14 Şubat 2019, Perşembe 12:24:24

İdari para cezaları arttı

Türk Sivil Havacılık Kanunu`nun ilgili maddelerine aykırı davrananlara uygulanacak idari para cezaları yeniden değerleme oranında arttırıldı.
  • Sürekli olarak kabinde sıkıntı çıkaran yolcular hakkında yasal prosedür bulunmakta.Neden yerde ,yer hizmeti personeline sorun çıkaran ana avrat küfür eden üzerine yürüyen yolcular için bir yasa yok ve polis olaya müdahale etmemekte.....
  • Uygulayamadiktan sonra neye yarar
  • rotarlarla ilgili hic bir yaptırım yok.yolcu saatlerce bekletiliyor 1 saat öncesinden kontuar kapatılıyor ama yine zamanında yolcu boarding başlamıyor ve geç alınıp kapı kapatılıp yolcu slot time uçak içersinde bekliyor.bunun adıda zamanında kapı kapatıldı oluyor.bunun yolcu lehine hiçbir karar alınmıyor maalesef.bunlarında düzeltilmesi gerekir.

Türk Sivil Havacılık Kanunu`nun ilgili maddelerine aykırı davrananlara uygulanacak idari para cezaları yeniden değerleme oranında arttırıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün "2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğde idari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırılacağı, 2018 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 23,73 olarak tespit edildiği hatırlatıldı.

Bu çerçevede Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı davrananlara 2019'da bin 294 lira ila 26 bin 28 lira arasında değişen tutarlarda idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Cezalar hakkında bilgi veren Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sami Aksoy, "Yolcular açısından, kural tanımaz yolcu olarak adlandırılan yolculara, örneğin uyarıya rağmen, uçakta elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görevini yapmasını engelleyen, yolculara veya kabin ekibine hakaret eden, onlara sözlü tacizde bulunan, verilen talimatları yerine getirmeyen, kısaca uçuş kurallarını ihlal eden yolculara verilecek ceza 2 bin 124 TLye yükseltildi. Aynı şekilde uçakta sigara veya elektronik sigara içmenin cezası da 2 bin 124 TL. Bu rakam 2018 yılında bin 717 TL idi dedi.

Uçuş emniyetini kasıtlı olarak riske atan bir pilot hakkında 14 bin 163 TL ceza kesilebilecek. Yetersiz yakıt ile uçuşa başlanmış olması durumunda ise ilgili uçuş personeli sadece 3 bin 541 TL cezanın muhatabı olacak. İnsansız hava araçları (İHA) ile izinsiz, kayıtsız, tescil olmadan uçuş gerçekleştirmenin cezası 8 bin 498 TL, İHA kullanımı suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlalin cezası ise 2 bin 124 TL oldu.

Dr. Aksoy, Türk hukukunda yürürlükte olan 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 104'üncü maddesine dikkat çekerek, "Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ile bu kanun hükümlerine, meydan otoritesi ve havayolu şirketinin talimatına uymak zorunda olup, can ve mal güvenliğini ve yolculuğun disiplin ve intizamını bozacak her türlü eylem ve davranıştan kaçınmakla yükümlüdür. Kural tanımaz yolcunun bu yönetmelikte belirlenen ihlallerden birini ceza kesileceği uyarısına rağmen sürdürmeye devam etmesi halinde ihlale dair tutanağın, uçağın kaptan pilotu ile uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanak ile tespit edileceği; ardından bu tutanağın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne gönderileceği ve sonrasında cezanın kesileceği ifade edilmiştir dedi.

İdari para cezaları arttı

Facebook Yorum

Yorumlar

Ferhat ~ 6 gün önce
Sürekli olarak kabinde sıkıntı çıkaran yolcular hakkında yasal prosedür bulunmakta.Neden yerde ,yer hizmeti personeline sorun çıkaran ana avrat küfür eden üzerine yürüyen yolcular için bir yasa yok ve polis olaya müdahale etmemekte.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Re ~ 6 gün önce
Uygulayamadiktan sonra neye yarar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 6 gün önce
rotarlarla ilgili hic bir yaptırım yok.yolcu saatlerce bekletiliyor 1 saat öncesinden kontuar kapatılıyor ama yine zamanında yolcu boarding başlamıyor ve geç alınıp kapı kapatılıp yolcu slot time uçak içersinde bekliyor.bunun adıda zamanında kapı kapatıldı oluyor.bunun yolcu lehine hiçbir karar alınmıyor maalesef.bunlarında düzeltilmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy kaptan ~ 6 gün önce
Konuyla ilgili bilgin yok ama super fikirlerin var..ufurmeye devam et sen..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000