04 Şubat 2021, Perşembe 18:47:08

İBB ile DHMİ arasındaki Sabiha Gökçen 2.pist protokolü yenilendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasındaki, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılmakta olan ikinci pistle ilgili protokol yenilendi. Yeni pist için, İBB’nin kontrolündeki bazı trafik yollarının kaydırılması gerekiyor.
  • Yol değişmesin diye tünel yapıldı.Tünel uygun yapılmadığı için çöküyor.Şimdi yolu dışarı alacaklar tünelide doldurmak için bir ihalede onun için yapılır.Güzel iş.
  • 2.pist bitince 1.pist bakıma girer , 10 sene de onun inşaatı sürer. Maksat Sabihada kapasite büyümesin.
  • insaatin uzun surmesi normal ama... cunku ciddi bir kamuslastirma yapilmasi gerekiyordu, vu bu, diger olaylarda ki gibi "acil kamulastirma" altinda yapilmadi ki dogrusu bu, cunku diger turlu o arasalarin sahibi magdur ediliyor. 2. sebep istanbulu besleyen ciddi elektrik ve dogalgaz hatlari geciyordu ordan, onlarin kaydirilmasi gerekiyordu. 3. sebep buyk bir otoyolun uzerine tunel yailacakti ki bu da sonra pistin altinda kalsin. 5. sebep arazi engebelli. Bu da yetmemis gibi, ilk ihlaleyi alan sirket batti. AMA yinede bu kadar uzamasi dogal degil, tabii isin icinde butce'nin de az olmasi var. FAKAT yinede normal degil!! Ha bi de su var, guya tarihte ilk defa bir proje ileride ki bi ihtiyaci öngererek erkenden 2. pist yapilacakti o da buyk bir FAIL ile sonuclandi. simdi de pandemi var umarim 2022 yazina kadar biter (buyk ihtimal daha erken bitmez)
  • İstanbul havalimanı işletmesi devlete geçtiği gün Sabiha Gökçen'de 2.pist açılır.
  • Sanırım artık bitmez☹️
  • Makyol un sorumluluğu %25’e gerilemiş!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasındaki, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılmakta olan ikinci pistle ilgili protokol yenilendi. Yeni pist için, İBB’nin kontrolündeki bazı trafik yollarının kaydırılması gerekiyor.

Anka Haber'den Oktay Yıldırım'ın haberine göre; yapımı 12 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen, tamamlanması ise sürekli uzayan, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti İBB’nin gündeminde. İBB, Havalimanı’nın eski sınırlarının dışına taşan ikinci pist için, bazı trafik yollarının kaydırılması için DHMİ ile geçen yıl bir protokol imzalamıştı. İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, söz konusu protokolde hukuki ve teknik değişiklikler yapılması gereği doğduğunu belirterek, yeni hazırlanan protokolü İBB Meclis onayına sundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’in imzalarını taşıyan yeni protokolün amaç ve kapsamı şöyle tanımlandı:

“Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist ve Mütemmimleri 2. Etap İşleri kapsamında, Tuzla Orhanlı Mahallesi Fettah Başaran Caddesi üzerinde Havalimanı uçuş güvenliğinin sağlanması amacıyla onaylı projeler doğrultusunda yapılacak olan Orhanlı Yol Geçiş imalatının yapılması adına mevcut trafiğin deplase yollar ile sirkülasyonunun sağlanmasını teminen, imalatların tamamlanması ve trafiğin tekrar Fettah Başaran Caddesi üzerinden verilmesini kapsamaktadır.”

Yapımı halen devam etmekte olan 2. pist, yaklaşık 3,5 kilometre olan eski pistten yaklaşık bir kilometre daha uzun olacak. Havalimanının mevcut sınırlarının dışına taşan ikinci pist için bazı yolların güzergahları değişmesi gerekiyordu. Bu amaçla İBB ile DHMİ arasında protokol imzalanmıştı.

2. PİSTİN YAPIMI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı’na ikinci pist yapılması, 31 Ekim 2009 tarihinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni terminal binasının açılış töreninde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilmişti. Ayın törende Erdoğan “Hani Türkiye uçuşa geçecek diyorduk ya işte Türkiye gerçekten uçuyor” demişti.

Aradan 12 yıl geçmiş olmasına karşın halen ikinci pistin yapımı devam ediyor.

