20 Aralık 2017, Çarşamba 09:28:44

IC İçtaş ile ilgili flaş iddia

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, IC İçtaş'ın Belgrad Havalimanı ihalesine Güney Kıbrıslı şirketle girebileceğini yazdı.
  • Patronu sapık +1
  • Paranın dini imanı milliyeti olmaz.
  • Adnan Menderes Havalimanı'nı Tav işletiyor.

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, IC İçtaş'ın Belgrad Havalimanı ihalesine Güney Kıbrıslı şirketle girebileceğini yazdı.

Ülker'in yazısı:

Son yıllarda Türk yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği Avrupa ülkelerinden biri Sırbistan. Türk şirketler için tekstil ve enerji için yeni bir pazar haline gelen ülkede, ulaşım ve altyapı da öne çıkıyor. Özelleştirme sürecini hızlandıran Belgrad Yönetimi’nin vitrine çıkardığı Nikola Tesla Uluslararası Havaalanı onlardan biri. Şubat ayında Sırbistan hükümetinin açtığı Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’nın 25 yıllık işletme hakkı için düzenlenen ihaleye ilk olarak 5 firma teklif sunmuştu. 22 Haziran’da şartname alarak ikinci tura kalan firmalar arasında Fransız Meridiam Eastern Europe Investments, Eiffage ve İsviçreli Zurich Airport International konsorsiyumu, Hintli GMR Infrastructure ve Yunan Terna konsorsiyumu, Fransız Vinci Airports, IC İçtaş Altyapı Yatırımları ve İşletmeleri, Koreli Incheon International Airport ve Rus VTB Capital Infrastructure konsorsiyumu, Çinli Hainan Air Travel Service, HNA Airport Group ve China National Aero-Technology şirketleri tarafından kurulan konsorsiyum vardı.

Merkezi Rusya’da, birimi Larnaka’da

Yaklaşık 400-450 milyon euro gelir elde etmeyi hedefleyen, 5 milyon yolcu kapasiteli Nikola Tesla için son açıklama Sırbistan Başbakanı’ndan geldi. Geçtiğimiz hafta Başbakan Ana Brnabic, ihalede 4 konsorsiyumun kaldığını, Çinlilerin çekildiğini açıkladı. Ancak Sırbistan’ın en önemli basın kuruluşlarından biri olan B92’deki açıklamada dikkat çeken detay Türk şirket IC İçtaş’ın bulunduğu konsorsiyumla ilgiliydi. Diğer Sırp basın kuruluşlarına da baktım; IC İçtaş’ın bulunduğu konsorsiyum “Türk-Güney Koreli ve Kıbrıslı” diye tanıtılıyordu. Ancak daha önce VTB, Rus finans şirketi olarak tanıtılmıştı.

VTB Capital, Rus bir şirket ancak, ihaleye Moskova’daki birimiyle değil, Güney Kıbrıs’taki şirketiyle giriyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki VTB Capital Infrastructure adlı şirketin merkezi de Larnaka’daki 1 Naousis Street, Karapatakis Building…

IC İçtaş, Türkiye’de Ordu- Giresun, Adnan Menderes, Zafer Havalimanı ve Antalya Havalimanı, yurtdışında da Rusya’nın St. Petersburg Havalimanı ve Bulgaristan Varna ve Burgaz Havalimanları projelerini yürütüyor. Bu ihaleyle IC İçtaş bir ilke imza atacak. IC İçtaş, yurtdışında bir ihaleye Güney Kıbrıs’ta kurulu şirketle giren ilk Türk firması olacak.

IC İçtaş ile ilgili flaş iddia

Facebook Yorum

Yorumlar

.. ~ 1 yıl önce
Patronu sapık +1

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IC ~ 1 yıl önce
Paranın dini imanı milliyeti olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Düzeltme ~ 1 yıl önce
Adnan Menderes Havalimanı'nı Tav işletiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000