18 Aralık 2017, Pazartesi 10:50:04

İHA Pilotluğunda bir ilk!

Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilk olarak 9 Kasım 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından İnsansız Hava Aracı Eğitim Kuruluşu olarak yetkilendirilmişti.
  • Dikkatinizi çekti mi bilmem,böyle güzel haberlerle ilgili bile hiç bir yorumcu THK ile ilgili olumlu bir yorum yapmıyor,neden acaba?THK yöneticileri başlarını iki ellerinin arasına alıp ciddi ciddi bu durumu düşünmelidirler.Ben biraz onlara yardımcı olayım:Siz öğrencilerin ailelerinin zor zahmet kazandığı paralarla kayıt parasını peşin alıp onlara devamlı yalan söyleyerek yıllarca oyalayıp zamanında mezun etmeyip hayatlarından en az bir yıllarını adeta çalarsanız,herhangi bir hak arama karşısında sorumluluk almayıp devamlı eski yönetimleri suçlarsanız,uçuşları birikmiş ve zamanında mezun olamamış bir sürü öğrenci varken taze para gelsin diye habire yeni öğrenci kaydedip yeni mağdur öğrenciler yaratmaya devam ederseniz, öğrencilere ''gidin istediğiniz yere şikayet edin'' kolaycılığına ve densizliğine başvurursanız ,tabii ki hiç bir yorumcu olumlu yorum yapmaz,hiç bir öğrenci ve yakını bu kurumu kimseye tavsiye etmez!
  • Ah be THK seni de madara ettiler ya helal olsun.
  • komedi kurumdan komik projeler...milletten para toplamanın yeni yöntemleri.siz ancak böyle maket yapar birde uçutuyoruz diye reklem yaparsınız..çöpe giden paralara yazık
  • Bu kurumun verdiği eğitim de sertifika da geçersiz çıkar kesin. Bir kurum vatandaşı dolandırır mı demeyin, bu kurum dolandırır. Göre göre.
  • THK Üniversitesi önce, kurum içi sorunlar ve yönetimsel hatalar nedeniyle uçuşlarını zamanında yaptırmayıp mezun etmediği pilotaj öğrencilerini bir an önce mezun edip perişan ettiği öğrenci ve ailelerinin mağduriyetlerini gidersin,ondan sonra İHA pilotluğu gibi faaliyetlere girişsin!
  • Bana sorarsanız bir sonraki aşama; Uçaksız Pilot Yetiştiriciliği (UPY) olabilir. Mevcut uçak/benzin/kalifiye öğretmen pilot sorunlarına da böylece çözüm bulmuş olurlar.
  • Thk sadece paranızı uçurur. Sonrada utanıp sıkolmadan, bunlar eski yönetimin hatası der. Ben parayı eski yönetime vermedim desen de yok çaresi. Mağdur listesine eklenmek istiyorsanız gidip bu güzide kurumumuzda eğitim alabilirsiniz.
  • Kac para bu egitim?

Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilk olarak 9 Kasım 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından İnsansız Hava Aracı Eğitim Kuruluşu olarak yetkilendirilmişti. Yaşam Boyu Gelişim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAGEM) bünyesinde geçen yıl Aralık ayında başlayan eğitimler büyük ilgi gördü ve çok sayıda grup İHA0 ve İHA1 eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Bir yıl sonra İHA eğitimi yetkisini arttıran THK Üniversitesi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İHA-2 ve İHA-3 pilotluğu eğitimi sertifikasını kazanan ilk yükseköğretim kurumu oldu.

İHA Pilotluğu Nedir? 

İHA’lar hem askeri hem de sivil alanda veri ve görüntü toplama amaçlı kullanılan hava araçları. Güvenlik güçlerimizin etkin şekilde yürüttüğü terörle mücadelede anlık istihbarat sonuçlarının alınmasında İHA’lar çok kritik bir öneme sahip. İHA’ların sadece askeri değil sivil pek çok alanda da kullanımının artması, İHA pilotlarına olan ihtiyacı da arttırıyor.

THK Üniversitesi, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) daha güvenli ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla bu eğitimi veriyor. Katılımcılar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle farklı tip ve boyutlardaki İHA’ları en etkili şekilde kullanabilen seçkin birer İHA pilotu oluyor.

İHA Pilotu Olmak İsteyenler Nasıl Bir Eğitim Sürecinden Geçiyor?

İnsansız Hava Aracı Sistemleri̇ Talimatı’na (SHT-İHA) uygun bir şekilde hazırlanan İHA Pilotluğu eğitimi; teorik, simülatör ve uçuş olmak üzere üç aşamadan oluşuyor.  Adaylar teori eğitimini tamamladıktan ve sınavda başarılı olduktan sonra simülatör ve uçuş eğitimlerine devam edebiliyor.

1. Aşama Teorik Eğitim

Pilot adayları toplamda 36 saat teorik eğitim görüyor. Eğitim sonrası bilgi sınavını geçen adaylar teorik eğitim sertifikası almaya hak kazanıyor. Bundan sonra dilerlerse simülatör eğitimine başlıyorlar.

2. Aşama Simülatör Eğitimi

Eğitimlerde simülatör pazarının en detaylı ve güçlü simülatörü olarak tanımlanan RealFlight Drone Flight Simulator kullanılıyor. Pilot adayları, simülatörde bulunan farklı İHA’larla görev senaryolarını farklı meteorolojik şartların etkisinde bitirerek simülatör eğitimlerini tamamlıyor. Eğitmenler tarafından yapılan simülatör sınavında başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor ve dilerlerse uçuş eğitimine başlıyorlar.

