03 Şubat 2018, Cumartesi 12:25:44

İHA'larda yeni bir dönem başladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk insansız hava aracı sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 2 adet İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.
  • Karak adasına Çelek atmaya giden yunan savunma bakanını adaya yaklaştırmayan Türk askeri Bakanın çelengini 2/3 mil uzaktan atmasının resimini yunanlılara gösterim onları kızdırmak için Çipras'ın Twitter sayfasından Fanatik yunanlı birinin sayfasına girdim oradan başka yere derken Bizim Anka ve Bayraktarları gösteren Yunanca yazıların olduğu bir sayfada üşenmeden koca sayfaları translate den çevirdim Bizim İHA lardan İt gibi korkuyorlar zaman geçirmeden İHA yapan bazı ülkelerle anlaşalım deyip yöneticilerine sarhoş beceriksiz diye hakaret edip Türk başkan Erdoğanı getirin yunanistana diye yazıyorlar.
  • Cehape li kemal kılıçtaroğluna sezgin tanrıkuluna selin sayek bökeye eren erdeme kötü haber desene
  • Tek kelimeyle gurur verici
  • Neredesiniz Türkiye düşmanları
  • uydu diye birşey yoktur , yakınlarda konuşlu dev antenlerden yada başka uçaklardan kontrol sağlanır. bu teknolojiye aşinalık iyidir ama eninde sonunda boyun toprağa basacaktır . sonrada bi çukurdan çıkan bir vietnamlı işini bitirir. search for flat earth !
  • Yapanlarin ellerine saglik, emegi gecen herkesi kutluyorum. Durmak yok,yola devam, simdide bunlarin SIHA olanini istiyoruz. Elleriniz dert gormesin, alninizdan opuldunuz.
  • Hayirli ugurlu olsun. Kazasiz belasiz nice basarili gorevlere insallah.
  • Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.. inşallah savunma sanayimize katkıları olur..

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk insansız hava aracı sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 2 adet İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.
Yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve milli imkanlar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı,milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.
Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimlerine 2017 yılının Ekim ayında başlanarak, eğitimler başarıyla tamamlandı.

Mühendisler ve yerli firmalar gururumuz oldu

TAI, mühendislerin özenli çalışmaları ve yerli firmaların verdiği desteklerle, milli ve yerli imkanları bir araya getirerek ülkemizdeki savunma sanayi başarısını artırmakta iddialı olmaya devam etti. AR-GE ve üretim çalışmalarını başarıyla yürüten TAI, Türk Savunma Sanayi’nin en önemli projeleri arasında gösterilen ANKA-S’nin ilk aşamalarını başarıyla tamamladı.

ANKA-S kapsamında kazanılan kabiliyetler

ANKA-S Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak bir sistemdir. Aynı anda 6 adet hava aracı uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi güvenliği ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. Veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunuyor. Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır hale getirildi..

Görevler tam olarak simüle edilmekte olup, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor. Link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleri ile görev odaklı uçuş sağlıyor.

Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamera ile teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesi ile hava-yer/yer - yer haberleşme desteği sağlıyor. 

İHA'larda yeni bir dönem başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Abdullah ~ 5 yıl önce
Karak adasına Çelek atmaya giden yunan savunma bakanını adaya yaklaştırmayan Türk askeri Bakanın çelengini 2/3 mil uzaktan atmasının resimini yunanlılara gösterim onları kızdırmak için Çipras'ın Twitter sayfasından Fanatik yunanlı birinin sayfasına girdim oradan başka yere derken Bizim Anka ve Bayraktarları gösteren Yunanca yazıların olduğu bir sayfada üşenmeden koca sayfaları translate den çevirdim Bizim İHA lardan İt gibi korkuyorlar zaman geçirmeden İHA yapan bazı ülkelerle anlaşalım deyip yöneticilerine sarhoş beceriksiz diye hakaret edip Türk başkan Erdoğanı getirin yunanistana diye yazıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
entel partisi ~ 5 yıl önce
Cehape li kemal kılıçtaroğluna sezgin tanrıkuluna selin sayek bökeye eren erdeme kötü haber desene

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 5 yıl önce
Tek kelimeyle gurur verici

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 ~ 5 yıl önce
Neredesiniz Türkiye düşmanları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
uydu diye birşey yoktur , yakınlarda konuşlu dev antenlerden yada başka uçaklardan kontrol sağlanır. bu teknolojiye aşinalık iyidir ama eninde sonunda boyun toprağa basacaktır . sonrada bi çukurdan çıkan bir vietnamlı işini bitirir. search for flat earth !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ELM IZMIR ~ 5 yıl önce
Yapanlarin ellerine saglik, emegi gecen herkesi kutluyorum. Durmak yok,yola devam, simdide bunlarin SIHA olanini istiyoruz. Elleriniz dert gormesin, alninizdan opuldunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cirrus ~ 5 yıl önce
Hayirli ugurlu olsun. Kazasiz belasiz nice basarili gorevlere insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli ve milli ~ 5 yıl önce
Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.. inşallah savunma sanayimize katkıları olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000