28 Mart 2020, Cumartesi 20:14:33

İçişleri Bakanlığı'ndan “uçak- otobüs” seferleri ile ilgili genelge

Korona virüsle mücadele kapsamında her geçen gün yeni tedbirler devreye giriyor. İçişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan genelgeyle ulaşımda yeni kararlar alınmıştı. Uçak seferlerine devam edilen havaalanlarında, havaalanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, Türk Hava Yolları, emniyet müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan “Seyahat İzin Kurulları” oluşturulacak.
  • Politikalaeından nefret etsem bile Cumhurbaşkanının takdir ettiğim bir yanı var. Ne derse yapıyor. 18 Mart ta yaptığı açıklamada THY ye gerekli devlet desteğini vereceğini açıkladı, 2 gün önce de uçuşları durdurup sadece THY ye uçuş izni verdi. Bütün özel Havayolu şirketleri yatıyor şimdi. Halbu ki uçak uçaktır, ekip ekiptir, yolcu da yolcudur. THY nin ekipleri, uçakları, izin verilerek taşıdığı yolcular risk altında değilmi? Bari bazı rotaları da diğer şirketlere pay etseydiniz, olmazmıydı? Maksat kayırmak ise o başka tabi. Pardon 12 gün önce maksat bellş edilmişti değil mi?
  • Mfghe
  • Evde kal
  • birgün 3 arkadaş antalya güzeloba'da çamlıkta yol kenarında yangın çıktığını farkettik, muhtemelen birisi izmaritini atmıştı, kuru çam yaprakları öyle hızla yanıyor ve yangın öyle hızlı yayılıyordu ki, söndürmek mümkün değildi, ne yaptık, 3 arkadaş hemen ateşin etrafında kuru çam yapraklarını temizleyerek ateşi çembere aldık ve sonra söndürebildik. susuz, itfaiyesiz, bireysel çabalarımızla. virüsle mücadele de böyle olacak, ulaşım, hayat bir süre duracak, daha fazla yayılmadan, kontrol zorlaşmadan hayat dursun, yoksa bu ateşi söndürmek için eldeki kaynaklar yetmeyecek. italya'dan beter olacağız. insanımız laftan anlamıyor. yazık ya yazık...

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine korona virüs tedbirleri kapsamına uçak/ otobüs seferleri ile ilgili yeni bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine korona virüs tedbirleri kapsamına uçak/ otobüs seferleri ile ilgili yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu vurgulandı. Bu salgının yayılmasının engellenmesinde en etkili yolun, sosyal hareketliliğin ve insanlar arası temasın azaltılarak, sosyal izolasyonu mutlak şekilde sağlanması olduğuna dikkat çekilen genelgede, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimini artırdığı bu da toplum sağlığı ve kamu düzenini ciddi şekilde bozulmasına sebep olduğu belirtildi. Genelgede; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin Valilik iznine bağlanması yönünde karar alındığı ve Valiliklere gerekli talimat verildiği belirtildi.

Gelinen noktada, uçak seferleri ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla aşağıdaki ek tedbirlerin alınmasına karar verildiğine dikkat çekilerek, alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

"Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, 29 Mart 2020 tarihinde saat 06.00'dan itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecek. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapmayacak ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyecek.

Tüm vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları esas olacak. Ancak 28 Mart 2020 tarih ve 6009 sayılı Genelgemiz de belirtilen;

a) "Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,

b) Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,

c) Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde, kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar, 'Seyahat İzin Kurullarından' seyahat izin belgesi alarak hava yolu ile seyahat edebilecek.

Ayrıca hava yolu ulaşımı ile sınırlı olmak üzere temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler, seyahat izin kurullarına başvurmaları ve bu talebin ilgili kurulca uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebilecek. Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama olmayacak.

Uçak seferlerine devam edilen havaalanlarında, havaalanı mülki idare amirlerinin başkanlığında, Türk Hava Yolları, emniyet müdürlüğü ve havaalanı işletmesinin temsilcilerinden oluşan 'Seyahat İzin Kurulları' oluşturulacak. Oluşturulan kurullar 28 Mart 2020 tarihi (bugün) saat 20.00'den itibaren belirtilen şartları uyan vatandaşlarımıza 'Seyahat İzin Belgesi' düzenlenmesine başlayacak.

'Seyahat İzin Kurullarına' başkanlık etmek üzere görevlendirilecek valilik/Kaymakamlık temsilcisinin muhakkak, Bakanlığımız E-İçişleri sisteminde elektronik imza atmaya yetkisi olan (token cihazı sahibi), tercihen il/ilçe birim müdürleri arasından (112 müdürleri hariç) görevlendirilmesi sağlanacak.

