11 Temmuz 2017, Salı 16:25:31

Iberia'ya para cezası

İş başvurularında kadınlardan hamilelik testi talep ettiği ortaya çıkan İspanyol Iberia Havayolları'na ayrımcılık suçlamasıyla 25 bin euro değerinde para cezası verildi.
  • birde bizim ülkemize gelip baksınlar..bırak hamileliği evlilik sonrası iş arayan kadınlar sen şimdi çocuk yaparsın denilerek işe alınmıyor.
  • Kadinlari hamile yapan erkeklerdir onlara hic suc yok dimiii. Kadin dusmani sizi
  • Jinekoloji olsun birde yaninda pespes

İş başvurularında kadınlardan hamilelik testi talep ettiği ortaya çıkan İspanyol Iberia Havayolları'na ayrımcılık suçlamasıyla 25 bin euro değerinde para cezası verildi. Şirket, 'doğacak çocuğu ve müstakbel annenin iyilği için' böyle hareket ettiğini söyleyerek kendini savundu.

İspanyol ulusal havayolu şirketi Iberia, bu konuda para cezasına çarptırılmalarının ardından, kadın çalışan adaylarından hamilelik testi talep etme uygulamasına son verdiklerini duyurdu.

Şirketin uygulaması, iş güvenliği uzmanlarının 25 bin Euro ceza kesmelerinden sonra ortaya çıkmıştı.

Iberia, "hamile kadınların herhangi bir risk altına girmesini önlemek için" bu kuralın uygulandığını savunmuştu.
Ancak bu açıklama da, özellikle sosyal medyada şirketle dalga geçilmesine neden oldu.

Eva Snijders adlı Twitter kullanıcısı "Argümanlarınızı geliştirmeniz lazım" derken, daha öncek bir paylaşımında da "Merhaba, biz ve Iberia Ortaçağ'da yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

El Pais gazetesi, uygulamanın, iş yerlerindeki ayrımcılığa karşı bir kampanyayla ortaya çıktığını yazdı.

Denetçiler, Iberia'nın çalıştığı insan kaynakları şirketi Ranstad'ın diğer sağlık kontrolleriyle birlikte hamilelik testi de istediğini keşfetti.
Iberia hamile olmaları nedeniyle hiçbir adayı geri çevirmediklerini ve beşinin işe alındığını söylerken, İspanya'da işe alımlar sırasında hamilelik testi istemenin sık görülen bir uygulama olduğunu savundu.

Ancak İspanya Sağlık Bakanı Dolors Montserrat uygulamayı "reddettiklerini" söyledi ve "Annelik asla bir işe erişimin önünde engel olamaz" dedi.

Iberia'ya para cezası

Facebook Yorum

Yorumlar

.. ~ 5 yıl önce
birde bizim ülkemize gelip baksınlar..bırak hamileliği evlilik sonrası iş arayan kadınlar sen şimdi çocuk yaparsın denilerek işe alınmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F ~ 5 yıl önce
Kadinlari hamile yapan erkeklerdir onlara hic suc yok dimiii. Kadin dusmani sizi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K ~ 5 yıl önce
Jinekoloji olsun birde yaninda pespes

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000