12 Eylül 2020, Cumartesi 13:25:37

İBB'den Sabiha Gökçen'i yakınlaştıracak 'Hızray' projesi

İstanbul’da 12 ilçeyi geçerek havalimanlarını birbirine bağlayacak, Halkalı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasını 114 dakikadan 55 dakikaya düşürecek hızlı metro geliyor.
  • Sayin Ibb, Beylikduzu izole oldu hicbiryer baglanamiyoruz, direk 26 km olan yeni havalimanina ulasamak icin 67 km gidiyoruz, lutfen bize Istoc u bu pass edecek bir yol, ve bir metro hatti
  • Pek anlayamadım. Mecidiyeköy’den karşıya boğazı nasıl geçiyor bu hat? 2. bir Marmaray mı yapılacak?
  • Sadece laf. 2021 de izin alacak da vs vs. Kasada para yok diye ağlayan kim. Mevcut hattı Sabiha ya bağla yeterli. Ulaştırma bakanlığı olmasa yeni havalimanı metrosu da olmayacaktı.
  • Güzel de cumhurbaşkanı ve meclis izni nasıl verecek? İktidarın durmadan yapıp ülkeyi delice borçlandırdığı gibi döviz kuru üzerinden yolcu garantisiyle yapılmasına izin veririm derlerse ne olacak?
  • yarim kalan metro projelerini bitirin once. maksat belli...
  • İbb beylikdüzünü düşünsün bence.oraya gitmek facia
  • O kadar belli ki amacı. Saçma sapan bi proje yazın hızlıca, meclise sunalım, haliyle reddedilsin, sonra çıkıp mağduru oynayalım. Ben yapacaktım devlet reddetti.
  • Yap işlet devret mi. Ekonomi politikasının neredeyse tamamı yid projelerine karşı durmak olanlar da yid projesi ortaya çıkarmışlar. Öte yandan proje çok saçma ve IST havaalanına taş koymak için tasarlanlanmış proje gibi duruyor. IST-SAW arası metro yapılacak sanırım ama hızlı trenle enteğre olacak sanırım.

İstanbul’da 12 ilçeyi geçerek havalimanlarını birbirine bağlayacak, Halkalı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasını 114 dakikadan 55 dakikaya düşürecek hızlı metro geliyor. ‘Hızray’ saatte 160 kilometreye kadar sürat yapabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 milyar dolara mal olacak Hızray projesini 2021 yılının ilk altı ayında Cumhurbaşkanlığı ve Meclis izinlerini aldıktan sonra, 'Yap–işlet-devret' modeliyle 4 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre 62.8 kilometre uzunluğundaki hatta, saatte tek yöne 55 bin, günde ise 750 bin kişi taşınacak. Ekspres istasyonlardan oluşan ve toplam 12 ilçeden geçecek hattın ilk durağı Halkalı’dan başlayıp Alibeyköy, Mecidiyeköy, Altunizade, Finans Merkezi, İmes, Maltepe ve Kartal’dan geçerek Sabiha Gökçen’de son bulacak.

İstasyon sayısının az olması hızı arttıracak. 5’li ve 10’lu tren dizisi olarak, maksimum sefer sıklığı ise 3 dakika olacak. Maksimum hızı saatte 160 kilometre olacak, saatte ortalama 80 kilometre hızla gidecek.

Sabiha Gökçen Havalimanı ile Halkalı arası 114 dakikadan 55 dakikaya, Kirazlı-FinansMerkezi arası 67 dakikadan 31 dakikaya, Alibeyköy-Altunizade arası 43 dakikadan 17 dakikaya, Mecidiyeköy-Finans Merkezi arası 48 dakikadan 12 dakikaya inecek.

Günlük ortalama 2.7 milyon olan raylı sistem yolcu sayısı 3.5 milyona ulaşacak. ‘Hızray’, Yüksek Hızlı Tren’le (YHT) de entegre olup, Otogar ve Finans Merkezi’ne hızlı erişim sağlayacak.

‘Hızray’, İstanbul ulaşımını da hızlandıracak:

- Toplu ulaşım hızı artacak.

- Toplu ulaşımda raylı sistemin payı 2025’te yüzde 30’u geçecek.

- Motorlu araç trafiği, Hızray koridorunda yüzde 15-20 azalacak.

- Mevcut raylı sistem ağını bütünleştirecek.

- Mevcut ve inşaatı devam eden 14 raylı sistem hattı ve metrobüsle doğrudan entegrasyon sağlanacak.

- 10 raylı sistem hattına aktarmalı entegrasyon sağlanacak.

- İstanbul Boğazı, yakalar arası geçişlerde toplu ulaşım hızı artacak.

- 12 ilçeye ve bugünkü nüfusa göre 6.3 milyon kişiye hizmet edecek.