3. Aşama Uçuş Eğitimi

Adaylara hem kapalı hem de açık alanda uçuş dersleri veriliyor. Bu eğitimlerden hemen sonra pilot adayları öğrendiklerini tatbik etmek amacı ile eğitmen denetiminde solo uçuşlarını gerçekleştiriyor. Açık alan eğitmen denetiminde solo uçuş süresi 8 saat ve bunun bir saati gece uçuşu şeklinde gerçekleşiyor. İHA’ya entegre edilebilen termal kamera ile pilot adaylarına gece uçuş yetisi de kazandırılıyor. Eğitim sonrası başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor.

Eğitimi Kimler Veriyor?

İHA pilotluğu eğitmenleri, uzun yıllardır pilot adaylarının eğitimi için Türk Hava Kurumu Uçuş Okulu’nda görev yapan teorik uçuş öğretmenleri ile THK Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerden oluşuyor. Simülatör ve uçuş eğitmenleri ise İHA üretimi yapan sanayi şirketlerinde uçuş test pilotu olarak görev yapmış eğitmenlerle, güvenlik güçlerimiz için terör bölgesinde İHA uçuş operasyonlarında görev yapan İHA pilotlarından oluşuyor.

İLK EĞİTİMİ TRT KAMERAMANLARI ALDI

Üniversitemizde verilen İnsansız Hava Aracı Pilotluğu Eğitim Programında ilk olarak TRT’nin profesyonel kameramanları eğitim aldı. TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü’nde görevli profesyonel kameramanlar, üniversitemiz ile TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında üniversitemizde eğitimlerini tamamladı. Sınavlarını başarıyla veren ekip sertifika almaya hak kazandı.

İsteyenler Kendi İHA’ları ile Eğitime Katılabilir Mi?

Üniversitemiz bünyesinde İHA pilotluğu eğitimine, pilot adaylarının kendi İHA’larıyla da katılabilme imkanı var. İHA’sı olmayan pilot adayları üniversitemize ait İHA’larla eğitim alacak.

İHA Pilotluğunda bir ilk!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Yazık ~ 1 yıl önce
Dikkatinizi çekti mi bilmem,böyle güzel haberlerle ilgili bile hiç bir yorumcu THK ile ilgili olumlu bir yorum yapmıyor,neden acaba?THK yöneticileri başlarını iki ellerinin arasına alıp ciddi ciddi bu durumu düşünmelidirler.Ben biraz onlara yardımcı olayım:Siz öğrencilerin ailelerinin zor zahmet kazandığı paralarla kayıt parasını peşin alıp onlara devamlı yalan söyleyerek yıllarca oyalayıp zamanında mezun etmeyip hayatlarından en az bir yıllarını adeta çalarsanız,herhangi bir hak arama karşısında sorumluluk almayıp devamlı eski yönetimleri suçlarsanız,uçuşları birikmiş ve zamanında mezun olamamış bir sürü öğrenci varken taze para gelsin diye habire yeni öğrenci kaydedip yeni mağdur öğrenciler yaratmaya devam ederseniz, öğrencilere ''gidin istediğiniz yere şikayet edin'' kolaycılığına ve densizliğine başvurursanız ,tabii ki hiç bir yorumcu olumlu yorum yapmaz,hiç bir öğrenci ve yakını bu kurumu kimseye tavsiye etmez!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 1 yıl önce
Ah be THK seni de madara ettiler ya helal olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ozmanout ~ 1 yıl önce
komedi kurumdan komik projeler...milletten para toplamanın yeni yöntemleri.siz ancak böyle maket yapar birde uçutuyoruz diye reklem yaparsınız..çöpe giden paralara yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 1 yıl önce
Bu kurumun verdiği eğitim de sertifika da geçersiz çıkar kesin. Bir kurum vatandaşı dolandırır mı demeyin, bu kurum dolandırır. Göre göre.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mağdur Pilotaj ~ 1 yıl önce
THK Üniversitesi önce, kurum içi sorunlar ve yönetimsel hatalar nedeniyle uçuşlarını zamanında yaptırmayıp mezun etmediği pilotaj öğrencilerini bir an önce mezun edip perişan ettiği öğrenci ve ailelerinin mağduriyetlerini gidersin,ondan sonra İHA pilotluğu gibi faaliyetlere girişsin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonraki Aşama ~ 1 yıl önce
Bana sorarsanız bir sonraki aşama; Uçaksız Pilot Yetiştiriciliği (UPY) olabilir. Mevcut uçak/benzin/kalifiye öğretmen pilot sorunlarına da böylece çözüm bulmuş olurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thk mı? ~ 1 yıl önce
Thk sadece paranızı uçurur. Sonrada utanıp sıkolmadan, bunlar eski yönetimin hatası der. Ben parayı eski yönetime vermedim desen de yok çaresi. Mağdur listesine eklenmek istiyorsanız gidip bu güzide kurumumuzda eğitim alabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ka ~ 1 yıl önce
Kac para bu egitim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İha ~ 1 yıl önce
Napıcan parasını, gidip eğitim mi alıcan ? Git oyuncakçıdan bi drone al, mahallede uçur dur

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000