18 Şubat 2021, Perşembe 12:00:14

İGA-DHMİ görüşmeleri ne durumda?

2020 yılı için İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'ya verilen yolcu garantisi koronavirüs nedeniyle tutmadı.
  • DHMİ alacakları öteliyor zararı gittikçe büyüyor ve özelleştirme bahanesi gittikçe güçleniyor. Özel sektör desteklendi DHMİ yi kim destekler. Makam aracı sayısında artış olmuş diyorlar. İtibarın israfı olmaz diye söz var
  • Bir gün bu komedi birileri için trajediye dönecek
  • Tüm dünyada kontrolörün hakkı olan ve ödenen tazminatlar ülkemizde işte bu kan emicilere veriliyor. Bu hak gaspında emeği geçen herkese özellikle kurum içi engelleyici alakasız birim çalışanlarına iyi kandiller. Seyrüsefer ayrılınca artık sizin maaşlarınızdan kesip öderler bu haraçları. Bir gün uyanmanız dileğiyle.
  • İga CEO’su ve yönetiminin beceriksiz plansız harcamalarını bizmi çekecegiz...bu kadar da olmaz hükümet bunlar yüzünden oy kaybediyor..
  • bırak para kazanmayı para ödüyoruz rezillik çekmek için. bu ülkeye her şey fazla
  • Gorusmeye ne gerek var arkadas , memleket bunlarin degil mi :) , verin gecin , bu zihniyete gore ; Dünya 5 ten büyüktür ama Türkiye bu 5 liden küçüktür.Durmak yok soymaya devam.
  • yine borclu ciktik adamlara. elimize 4 as gelse yine kaybederiz eminim bunlara karsi.
  • Nasıl bir yer, karabatak resmen. Allahım sen konuyu biliyorsun ya rabbim. AMİN!!!

2020 yılı için İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'ya verilen yolcu garantisi koronavirüs nedeniyle tutmadı. Yapılan hesaplama sonucunda Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa’nın ortak olduğu İGA'ya yaklaşık 230 milyon euro ödenmesi gerektiği belirlendi. DHMİ ile İGA arasındaki görüşmeler sürüyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul Havalimanı'na gelen yolcu sayısı azaldığı için, yolcu garantisi kapsamında Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa’nın ortak olduğu İGA'ya bütçeden ödeme yapılacak.

Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerden biri havacılık olurken, havalimanı işletmecileri de destek için Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nin (DHMİ) kapısını çaldı.

Tav Havalimanları, "mücbir sebep" gerekçesiyle işlettiği Antalya, Ankara, Gazipaşa-Alanya, İzmir ve Milas-Bodrum havalimanları için işletme süresinde ikişer yıllık uzatma ve 2020 yılı kira ödemeleri için de dört yıllık erteleme aldı.

Sonucu en çok merak edilen ise Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa’nın ortak olduğu İGA’nın işlettiği İstanbul Havalimanı'nın destek talebi. DHMİ ile İGA arasındaki görüşmeler devam ediyor. Masada kira erteleme, indirim ve sözleşme uzatma seçenekleri bulunuyor.

Bloomberg’e konuşan iki kaynak, İGA için opsiyonlardan birinin de kamu yolcu garantisi ödemesi ile yıllık kiranın mahsuplaşılması olabileceğini kaydetmişti.

Sözleşmeye göre İGA'nın DHMİ'ye ödemesi gereken yıllık kira bedeli 1 milyar 45 milyon euro. DHMİ'nin İGA'ya verdiği yolcu servis ücreti garantisi ise 2020 yılı için 333,8 milyon euro. Bu seviyenin altında kalırsa DHMİ İGA'ya, bu seviyeyi geçerse İGA DHMİ'ye ödeme yapmak zorunda.

İstanbul Havalimanı'nda yolcu servis ücretleri; dış hat giden yolcu başına 20 euro, transfer giden yolcu başına 5 euro ve iç hat giden yolcu başına 3 euro olarak tahsil ediliyor.