- Yoğun nüfus ile istihdam bölgelerini birleştirecek.

İBB'den Sabiha Gökçen'i yakınlaştıracak 'Hızray' projesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Inb ye ~ 2 ay önce
Sayin Ibb, Beylikduzu izole oldu hicbiryer baglanamiyoruz, direk 26 km olan yeni havalimanina ulasamak icin 67 km gidiyoruz, lutfen bize Istoc u bu pass edecek bir yol, ve bir metro hatti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yılmaz Şen ~ 2 ay önce
Pek anlayamadım. Mecidiyeköy’den karşıya boğazı nasıl geçiyor bu hat? 2. bir Marmaray mı yapılacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayal ~ 2 ay önce
Sadece laf. 2021 de izin alacak da vs vs. Kasada para yok diye ağlayan kim. Mevcut hattı Sabiha ya bağla yeterli. Ulaştırma bakanlığı olmasa yeni havalimanı metrosu da olmayacaktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 2 ay önce
Güzel de cumhurbaşkanı ve meclis izni nasıl verecek? İktidarın durmadan yapıp ülkeyi delice borçlandırdığı gibi döviz kuru üzerinden yolcu garantisiyle yapılmasına izin veririm derlerse ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
timsah ~ 2 ay önce
yarim kalan metro projelerini bitirin once. maksat belli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Apo ~ 2 ay önce
İbb beylikdüzünü düşünsün bence.oraya gitmek facia

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değişik ~ 2 ay önce
O kadar belli ki amacı. Saçma sapan bi proje yazın hızlıca, meclise sunalım, haliyle reddedilsin, sonra çıkıp mağduru oynayalım. Ben yapacaktım devlet reddetti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kazım ~ 2 ay önce
Yap işlet devret mi. Ekonomi politikasının neredeyse tamamı yid projelerine karşı durmak olanlar da yid projesi ortaya çıkarmışlar. Öte yandan proje çok saçma ve IST havaalanına taş koymak için tasarlanlanmış proje gibi duruyor. IST-SAW arası metro yapılacak sanırım ama hızlı trenle enteğre olacak sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ~ 2 ay önce
Bana üzerinde çok çalışılmamış bir proje gibi geldi. Halkalıdan bir insan 55dk'da neden sabihaya gelmek istesin. Daha acil projeler varken 5m usd'ı böyle bir hatta gömmek ne kadar mantıklı?
Kanada ~ 2 ay önce
Siz once SAW metrosunu bitirin bu projeye karsi cikin.
Halk ~ 2 ay önce
Yid'e karşı değiller, garanti verilen paralara karşılar. Devlet sadece zarara ortak.
Line ~ 2 ay önce
yap işlet projelerine karşı degil yap işlet adı altında milletin soyulmasına karşı. yap işlet projelerinin kaça yapıldıgını biliyor musun hayır. ne kadar garanti verdiklerini biliyormusun hayır. yıllık devlet kasasından her bir projeye ne kadar ödendigini biliyormusun hayır. bu soruların hepsine meclisde ticari sır diye cevap verilmedi. IST havalimanına nasıl taş koyacak çok merak ediyorum bu proje :)
Alperen ~ 2 ay önce
Yid en karlı sistemdir
Halk'a ~ 2 ay önce
Yolcu garantisi olmadan yap işlet devret projesi yapılabileceğini mi sanıyorsun sayın übermensch? Hiçbir yatırımcı gelir garantisi almadan böyle bir işe girişmez. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Yap işlet devret projesine saydıracağınıza bu sistemi gereksiz şeyler için kullananlara saydırın (bkz: zafer havalimanı)
Yap işlet hüplet ~ 2 ay önce
Yid e karşı değillermiş de verilen garantiye karşıymış da mış mış da mış mış..
Bir bilgilendirme ~ 2 ay önce
YiD zaten dolayli olarak (yolcu) garantili bir sistemdir. Islettiginde bu kadar para kazanagini yapan sirkete garantiliyorsun ki bu ise giresin ve garantiden dolayi proje icin ucuz finansman bulsun
Halk'a yazana ~ 2 ay önce
Eskiden döviz kuru bazlı,devlet garantörlüğü ile alınan yabancı kaynaklı kredilerle yapılan yolcu,hasta,araç garantili ihaleler var mıydı? Hangi aklı başında ülkede böyle bir sistem var? Varsa belki Afrika veya Latin ülkelerinde vardır. Hiçbir ülke betonla ileri gidemez. Kredi faiz ortalaması yıllık %10 civarı olan garantili döviz bazlı ihaleler zarar üstüne zarar ediyor yükünü de her zaman ki gibi vatandaş çekiyor,daha uzunnnn süre çekecek de !

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000