21 Şubat 2013, Perşembe 14:33:38

İÇ HATLARDA ARTIŞ DIŞ HATLARDA DÜŞÜŞ

Trabzon Havalimanı'ndan 2012 yılı içinde iç hatlardan gelen giden yolcu sayısı bir önceki yıla göre artış gösterirken, dış hat gelen-giden yolcu ve uçak sayısında ise 2011 yılına göre düşüş yaşandı.
  • size her yer trabzon olsa ne yazar?? şehrin ismi bile türkçe değil türkçe uyumu bile yok...kupa yerine resmini gönderelim büyütün asın bi yere!!!
  • Trabzon dahil pek çok havalimanında direk dış hat seferleri yerine şirketlerin tercihiyle IST ve ESB üzerinden transit taşımacılığa yöneliş var. Bir de Afganistandan gelen ISAF bağlantılı teknik inişlerin azalması bunda etkili oldu yoksa Trabzon Havalimanı her geçen gün büyüyor ve terminal binası her 5 yılda bir yenilenmek birazcık (!! Maalesef ) büyütülmek durumunda kalınıyor.
  • Bilmeden yorum yapan ve laf arasında da her ne kadar Rizeye de olsa kırmızı burunlular diye hakaret edenleri okudukça cevap vermeden edemedim.Trabzon kendisinden çok daha büyük olan Antep, Diyarbakır, Kayseri, Samsun vb bir sürü havalimanından çok daha uçuşa ve yolcuya sahip bir havalimanıdır. İkinci pist tamamen pistin bakıma alınması sırasında kullanılabilmesi ve de şu anda doğu tarafındaki yaklaşmada ILS imkanının olmamasından kaynaklanıyor. Yoğunluktan değil. IST dışında yoğunluktan ikinci pist belki yaz ayında AYT ya gerekli ama bazılarında var zaten. Kıskansanız da çatlasanız da Trabzon kendine has özellikleri ile herhangi bir il değildir.. Trabzondur.Farklıdır, büyüktür, özeldir, güzeldir. Tabii anlayana
  • kaprisli kaprisli yorum yapmayın daha trabzonun neresi olduğunu bilmezsiniz işinize gelemeyince bilgisyardan polyannacılık yaparsınız. ayrıca merak etmeyin bademler kalkındırmasa da taa ortadoğudan gelen araplar orayı kalkındırır. tabii siz oralara arapların da niye geldiğini bilmezsiniz allah bilir. Ayrıca yolcu sayısının düşmesi de bir önceki yıl trabzonda olimpiyat oyunlarının yapılması ile alakalı. HERŞEY DEN ÖNCE GÜNÜMÜZDE ALLAH OKUMUŞ CAHİLLERE İLİM NASİP ETSİN DE DARACIK DÜNYALARINI BİRAZ GENİŞLETME NİMETİNİ TATSINLAR.
  • Bunlar bir de yoğunluğa bakmadan 2. pist isterler, bir de kupa verin onlara:) rize ye de hava alanı lazımmış öyle diyor kırmızı burunlular
  • rize ve trabzonlu bademler kalkındırırlar oraları merak etmesin uşaklar..

Trabzon Havalimanı yetkililerinden alınan verilere göre, 2011 yılında 16 bin 531 olarak gerçekleşen iç hat gelen-giden uçak sayısı 2012 yılında yüzde 7 artışla 17 bin 676’ya ulaştı. Ancak aynı artış dış hat gelen-giden uçak sayısına yansımazken, 2011 yılında dış hat gelen-giden uçak sayısı 3 bin 20’iken, 2012 yılında bu rakam yüzde 25’lik düşüşle 2 bin 271’e geriledi. 2011 yılında havalimanına inen iç ve dış hat toplam uçak sayısı 19 bin 551’den 2012 yılında 19 bin 947’e yükselirken, yüzde 2 artış gerçekleşti.

Trabzon Havalimanı’na gelen ve giden yolcu sayısında ise iç hatlardaki rakamlar yine ön plana çıktı. İç hat gelen yolcu sayısı 2011 yılında 1 milyon 107 bin 429 olarak gerçekleşirken, iç hat gelen yolcu sayısı 2012 yılında 1 milyon 184 bin 204’e yükselerek yüzde 7’lik bir artış yaşandı. 2011 yılında 1 milyon 75 bin 747 olan iç hat giden yolcu sayısı, 2012 yılında 1 milyon 171 bin 934 rakamına ulaşarak yüzde 9’luk bir artış gözlendi. İç hat gelen-giden yolcu sayısı 2011 yılında 2 milyon 183 bin 176 olarak gerçekleşirken, bu rakam 2012 yılında 2 milyon 356 bin 183’e çıktı. Yolcu sayısındaki artış yüzde 8 olarak belirlendi.


DIŞ HATLARDA YOLCU SAYISINDA YÜZDE 18'LİK DÜŞÜŞ GERÇEKLEŞTİ

İç hatlardaki yolcu yoğunluğu dış hatlara yansımazken, dış hat gelen yolcu sayısı 2011 yılında 89 bin 65’ken, 2012 yılında bu rakam 73 bin 45’e gerileyerek yüzde 18’lik düşüş yaşandı. Dış hat giden yolcu sayısı ise 2011 yılında 44 bin 636’dan 2012 yılında 35 bin 607’ye düşerek yüzde eksi 20’lik ivme görüldü. Dış hat gelen-giden yolcu sayısı ise 2011 yılında 89 bin 65’den yüzde 18’lik bir düşüş ile 2012 yılında 73 bin 45’e geriledi.

