon almış olduğu ortaya çıkmıştı.

Konu hakkında Reuters'a konuşan Kenya Havayolu Pilotları Birliği Eski Başkanı Paul Gichinga, Etiyopya Havayolları'na ait uçağın enkaz görüntüleri incelendiğinde uçağın burnu üzerine çakıldığının görüldüğünü belirtti.

Gichinga, "Pilot seyir hızının güvenilir olmadığı şeklinde bir emare ile karşılaşmış ve yükselmeye devam etmek ve soruna havada müdahale etmek yerine geri dönerek halletme kararı almış olmalı" ifadesini kullandı.

New York Times gazetesinde çıkan bir habere göre Etiyopya Havayolları pilotu "panik halinde bir ses tonu" ile havalimanına geri dönmek için izin istedi. Aynı gazetenin hava trafik konuşmalarını inceleyen bir görevliye dayandırdığı bilgiye göre düşen uçak yükselme sırasında olağandışı ani irtifa değişiklikleri sergiledi.

Trump, Ahmed ile telefonda görüştü

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile Cuma günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kenya Başbakanlık Ofisi'nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada her iki liderin hayatını kaybeden kurbanların ailelerine başsağlığı diledikleri belirtildi.

Açıklamada ayrıca Trump'ın Etiyopya Havayolları için övgü dolu ifadeler kullandığı ve şirketin "güçlü bir kurum" olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Dünyanın en büyük yolcu uçağı üreticisi Boeing kazadan sonra piyasaya sürüleli henüz iki yıl geçmeyen Boeing 737 MAX serisininin uçuşa elverişli olduğunu açıklamış, ancak önümüzdeki haftalarda bir yazılım güncellemesi yapacağını belirtmişti.

Kazanın ardından birçok havayolu şirketi söz konusu modelleri ikinci bir karara kadar hangara çekme kararı alırken, aralarında Türkiye ve ABD'nin de bulunduğu 40'tan fazla ülke hava sahalarını Boeing 737 MAX tipi uçaklara kapadığını açıkladı. (DW)

'İki kaza da aynı nedenden oldu' tespiti!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Binmem ~ 2 ay önce
Bindirmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teyyarrree ~ 2 ay önce
yazilimla cozulecek is degil bu binmeyin arkdaslar ucmayin bu ucaklarla , bunlar amerikali 100 kisi olmus 1000 kisi olmus umurlarinda olmaz insanlar uzerinde test etmeye devam eder bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lion Air ~ 2 ay önce
Once Lion Air önünde eğilsin bakalım boeing. Atıp tutuyorlardi eğitimsiz pilotlar bakımsız uçaklar vs diye. Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Daha sonra thy nasıl bir planlama yapacak buna bakmak lazım. 12 uçak yerde, gelecek 50 tane daha var. Bir an önce testlerin yapılıp yeni yazılımların onayının faa tarafından verilmesi lazım. Sezon başlıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir an ~ 2 ay önce
Bir an önce halledersin bir an sonra patlarsın
Maliyet ~ 2 ay önce
Peki bu yazılım güncellemesi yapılana kadar geçen süreçte oluşan maliyeti kim karşılayacak. Boeing 12 uçağı yerde kalan Türk Hava Yolları’na tazminat ödeyecek mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi ~ 2 ay önce
Şimdi az çok uçakta donanımsal ve ya yazılımsal bir hata olduğunu anladık ama bu iş nasıl çözülecek o kısım net değil. Yazılım yüklenecek deniliyor. Yüklese de yolcuyla mı test olacak bu uçaklar. Güvenip bile bile nasıl bineceğiz. Her rezarvasyonda uçağa göre mi seçim yapacağız? Uzmanlarımız bilgi verirse memnun oluruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 2 ay önce
Ne yapalım yani, senin keyfine göre mi olacak herşey? Sanki uçağı imal edenler aptal. Sen işine bak, beğenmiyorsan otobüse bin kardeşim.
Insanlik. ~ 2 ay önce
Insan gibi soru sormus. Belli ki arkadas kabinden ya da kokpitten degil. Bu ne şiddet sen Boeing CEO'su musun yoksa yazilim guncellemesini yapacak ekipten biri mi?. Varsa cevabin konus yoksa insanlari klavye başından azarlamayi bırak. Cok delikanlıysan karsisina çik söyle bunlari.
Sen işine bak diyene ~ 2 ay önce
Sen para kazanacaksın ,yalakalik yapacaksın diye insanlar canlarini tehlikeye mi atsın ,tabi soru soracaklar öğrenmek isteyecekler.asil sen isini doğru yap!
Ali ~ 2 ay önce
Neden her iki kaza da geri kalmış ülkelerin eğitimsiz pilotlarının başına geldi acaba? Hiç merak ettiniz mi? Tamam, arıza olabilir, ancak her arizada uçağı cakacaksak vay halimize! ABD'de bu veya benzeri olaylar defalarca oldu ve pilotlar uçağı fazla tehlikeye sokmadan durumdan çıktılar. Bütün suçu Boeing'in atmak kolay, şimdi adamlar uçağı en aptala göre yazılımsal olarak guncelliyor
Ali ~ 2 ay önce
Neden her iki kaza da geri kalmış ülkelerin eğitimsiz pilotlarının başına geldi acaba? Hiç merak ettiniz mi? Tamam, arıza olabilir, ancak her arizada uçağı cakacaksak vay halimize! ABD'de bu veya benzeri olaylar defalarca oldu ve pilotlar uçağı fazla tehlikeye sokmadan durumdan çıktılar. Bütün suçu Boeing'in atmak kolay, şimdi adamlar uçağı en aptala göre yazılımsal olarak guncelliyor
Maxxxx ~ 2 ay önce
Bence kendi adıma konuşuyorum ben o uçaklara güvenemem çünkü alel acele alınmış bir kararla yazılım yapıldı ve o yazılımda hatalı olma ihtimali çok fazla yolcu sorup bilgi alabilmesi lazım
Sen Binali ~ 2 ay önce
Sen bin Ali o uçaklara... Belli ki bir hata var uçağın üretiminde adamlar yazılım yapıyorlar tekrar koskoca boeing . sen kalkmışsın masal anlatıyorsun. Hiçbirşey insan hayatından önemli olamaz. Show yapmaya gerek yok ... Sen bin Ali max’lere . Hayatı maximumda yaşa .
~ 2 ay önce

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000