15 Nisan 2010 tarihli bir gazete haberinde “Ortalama 500 milyon dolara mal olması planlanan ikinci pistte ihale sürecine 2011’de girilmesi bekleniyor” denilmişti.

7 Kasım 2013 tarihinde ise “Havalimanı’nda ikinci pist ve kule yapımı için yılsonuna kadar alt ve üst yapı olmak üzere iki ayrı ihale yapılacak” şeklinde haber yapılmıştı. Bir başka haberde ise “Pist 2015’te tamamlanacak” denilmişti.

DHMİ ilk ihaleyi ancak 2014 yılında yapabildi. 5 Ağustos 2014 tarihinde yapılan 1. Etap ihaleyi, 486 milyon 456 bin 992 TL’ye YSE Yapı Sanayi ve Tic. A.Ş. almıştı. Ancak firma ile sözleşme 20 Mayıs 2015 tarihinde imzalandı. Bu iş kapsamındaki işler 21 Haziran 2017 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekiyordu.

DHMİ işin ikinci etabına ilişkin ihaleyi 7 Haziran 2016 tarihinde yaptı. “Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist ve Mütemmimleri 2. Etap İşleri(Yeni Pist, Apron, Taksi Yolları Yapımı İle Mevcut Pistin Yenilenmesi ve Üstyapı Grubu İşler) adı altında açılan ihaleyi, Makyol İnşaat firması üstlendi. İhaleyi bir milyar 397 milyon 839 bin 963 TL’ye üstlenen firma, ihale sözleşmesine göre işi 25 Temmuz 2019 tarihine kadar bitirmesi gerekiyordu.

Ancak ikinci pistin yapımı halen devam ediyor.

İBB ile DHMİ arasındaki Sabiha Gökçen 2.pist protokolü yenilendi

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

GÜNAYDIN ~ 3 yıl önce
Yol değişmesin diye tünel yapıldı.Tünel uygun yapılmadığı için çöküyor.Şimdi yolu dışarı alacaklar tünelide doldurmak için bir ihalede onun için yapılır.Güzel iş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acp ~ 3 yıl önce
2.pist bitince 1.pist bakıma girer , 10 sene de onun inşaatı sürer. Maksat Sabihada kapasite büyümesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zamasi normal ancak ~ 3 yıl önce
insaatin uzun surmesi normal ama... cunku ciddi bir kamuslastirma yapilmasi gerekiyordu, vu bu, diger olaylarda ki gibi "acil kamulastirma" altinda yapilmadi ki dogrusu bu, cunku diger turlu o arasalarin sahibi magdur ediliyor. 2. sebep istanbulu besleyen ciddi elektrik ve dogalgaz hatlari geciyordu ordan, onlarin kaydirilmasi gerekiyordu. 3. sebep buyk bir otoyolun uzerine tunel yailacakti ki bu da sonra pistin altinda kalsin. 5. sebep arazi engebelli. Bu da yetmemis gibi, ilk ihlaleyi alan sirket batti. AMA yinede bu kadar uzamasi dogal degil, tabii isin icinde butce'nin de az olmasi var. FAKAT yinede normal degil!! Ha bi de su var, guya tarihte ilk defa bir proje ileride ki bi ihtiyaci öngererek erkenden 2. pist yapilacakti o da buyk bir FAIL ile sonuclandi. simdi de pandemi var umarim 2022 yazina kadar biter (buyk ihtimal daha erken bitmez)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ayip be ~ 3 yıl önce
zaman normal mi? akil tutulması mi yaşıyorsun birader 12 yıl diyor, 12 yıl... hiç mi aklin almiyor 12 yılda neler yapılır... demezler mi adama ihaleye cikarken, o kamulaştırma, altyapı, ustyapi calismalari belli degil miydi diye...koskoca 12 yil be ayıp ayıp.. insan utanır biraz yazarken... yazmaya degil ama minareye kılıf uydurmayi çok iyi beceriyorsunuz masallah...
Onu ediyor zaten ~ 3 yıl önce
Yazi da bukadar uzamasi normal degil diyor??
Yolcu ~ 3 yıl önce
İstanbul havalimanı işletmesi devlete geçtiği gün Sabiha Gökçen'de 2.pist açılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bitmeyecek Galiba ~ 3 yıl önce
Sanırım artık bitmez☹️

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru haber ~ 3 yıl önce
Makyol un sorumluluğu %25’e gerilemiş!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000