Trabzon’a iç ve dış hat gelen-giden yolcu sayısı 2011 yılında 2 milyon 272 bin 241 kişiden 2012 yılında 2 milyon 429 bin 183 kişiye yükseldi. Yolcu sayısındaki bu artış yüzde 7 olarak gerçekleşti.

Öte yandan Trabzon Havalimanı’nda en çok uçak ve yolcu transferi Haziran ve Temmuz aylarında yaşanırken, en düşük yolcu ve uçak transferleri ise kış aylarında gerçekleşti.

Trabzon Havalimanı'na kurulacak radar sistemi ile havalimanı sorumluluk sahasındaki uçuşların dijital ortamda çok daha hızlı ve güvenli yönlendirileceği belirtilirken, sistemin 2 ay sonra kurulacağı belirtildi.

İÇ HATLARDA ARTIŞ DIŞ HATLARDA DÜŞÜŞ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

ne yazar?? ~ 9 yıl önce
size her yer trabzon olsa ne yazar?? şehrin ismi bile türkçe değil türkçe uyumu bile yok...kupa yerine resmini gönderelim büyütün asın bi yere!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
imalara bak ~ 9 yıl önce
sen nerelisin onu söyle de bakalım önce. sallamalara devam et bakalım. senin bir .. ağrın var ama hedefi şaşırıyorsun,aynen devam et !
Ne yazmaz ~ 9 yıl önce
Trabzon'un adının türkçe olmadığını yazmışsın. Türkçenin uyumundan söz etmişsin. Ya yorumunda kulllandığın: Kent yerine ŞEHİR, Ad yerine İSİM sözcükleri hangi türkçe?
Bize Her Yer Trabzon ~ 9 yıl önce
Trabzon dahil pek çok havalimanında direk dış hat seferleri yerine şirketlerin tercihiyle IST ve ESB üzerinden transit taşımacılığa yöneliş var. Bir de Afganistandan gelen ISAF bağlantılı teknik inişlerin azalması bunda etkili oldu yoksa Trabzon Havalimanı her geçen gün büyüyor ve terminal binası her 5 yılda bir yenilenmek birazcık (!! Maalesef ) büyütülmek durumunda kalınıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilerek konuşalım ~ 9 yıl önce
Bilmeden yorum yapan ve laf arasında da her ne kadar Rizeye de olsa kırmızı burunlular diye hakaret edenleri okudukça cevap vermeden edemedim.Trabzon kendisinden çok daha büyük olan Antep, Diyarbakır, Kayseri, Samsun vb bir sürü havalimanından çok daha uçuşa ve yolcuya sahip bir havalimanıdır. İkinci pist tamamen pistin bakıma alınması sırasında kullanılabilmesi ve de şu anda doğu tarafındaki yaklaşmada ILS imkanının olmamasından kaynaklanıyor. Yoğunluktan değil. IST dışında yoğunluktan ikinci pist belki yaz ayında AYT ya gerekli ama bazılarında var zaten. Kıskansanız da çatlasanız da Trabzon kendine has özellikleri ile herhangi bir il değildir.. Trabzondur.Farklıdır, büyüktür, özeldir, güzeldir. Tabii anlayana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kapris ~ 9 yıl önce
kaprisli kaprisli yorum yapmayın daha trabzonun neresi olduğunu bilmezsiniz işinize gelemeyince bilgisyardan polyannacılık yaparsınız. ayrıca merak etmeyin bademler kalkındırmasa da taa ortadoğudan gelen araplar orayı kalkındırır. tabii siz oralara arapların da niye geldiğini bilmezsiniz allah bilir. Ayrıca yolcu sayısının düşmesi de bir önceki yıl trabzonda olimpiyat oyunlarının yapılması ile alakalı. HERŞEY DEN ÖNCE GÜNÜMÜZDE ALLAH OKUMUŞ CAHİLLERE İLİM NASİP ETSİN DE DARACIK DÜNYALARINI BİRAZ GENİŞLETME NİMETİNİ TATSINLAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nuri ~ 9 yıl önce
Bunlar bir de yoğunluğa bakmadan 2. pist isterler, bir de kupa verin onlara:) rize ye de hava alanı lazımmış öyle diyor kırmızı burunlular

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sike Bahçe ~ 9 yıl önce
Şike Bahçe taraftarı olmalısın. Kuytuk acısı mı var sende? Düzen dolap sahtekarlık ile kupa almadık biz şimdiye dek, saf Anadoluluyuz.Rize'li değilim ama onlarla ne kuyuk acın var?? Türkiye salt devşirme İstanbul'dan mı oluşur?
Nuri efendiye cevap ~ 9 yıl önce
Nuri efendi.Yorum değil düpedüz hakaret yapmışsın kırmızı burunlular diye, site de sözüm ona değerlendirip yayınlamış. Sen hırsız savunucusu musun? Bilip bilmez sallamak çok büyük meziyetiniz ya !
merak etme ~ 9 yıl önce
rize ve trabzonlu bademler kalkındırırlar oraları merak etmesin uşaklar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000