2019'DA İGA, DHMİ'YE ÖDEME YAPMIŞTI

6 Nisan 2019'da hizmete giren havalimanı, 31 Aralık 2019'a kadar geçen sürede 52 milyon yolcuya hizmet verdi ve 2019'da yolcu hizmet geliri 255,5 milyon euro olarak açıklandı. DHMİ'nin 9 aylık dönem için garanti ettiği 233,1 milyon euronun üzerine çıkıldığı için aradaki fark olan 22,4 milyon euro İGA tarafından DHMİ'ye ödendi. Ancak 2020 yılında pandemi nedeniyle tablo tersine döndü.

2020 yılında İstanbul Havalimanı sadece 23,4 milyon yolcuya hizmet verdi. Servis ücreti pahalı olan dış hat yolcu sayısındaki düşüşün iç hat yolcu sayısındaki düşüşten daha fazla olduğu da düşünüldüğünde, İGA 2020'de tahminen 100 ile 115 milyon euro arasında yolcu servis geliri elde etti.

Bu durumda, DHMİ tarafından İGA'ya ödenmesi gereken para yaklaşık 230 milyon euro oldu. Bugünkü kurla hesaplandığında rakam 1 milyar 930 milyon TL'ye denk geliyor.

GÖRÜŞME SONRASI KARAR ÇIKACAK

İGA ile DHMİ arasındaki olası kira indirimi ya da öteleme anlaşmasına göre, yolcu garanti ödemesi yapılacak ya da mahsuplaşmaya gidilecek.

2020'de 333,8 milyon euro olan DHMİ'nin İstanbul Havalimanı için garanti ettiği yolcu hizmet geliri, 2021 yılında 350,8 milyon euroya çıkacak. 12 yılda toplamda 6,3 milyar euro olan bu rakam, kademeli olarak yükselecek ve 2030 yılında 689,8 milyon euroya ulaşacak.

2019'da DHMİ lehine, 2020'de ise DHMİ aleyhine işleyen bu garantinin, 2021 yılında da DHMİ aleyhine işlemesi muhtemel. (karar)

İGA-DHMİ görüşmeleri ne durumda?

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Vlzyon ~ 3 yıl önce
DHMİ alacakları öteliyor zararı gittikçe büyüyor ve özelleştirme bahanesi gittikçe güçleniyor. Özel sektör desteklendi DHMİ yi kim destekler. Makam aracı sayısında artış olmuş diyorlar. İtibarın israfı olmaz diye söz var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komedi ~ 3 yıl önce
Bir gün bu komedi birileri için trajediye dönecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeyin yeyin ~ 3 yıl önce
Tüm dünyada kontrolörün hakkı olan ve ödenen tazminatlar ülkemizde işte bu kan emicilere veriliyor. Bu hak gaspında emeği geçen herkese özellikle kurum içi engelleyici alakasız birim çalışanlarına iyi kandiller. Seyrüsefer ayrılınca artık sizin maaşlarınızdan kesip öderler bu haraçları. Bir gün uyanmanız dileğiyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu ne saçmalık ~ 3 yıl önce
İga CEO’su ve yönetiminin beceriksiz plansız harcamalarını bizmi çekecegiz...bu kadar da olmaz hükümet bunlar yüzünden oy kaybediyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 3 yıl önce
bırak para kazanmayı para ödüyoruz rezillik çekmek için. bu ülkeye her şey fazla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EsbTgs ~ 3 yıl önce
Gorusmeye ne gerek var arkadas , memleket bunlarin degil mi :) , verin gecin , bu zihniyete gore ; Dünya 5 ten büyüktür ama Türkiye bu 5 liden küçüktür.Durmak yok soymaya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vay be ~ 3 yıl önce
yine borclu ciktik adamlara. elimize 4 as gelse yine kaybederiz eminim bunlara karsi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 3 yıl önce
Nasıl bir yer, karabatak resmen. Allahım sen konuyu biliyorsun ya rabbim. AMİN!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000