Seyahat İzin Belgesi Talepleri;

Otobüs ve hava yolu seyahatleri için düzenlenecek.

Kapsam Dahilindeki Vatandaşların İzin Talepleri;

a) Otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan Başvuru Masaları,

b) Bakanlığımız tarafından bu işlemler için tahsis edilecek olan Alo 199 Çağrı

Merkezi,

c) İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi, üzerinden alınacak.

Seyahat izin belgesi talepleri, Seyahat İzin Kurullarınca gecikmeksizin değerlendirilerek yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde karara bağlanacak.

Karara bağlanan seyahat izin belgesi talepleri; bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilecek.

Seyahat İzin Kurullarınca, hava yolu ile seyahatine izin verilen vatandaşların listesi uçuşun gerçekleştirildiği il valiliğine gönderilecek.

Düzenlenen seyahat izin belgelerinin, Türk Hava Yolları ile elektronik ortamda paylaşılması için İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından ivedi olarak gerekli sistem kurulacak. 199 Çağrı Merkezi ve "İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi faaliyete geçene kadar gelecek olan seyahat izin belgesi taleplerinin Başvuru Masalarından karşılanması için Vali ve kaymakamlar tarafından gerekli tedbirler (seyahat izin kurullarının sayısını, personelinin arttırılması vb.) gecikmeksizin alınacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, 199 çağrı numarası üzerinden, taleplerin hızlı bir şekilde alınması ve karşılanması için yeteri kadar çağrı alıcının görevlendirilmesi sağlanacak.

Bilgi iletişim sistemlerinin biran önce entegre edilebilmesi için; il/ilçe otogarları ile havaalanlarında oluşturulacak Seyahat İzin Gruplarında görevlendirilen Valilik/Kaymakamlık temsilcisinin bilgilerinin (birden fazla ise her biri için ayrı ayrı) ekte gönderilen exel formatında (kesinlikle PDF ve fotoğraf olmayacaktır.) coskun.konakay@icisleri.gov.tr adresine 28 Mart 2020 tarihi (bugün) saat 21.00'e kadar muhakkak gönderilmesi sağlanacak."

VALİ YERLİKAYA: BELGE İSTENECEK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, hava yolu ile yurt içi uçuşlarda yarın saat 06.00'dan itibaren "Seyahat İzin Belgesi" isteneceğini bildirdi.

Vali Yerlikaya Twitter'dan yaptığı paylaşımda, şu bilgiyi verdi:

"Hava yolu ile yurt içi uçuşlarda 29 Mart saat 06.00'dan itibaren 'Seyahat İzin Belgesi' istenecektir. Başta THY olmak üzere tüm hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan kişilere bilet satışı yapmayacak ve yolcu olarak taşımayacaktır."

İçişleri Bakanlığı'ndan “uçak- otobüs” seferleri ile ilgili genelge

Facebook Yorum

Yorumlar

İşte budur ~ 2 ay önce
Politikalaeından nefret etsem bile Cumhurbaşkanının takdir ettiğim bir yanı var. Ne derse yapıyor. 18 Mart ta yaptığı açıklamada THY ye gerekli devlet desteğini vereceğini açıkladı, 2 gün önce de uçuşları durdurup sadece THY ye uçuş izni verdi. Bütün özel Havayolu şirketleri yatıyor şimdi. Halbu ki uçak uçaktır, ekip ekiptir, yolcu da yolcudur. THY nin ekipleri, uçakları, izin verilerek taşıdığı yolcular risk altında değilmi? Bari bazı rotaları da diğer şirketlere pay etseydiniz, olmazmıydı? Maksat kayırmak ise o başka tabi. Pardon 12 gün önce maksat bellş edilmişti değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Edo ~ 2 ay önce
Mfghe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Edo ~ 2 ay önce
Evde kal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
off ~ 2 ay önce
birgün 3 arkadaş antalya güzeloba'da çamlıkta yol kenarında yangın çıktığını farkettik, muhtemelen birisi izmaritini atmıştı, kuru çam yaprakları öyle hızla yanıyor ve yangın öyle hızlı yayılıyordu ki, söndürmek mümkün değildi, ne yaptık, 3 arkadaş hemen ateşin etrafında kuru çam yapraklarını temizleyerek ateşi çembere aldık ve sonra söndürebildik. susuz, itfaiyesiz, bireysel çabalarımızla. virüsle mücadele de böyle olacak, ulaşım, hayat bir süre duracak, daha fazla yayılmadan, kontrol zorlaşmadan hayat dursun, yoksa bu ateşi söndürmek için eldeki kaynaklar yetmeyecek. italya'dan beter olacağız. insanımız laftan anlamıyor. yazık ya yazık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000